Προς το περιεχόμενο

ΕΤΟΙΜΟ PC απο public και ΜΟΝΟ !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Ενω αξιζει να τους πληρωνεις παραπανω για υποδεεστερο υπολογιστη ; 

Πραγματικα εφοσον μιλαμε για 3 μηνες δοσεων, θα περιμενα 3 μηνες να πληρωσω για custom build

Για εκεί θα πάει μάλλον η δουλειά και θα τα πάρω μετρητά αν δεν βρω άκρη. Θέλω το Πάσχα να το έχω γιατί κάθομαι από δουλειά 15 μέρες, ευκαιρία να παίξω με τον Μεγάλο Γιο μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ερωτηση -απο Αθηνα cosmodata Η mySystem να επιλεξω τι λετε ;

ΟΧΙ μονο για τιμες ,για support κυριως γιατι μπορει να γινει στραβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ερωτηση -απο Αθηνα cosmodata Η mySystem να επιλεξω τι λετε ;

ΟΧΙ μονο για τιμες ,για support κυριως γιατι μπορει να γινει στραβη.

Ναι μία χαρά μαγαζιά

Επίσης tech support και web supplies ψωνίζω χρόνια , υποστηρίζουν δόσεις και όταν τους χρειάστηκα μία χαρά εξυπηρέτηση.

Ρίξε μία ματιά και eshop για parts μπορεί να πετύχεις και καλές τιμές επειδή δεν είναι σκρουτζ / best price για να τις βλέπεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι μία χαρά μαγαζιά

Επίσης tech support και web supplies ψωνίζω χρόνια , υποστηρίζουν δόσεις και όταν τους χρειάστηκα μία χαρά εξυπηρέτηση.

Ρίξε μία ματιά και eshop για parts μπορεί να πετύχεις και καλές τιμές επειδή δεν είναι σκρουτζ / best price για να τις βλέπεις

Ετσι οπως εγινε θα δωσω 1 χηνα κασερι και τελειωνει εκει το θεμα-καλη ιδεα και το eshop . Συντομα θα σας ανεβασω τι βρηκα να μου πειτε αποψεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα prebuilt μπαίνει ένα καπέλο περίπου 15% και τις περισσότερες φορές προσπαθούν να βάλουν την πιο φθηνή υλοποίηση, πχ 2 ανεμιστήρες στην κάρτα γραφικών αντί για 3.

Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι όμως με τις εγγυήσεις, δίνουν 2 χρόνια ενώ η κάρτα γραφικών έχει 3 χρόνια, ο σκληρός 2 - 5 χρόνια, το τροφοδοτικό 5 - 10 χρόνια.

Και σε χρεώνουν από πάνω 170€ αν θες την εγγύηση ουσιαστικά που δικαιούσαι 🤣
 Screenshot_1.jpg.2a35861c24a327becc6b0136a78ed01a.jpg

Επεξ/σία από Axelq
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Axelq είπε

Στα prebuilt μπαίνει ένα καπέλο περίπου 15% και τις περισσότερες φορές προσπαθούν να βάλουν την πιο φθηνή υλοποίηση, πχ 2 ανεμιστήρες στην κάρτα γραφικών αντί για 3.

Το μεγαλύτερο μου θέμα είναι όμως με τις εγγυήσεις, δίνουν 2 χρόνια ενώ η κάρτα γραφικών έχει 3 χρόνια, ο σκληρός 2 - 5 χρόνια, το τροφοδοτικό 5 - 10 χρόνια.

Και σε χρεώνουν από πάνω 170€ αν θες την εγγύηση ουσιαστικά που δικαιούσαι 🤣
 Screenshot_1.jpg.2a35861c24a327becc6b0136a78ed01a.jpg

Ποιες εγγυήσεις.... Από plaisio αγορά κομμάτι κομμάτι κάηκε μητρική asus των 350 ευρω το 2008 στους πρώτους 2 μήνες και η απάντηση ήταν " η ΔΕΗ έκανε την ζημιά, πάρτε αυτούς". Πιστεύω λίγοι δίνουν όντως εγγύηση. 

4-5 κινητά xiaomi τα πήγα με καμμένη οθόνη και μου είπαν πέρασε νερό 😃😃

Μας δουλεύουν απλά άστο. 

Όσο για το public ειναι γνωστό αυτό που κανει οκ 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Ποιες εγγυήσεις.... Από plaisio αγορά κομμάτι κομμάτι κάηκε μητρική asus των 350 ευρω το 2008 στους πρώτους 2 μήνες και η απάντηση ήταν " η ΔΕΗ έκανε την ζημιά, πάρτε αυτούς". Πιστεύω λίγοι δίνουν όντως εγγύηση. 

4-5 κινητά xiaomi τα πήγα με καμμένη οθόνη και μου είπαν πέρασε νερό 😃😃

Μας δουλεύουν απλά άστο. 

Το τι θελουν να λένε και το τι μπορουν να αποδείξουν ή να αποδείξεις είναι κάτι διαφορετικό.

ΜΗΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΑΙΤΙΑΣΕΙΣ ποτέ.

Στο παραπάνω παράδειγμα:

Απάντηση service: Η ΔΕΗ έκανε την ζημιά. 

Απάντηση δική σας: Πως το αποδεικνύεις αυτο? Εαν ειναι απλά η ικασία σας δεν μετράει. Παρακαλώ προχωρήστε στην αντικατάσταση σύμφωνα με την νομιμη εγγυηση ή δώστε μου γραπτώς ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ (και όχι αιτιάσεις) για αυτό που επικαλείστε.

Το τι πιστεύω εγω ή ο μάστορας δεν εχει σημασία. Το τι μπορεί να αποδειχθεί έχει σημασια (καλώς ή κακώς). 

Ακόμη και εαν μια βλαβη προκαλείται κατα 99% συνήθως από καποιο αίτιο εαν δεν ειναι 100% παντα υπαρχει το 1% που ωφείλει να καλυφθει σωστα.

Οι εγγυήσεις δεν δίνονται με βάση τα στατιστικά στοιχεία βλαβών.
 

Στο παραπάνω παραδειγμα πάλι. Καηκε η μητρική. Μπορει να φταιει η ΔΕΗ, μπορει να φταιει το τροφοδοτικό, μπορει να φταιει το εξωτερικο καλώδιο ρευματος, μπορει να φταιει το εσωτερικο καλώδιο, μπορεί να φταιει η ιδια η μητρικη. Πως μπορει καποιος να το αποδείξει? Εαν οντως μπορει και το αποδείξει τότε ευχαριστως θα συμμορφωθω. Εαν οχι τότε ωφείλουν να σας καλύψουν ακομη και εαν εσεις οντως κανατε χοντραδα.

Στα κινητα δυστυχως εχουν τους δεικτες υγρασιας. Δυστυχως οι δεικτες αυτοι γινονται θετικοι ακόμη και με την ελαχιστη υγρασια της ατμοσφαιρας πολλες φορες. Εκει δεν μπορεις να κανεις κατι. 

Το στραβο ειναι ότι σου δινουν κινητο ή άλλη συσκευη με αδιαβορχοποιηση ενω δεν καλύπτουν εγγυηση για υγρασια στην συσκευη. Δινουν πιστοποιηση αλλα οχι εγγυηση της πιστοποιησης!!!

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οκ το σύστημα για "λίγο από όλα" στέκετε.

Απλα πληρώνεις 200-300 ευρώ "καπελο" για την συναρμολόγηση κ τα windows(μπορείς να αγοράσεις κλειδί για τα τελευταία με ~15ευρω).

Τώρα εφόσων υπάρχουν η βρίσκοντε τα χρήματα σε λίγο καιρό δεν το πιάνω γιατί να κυνηγάει κάποιος τις δόσεις(δεν το λέω για σένα, τα ίδια κάνει και ο κουμπάρος μου) και να "κλειδώνετε" σε κάποιες συγκεκριμένες επιλογές.

Γενικά τίποτα δεν είναι δωρεάν και τις " άτοκες" μια χαρά τις πληρώνεις άμεσα η έμμεσα.

Spoiler

Γενικά προσωπικά δεν έχω κάνει ποτέ δόσεις, αλλά εκτιμώ πως βολεύουν για εργαλεία δουλειάς που θα σου φέρουν τα χρήματα τους, η για πάγιο εξοπλισμό σπιτιού(πχ εάν σου καει το ψυγείο η αντίστοιχη συσκευή που είναι απαραίτητη).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

image.png.d470640a423720c045080a910c084f9c.png

Βρηκα αυτα και προτιμησα DDR 5 γιατι ειναι σε καλη τιμη

απο SSD εχω καμια 5-6 στα 480 και 960GB

απο cosmodata ειναι αυτο ? το hdd γτ τον θελεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

απο cosmodata ειναι αυτο ? το hdd γτ τον θελεις ?

Eshop... Τον θέλω για φωτο των παιδιών μόνο. Έχω ήδη 4 εξωτερικούς για back up αλλά για την μεταφορά από τα κινητά κλπ τον χρειάζομαι. 

Ας εχω και έναν μηχανικό γέμισα ssd. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Eshop... Τον θέλω για φωτο των παιδιών μόνο. Έχω ήδη 4 εξωτερικούς για back up αλλά για την μεταφορά από τα κινητά κλπ τον χρειάζομαι. 

Ας εχω και έναν μηχανικό γέμισα ssd. 

γτ δεν βαζεις εναν nvme να μην πιανει και χωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

image.png.d470640a423720c045080a910c084f9c.png

Βρηκα αυτα και προτιμησα DDR 5 γιατι ειναι σε καλη τιμη

απο SSD εχω καμια 5-6 στα 480 και 960GB

Κακό σε γενικές γραμμές...

Παλιακό κουτί, με περιορισμένο airflow, χωρίς psu shroud και με ακρυλικό πλαϊνό (αν δεν το προσέξεις γδέρνεται)

Πολύ κακές μνήμες (αναλογία χρονισμού/cl)

Περίεργη επιλογή nvme και όχι vfm κατά την άποψή μου (πχ με λιγότερα χρήματα XPG GAMMIX S70 BLADE 512GB)

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγεις hdd όταν λες οτι έχεις ssd που κάθονται απαντήθηκε

Μέτρια επιλογή τροφοδοτικού

 

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

γτ δεν βαζεις εναν nvme να μην πιανει και χωρο

Οκ μπορεί να γίνει κ αυτό κανένα πρόβλημα! 

16 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Κακό σε γενικές γραμμές...

Παλιακό κουτί, με περιορισμένο airflow, χωρίς psu shroud και με ακρυλικό πλαϊνό (αν δεν το προσέξεις γδέρνεται)

Πολύ κακές μνήμες (αναλογία χρονισμού/cl)

Περίεργη επιλογή nvme και όχι vfm κατά την άποψή μου (πχ με λιγότερα χρήματα XPG GAMMIX S70 BLADE 512GB)

Δεν καταλαβαίνω γιατί επιλέγεις hdd όταν λες οτι έχεις ssd που κάθονται απαντήθηκε

Μέτρια επιλογή τροφοδοτικού

 

 

Οκ κάνε μια λίστα εσύ αν μπορείς από το eshop, τα πάντα εκεί πριν τα βάλω τα έψαξα και όλοι γράφουν τα καλύτερα, σε αναλογία των χρημάτων προφανώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Οκ μπορεί να γίνει κ αυτό κανένα πρόβλημα! 

Οκ κάνε μια λίστα εσύ αν μπορείς από το eshop, τα πάντα εκεί πριν τα βάλω τα έψαξα και όλοι γράφουν τα καλύτερα, σε αναλογία των χρημάτων προφανώς. 

ποσα χρηματα εχεις ταβανι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...