Προς το περιεχόμενο

5g ή starlink ?


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Arkin,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, dandri είπε

Γιαυτό έγραψα δεν υπάρχει.

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν υπάρχει.

Δεν εχω ιδεα απο εκει το πηρα περσι παντως 299 ευρω μου ηρθε σπιτι κανονικα. Το ιδιο ακριβως ειναι και της vodafone στα 249 ευρω παιζει με ολες τις καρτες κανονικα. Αν το ηξερα θα το επερνα 249 απο vodafone μετα το εμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δεν εχω ιδεα απο εκει το πηρα περσι παντως 299 ευρω μου ηρθε σπιτι κανονικα. Το ιδιο ακριβως ειναι και της vodafone στα 249 ευρω παιζει με ολες τις καρτες κανονικα. Αν το ηξερα θα το επερνα 249 απο vodafone μετα το εμαθα.

Επί της ουσίας λανσάρει αυτό https://www.cosmote.gr/eshop/global/gadgets/productDetailsTangible.jsp?productId=ger_20413456&skuId=ger_20413456 που είναι το ίδιο με της Vodafone https://www.vodafone.gr/eshop/syskeues-axesouar/internet-pantou/mi-fi/vodafone-r228t4ghotspotblack/p-149734/, αλλά δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς την 5G band.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lewnidas1995 είπε

πρεπει να υπολογιζεις και το ρευμα

Ε ναι για οικιακη χρηση το συνολο παει πολλα 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, villasg said:

Ε ναι για οικιακη χρηση το συνολο παει πολλα 

στην περιπτωση που ειναι η μονη λυση δεν ξερω αν θα το σκεφτει καποιος αλλα οταν μιλαμε για 5g ή starlink η απαντηση ειναι ευκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Arkin είπε

Δεν εχω ιδεα απο εκει το πηρα περσι παντως 299 ευρω μου ηρθε σπιτι κανονικα. Το ιδιο ακριβως ειναι και της vodafone στα 249 ευρω παιζει με ολες τις καρτες κανονικα. Αν το ηξερα θα το επερνα 249 απο vodafone μετα το εμαθα.

Της Vodafone το pocket modem είναι ξεκλείδωτο ;

Παίζει και με sim της Cosmote ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dandri είπε

Της Vodafone το pocket modem είναι ξεκλείδωτο ;

Παίζει και με sim της Cosmote ;

Λες για το 5001? Αν ναι παιζει κανονικα. Για το αλλο που εβαλες το 4G δεν γνωριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Lewnidas1995 είπε

κατι που δεν υπολογιζει σχεδον κανεις ειναι οτι αν βαλεις starlink πρεπει να υπολογιζεις και το ρευμα , περιπου 60-70€/4μηνο

Περίεργο, εμένα καίει περίπου 1 kWh τη μέρα, περίπου 3-4 ευρώ το μήνα με τις σημερινές τιμές , δείτε κατανάλωση Φεβρουαρίου 

Μηπως έχετε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και ενεργοποιείται η θέρμανση του δίσκου ?

IMG_0250.jpeg.c55f75176543999cc3b3710a39a08e93.jpeg

Επεξ/σία από bilt128
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυπική κατανάλωση του Starlink σε μένα (δίσκος και ρουτερ) κυμαίνεται στα 40-50 watt και στις σπάνιες περιπτώσεις που ενεργοποιήθηκε η θέρμανση (1 μέρα) έφτασε  στα 55-60

Ενδεικτικά, το προηγούμενο ρουτερ  μου εκαιγε 15 watt 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, bilt128 said:

Περίεργο, εμένα καίει περίπου 1 kWh τη μέρα, περίπου 3-4 ευρώ το μήνα με τις σημερινές τιμές , δείτε κατανάλωση Φεβρουαρίου 

Μηπως έχετε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και ενεργοποιείται η θέρμανση του δίσκου ?

IMG_0250.jpeg.c55f75176543999cc3b3710a39a08e93.jpeg

1kw την μέρα δεν είναι 3-4€.

Επίσημα λεει 75w το 2nd gen και 100w το 3rd gen. 
Σε μετρήσεις που είδα YouTube είναι από 40 μέχρι 85. Μέσος προς ας πούμε τα 55w για το 2nd gen. Μιλάμε για 40€ με τιμή kw 25 λεπτά του ευρώ. Ξεχνάτε να βάλετε ΦΠΑ και τέλη κλπ. Το 3rd gen καίει πολύ περισσότερο και σύντομα θα πωλείται μονο εκείνο.

ενα 5g router δεν έχει κατανάλωση πάνω από 15w τα οποία είναι το 1/4 του κόστους starlink.

Σαν λεφτά τα 40€ το τετράμηνο δεν ακούγονται πολλά, αλλά κατευθείαν το πάγιο του starlink θεωρητικά πηγαίνει 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω τι λέει το YouTube , αναφέρομαι στις δικές μου μετρήσεις στην Ελλάδα, με τιμή kWh 0,11 και νυχτερινό ακόμα λιγότερο

Οι τιμές 60-70 ευρώ το 4μηνο που αναφέρεις δεν ισχύουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, bilt128 said:

Δε ξέρω τι λέει το YouTube , αναφέρομαι στις δικές μου μετρήσεις στην Ελλάδα, με τιμή kWh 0,11 και νυχτερινό ακόμα λιγότερο

Οι τιμές 60-70 ευρώ το 4μηνο που αναφέρεις δεν ισχύουν 

Αρκετό οφτοπικ βάλαμε, δεν θα καταφέρω να σου αποδείξω ότι δεν πληρώνεις 0,11 όσο και να προσπαθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...