Προς το περιεχόμενο

Ελαττωματικό προϊόν από About You


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγόρασα μια γυναικεία τσάντα για δώρο από το About You (από 135€ αρχική την πήρα στα 54€ - δεν γράφω την μάρκα για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση) και μου ήρθε με ελάττωμα. Επικοινώνησα τηλεφωνικά και ζήτησα μερική επιστροφή χρημάτων, αλλά ευγενικά με απέρριψαν και μου είπαν ότι η μόνη επιλογή που έχω είναι να την στείλω πίσω. Την τσάντα βέβαια δεν θα την γυρίσω πίσω, γιατί το ελάττωμα είναι σε ένα διακοσμητικό στοιχείο που αφαιρείται (σαν μπρελόκ) αλλά και πάλι μειώνεται η συνολική της αξία. Τόσες μέρες δηλαδή περίμενα να φτάσει το δέμα και αν την έστελνα πίσω θα έπρεπε να περιμένω άλλες τόσες και παραπάνω για να την παραλάβουν και να μου επιστραφούν τα χρήματα. Και ρωτώ... Δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός κάτι που να λέει ας πούμε ότι πρέπει κάπως να αποζημιώσουν τον πελάτη; Είτε με μερική επιστροφή χρημάτων είτε με αντικατάσταση του προϊόντος με καινούριο σε περίπτωση που υπάρχει απόθεμα;

 

Επεξ/σία από intruder99
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, intruder99 είπε

Και ρωτώ... Δεν υπάρχει κάποιος κανονισμός κάτι που να λέει ας πούμε ότι πρέπει κάπως να αποζημιώσουν τον πελάτη;

Υπάρχει και το έχεις αναφέρει και μόνος σου. Εσύ δεν δέχτηκες να σε αποζημιώσουν. Δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό απ' την πλευρά του πωλητή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Υπάρχει και το έχεις αναφέρει και μόνος σου. Εσύ δεν δέχτηκες να σε αποζημιώσουν. Δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό απ' την πλευρά του πωλητή. 

Αν την επέστρεφα, αλλά στο μεταξύ έφτανε η ημερομηνία που θα έπρεπε να δώσω το δώρο και δεν είχα χρήματα για άλλο δώρο τι γίνεται; Άντε θα πεις 54€ δεν είναι πολλά για το σενάριο που ανέφερα, αλλά και 254€ να είχε πάλι το ίδιο θα γινόταν. Εγώ παρήγγειλα από αυτούς με την πεποίθηση ότι θα λάβω ένα άρτιο προϊόν. Αν είχαν κάνει έναν πολύ γρήγορο έλεγχο περιμετρικά θα παρατηρούσαν το ελάττωμα που ήταν ολοφάνερο. 

Επεξ/σία από intruder99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, intruder99 said:

Αν την επέστρεφα, αλλά στο μεταξύ έφτανε η ημερομηνία που θα έπρεπε να δώσω το δώρο και δεν είχα χρήματα για άλλο δώρο τι γίνεται; Άντε θα πεις 54€ δεν είναι πολλά για το σενάριο που ανέφερα, αλλά και 254€ να είχε πάλι το ίδιο θα γινόταν. Εγώ παρήγγειλα από αυτούς με την πεποίθηση ότι θα λάβω ένα άρτιο προϊόν. Αν είχαν κάνει έναν πολύ γρήγορο έλεγχο περιμετρικά θα παρατηρούσαν το ελάττωμα που ήταν ολοφάνερο. 

και αυτοί ζήτησαν επιστροφή όπως θα έκανες σε κάποιο εδώ μαγαζί....το ότι θα πάρει αρκετές μέρες για τη διαδικασία είναι ένα ρίσκο που παίρνουμε στις ιντερνετικές αγορές κυρίως από Τρίτη χώρα....βρες μια δικαιολογία και στείλτε πίσω για  να σου στείλουν άλλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostasbm είπε

και αυτοί ζήτησαν επιστροφή όπως θα έκανες σε κάποιο εδώ μαγαζί....το ότι θα πάρει αρκετές μέρες για τη διαδικασία είναι ένα ρίσκο που παίρνουμε στις ιντερνετικές αγορές κυρίως από Τρίτη χώρα....βρες μια δικαιολογία και στείλτε πίσω για  να σου στείλουν άλλη

Παρήγγειλα την τελευταία και μετά εξαντλήθηκε. Τώρα να ζητήσω να μου την αντικαταστήσουν με μια άλλη τσάντα της ίδιας εταιρείας που έχει την ίδια αρχική τιμή... δεν νομίζω να το δεχτούν. Κατ' εμέ πιο πιθανό ήταν να δεχτούν την μερική επιστροφή χρημάτων παρά αυτό.

Άσε που μου είπαν στο τηλέφωνο ότι μόλις την παραλάβουν θα κάνουν έναν έλεγχο και εφόσον διαπιστωθεί ότι δεν έχω προκαλέσει εγώ την ζημιά τότε θα μου επιστραφεί ολόκληρο το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, intruder99 είπε

Αν την επέστρεφα, αλλά στο μεταξύ έφτανε η ημερομηνία που θα έπρεπε να δώσω το δώρο και δεν είχα χρήματα για άλλο δώρο τι γίνεται; 

αυτο το ρισκο το πηρες οταν επελεξες αυτο το μαγαζι εναντι ενος μαγαζιου διπλα απτο σπιτι σου για να βρεις καλυτερη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...