Προς το περιεχόμενο

Τηλεοπτικό σήμα σε δύσκολη περιοχή


Nate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, villasg είπε

Μαλλον δεν εχει θεμα η περιοχη , αλλα οπως ειπα το πιο καλο ειναι να μιλησεις με ηλεκτρονικο στην περιοχη τι βαζει ( και γιατι) , ισως μπορεις και τηλεφωνικα να το κανεις απο εκει που εισαι 

Η περιοχή είναι πολύ μικρή και χωρίς πολλά σπίτια, οπότε αν έρθει τεχνικός πρέπει να κάνει μέτρηση φαντάζομαι, γιατί δεν είναι ότι υπάρχουν τεχνικοί εκεί ή μεγάλη ανάγκη για αυτούς. Με βάση τα διπλανά σπίτια, η κεραία που προτείνω λες να κάνει; Φοβάμαι μόνο μην μπουκώνει το σήμα, αλλιώς καλή μου φαίνεται, αρκετά όμοια (απλά με λίγα παραπάνω στοιχεία) των διπλανών κεραιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλησα ποτε για μετρηση , αλλα ερωτηση τυπου : Κυριε Κωστα μενω στα πατησια στην πατησιων κολιατσου , ποια κεραια βαζουμε σε αυτη την περιοχη για να ειμαστε οκ και γιατι ? βαζουμε κατι αλλο ακομα πχ φιλτρο ? και ποιο το ολικο κοστος 

Οσο πιο πολλα στοιχεια ενίσχυσης εχει τοσο πιο καλη στοχευση θελει στο κεντρο εκπομπης να το εχει υποψην  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, villasg είπε

Δεν μιλησα ποτε για μετρηση , αλλα ερωτηση τυπου : Κυριε Κωστα μενω στα πατησια στην πατησιων κολιατσου , ποια κεραια βαζουμε σε αυτη την περιοχη για να ειμαστε οκ και γιατι ? βαζουμε κατι αλλο ακομα πχ φιλτρο ? και ποιο το ολικο κοστος 

Οσο πιο πολλα στοιχεια ενίσχυσης εχει τοσο πιο καλη στοχευση θελει στο κεντρο εκπομπης να το εχει υποψην  

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, villasg είπε

Αμα ειναι πολυ μεγαλη θα εχεις ειδωλα / μπουκωμα  / υπερενυσχηση το οποιο δεν το θες με τιποτα .

Συμφωνω σε αυτο, απλα να διωρθωσω οτι στο ψηφιακό σημα δεν εχουμε πλεον είδωλα, αλλα η ενδοδιαμόρφωση του σήματος (υπερ-ενίσχυση) θα προκαλέσει παγώματα και πιξελιασματα της εικονας.

5 ώρες πριν, Nate είπε

Σκέφτηκα να μπω στο street view της google και να δω μερικά κοντινά σπίτια. Λοιπόν, τα δύο πιο κοντινά σπίτια που μπορώ να δω, το ένα έχει μία κεραία σαν αυτή περίπου και το άλλο σπίτι έχει μία κεραία με τρεις βέργες και 7 στοιχεία (αν λέγονται στοιχεία τα οριζόντια σίδερα στην κάθε βέργα) στην κάθε βέργα. Οπότε, σκέφτηκα αυτήν εδώ την κεραία: https://silvernose.gr/index.php?route=product/product&product_id=7627

Η μιστραλ βγαζει αξιόλογες κεραίες. Εχε στον νου σου και το καλώδιο. Το καλώδιο ειναι εξάρτημα της κεραίας και δεν πρεπει να παραληπτετε μια καλη ποιότητα. Κοιτα να εναι σε κλασση θωράκισης A++ και Α+. Αν το καλώδιο σου ειναι πανω απο 10 χρόνων αλλαξε το.

3 ώρες πριν, villasg είπε

Οσο πιο πολλα στοιχεια ενίσχυσης εχει τοσο πιο καλη στοχευση θελει στο κεντρο εκπομπης να το εχει υποψην  

Συμφωνώ, ισχύει. Οσο μεγαλώνει η απολαβή της κεραίας, τόσο μειώνεται (μικραίνει) ο λοβός της. Αν στην περιοχή σου δεν εχεις οπτικη επαφη με το Κ.Ε καλο ειναι μια κεραια ποιο ανοιχτού λοβου, οπως εναι πχ μια λογαριθμική, αλλα αυτη θα ειναι και μικρότερης απολαβης και ισως να χρειαστει και εναν ενισχυτη ιστου.Ενναλακτικα κοιτα και σε κεραια τυπου "πλεγμα"

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είναι android tv κατεβάζεις την εφαρμογή  Ελληνική Τηλεόραση και Ραδιόφωνο και καθάρισε, όλα τα κανάλια, πρόγραμμα, ούτε καλώδια, ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

αν είναι android tv κατεβάζεις την εφαρμογή  Ελληνική Τηλεόραση και Ραδιόφωνο και καθάρισε, όλα τα κανάλια, πρόγραμμα, ούτε καλώδια, ούτε τίποτα.

χαχαχα αμα ειναι δυσκολη για τηλεοπτικο να δεις τι ταχυτητες θα εχει στο νετ, εδω κεντρικη ευβοια στο Αφρατι αμα συγχρονησεις με πανω απο 2mbps εισαι αρχοντας ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι για μια TV βαλε πιάτο και θα έχεις τα digea απο δορυφόρο με τέλειο σήμα. Επειδή εχω καιρο να ασχοληθώ με το άθλημα (δορυφορικά) νομίζω θελει 1 πιατο πλεον στον Hellasat 3  @  39E 

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αν ειναι για μια TV βαλε πιάτο και θα έχεις τα digea απο δορυφόρο με τέλειο σήμα. Επειδή εχω καιρο να ασχοληθώ με το άθλημα (δορυφορικά) νομίζω θελει 1 πιατο πλεον στον Hellasat 3  @  39E 

Ίσως δεν θα είναι μόνο μία στο τέλος. Τελικά επειδή βιαζόταν ο πατέρας μου πήρα μια κεραία, ελπίζω να κάνει την δουλειά της. Ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nate είπε

Ίσως δεν θα είναι μόνο μία στο τέλος. Τελικά επειδή βιαζόταν ο πατέρας μου πήρα μια κεραία, ελπίζω να κάνει την δουλειά της. Ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι για την βοήθεια!

H κεραια θα κανει την δουλεια της.. (για αυτο προορίζεται αλλωστε) αρκει να γίνει σωστα η εγ/ση της και να υπάρχει σημα στην περιοχή. Καλή επιτυχία! 🙋

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nate είπε

Ίσως δεν θα είναι μόνο μία στο τέλος. Τελικά επειδή βιαζόταν ο πατέρας μου πήρα μια κεραία, ελπίζω να κάνει την δουλειά της. Ευχαριστώ πολύ όλους και πάλι για την βοήθεια!

H κεραία για να κάνει σωστά την δουλεία της προυποθέτει και καλώδιο σωστό να υπάρχει χωρίς κοπτοραπτικές και σκασίματα στο μήκος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soteras είπε

H κεραία για να κάνει σωστά την δουλεία της προυποθέτει και καλώδιο σωστό να υπάρχει χωρίς κοπτοραπτικές και σκασίματα στο μήκος της.

Άμα δω ότι το πρόβλημα επιμένει θα κοιτάξω το καλώδιο, και αν χρειαστεί θα το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Nate είπε

Άμα δω ότι το πρόβλημα επιμένει θα κοιτάξω το καλώδιο, και αν χρειαστεί θα το αλλάξω.

αμα θες να γινει σωστη δουλεια μαζι με την κεραια αλλαξε και το καλωδιο μονοκοματο μεχρι την τηλεωραση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Nate είπε

Άμα δω ότι το πρόβλημα επιμένει θα κοιτάξω το καλώδιο, και αν χρειαστεί θα το αλλάξω.

Για εμενα αφου αλλαζεις κεραια άλλαξε και το καλωδιο μαζι δεν εχει κανα τρελο κοστος το καλωδιο και το φις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update: τελικά η κεραία εγκαταστάθηκε από έναν φίλο του πατέρα μου, την έβαλε αρχικά να κοιτάει λάθος, αλλά μετά τις οδηγίες μου ο πατέρας μου την έφτιαξε και το σήμα διορθώθηκε σε ένα βαθμό στο κανάλι που είναι η ΕΡΤ1, αλλά τα υπόλοιπα κανάλια (ειδικά τα ιδιωτικά) δεν παίζουν καθόλου. Στα ιδιωτικά σήμα και ισχύς 0. Να πάρω ενισχυτή; Και αν ναι, ποιον θα μου προτείνατε; Το θέμα δεν το έχω ψάξει, σε ένα μαγαζί πάντως που ρώτησε ο πατέρας μου του είπαν για έναν alcad στα 18db. Εσείς τι θα προτείνατε; Περί ενισχυτών δεν γνωρίζω πολλά, αν και απ' όσο έψαξα εδώ είναι καλή μάρκα.

edit: τελικά πήρα έναν ενισχυτή που πρότεινε ένα μαγαζί, θα τον δοκιμάσω και βλέπουμε.

edit 2: με τον ενισχυτή όλα εντάξει, τα τοπικά μόνο κάνουν κάτι μικρά σπασίματα, αλλά τίποτα σοβαρό.

Επεξ/σία από Nate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...