Προς το περιεχόμενο

Αγορά σπορ αυτοκινήτου μέχρι 20.000€


Alex1290

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ομάδα .

Είμαι εδώ και κάμποσο καιρό στην σκέψη να αγοράσω ένα σπορ αμάξι κάτι για τις βόλτες μου και για road trips, γενικά το βλέπω σαν χόμπι και κυρίως σαν μια μορφή αποσυμπίεσης όπως κάποιος έχει το ποτό ή το τσιγάρο . Οπότε περιμένω και τις δικές σας προτάσεις στο τι να πάρω δεν με νοιάζουν οι θέσεις αν είναι δύο οι τέσσερις, σίγουρα δεν θέλω μπροστοκινητο ή Σεντάν , δεν με νοιάζουν τα κυβικά θα προτιμούσα κάτι με 140 άλογα + και μετά το 2010 ακούω προτάσεις το μπάτζετ μπορεί να διαμορφωθεί ελάχιστα και προς τα πάνω αν υπάρξει κάτι αρκετά αξιόλογο 

Επεξ/σία από Alex1290
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτα τα μοντέλα θα κοιτούσα 

audi S3 , Focus ST  , octavia RS 

το s3 πιστεύω θα σε καλύψει , γρήγορο τετρακίνητο   σπορ   αμάξι.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, salvador_ είπε

 

8 λεπτά πριν, salvador_ είπε

Aυτα τα μοντέλα θα κοιτούσα 

audi S3 , Focus ST  , octavia RS 

το s3 πιστεύω θα σε καλύψει , γρήγορο τετρακίνητο   σπορ   αμάξι.   

Θα προτιμούσα κάτι λίγο πιο ιδιαίτερο και όχι απλά η καλύτερη έκδοση των κλασικών αυτοκινήτων που χιλιο κυκλοφορούν στους δρόμους 

Αυτά που έχω ψιλό δει χωρίς να έχω καταλήξει κάπου είναι τα Ζ4 e89 , mx5 nd , porsche cayman( πριν το 2010 βέβαια) αυτά είναι κοντά στο μπάτζετ μου και λίγο παραπάνω 

Να προσθέσω κιόλας ότι είχα ένα Όπελ κορσα(πολλά προβλήματα) το οποίο έφυγε και τώρα είμαι με ένα bmw z3 1.9 για τις καθημερινές μου μετακινήσεις το οποίο δεν θέλω να το δώσω , δεν έχω πρόβλημα με το Ζ3 στην  καθημερινότητα μου είναι και απροβληματιστο (5 χρόνια είναι στην κατοχή μου) οπότε με βολεύει , ίσως να ήταν λίγο υπερβολή ένα δεύτερο roadster χωρίς να το αποκλείω όμως , κάθε άποψη θα είναι ευπρόσδεκτη 

Επεξ/σία από Alex1290
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα κυβικά  σήματα  κατανάλωση, κόστη σέρβις 

TOYOTA  SUPRA  ( όπλο  άρρωστο) Nissan 350 Z  (έχεις στύση  με το που το βάλεις μπροστά 😅)

BMW M5 M4 M3  ( με καλό ψάξιμο ίσως βρεις  τα m5 m4 στα 20Κ+ 

Rx 7  mx5   

 

 

Επεξ/σία από salvador_
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chaosmaster είπε

Cooper John's works 

Audi tt 

Peugeot 208 gti

Clio rs

Fiesta St

 

Αυτά όλα αδερφέ μου εκτός από ΤΤ είναι απλά καγκουρικες εκδοχές αυτοκινήτων πόλης σίγουρα δεν θέλω κάτι τέτοιο 

2 ώρες πριν, salvador_ είπε

Εάν δεν σε ενδιαφέρουν τα κυβικά  σήματα  κατανάλωση, κόστη σέρβις 

TOYOTA  SUPRA  ( όπλο  άρρωστο) Nissan 350 Z  (έχεις στύση  με το που το βάλεις μπροστά 😅)

BMW M5 M4 M3  ( με καλό ψάξιμο ίσως βρεις  τα m5 m4 στα 20Κ+ 

Rx 7  mx5   

 

 

370Ζ θα κοιτούσα πιο θερμά αν και είναι +1000 κυβικά από το πόρσε δεν έχω τόσο θέμα με τα κυβικά και την κατανάλωση κυρίως δεν θα ήθελα το κράτος να μου πουλάει νταβατζιλικη με τα τέλη κυκλοφορίας θα ήθελα να αποφύγω τα 1000€ ετησίως νταβατζιλικη από το κράτος οπότε γενικά προτιμώ κάτι κοντά στα 2.0 χωρίς όμως να αποφεύγω και κάτι  μεγαλύτερο . Το M4 και το rx7 fd είναι ονειρικά οχήματα αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι βρίσκονται κοντά στα 20 από όσο έχω ψάξει για το supra δεν θα πω κάτι γιατί το θεωρώ πολύ πολύ πιο ακριβό πλέον . Το mx5 rf 2.0 είναι ένα αμάξι που μου αρέσει και είναι εντός των στάνταρ μου , και την Mustang ecoboost έχω τσεκαρει χωρίς να έχω εμπειρία σαν αμάξι τι λέει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Alex1290 said:

Αυτά όλα αδερφέ μου εκτός από ΤΤ είναι απλά καγκουρικες εκδοχές αυτοκινήτων πόλης σίγουρα δεν θέλω κάτι τέτοιο 

370Ζ θα κοιτούσα πιο θερμά αν και είναι +1000 κυβικά από το πόρσε δεν έχω τόσο θέμα με τα κυβικά και την κατανάλωση κυρίως δεν θα ήθελα το κράτος να μου πουλάει νταβατζιλικη με τα τέλη κυκλοφορίας θα ήθελα να αποφύγω τα 1000€ ετησίως νταβατζιλικη από το κράτος οπότε γενικά προτιμώ κάτι κοντά στα 2.0 χωρίς όμως να αποφεύγω και κάτι  μεγαλύτερο . Το M4 και το rx7 fd είναι ονειρικά οχήματα αλλά δυστυχώς δεν νομίζω ότι βρίσκονται κοντά στα 20 από όσο έχω ψάξει για το supra δεν θα πω κάτι γιατί το θεωρώ πολύ πολύ πιο ακριβό πλέον . Το mx5 rf 2.0 είναι ένα αμάξι που μου αρέσει και είναι εντός των στάνταρ μου , και την Mustang ecoboost έχω τσεκαρει χωρίς να έχω εμπειρία σαν αμάξι τι λέει 

Με την cayman πως ακριβώς θα αποφύγεις το κρατικό νταβατζιλικι; βέβαια με όλα τα μοντέλα που ανέφερες, εκτός και εάν έχεις δικό σου συνεργείο, δεν θα αποφύγεις το νταβαντιλικη του μηχανικού που θα είναι και χωρίς βαζελίνη που τουλάχιστον η κυβέρνηση μας κάνει την χάρη και βάζει λίγο…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα εδώ χωρίς να σημαίνει ότι έχω καμία σχέση με τον πωλητή. 

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/336129492-lotus-elise

Μπορείς να δεις για καμία Alfa gt / Brera / gtv916

Επισης για τόσο μικρή χρήση θα κοιταγα και καμία 928/924/944 που με τις  καινουργιες ιστορικές πινακίδες θα μπορείς να το κυκλοφορείς καθημερινά και χωρίς τέλη κυκλοφορίας και μόνο χαμένος δεν θα βγεις όταν αποφασίσεις    να πουλήσεις 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honda S2000

Υπέρ: Καλή ισορροπία για πισωκίνητο, ικανοποιητικές επιδόσεις, αξιόπιστο μοτέρ, κάμπριο, διατηρεί την αξία μεταπώλησης

Κατά: Υψηλό κόστος μεταχειρισμένου

 

Mazda RX-8 Cosmo

Υπέρ: Χαμηλό κόστος κτήσης μεταχειρισμένου, σπορ αίσθηση επειδή πρέπει να οδηγείται σε υψηλές στροφές

Κατά: Υψηλή κατανάλωση και συντήρηση, πιθανή χαμηλή συμπίεση μοτέρ, απαιτεί ειδικά πρόσθετα βενζίνης

 

BMW Z4

Υπέρ: Ικανοποιητικές επιδόσεις, κάμπριο, σαλόνι

Κατά: Αναφορές για "πυράκια" σε ορισμένα μοντέλα

 

Mazda MX-5 NC

Υπέρ: Αξιοπιστία, κάμπριο, καλή ισορροπία αμαξώματος, προσιτό

Κατά: Μέτριες επιδόσεις, μαλακή ανάρτηση

 

Jaguar XK

Υπέρ: Kάμπριο, σαλόνι, ακαμψία αμαξώματος

Κατά: Ακριβά ανταλλακτικά, υψηλό τεκμήριο και σήμα κυκλοφορίας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάξε για mx5, ώστε να μην σου πιάνει τον κ..ο ούτε το κράτος, ούτε ο μάστορας της γειτονιάς.

Θα το ευχαριστηθεις. Παιχνιδιάρικο αμάξι. Αξίζει.

Tο roadtrip θέλει roadster και πισωκούνα. Τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Καλά και τα s3 και τα jcw, αλλά αυτά είναι για στροφιλικια και καμμένα ελαστικά!

Πάρε λοιπόν mx5.

Είτε κάτι παλιό και φθηνο:

https://www.car.gr/s/99iz9rnd/

Είτε κάτι νεότερο με υπέρβαση στα χρήματα:

https://www.car.gr/s/9d7konzt/

ΥΓ: Υπάρχει και το ξαδερφάκι του από Ευρώπη μερια:

https://www.car.gr/s/2gtvvinj/

Επεξ/σία από nk9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...