Προς το περιεχόμενο

Πρωτοβουλία ΟΤΕ για ευρύτερη διάδοση των συνδέσεων FTTH στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
6 minutes ago, polaki said:

Που είναι το αρνητικό, σε real world συνθήκες, όχι στα χαρτια? 

Δεν έχεις public IP, δεν μπορείς να κάνεις Port Forward, με ότι συνέπειες έχει αυτό ανάλογα τον χρήστη.

Αυξάνει latency/jitter, δεν δουλεύουν σωστά ή καθόλου P2P εφαρμογές κτλπ.

  • Like 12
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, Thresh said:

Δεν έχεις public IP, δεν μπορείς να κάνεις Port Forward, με ότι συνέπειες έχει αυτό ανάλογα τον χρήστη.

 

Μα γι'αυτό έγραψα σε real world συνθήκες, ο μέσος χρήστης δεν κάνει τίποτα από αυτά, ούτε καν γνωρίζει τί είναι και γιατί είναι. 

Αυτός που όντως ξέρει και τα χρειάζεται, ξέρει και τους περιορισμούς. 

7 minutes ago, Thresh said:

Αυξάνει latency/jitter, δεν δουλεύουν σωστά ή καθόλου P2P εφαρμογές κτλπ.

p2p αν εννοείς torrent εγώ με hotspot έχω αρκετές φορές κατεβάσει πραγματάκια ακόμα και μεγάλου όγκου. Βασικά πριν ενεργοποιηθεί η 1gbps αρκετές φορές το γύρναγα επίτηδες σε hotspot ώστε να κατεβαίνουν πιο γρήγορα αυτά που ήθελα. Μπορεί να έτυχε, ή να εξαρτάται απ'τους trackers. Επίσης ΠΑΝΤΑ μέσω αυτού έκανα όλα τα updates σε Xbox games, που είναι κάτι 50gb για πλάκα...

Τώρα το latency αν αναφέρεσαι σε gaming ok, αποκλειστικά σε αυτό όμως.

Γιατί σε Zoom/Teams/Facetime και λοιπές voip υπηρεσίες προφανώς και δεν είναι θέμα, αλλιώς δε θα λειτουργούσαν στα κινητά μας. 

 

Real world θα επιμείνω, δεν υπάρχει κανένα θέμα χρήσης 5G. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, polaki said:

Μα γι'αυτό έγραψα σε real world συνθήκες, ο μέσος χρήστης δεν κάνει τίποτα από αυτά, ούτε καν γνωρίζει τί είναι και γιατί είναι. 

Αυτός που όντως ξέρει και τα χρειάζεται, ξέρει και τους περιορισμούς. 

Έκανα edit και πρόσθεσα άλλη μια γραμμή.

Είναι μέχρι να τους προκύψει κάτι και μετά θα αρχίσει η γκρίνια.

Άσε τα torrents ή τις "κάμερες" που λέμε ως δικαιολογία, παίζει να έχουν θέμα μέχρι και με downloads από κοινές υπηρεσίες που δουλεύουν P2P.

8 minutes ago, polaki said:

Real world θα επιμείνω, δεν υπάρχει κανένα θέμα χρήσης 5G. 

Όλα real world είναι, απλά εσύ εννοείς τους "casual". 😛

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, andreas-freemind είπε

Έπεσε η τιμή του Starlink 50% . 300 Down & 45 Up και πληρώνεις για όσο το χρησημοποιείς χωρής συμβόλαια και πρόστημα...

Τυχαίο , που βγήκε τώρα ο κοσμοτέ καρτέλ να υποσχεθεί μειώσεις ?

Οι μειώσεις είναι δούλεμα. Τολμά η DT (μην κοροιδευομαστε αυτή είναι πλέον ο ΟΤΕ) να μας πει πόσο πουλάει η ίδια στην Ρουμανία  ;

ΟΧΙ...

Πώς ένα ελληνικό μονοπώλιο έγινε Γερμανικό μέσω Βγενόπουλου και με υπογραφή Αλογοσκούφη. Η πώληση ποσοστού απευθείας μετά μέσω ΤΑΙΠΕΔ θυμίζει εποχές Γιέλτσιν στην Ρωσία.

 

Επεξ/σία από Aprile
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Aprile είπε

Κάτσε να πέσουν τα 5G modem - router στα 100 ευρώ και θα σας πω που θα βάλετε μετά το FTTH σας.

Εγω παντως δε θα ψηνομουν (no pun intended) να εχω μια κεραια μεσα στο σπιτι.

Και σιγουρα θα ειχε και χειροτερο latency απο ftth

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ii_die_4 είπε

15994050268.png

Και να σκεφτείς ότι είμαστε και νησί...

Καλά η epic είναι φοβερή. Όσο καιρό ήμουν στην κύπρο θυμάμαι υπήρχε promotion με 1 gbps δωρεάν για τον πρώτο χρόνο.

Τώρα το έφτασε 5gbps? 🤣

Πραγματικά η Κύπρος μας κ@τουράει στη μάπα. Μόνο της θέμα το ελαφρώς αυξημένο latency στην Ευρώπη λόγω γεωγραφικής θέσης αλλά και πάλι τίποτα φοβερό...

Επεξ/σία από johnnycer
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, bill987 είπε
34 λεπτά πριν, morfeass9020 είπε

Δυστυχώς για εμάς το κατάλαβαν και η cosmote ήδη έκοψε τις νέες έξτρα κάρτες sim στα cosmote unlimited. Να δούμε πόσο θα τις χρεώνουν.

Έχουμε καμιά ενημέρωση αν θα ξαναδώσουν ???

Μάλλον τέλος.. Κι ΑΝ ξαναδώσουν, θα είναι με "κόφτη"..

"... η τιμή ήταν χώμα μαζί με τις extra SIM και μάλλον θέλει να εφαρμόσει κάποια άλλη πολιτική η οποία δεν έχει διευκρινιστεί προς τα παρόν ... η Cosmote δεν θα καταργήσει τις κάρτες που έχουν εκδοθεί ήδη και θα συνεχίσουν να λειτουργούν κανονικά. Δεν γνωρίζουμε τι θα συμβεί στη λήξη των συμβολαίων, δεν γνωρίζουμε αν θα υπάρξει κάποιο όριο στις έξτρα SIM που έχουν ήδη εκδοθεί. Η Vodafone έχει όριο τα 300GB σε αυτές τις κάρτες".

https://techmaniacs.gr/apokleistiko-cosmote-apisteyti-exelixi-me-katargisi-ton-extra-sim-se-ola-ta-symvolaia/

Υ.Γ: όπως και στην καρτοκινητή που κόπηκε η ανανέωση χρόνου με μεταφορά χρημάτων από άλλον και τα περισσότερα προγράμματα ομιλία + ίντερνετ κάτω από 10 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, morfeass9020 said:

Δυστυχώς για εμάς το κατάλαβαν και η cosmote ήδη έκοψε τις νέες έξτρα κάρτες sim στα cosmote unlimited. Να δούμε πόσο θα τις χρεώνουν.

Ούτε καν! CGNAT + χαμηλό σήμα στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας! Εδώ κέντρο Γλυφάδα είμαι και έξω από το σπίτι 5/5 σήμα 5G και πιάνει 30-40mbps (αλλά 300+ upload για κάποιο λόγο) σε ώρες που είναι χαλαρά, σε αιχμής κάτω από 10.
Μέσα στο σπίτι ούτε καν 2mbps. Μόνο για backup/failover. Εγώ σκέφτομαι για starlink αν και θα πέσω από το 1000άρι ftth, ξέρουμε πόσο upload δίνει το starlink;
Αν είναι πάνω από 100 που έχω τώρα, φεύγω χθες από cosmote!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, andreas-freemind said:

Έπεσε η τιμή του Starlink 50% . 300 Down & 45 Up και πληρώνεις για όσο το χρησημοποιείς χωρής συμβόλαια και πρόστημα...

Τυχαίο , που βγήκε τώρα ο κοσμοτέ καρτέλ να υποσχεθεί μειώσεις ?

Μην πέσει και στα 30 ευρώ το μήνα μετά το καλοκαίρι, όπως ακούγεται ευρέως. Στη Ιταλία ήδη ενεργοποιήθηκε deprioritized plan με 29 ευρώ το μήνα (αντί για 40).

Καλή και τέλεια η FTTH, ανώτερη όλων, όλοι τη θέλουν, λίγοι την έχουν γιατί σε λίγους έχουν σκάψει. Και Ελλάδα δεν είναι μόνο κάποιες περιοχές της Αθήνας ή άλλων αστικών κέντρων. Ελλάδα είναι και εκεί που υπάρχει ακόμα χαλκός 5Mbps, που το 5G δεν πιάνει ή αν πιάνει καλά το χειμώνα, σέρνεται το καλοκαίρι. Είναι οι δημοφιλέστατες και τουριστικές τοποθεσίες των χιλιάδων επισκεπτών ανά χρόνο, που και VDSL να έχεις πάλι δεν σου φτάνει για να το μοιράσεις.

Ο ΟΤΕ ξυπνάει, αλλά ως συνήθως ξυπνάει αργά* και πιθανότατα με λεφτά άλλων (μπας και τους έχουν τάξει τίποτα ΕΣΠΑ ή κουπόνια πάλι; )

Εγώ πάντως από τότε που έκοψα τον ΟΤΕ ησύχασα. Starlink και άγιος ο Elon Musk μέχρι νεωτέρας.

* αργά = πιθανότατα μόλις έρθει η ώρα να αποσβέσει παλιότερες επενδύσεις με τις παραδοσιακές πρακτικές καρτέλ

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το 4g που είναι μια χαρά και σε download και σε upload. Cosmote φέρε μας πίσω τις extrasim και άσε τα marketing tricks εμάς δεν μας αφορούν οι άλλοι παίχτες που θες να πουλήσεις γραμμές για να επεκταθεί το καρτέλ και στις ftth συνδέσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε φάση ενεργοποίησης FTTH σε δύο γραμμές διαφορετικών περιοχών, δυστυχώς η αναμονή είναι τεράστια για να έρθουν οι τεχνικοί. Πριν από λίγο μίλησα και μου εξήγησαν ότι πραγματικά τα συνεργεία δεν προλαβαίνουν λόγω πολύ μεγάλης ζήτησης για FTTH.

Το βασικό πρόβλημα που έχω εγώ ως καταναλωτής με την FTTH είναι η υποχρεωτική τοποθέτηση καναλιών μέσα στον χώρο από τους εγκαταστάτες. Απ΄ ότι φαίνεται, διάφανη ίνα προς το παρόν βάζει μόνο ο ΟΤΕ, χωρίς κανάλια. Η πρώτη μου γραμμή σε άλλο πάροχο ενεργοποιήθηκε, αλλά έχω ένα σαλόνι γεμάτο κανάλια, εντελώς ακαλαίσθητο, με το router να έχει μπει υποχρεωτικά σε σημείο που δεν εξυπηρετεί καθόλου και δεν μπορεί να τοποθετηθεί πουθενά αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, BritGreek said:

Πριν από λίγο μίλησα και μου εξήγησαν ότι πραγματικά τα συνεργεία δεν προλαβαίνουν λόγω πολύ μεγάλης ζήτησης για FTTH.

Δεν είναι τόσο μεγάλη η ζήτηση, απλά δεν υπάρχουν τόσα πολλά συνεργεία. 😛

28 minutes ago, nzeppos said:

Starlink και άγιος ο Elon Musk μέχρι νεωτέρας.

Κι αυτό χωρίς public ip στο φτηνό πακέτο σωστά?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, αλλά είμαι χωρίς public IP και με cgnat ενάμιση χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής).

Η εναλλακτική θα ήταν public IP και port forwarding στα 5-10Mbps (και αν).

Οπότε καλώς να έρθει η FTTH, αλλά βλέπω να αργεί ακόμα.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, nzeppos said:

Ναι, αλλά είμαι χωρίς public IP και με cgnat ενάμιση χρόνο τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής).

Η εναλλακτική θα ήταν public IP και port forwarding στα 5-10Mbps (και αν).

Οπότε καλώς να έρθει η FTTH, αλλά βλέπω να αργεί ακόμα.

Καλά προφανώς στη περίπτωσή σου, ούτε του παπά δεν θα το έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...