Προς το περιεχόμενο

5g ή starlink ?


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Arkin,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εδώ επαρχία το ADSL είναι χάλια οπότε ψαχνωμαι για starlink ή 5g .

Δεν ξέρω τι να κάνω ακόμα , υπάρχει 5g με απεριόριστα data ? ποιο το κόστος και πόσο κάνει ο εξοπλισμός ? 

Να τι μου δείχνει speed test από 5g κινητό στο σπιτι .

IMG_20240314_153003.jpg

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει δεν ειναι και χάλια, αλλα οκ δεν ειναι και αυτό που θα περίμενες. Βέβαια αυτό είναι απο τα δεδομένα του κινητού σου, ενω Starlink χρησιμοποιείς για "σταθερό Internet".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Join the club… Η ταχύτητα δεν είναι άσχημη αλλά έχεις μεγάλο ping & jitter. Δες τι γίνεται με τους άλλους δυο παρόχους.

Επίσης ανέβα στην ταράτσα και κάνε μετρήσεις. Με μια κεραία εκεί μπορεί να είναι οκ και η voda.

Επιπλέον πρέπει να δεις πόσα GB χρειάζεσαι το μήνα για να αξιολογήσεις ποιο πακέτο μπορεί να σε καλύψει. (Προσοχή στις πολιτικές ορθής χρήσης.)

Το Starlink με 40€ και τις επιδόσεις του στην Ελλάδα φαίνεται μια χαρά. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε αν θα παραμείνει έτσι και δεν θα εκτοξευθεί τους επόμενους μήνες που θα αυξηθούν και οι συνδρομητές, ενώ έχει και πολύ μεγάλη κατανάλωση ρεύματος.

Δες μήπως υπάρχει και κανένας WISP στην περιοχή σου…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καλες ταχυτητες σε 5G τσιμπας ενα 5001 και παιζεις μπαλα με απεριοριστο cosmote neo στα 30-35 ευρω καπου εκει ειναι τωρα και εισαι αρχοντας. Αν εχετε Ν78 θα πιανεις 1gb download και πανω απο 100mb upload. Το starlink ειναι η αλλη επιλογη που εγραψες αλλα δεν ξερω αν ολη μερα δινει καλες ταχυτητες και τι γινεται και με τα δεδομενα συν το upload σιγουρα δεν θα ειναι τοσο μεγαλο οσο των δεδομενων. 

Εδω τωρα ανεβαζω με σταθερα 85mb εχω 4G+ γιατι το 5G ειναι Ν1 band που δεν πιανει πανω απο 4G+ και ειναι ωρα που ειναι γεματο το δικτυο βραδυ πανω 110+mb upload. Εχω να το κανω restart 10 μερες. 249 ευρω παιζει απο vodafone. Ετσι παιζω 1 χρονο και 4 μηνες και απλα εχω βρει την υγεια μου κοβοντας τελειως την αθλια vdsl που ειχα ποσα χρονια. 

Screenshot-2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Arkin είπε

......................... τσιμπας ενα 5001 και παιζεις μπαλα με απεριοριστο cosmote neo στα 30-35 ευρω καπου εκει ειναι τωρα και εισαι αρχοντας. Αν εχετε Ν78 θα πιανεις 1gb...........

@Arkin  sorry αγνωστες λεξεις τα κοκκινα 
η καλυψη εδω ειναι αυτη : 

image.png.0576d8de05b4ac5cad594819fcd9a339.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 λεπτά πριν, villasg είπε

@Arkin  sorry αγνωστες λεξεις τα κοκκινα 
η καλυψη εδω ειναι αυτη : 

image.png.0576d8de05b4ac5cad594819fcd9a339.png

Εδω εισαι το 5001 ειναι το 5G router

https://www.vodafone.gr/eshop/syskeues-axesouar/internet-pantou/mi-fi/vodafone-mu50015ghotspot/p-148145/

 

Και η Ν78 ειναι η μπαντα της cosmote που δινει τις καλυτερες 5G ταχυτητες σημερα. Απο οτι φαινεται υποστηριζετε στην περιοχη σου οποτε θα πιασεις τρελες ταχυτητες σιγουρα πανω απο 500mb download. 

Για το cosmote neo εισαι εδω το κουμπωνεις στο router και παιζεις μπαλιτσα. 

Screenshot-3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω γνωστου στην voda βρηκα : νέα γραμμή 4g απεριόριστο ίντερνετ & δωρεάν εξοπλισμός στα 18,5 τι λετε αξιζει ?? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια επειδη και εγω ψαχνομαι για κατι αντιστοιχο...

η vodafone εχει κατι αντιστοιχο? στο σπιτι μου η cosmote Πιανει 40down/3 up και η vodafone 170down/50up.

kai κατι ακομα, με μια τετοια λυση , θα μπορω να ανοιξω πορτες για 2-3 προγραμαμτα που θελω? θα παρω ενα καλο 5g router δε με πειραζει το ποσο

Επεξ/σία από Hamurabi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 8:19 ΜΜ, Arkin είπε

Αν εχεις καλες ταχυτητες σε 5G τσιμπας ενα 5001 και παιζεις μπαλα με απεριοριστο cosmote neo στα 30-35 ευρω καπου εκει ειναι τωρα και εισαι αρχοντας. Αν εχετε Ν78 θα πιανεις 1gb download και πανω απο 100mb upload. Το starlink ειναι η αλλη επιλογη που εγραψες αλλα δεν ξερω αν ολη μερα δινει καλες ταχυτητες και τι γινεται και με τα δεδομενα συν το upload σιγουρα δεν θα ειναι τοσο μεγαλο οσο των δεδομενων. 

Εδω τωρα ανεβαζω με σταθερα 85mb εχω 4G+ γιατι το 5G ειναι Ν1 band που δεν πιανει πανω απο 4G+ και ειναι ωρα που ειναι γεματο το δικτυο βραδυ πανω 110+mb upload. Εχω να το κανω restart 10 μερες. 249 ευρω παιζει απο vodafone. Ετσι παιζω 1 χρονο και 4 μηνες και απλα εχω βρει την υγεια μου κοβοντας τελειως την αθλια vdsl που ειχα ποσα χρονια. 

Screenshot-2.png

πως βλεπω τι band πιανω με το 5g; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, geomrk είπε

πως βλεπω τι band πιανω με το 5g; 

Μέσω κινητού με netmonster. Εδω πχ σε μένα λέει 2100 που είναι η Ν1. Η 3500 είναι η Ν78 που δίνει τις καλύτερες ταχύτητες. 

 

Screenshot_2024-03-16-16-12-25-908_cz.mroczis.netmonster.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μέσω κινητού με netmonster. Εδω πχ σε μένα λέει 2100 που είναι η Ν1. Η 3500 είναι η Ν78 που δίνει τις καλύτερες ταχύτητες. 

 

Screenshot_2024-03-16-16-12-25-908_cz.mroczis.netmonster.jpg

IMG_0113.png.653038235abe1559227937ce75bbf5fd.pngIMG_0116.png.cfd65632f049addffaea9fcf97de31d5.png

στην πρώτη φωτό το 5g είναι στο 78 αν καταλαβαίνω σωστά, και στη λίστα της apple το 78 είναι το 3500 που λες. Σωστά τα μεταφράζω; (Βέβαια τώρα είμαι δουλειά για τεστ το βλέπω να καταλάβω το διαβάζω )

θα το δοκιμασω μετα σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, geomrk είπε

IMG_0113.png.653038235abe1559227937ce75bbf5fd.pngIMG_0116.png.cfd65632f049addffaea9fcf97de31d5.png

στην πρώτη φωτό το 5g είναι στο 78 αν καταλαβαίνω σωστά, και στη λίστα της apple το 78 είναι το 3500 που λες. Σωστά τα μεταφράζω; (Βέβαια τώρα είμαι δουλειά για τεστ το βλέπω να καταλάβω το διαβάζω )

θα το δοκιμασω μετα σπιτι

Εχεις 78αρα στο μερος που εισαι οποτε εισαι αψογα. Η διπλα φωτο ειναι οι μπαντες που υποστηριζει το κινητο. Αψογα εισαι με ενα 5G router θα κανεις παπαδες στις ταχυτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2024 στις 8:54 ΜΜ, Arkin είπε

Εγώ έψαχνα στην Cosmote ένα τέτοιο 5G router. Δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dandri είπε

Εγώ έψαχνα στην Cosmote ένα τέτοιο 5G router. Δεν υπάρχει.

Εδω εισαι απλα ειναι μη διαθεσιμο

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410202

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εδω εισαι απλα ειναι μη διαθεσιμο

https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20410202

Γιαυτό έγραψα δεν υπάρχει.

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...