Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΟ PC απο public και ΜΟΝΟ !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικαρια βρηκα αυτο το συστημα στο public και σκεφτομαι να το χτυπησω -θελω να το παρω απο εκει διοτι κανουν 3 ατοκες χωρις πιστωτικη και με βολευει-πηρα πολλα πραγματα με αυτον τον τροπο.

 

https://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/desktop-quest-play-core-i5-14400f16gb1tb-ssdgeforce-rtx-4060win11home/1907246

 

Οθονη εω την HP Omen 165 οποτε παμε για 1440p.

το PC ειναι της ξακουστης quest απο την οποια ειχα παρει πριν 15 χρονια παλι ετοιμο και την  παλεψε ανετα μεχρι και σημερα  χωρις κανενα θεμα !

 

Τι λετε αποψεις ; 

 

Ευχαριστω το insomnia !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε.

Αρχικά, χωρίς να γνωρίζει κάποιος για ποια χρήση θα χρησιμοποιηθεί το εν λόγω σύστημα (για εφαρμογές γραφείου, για γραφείο αλλά και κανά παιχνίδι, κ.λπ.) δεν μπορεί να σου πει και πολλά. 

Δεύτερον, κοιτώντας τις προδιαγραφές του συστήματος (με εξαίρεση τον επεξεργαστή) δεν καταλαβαίνεις, από ποιους κατασκευαστές προέρχονται τα υποσυστήματα του υπολογιστή ή τι τελικά περιλαμβάνει το οποίο δε φαίνεται από την περιγραφή του (π.χ. ποιο είναι το σύστημα ψύξης του επεξεργαστή; πόσους ανεμιστήρες διαθέτει το case, κ.λπ.), οπότε και πάλι κάποιος δεν μπορεί να κάνει μια σύγκριση για να σου πει εάν αξίζει, εάν είναι ακριβό ή με καλή τιμή, εάν μπορείς να βρεις με τα ίδια χρήματα ένα καλύτερο σύστημα.

Με αυτά που βλέπω θα έλεγα γενικά είναι ένα μηχάνημα που ανήκει στην midrange κατηγορία.

Προσωπικά όταν δε γνωρίζω τι περιλαμβάνει κάτι δε θα το έπαιρνα ποτέ (καθαρά προσωπική μου άποψη φυσικά). Δε μπορώ να πάρω κάτι εάν δε γνωρίζω τι ακριβώς περιλαμβάνει (δηλαδή γουρουνάκι στο σακί 🤣).    

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

Καλησπέρα φίλε.

Αρχικά, χωρίς να γνωρίζει κάποιος για ποια χρήση θα χρησιμοποιηθεί το εν λόγω σύστημα (για εφαρμογές γραφείου, για γραφείο αλλά και κανά παιχνίδι, κ.λπ.) δεν μπορεί να σου πει και πολλά. 

Δεύτερον, κοιτώντας τις προδιαγραφές του συστήματος (με εξαίρεση τον επεξεργαστή) δεν καταλαβαίνεις, από ποιους κατασκευαστές προέρχονται τα υποσυστήματα του υπολογιστή ή τι τελικά περιλαμβάνει το οποίο δε φαίνεται από την περιγραφή του (π.χ. ποιο είναι το σύστημα ψύξης του πεξεργαστή; πόσους ανεμιστήρες διαθέτει το case, κ.λπ.), οπότε και πάλι κάποιος δεν μπορεί να κάνει μια σύγκριση για να σου πει εάν αξίζει, εάν είναι ακριβό ή με καλή τιμή, εάν μπορείς να βρεις με τα ίδια χρήματα ένα καλύτερο σύστημα.

Με αυτά που βλέπω θα έλεγα γενικά είναι ένα μηχάνημα που ανήκει στην midrange κατηγορία.

Προσωπικά όταν δε γνωρίζω τι περιλαμβάνει κάτι δε θα το έπαιρνα ποτέ (καθαρά προσωπική μου άποψη φυσικά). Δε μπορώ να πάρω κάτι εάν δε γνωρίζω τι ακριβώς περιλαμβάνει (δηλαδή γουρουνάκι στο σακί 🤣).    

Εχει καλά υποσυστήματα μέσα, η quest δεν βάζει άθλια πράγματα διότι θα κλείσει αν το κανει. Από plaisio που έφτιαξα ένα κουτάκι δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή πάντως (λογικό να θέλουν να βγάλουν και αυτοί κάτι) 

Χρήση γενική, για games έχω ps 5 και σύντομα θα πάρω και xbox series X οπότε θα παίζω και στο pc και στις κονσόλες ανάλογα την περίπτωση. 

Θα το έχω σαν πρώτο pc αυτό και σαν δεύτερο το υπάρχον. 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 1100 ευρώ:

τροφοδοτικό 80plus bronze (ποιό; και μόνο gold θα έβαζα σε κουτί μου, αλλά σου δίνει την διάμετρο του ανεμιστήρα για κάποιον μυστήριο λόγο)

μητρική b760 χωρίς wifi (ποιά;) , ενώ βρίσκεις σε καλή τιμή με wifi+bluetooth

16gb μνήμη (ενώ 32gb είναι το στάνταρ πλέον)

4060 με 8gb, αν δεν παίζεις καινούργια ή ασχολείσαι με emulation δεν σε ενδιαφέρει, αλλά αν παίζεις καινούργια η 8gb vram δεν φτάνει

1tb σκληρός (ποιός; τι μάρκα;)

γουρούνι στο σακί εντελώς

από μένα όχι

 

με 1100 θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι πολύ καλό με κομμάτια που θα έπαιρνες εσύ

 

 

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratos979 είπε

με 1100 ευρώ:

τροφοδοτικό 80plus bronze (ποιό; και μόνο gold θα έβαζα σε κουτί μου, αλλά σου δίνει την διάμετρο του ανεμιστήρα για κάποιον μυστήριο λόγο)

μητρική b760 χωρίς wifi (ποιά;) , ενώ βρίσκεις σε καλή τιμή με wifi+bluetooth

16gb μνήμη (ενώ 32gb είναι το στάνταρ πλέον)

4060 με 8gb, αν δεν παίζεις καινούργια ή ασχολείσαι με emulation δεν σε ενδιαφέρει, αλλά αν παίζεις καινούργια η 8gb vram δεν φτάνει

1tb σκληρός (ποιός; τι μάρκα;)

γουρούνι στο σακί εντελώς

από μένα όχι

 

με 1100 θα μπορούσες να φτιάξεις κάτι πολύ καλό με κομμάτια που θα έπαιρνες εσύ

 

 

 

 

 

Θα προσπαθήσω να δω μήπως βρω κάτι καλό στο plaisio, κομμάτι κομμάτι αλλά θα βγουν παραπάνω τα χρήματα. Σκέτο επεξεργαστής και ποιο παλιός ο 5600 μου βγήκε γύρω στα 700 με καλά πράματα πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κοιτάξεις και από αμαζον και αλλού και να κάνεις σύγκριση τιμών να φτιάξεις κάτι καλό να το ευχαριστηθείς

π.χ αμαζον.de κοιτάζοντας μια β760 του παραπάνω κουτιού με wifi έχει προσφορά 142 ε ASUS Prime B760M-A

 

πάντως και το δικό μου από τα τέλη 2020 (10700κ 32γβ ram asus matx με wifi και corsair rm750) το έφτιαξα γύρω από τον επεξεργαστή

δηλ. είπα ότι θέλω αυτόν τον επεξεργαστή και γύρω από αυτόν άρχιζα να προσθέτω κομμάτια

με έρευνα και προσφορές μου ήρθε περίπου 750

 

πάρε γνώμες αν θέλεις και δες προσφορές

εγώ θα ξεκίναγα με τι επεξεργαστή θέλω και τι χρήση θα έχει το pc

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, stratos979 είπε

μπορείς να κοιτάξεις και από αμαζον και αλλού και να κάνεις σύγκριση τιμών να φτιάξεις κάτι καλό να το ευχαριστηθείς

π.χ αμαζον.de κοιτάζοντας μια β760 του παραπάνω κουτιού με wifi έχει προσφορά 142 ε ASUS Prime B760M-A

 

πάντως και το δικό μου από τα τέλη 2020 (10700κ 32γβ ram asus matx με wifi και corsair rm750) το έφτιαξα γύρω από τον επεξεργαστή

δηλ. είπα ότι θέλω αυτόν τον επεξεργαστή και γύρω από αυτόν άρχιζα να προσθέτω κομμάτια

με έρευνα και προσφορές μου ήρθε περίπου 750

 

πάρε γνώμες αν θέλεις και δες προσφορές

εγώ θα ξεκίναγα με τι επεξεργαστή θέλω και τι χρήση θα έχει το

 

Καλά δεν θέλω wifi γιατί έχω καλώδιο εκεί που θα το βάλω, αλλά Οκ αχρείαστο να είναι. Χρήση θα είναι γενική κυρίως. 

Θα βάλω μερικά παιχνίδια cs go και Ages of the empires. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Παλικαρια βρηκα αυτο το συστημα στο public και σκεφτομαι να το χτυπησω -θελω να το παρω απο εκει διοτι κανουν 3 ατοκες χωρις πιστωτικη και με βολευει-πηρα πολλα πραγματα με αυτον τον τροπο.

 

https://www.public.gr/product/computers-and-software/statheroi-ypologistes/desktop-pc/desktop-quest-play-core-i5-14400f16gb1tb-ssdgeforce-rtx-4060win11home/1907246

 

Οθονη εω την HP Omen 165 οποτε παμε για 1440p.

το PC ειναι της ξακουστης quest απο την οποια ειχα παρει πριν 15 χρονια παλι ετοιμο και την  παλεψε ανετα μεχρι και σημερα  χωρις κανενα θεμα !

 

Τι λετε αποψεις ; 

 

Ευχαριστω το insomnia !

Όπως σου είπαν εάν δεν γνωρίζουμε τα επιμέρους κομμάτια δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη. Ούτε και εσύ φυσικά μπορείς να πεις εάν αξίζει ή όχι.

Εάν όντως θέλεις να το τσεκάρεις ζητά να σου δώσουν πληροφορίες για το ποια ακριβώς κομμάτια (ακριβές μοντέλο) χρησιμοποιούν στα:

CPU: i5-14400f (Box ή tray? Έχουν διαφορά στην διάρκεια της εγγύησης)

Cooling/ψυξη:??? Ποιο το σύστημα ψύξης του επεξεργαστή? Ακριβές μοντελο

GPU: RTX 4060 (ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

Motherboard: m-ATX B760 (ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία? Πολύ σημαντικό στοιχείο)

PSU: 650W 80+ Bronze (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

RAMS: 16GB DDR 3200MHz (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

m2 ssd: 1TB gen 4 (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

Εγγυηση: 2 έτη (κάποια επιμέρους κομμάτια έχουν μεγαλύτερη εγγύηση. Τι συμβαίνει με την εγγύηση τους?)

 

Σχολια:

CPU: i5-14400f

Μία χαρά. Έρχεται με εγγύηση 3 έτη σε BOX αλλιώς ισχύει η εγγύηση της εταιρείας που πουλάει το σύστημα.

Cooling/ψυξη:??? Άγνωστο.

Υποθετω ότι θα έχει τοποθετηθεί η μαμά ψήκτρα που έρχεται μαζί με τον επεξεργαστή. Κάθε άλλο παρά επαρκής. Επίσης τους έρχεται τζάμπα με την BOX συσκευασία ενώ εσύ το πληρώνεις και χάνεις και τον ένα επιπλέον χρόνο εγγύησης της CPU. Σαφέστατα προτείνεται μια καλύτερη ψύξη για να αποφύγεις την μείωση της απόδοσης του επεξεργαστή λόγω υπερθέρμανσης καθώς και για την υγεία του ίδιου του επεξεργαστή.

GPU: RTX 4060

Οκ επιλογή. Ξανά με την διάρκεια της εγγύησης. Οι περισσότερες κάρτες έρχονται με 3 χρόνια εγγύηση και Extension αλλά 2. Τι γίνεται με αυτό. Υποθέτω ότι θα έχεις μόνο τα 2 χρόνια συνολική εγγύηση του συστήματος και εδώ.

Motherboard: m-ATX B760

Πολύ σημαντικό στοιχείο να ξέρουμε ποια mobo έχουν. Λογικά έχουν κάτι πολύ low. To Β760 chipset ούτως ή άλλως είναι low emtry level chipset και υποθέτω ότι και η mobo θα είναι στο low level από τις κάρτες της κατηγορίας. Αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στο τι εξόδους σου δίνει, στα PCIe, στις μνήμες, στην ταχύτητα και των αριθμών των Μ2 slots και στο chip του ήχου. Σε βάθος χρόνου έχει σημαντικότερο αντίκτυπο στην αναβαθμισημοτητα του υπολογιστή όπου δεν αναμένεται να μπορεί να σηκώσει τους πιο δυνατούς επεξεργαστές της σειράς λόγω πολλών παραγόντων όπως το chipset καθώς και η δυνατότητα παροχής ρευμάτων μέσω των όχι τόσο ποιοτικών VRMs και Mosfets.

Ο παραπάνω είναι ένας από τους βασικότατους λόγους που δεν θα δεις κανένα εδώ να προτείνει την αγορά ενός έτοιμου σετ αλλά το μοντάρισμα από ξεχωριστά επιλεγμένα κομμάτια. Ο άλλος είναι το τροφοδοτικό (PSU).

PSU: 650W 80+ Bronze

Ήδη ξεκινάμε σε Bronze άρα low cost μοντέλο. Δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το Bronze εάν μιλούσαμε για ένα επώνυμο ποιοτικό τροφοδοτικό. Το πιο πιθανό εδώ είναι να είναι ένα no-name τροφοδοτικό full wired. Μπορείς να βρεις επώνυμα τροφοδοτικά σήμερα full modular σε λογική τιμή και σε πιο μεγάλα wattages. Τα 650W είναι απλά αρκετά για σήμερα. Σε μελλοντική χρήση με άλλη κάρτα γραφικών θεωρώ ότι είναι για τα σημερινά δεδομένα λίγα. Επίσης η ποιότητα του τροφοδοτικού θα σε γλυτώσει από πολλούς πιθανά μπελάδες στο μέλλον. To full modular βοηθάει επίσης στην καλή τακτοποίηση των καλωδίων σου και ως αποτέλεσμα στον καλύτερο αερισμό του και στην μικρότερη καταπόνηση των καλωδίων λόγω λιγότερων γυρισμάτων τους. Τα τυπικά τροφοδοτικά επίσης αρχίζουν με εγγύηση 5 ετών και ανεβαίνουν στα 10-12 έτη. Κάτι που και πλάι υποθέτω ότι θα χάσεις.

RAMS: 16GB DDR 3200MHz

Λογικά θα είναι ΟΚ. Τις αλλάζεις εύκολα και μελλοντικά αλλά πάνω κάτω στις ίδιες τιμές υπάρχουν πολλές επιλογές άλλες καλύτερες και άλλες χειρότερες. Εδώ περιοριστικά παραγοντας είναι η motherboard όπου ορίζει τον μέγιστο χρονισμό που δεχεται σε αυτές.

m2 ssd: 1TB gen 4 (read 3500 / write 2100)

Και εδώ φαίνεται οτι μιλάμε για ένα φθηνό μοντέλο με μόλις 3500/2100 ταχύτητες παρότι gen4. Σαφέστατα μπορείς να βρεις καλύτερους και γρηγορότερους στην αγορά σε λογική τιμή.

___

Συμπερασματικα:

Με τα ίδια χρήματα στήνεις με ξεχωριστά κομμάτια πιο ποιοτικο σύστημα στο οποίο θα έχεις και μεγαλύτερες εγγυήσεις ανά κομμάτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι το trade-off των 3 μηνών δόσεων με το χαμηλότερο quality+warranty δεν αξίζει καθόλου.

Εάν δεν καίγεσαι για να έχεις PC αύριο καλύτερα αγόραζε μήνα μήνα τα κομμάτια που μπορείς και στησε το ολοκληρωμένο σύστημα μετά από 3 μήνες που θα τα έχεις.

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Όπως σου είπαν εάν δεν γνωρίζουμε τα επιμέρους κομμάτια δεν μπορούμε να εκφέρουμε γνώμη. Ούτε και εσύ φυσικά μπορείς να πεις εάν αξίζει ή όχι.

Εάν όντως θέλεις να το τσεκάρεις ζητά να σου δώσουν πληροφορίες για το ποια ακριβώς κομμάτια (ακριβές μοντέλο) χρησιμοποιούν στα:

CPU: i5-14400f (Box ή tray? Έχουν διαφορά στην διάρκεια της εγγύησης)

Cooling/ψυξη:??? Ποιο το σύστημα ψύξης του επεξεργαστή? Ακριβές μοντελο

GPU: RTX 4060 (ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

Motherboard: m-ATX B760 (ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία? Πολύ σημαντικό στοιχείο)

PSU: 650W 80+ Bronze (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

RAMS: 16GB DDR 3200MHz (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

m2 ssd: 1TB gen 4 (Ποιο ακριβώς μοντέλο από ποια εταιρεία?)

Εγγυηση: 2 έτη (κάποια επιμέρους κομμάτια έχουν μεγαλύτερη εγγύηση. Τι συμβαίνει με την εγγύηση τους?)

 

Σχολια:

CPU: i5-14400f

Μία χαρά. Έρχεται με εγγύηση 3 έτη σε BOX αλλιώς ισχύει η εγγύηση της εταιρείας που πουλάει το σύστημα.

Cooling/ψυξη:??? Άγνωστο.

Υποθετω ότι θα έχει τοποθετηθεί η μαμά ψήκτρα που έρχεται μαζί με τον επεξεργαστή. Κάθε άλλο παρά επαρκής. Επίσης τους έρχεται τζάμπα με την BOX συσκευασία ενώ εσύ το πληρώνεις και χάνεις και τον ένα επιπλέον χρόνο εγγύησης της CPU. Σαφέστατα προτείνεται μια καλύτερη ψύξη για να αποφύγεις την μείωση της απόδοσης του επεξεργαστή λόγω υπερθέρμανσης καθώς και για την υγεία του ίδιου του επεξεργαστή.

GPU: RTX 4060

Οκ επιλογή. Ξανά με την διάρκεια της εγγύησης. Οι περισσότερες κάρτες έρχονται με 3 χρόνια εγγύηση και Extension αλλά 2. Τι γίνεται με αυτό. Υποθέτω ότι θα έχεις μόνο τα 2 χρόνια συνολική εγγύηση του συστήματος και εδώ.

Motherboard: m-ATX B760

Πολύ σημαντικό στοιχείο να ξέρουμε ποια mobo έχουν. Λογικά έχουν κάτι πολύ low. To Β760 chipset ούτως ή άλλως είναι low emtry level chipset και υποθέτω ότι και η mobo θα είναι στο low level από τις κάρτες της κατηγορίας. Αυτό έχει άμεσο αντίκτυπο στο τι εξόδους σου δίνει, στα PCIe, στις μνήμες, στην ταχύτητα και των αριθμών των Μ2 slots και στο chip του ήχου. Σε βάθος χρόνου έχει σημαντικότερο αντίκτυπο στην αναβαθμισημοτητα του υπολογιστή όπου δεν αναμένεται να μπορεί να σηκώσει τους πιο δυνατούς επεξεργαστές της σειράς λόγω πολλών παραγόντων όπως το chipset καθώς και η δυνατότητα παροχής ρευμάτων μέσω των όχι τόσο ποιοτικών VRMs και Mosfets.

Ο παραπάνω είναι ένας από τους βασικότατους λόγους που δεν θα δεις κανένα εδώ να προτείνει την αγορά ενός έτοιμου σετ αλλά το μοντάρισμα από ξεχωριστά επιλεγμένα κομμάτια. Ο άλλος είναι το τροφοδοτικό (PSU).

PSU: 650W 80+ Bronze

Ήδη ξεκινάμε σε Bronze άρα low cost μοντέλο. Δεν θα είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το Bronze εάν μιλούσαμε για ένα επώνυμο ποιοτικό τροφοδοτικό. Το πιο πιθανό εδώ είναι να είναι ένα no-name τροφοδοτικό full wired. Μπορείς να βρεις επώνυμα τροφοδοτικά σήμερα full modular σε λογική τιμή και σε πιο μεγάλα wattages. Τα 650W είναι απλά αρκετά για σήμερα. Σε μελλοντική χρήση με άλλη κάρτα γραφικών θεωρώ ότι είναι για τα σημερινά δεδομένα λίγα. Επίσης η ποιότητα του τροφοδοτικού θα σε γλυτώσει από πολλούς πιθανά μπελάδες στο μέλλον. To full modular βοηθάει επίσης στην καλή τακτοποίηση των καλωδίων σου και ως αποτέλεσμα στον καλύτερο αερισμό του και στην μικρότερη καταπόνηση των καλωδίων λόγω λιγότερων γυρισμάτων τους. Τα τυπικά τροφοδοτικά επίσης αρχίζουν με εγγύηση 5 ετών και ανεβαίνουν στα 10-12 έτη. Κάτι που και πλάι υποθέτω ότι θα χάσεις.

RAMS: 16GB DDR 3200MHz

Λογικά θα είναι ΟΚ. Τις αλλάζεις εύκολα και μελλοντικά αλλά πάνω κάτω στις ίδιες τιμές υπάρχουν πολλές επιλογές άλλες καλύτερες και άλλες χειρότερες. Εδώ περιοριστικά παραγοντας είναι η motherboard όπου ορίζει τον μέγιστο χρονισμό που δεχεται σε αυτές.

m2 ssd: 1TB gen 4 (read 3500 / write 2100)

Και εδώ φαίνεται οτι μιλάμε για ένα φθηνό μοντέλο με μόλις 3500/2100 ταχύτητες παρότι gen4. Σαφέστατα μπορείς να βρεις καλύτερους και γρηγορότερους στην αγορά σε λογική τιμή.

___

Συμπερασματικα:

Με τα ίδια χρήματα στήνεις με ξεχωριστά κομμάτια πιο ποιοτικο σύστημα στο οποίο θα έχεις και μεγαλύτερες εγγυήσεις ανά κομμάτι.

Προσωπικά πιστεύω ότι το trade-off των 3 μηνών δόσεων με το χαμηλότερο quality+warranty δεν αξίζει καθόλου.

Εάν δεν καίγεσαι για να έχεις PC αύριο καλύτερα αγόραζε μήνα μήνα τα κομμάτια που μπορείς και στησε το ολοκληρωμένο σύστημα μετά από 3 μήνες που θα τα έχεις.

 

Ναι σωστά οπότε θα το ψάξω μεσω Best price γιατί άρχισε κ αυτό να έχει klarna. 

Σήμερα θα φτιάξω μια λίστα και θα την ανεβάσω. 

Με βολεύει αυτό με τις 3 δόσεις εμένα και έχω αγοράσει πολλά πράγματα. 

Δεν θέλω να βάζω γενικά πολλές δόσεις, μέχρι 2-3 είναι οκ, τελείωνεις μπαμ μπαμ και πας στο επόμενο προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

CPU: i5-14400f (Box ή tray? Έχουν διαφορά στην διάρκεια της εγγύησης)

Δεν έχουν διαφορά, ισχύει από 12η γενιά

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000024255/processors.html

Αναφορά σε κείμενο

Starting with the 12th Generation Intel® Desktop tray processors, Intel’s limited warranty to direct customers (OEMs, and Intel authorized distributors) is extended to three years. The warranty is provided at your place of purchase. The three-year limited warranty does not apply to previous generations of the Desktop Intel Processors.

 

7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ναι σωστά οπότε θα το ψάξω μεσω Best price γιατί άρχισε κ αυτό να έχει klarna. 

Σήμερα θα φτιάξω μια λίστα και θα την ανεβάσω. 

Με βολεύει αυτό με τις 3 δόσεις εμένα και έχω αγοράσει πολλά πράγματα. 

Δεν θέλω να βάζω γενικά πολλές δόσεις, μέχρι 2-3 είναι οκ, τελείωνεις μπαμ μπαμ και πας στο επόμενο προϊόν. 

Το πρόβλημα σου είναι οι δόσεις.

Κατά τ'αλλα φτιάχνεις σίγουρα καλύτερο μηχάνημα από το παραπάνω και θα είναι κάτι που θα ξέρεις όλα τα components ένα προς ένα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/825843-pc-build-budget/?do=findComment&comment=60221297

Παράδειγμα χτεσινής πρότασης με την 3060, κόστος κάτι λιγότερα από 900€, με ανώτερα parts και την 4060 ελάχιστα πιο ακριβή, ενώ θα διαλέξεις υλοποίηση

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν έχουν διαφορά, ισχύει από 12η γενιά

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000024255/processors.html

 

Το πρόβλημα σου είναι οι δόσεις.

Κατά τ'αλλα φτιάχνεις σίγουρα καλύτερο μηχάνημα από το παραπάνω και θα είναι κάτι που θα ξέρεις όλα τα components ένα προς ένα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/825843-pc-build-budget/?do=findComment&comment=60221297

Παράδειγμα χτεσινής πρότασης με την 3060, κόστος κάτι λιγότερα από 900€, με ανώτερα parts και την 4060 ελάχιστα πιο ακριβή, ενώ θα διαλέξεις υλοποίηση

Ναι δεν θέλω να δίνω μετρητά, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δίνεις κασέρι το χρήμα σε αυτούς. Κάτι είχα διαβάσει ότι η 3060 καίει αρκετό ρεύμα, προτιμώ 4060. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν έχουν διαφορά, ισχύει από 12η γενιά

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000024255/processors.html

Δες την λεπτομέρεια:

Intel’s limited warranty to direct customers (OEMs, and Intel authorized distributors) is extended to three years. The warranty is provided at your place of purchase.


For resellers, integrators, and end users, the warranty is provided at your place of purchase.

 

Σε ένα prebuilt σύστημα δεν είσαι ο Direct Customer. Άρα δεν μπορείς να ζητήσεις κάλυψη της 3ετους εγγύησης κατευθείαν από την Intel. Μόνο το κατάστημα μπορεί να την ζητήσει. Επίσης σου λέει at the olace of purchase. Και πάλι το κατάστημα δηλαδή και όχι η Intel.

Αλλά το κατάστημα σου δίνει 2ετη εγγύηση για όλο το σύστημα και όχι ξεχωριστή για τα επιπλέον κομμάτια.

Οπότε εάν δεν το έχεις αυτό γραπτώς απλά χάνεις τον επιπλέον χρονο εγγυήσεων για κάθε κομμάτι και όχι μόνο για την CPU.

Αυτο λέω ότι δεν αξίζει να χάσεις.

 

7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ναι δεν θέλω να δίνω μετρητά, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δίνεις κασέρι το χρήμα σε αυτούς. Κάτι είχα διαβάσει ότι η 3060 καίει αρκετό ρεύμα, προτιμώ 4060. 

Το σημερινό σου "πρόβλημα" θα έλεγα ότι είναι μόνο θέμα χρόνου.

Εάν δεν χρειάζεσαι το PC άμεσα τότε το ποσό των δόσεων αντι να το καταθέτεις ως δοσεις πληρώνεις με αυτό τα επιμέρους κομμάτια τα οποία τα αγοράζεις σε βάθος χρόνου 3 μηνών.

Οπότε από οικονομικής άποψης σου έρχεται το ίδιο. Από χρονικής άποψης θα έχεις το PC σε χρήση σε 3 μήνες από τώρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ναι δεν θέλω να δίνω μετρητά, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δίνεις κασέρι το χρήμα σε αυτούς. Κάτι είχα διαβάσει ότι η 3060 καίει αρκετό ρεύμα, προτιμώ 4060. 

Το τι αξίζει και τι όχι είναι καθαρά υποκειμενικό.

Στην προκειμένη, αν πας σε ένα κατάστημα που δίνει δόσεις, είτε δε θα βρεις όλα τα εξαρτήματα που θες, είτε θα πληρώσεις παραπάνω χρήματα (σπάνια ένα μαγαζί έχει συγκεντρωτικά τις χαμηλότερες τιμές). Οπότε κάτι δίνεις - κάτι παίρνεις, το τι προτιμά ο καθένας μας αλλάζει. Ίσως παίζει σενάριο δόσεων αν όλα μπουν από καλάθι σκρουτζ. Μαγαζιά με τιμές σταθερά κοντά στις χαμηλότερες (πχ foxstore) επίσης μπορεί να προσφέρουν δόσεις. Ψάξε το.

Την παραπάνω πρόταση στην έδειξα ενδεικτικά και σου είπα να αντικαταστήσεις την 3060 -> 4060 που κοστίζει μόλις ελάχιστα ευρώ παραπάνω.

Λιγότερο ενεργοβόρα η 4060 ναι αλλά και η 3060 δεν τραβούσε κάτι τρομερό (ονομαστικά 115w vs 170w). Η 4060 είναι πιό σύγχρονη και πιο δυνατή gpu μα φέρει λιγότερη vram που μπορεί να χρειάζονται κάποιοι κατά περίπτωση. Προσωπικά για 1440p δε θα κοιτούσα καμία από τις 2, θα προτιμούσα να εξαντλήσω το budget σε πιο δυνατή κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δες την λεπτομέρεια:

Intel’s limited warranty to direct customers (OEMs, and Intel authorized distributors) is extended to three years. The warranty is provided at your place of purchase.


For resellers, integrators, and end users, the warranty is provided at your place of purchase.

 

Σε ένα prebuilt σύστημα δεν είσαι ο Direct Customer. Άρα δεν μπορείς να ζητήσεις κάλυψη της 3ετους εγγύησης κατευθείαν από την Intel. Μόνο το κατάστημα μπορεί να την ζητήσει. Επίσης σου λέει at the olace of purchase. Και πάλι το κατάστημα δηλαδή και όχι η Intel.

Αλλά το κατάστημα σου δίνει 2ετη εγγύηση για όλο το σύστημα και όχι ξεχωριστή για τα επιπλέον κομμάτια.

Οπότε εάν δεν το έχεις αυτό γραπτώς απλά χάνεις τον επιπλέον χρονο εγγυήσεων για κάθε κομμάτι και όχι μόνο για την CPU.

Αυτο λέω ότι δεν αξίζει να χάσεις.

 

Το σημερινό σου "πρόβλημα" θα έλεγα ότι είναι μόνο θέμα χρόνου.

Εάν δεν χρειάζεσαι το PC άμεσα τότε το ποσό των δόσεων αντι να το καταθέτεις ως δοσεις πληρώνεις με αυτό τα επιμέρους κομμάτια τα οποία τα αγοράζεις σε βάθος χρόνου 3 μηνών.

Οπότε από οικονομικής άποψης σου έρχεται το ίδιο. Από χρονικής άποψης θα έχεις το PC σε χρήση σε 3 μήνες από τώρα

Και αυτό είναι καλή ιδέα, θα αποφασίσω σύντομα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Boubis1411 said:

Ναι δεν θέλω να δίνω μετρητά, θεωρώ ότι δεν αξίζει να δίνεις κασέρι το χρήμα σε αυτούς. Κάτι είχα διαβάσει ότι η 3060 καίει αρκετό ρεύμα, προτιμώ 4060. 

Ενω αξιζει να τους πληρωνεις παραπανω για υποδεεστερο υπολογιστη ; 

Πραγματικα εφοσον μιλαμε για 3 μηνες δοσεων, θα περιμενα 3 μηνες να πληρωσω για custom build

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...