Προς το περιεχόμενο

[Ground Loop Isolator] με Single 3.5mm Jack


@taraxia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω ψάξει skroutz/best price και google με διαφορα keywords(αντιπαρασιτικό φίλτρο ήχου/Απομονωτής Γείωσης/κλπ) αλλα δεν μπορώ να βρω κάτι αντίστοιχο, από κατάστημα στην Ελλάδα. 
Τα λίγα αποτελέσματα απο skroutz είναι εδώ. Δεν ξέρω πολλά απο ήχο αλλά υποθέτω πως τα 2 καλώδια RCA είναι για right/left channel.
Εγώ ένα 3.5 mm jack θέλω να συνδέσω στο PC... 

Αν έχει κάποιος link από κάποιο ελληνικό κατάστημα, θα το εκτιμούσα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα αντίστοιχο από το amazon σώθηκα εγώ πριν 3 χρόνια... Βάζω την περιγραφή γιατί δεν είναι πλέον διαθέσιμο AUKEY Car Radio Suppression Filter Noise Filter for Audio System / Home Stereo / Bluetooth Speaker with 3.5 mm Audio Cable Ground Loop Isolator

Κατ' εμέ, αν είναι για την περίπτωσή σου, αγόρασέ το, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρω, προφανώς θα παραγγείλω από Amazon. 
Το θέμα είναι πως το ψιλό βιάζομαι. 
Μου δημιούργησε μεγάλη εντύπωση το γεγονός του ότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε ελληνικό κατάστημα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, @taraxia είπε

Αν δεν βρω, προφανώς θα παραγγείλω από Amazon. 
Το θέμα είναι πως το ψιλό βιάζομαι. 
Μου δημιούργησε μεγάλη εντύπωση το γεγονός του ότι δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε ελληνικό κατάστημα. 
 

https://audioveterans.gr/product/3-5mm-jack-ground-loop-isolator/

Αυτό κάνει; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tasvar είπε

Το είδα κι εγώ πριν ανοίξω το θέμα αλλά η περιγραφή είναι κάπως "περίεργη". Πιο συγκεκριμένα αναφέρει σύνδεση ηχείων Bluetooth....
 

Αναφορά σε κείμενο

"για τη σύνδεση μεταξύ δύο ενεργών ηχείων Bluetooth (Lithe Link)"

Εγώ βλέπω 3.5 mm Jack οπότε θα πω μάλλον ναι... 
Ένα δευτερο πρόβλημα είναι πως δεν έχουν online shop. Όπως και να ΄χει θα τους καλέσω σήμερα και θα τους ρωτήσω. 

Αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης, με γνώσεις ή/και εμπειρία στο εν λόγο αντικείμενο, ας μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:
Αν αγοράσω ένα απο αυτά με διπλό RCA (αντί 3.5 mm) και πάρω εναν μετατροπέα RCA to Jack θα δουλέψει?

Επεξ/σία από @taraxia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, @taraxia είπε

Το είδα κι εγώ πριν ανοίξω το θέμα αλλά η περιγραφή είναι κάπως "περίεργη". Πιο συγκεκριμένα αναφέρει σύνδεση ηχείων Bluetooth....
 

Εγώ βλέπω 3.5 mm Jack οπότε θα πω μάλλον ναι... 
Ένα δευτερο πρόβλημα είναι πως δεν έχουν online shop. Όπως και να ΄χει θα τους καλέσω σήμερα και θα τους ρωτήσω. 

Αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης, με γνώσεις ή/και εμπειρία στο εν λόγο αντικείμενο, ας μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:
Αν αγοράσω ένα απο αυτά με διπλό RCA (αντί 3.5 mm) και πάρω εναν μετατροπέα RCA to Jack θα δουλέψει?

https://www.avsl.com/brands/avlink/product/201.087UK-ground-loop-isolator-35mm-jack-35mm-socket

Από το επίσημο site, θεωρώ ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις, απλά η ελληνική περιγαφή είναι χάλια πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, @taraxia said:

Το είδα κι εγώ πριν ανοίξω το θέμα αλλά η περιγραφή είναι κάπως "περίεργη". Πιο συγκεκριμένα αναφέρει σύνδεση ηχείων Bluetooth....
 

Εγώ βλέπω 3.5 mm Jack οπότε θα πω μάλλον ναι... 
Ένα δευτερο πρόβλημα είναι πως δεν έχουν online shop. Όπως και να ΄χει θα τους καλέσω σήμερα και θα τους ρωτήσω. 

Αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης, με γνώσεις ή/και εμπειρία στο εν λόγο αντικείμενο, ας μου απαντήσει στο εξής ερώτημα:
Αν αγοράσω ένα απο αυτά με διπλό RCA (αντί 3.5 mm) και πάρω εναν μετατροπέα RCA to Jack θα δουλέψει?

Ναι μια χαρα θα παίξει αυτο που λες αν δεν βρείς με 3.5mm έτοιμο

Για να λειτουργεί ως φιλτρο ground loop isolator πρέπει να έχει μέσα μετασχηματιστή απομόνωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αντίστοιχο (μάλλον) πρόβλημα  Σφύριγμα στα Ηχεία λόγω A/C - Hardware Γενικά - Insomnia.gr  θα με ενδιέφερε εάν βρεθεί λύση.  @@taraxia

(όποτε ξεκινάει το κλιματιστικό βγαίνει ένα έντονο σφύριγμα από τα ηχεία. Η σύνδεση είναι: υπολογιστής /καλώδιο jack 3.5 / ενισχυτής/ ηχεία.

Το έλυσα προσωρινά τραβώντας ρεύμα για το PC από αλλού)

Θα βρω λύση με αυτό το Ground Loop Isolator; 

Και εμένα από την έρευνα που έκανα μου είπαν ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή απομόνωσης.

@camel555  όταν λες σώθηκα; είχες κάτι αντίστοιχο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, profile said:

Επειδή έχω αντίστοιχο (μάλλον) πρόβλημα  Σφύριγμα στα Ηχεία λόγω A/C - Hardware Γενικά - Insomnia.gr  θα με ενδιέφερε εάν βρεθεί λύση.  @@taraxia

(όποτε ξεκινάει το κλιματιστικό βγαίνει ένα έντονο σφύριγμα από τα ηχεία. Η σύνδεση είναι: υπολογιστής /καλώδιο jack 3.5 / ενισχυτής/ ηχεία.

Το έλυσα προσωρινά τραβώντας ρεύμα για το PC από αλλού)

Θα βρω λύση με αυτό το Ground Loop Isolator; 

Και εμένα από την έρευνα που έκανα μου είπαν ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή απομόνωσης.

@camel555  όταν λες σώθηκα; είχες κάτι αντίστοιχο;

 

Αξίζει να το δοκιμάσεις, πρακτικά ο μετασχηματιστής απομόνωσης περνάει το σήμα από το πρωτεύον στο δευτερεύον χωρίς απώλειες (επειδή είναι 1:1) στα επίπεδα του σήματος, όμως απορρίπτει νομίζω συχνότητες που σου προκαλούν πρόβλημα όπως τα 50Hz hum που κάνει το δίκτυο της ΔΕΗ κλπ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, profile είπε

Επειδή έχω αντίστοιχο (μάλλον) πρόβλημα  Σφύριγμα στα Ηχεία λόγω A/C - Hardware Γενικά - Insomnia.gr  θα με ενδιέφερε εάν βρεθεί λύση.  @@taraxia

(όποτε ξεκινάει το κλιματιστικό βγαίνει ένα έντονο σφύριγμα από τα ηχεία. Η σύνδεση είναι: υπολογιστής /καλώδιο jack 3.5 / ενισχυτής/ ηχεία.

Το έλυσα προσωρινά τραβώντας ρεύμα για το PC από αλλού)

Θα βρω λύση με αυτό το Ground Loop Isolator; 

Και εμένα από την έρευνα που έκανα μου είπαν ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω μετασχηματιστή απομόνωσης.

@camel555  όταν λες σώθηκα; είχες κάτι αντίστοιχο;

 

Εμένα το θέμα ήταν τα ενεργά ηχεία συνδεδεμένα πάνω σε soundblaster g6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση στο πρόβλημα μου για όποιον ενδιαφέρεται. Από ελληνικό κατάστημα αγορασμένα. Δεν ξέρω αν πρέπει να βάλω λινκ καταστήματος.

Σφύριγμα στα Ηχεία λόγω A/C - Hardware Γενικά - Insomnia.gr

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...