Προς το περιεχόμενο

Τηλεοπτικό σήμα σε δύσκολη περιοχή


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο πατέρας μου μένει σε ένα χωριό (πολύ αραιοκατοικημένο) και πήρε καινούργια τηλεόραση, αλλά δεν πιάνει καθόλου σήμα, παρά μόνο το μπουκέτο της ΕΡΤ1 (τσέκαρα μέσω βιντεοκλήσης και τα άλλα μπουκέτα δεν πιάνουν καθόλου σήμα). Απ' όσο μου είπε, παλιά που είχε μια άλλη τηλεόραση με αποκωδικοποιητή έπιανε και κάποια άλλα κανάλια. Σκέφτομαι ότι φταίει η κεραία που δεν πιάνει καλό σήμα, καθώς είναι πάρα πολύ παλιά. Ρώτησε ένα μαγαζί για κεραία, αλλά επειδή οι τιμές μου φαίνονται ακριβές, είπα να ρωτήσω εδώ μήπως έχει κάποιος κάποια οικονομικότερη ιδέα. Η κεραία βλέπει χωράφια (τα οποία είναι ανηφορικά όσο απέχουν από την κεραία) με ελιές. Το κέντρο εκπομπής είναι η Ρογδιά και απέχει από το χωριό που μένει ο πατέρας μου, αν έχω υπολογίσει σωστά, 15 χιλιόμετρα. Σκέφτομαι αυτήν την televes και αυτήν την mistral λόγω μεγάλης απολαβής. Εγώ στο σπίτι μου μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης έχω μια mistral magic 5g με απολαβή 15 dB που έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω αν κάνει στο χωριό του πατέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Nate είπε

Ο πατέρας μου μένει σε ένα χωριό (πολύ αραιοκατοικημένο) και πήρε καινούργια τηλεόραση, αλλά δεν πιάνει καθόλου σήμα, παρά μόνο το μπουκέτο της ΕΡΤ1 (τσέκαρα μέσω βιντεοκλήσης και τα άλλα μπουκέτα δεν πιάνουν καθόλου σήμα). Απ' όσο μου είπε, παλιά που είχε μια άλλη τηλεόραση με αποκωδικοποιητή έπιανε και κάποια άλλα κανάλια. Σκέφτομαι ότι φταίει η κεραία που δεν πιάνει καλό σήμα, καθώς είναι πάρα πολύ παλιά. Ρώτησε ένα μαγαζί για κεραία, αλλά επειδή οι τιμές μου φαίνονται ακριβές, είπα να ρωτήσω εδώ μήπως έχει κάποιος κάποια οικονομικότερη ιδέα. Η κεραία βλέπει χωράφια (τα οποία είναι ανηφορικά όσο απέχουν από την κεραία) με ελιές. Το κέντρο εκπομπής είναι η Ρογδιά και απέχει από το χωριό που μένει ο πατέρας μου, αν έχω υπολογίσει σωστά, 15 χιλιόμετρα. Σκέφτομαι αυτήν την televes και αυτήν την mistral λόγω μεγάλης απολαβής. Εγώ στο σπίτι μου μέσα στο Ηράκλειο Κρήτης έχω μια mistral magic 5g με απολαβή 15 dB που έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω αν κάνει στο χωριό του πατέρα μου.

Πριν επιλέξεις οποιαδήποτε κεραια, οι γείτονες εκει (στο χωριο του πατερα σου) πιάνουν σημα?. Ξεκινά απο εκεί, γιατι αν υπάρχει πρόβλημα στο σημειο οτι κεραια και να βάλεις δύσκολα θα εχεις σωστή λήψη. 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Πριν επιλέξεις οποιαδήποτε κεραια, οι γείτονες εκει (στο χωριο του πατερα σου) πιάνουν σημα?. Ξεκινά απο εκεί, γιατι αν υπάρχει πρόβλημα στο σημειο οτι κεραια και να βάλεις δύσκολα θα εχεις σωστή λήψη. 

Θα τον ξαναρωτήσω, αλλά απ' όσο θυμάμαι μου είπε ότι ο γείτονας μόνο ένα τοπικό δεν πιάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεκινα να δεις το καλωδιο πρωτα μην εχει κοπει / σκουριασει / βραχυκυκλωσει .
Μετα μια βολτα απο τον τοπικο ηλεκτρονικο να δεις τι βαζει / προτεινει για την περιοχη ( πχ εαν θελει φιλτρο 5g μην εχεις καποια κεραια κοντα κλπ ) .

Επειτα αποφασιζεις 

2 ώρες πριν, Nate είπε

αλλά επειδή οι τιμές μου φαίνονται ακριβές

ποσο σου ειπαν δλδ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, villasg είπε

ξεκινα να δεις το καλωδιο πρωτα μην εχει κοπει / σκουριασει / βραχυκυκλωσει .
Μετα μια βολτα απο τον τοπικο ηλεκτρονικο να δεις τι βαζει / προτεινει για την περιοχη ( πχ εαν θελει φιλτρο 5g μην εχεις καποια κεραια κοντα κλπ ) .

Επειτα αποφασιζεις 

ποσο σου ειπαν δλδ 

45-50 η μία, όχι televes, 70-90 η άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nate είπε

45-50 η μία, όχι televes, 70-90 η άλλη.

δες τες οπτικα να δεις τι  και ποσα στοιχεια εχει πανω , ρωτα και για το φιλτρο και μετα παρε μια ιδια επωνυμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, villasg είπε

δες τες οπτικα να δεις τι  και ποσα στοιχεια εχει πανω , ρωτα και για το φιλτρο και μετα παρε μια ιδια επωνυμη 

Επειδή δεν ξέρω σε ποιο μαγαζί πήγε ο πατέρας μου, θα τον ρωτήσω τι κεραία έχει ο γείτονας και θα πάρω μια ίδιου τύπου. Ως προς την απολαβή να προσέξω κάτι; Ευχαριστώ πολύ επίσης, παιδιά, για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτο σου ειπα να δεις ποσα στοιχεια εχει η κεραια εκει στην περιοχη και εαν ειναι ολες με 2 βεργες σαν την Televes που εβαλες γιατι τ στοιχεια / μηκος  καθοριζουν την απολαβη .

Αμα ειναι πολυ μεγαλη θα εχεις ειδωλα / μπουκωμα  / υπερενυσχηση το οποιο δεν το θες με τιποτα .

Ας σου στειλει μερικες φωτο απο διπλανα σπιτια να καταλαβεις 

εαν εχεις Facebook σε αυτη την ομαδα ειναι πολλοι ηλεκτρονικοι ισως καποιος ειναι / εχει σχεση με την περιοχη να σε κατατοπισει

facebook.com/groups/2611707132417783

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, villasg είπε

Γιαυτο σου ειπα να δεις ποσα στοιχεια εχει η κεραια εκει στην περιοχη και εαν ειναι ολες με 2 βεργες σαν την Televes που εβαλες γιατι τ στοιχεια / μηκος  καθοριζουν την απολαβη .

Αμα ειναι πολυ μεγαλη θα εχεις ειδωλα / μπουκωμα  / υπερενυσχηση το οποιο δεν το θες με τιποτα .

Ας σου στειλει μερικες φωτο απο διπλανα σπιτια να καταλαβεις 

εαν εχεις Facebook σε αυτη την ομαδα ειναι πολλοι ηλεκτρονικοι ισως καποιος ειναι / εχει σχεση με την περιοχη να σε κατατοπισει

facebook.com/groups/2611707132417783

 

Θα ρωτήσει μου είπε τον γείτονά του να την περιγράψει και θα πάρω άμα είναι μια ίδιου στυλ, αλλά επώνυμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nate είπε

αλλά επώνυμη.

καλα μην κολλας στις επωνυμες , η Ελλαδα εχει αρκετες βιτεχνιες που κανουν τελειες κεραιες , μην ξεχασεις το καλωδιο , καλο οχι φτηνο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, villasg είπε

καλα μην κολλας στις επωνυμες , η Ελλαδα εχει αρκετες βιτεχνιες που κανουν τελειες κεραιες , μην ξεχασεις το καλωδιο , καλο οχι φτηνο 

Εντάξει, άμα έχει πρόβλημα το καλώδιο θα πάρω κάποιο καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nate είπε

Εντάξει, άμα έχει πρόβλημα το καλώδιο θα πάρω κάποιο καλό.

δεν το βλεπεις παντα οπτικα , μπορει να εχει παρει νερο μεσα και να εχει οξειδωση και να βραχυκυκλωνει και απο εξω να ειναι μια χαρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, villasg είπε

δεν το βλεπεις παντα οπτικα , μπορει να εχει παρει νερο μεσα και να εχει οξειδωση και να βραχυκυκλωνει και απο εξω να ειναι μια χαρα 

Κατάλαβα. Θα του πω να βάλει τον φίλο του που μπορεί να βάλει την κεραία να το τσεκάρει, αν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να μπω στο street view της google και να δω μερικά κοντινά σπίτια. Λοιπόν, τα δύο πιο κοντινά σπίτια που μπορώ να δω, το ένα έχει μία κεραία σαν αυτή περίπου και το άλλο σπίτι έχει μία κεραία με τρεις βέργες και 7 στοιχεία (αν λέγονται στοιχεία τα οριζόντια σίδερα στην κάθε βέργα) στην κάθε βέργα. Οπότε, σκέφτηκα αυτήν εδώ την κεραία: https://silvernose.gr/index.php?route=product/product&product_id=7627

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εχει θεμα η περιοχη , αλλα οπως ειπα το πιο καλο ειναι να μιλησεις με ηλεκτρονικο στην περιοχη τι βαζει ( και γιατι) , ισως μπορεις και τηλεφωνικα να το κανεις απο εκει που εισαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...