Προς το περιεχόμενο

Εξάτμιση-καζανακι αυτοκινήτου.


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Το τελευταίο διάστημα το αμάξι μου έκανε διακοπες και κομπιασματα όταν το κυκλοφορούσα.Κυριως όταν άλλαζα ταχύτητα από πρώτη σε δευτέρα.Και αυτό δεν γινόταν όλες τις ημέρες.

Λόγω έλλειψης χρόνου το τελευταίο δεκαπενθήμερο δεν πρόλαβα να το πάω σε συνεργείο.Ειχα σκοπό μετά τις είκοσι του μήνα.

Σήμερα όμως τα έφτυσε κάπως μάλλον.

Ενώ νόμιζα ότι κάτι συμβαίνει με την κακή ποιότητα βενζίνης ή την τροφοδοσία καυσίμου ή τα μπεκ πχ γιατί σκεφτόμουν διάφορα σενάρια τελικά σήμερα γυρνώντας από ένα δρομολόγιο 40 χλμ άρχισε να κάνει διακοπές πάλι πάρα πολύ έντονες όμως.

Καθώς πήγα να το παρκάρω και να ανοίξω το πορτμπαγκάζ βλέπω πίσω στην εξάτμιση εκεί από την τρύπα να βγαίνει ένα πράγμα τριών μέτρων το οποίο το έσερνα επί και εγώ δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα.

Ήταν πως να το περιγράψω.Σαν νήματα από σχοινι κρέμονταν από την έξοδο της εξάτμισης.Κρεμοταν ένα πράγμα σαν τρίχες από ουρά αλόγου να καταλάβετε.

Λέω θα χάλασε το καζανάκι λογικά.Μεσα το καζανάκι μάλλον έχει κάτι σαν φίλτρο φαντάστηκα αλλά δεν γνωρίζω τι υλικό είναι.

Γνωρίζει κάποιος τί είναι αυτό ακριβώς;

Τώρα πρέπει να αλλάξω καζανάκι ή επισκευάζεται αυτό;

Κοιτώντας από κάτω την εξάτμιση δεν έχει σκουριά ή τρύπημα.Απλα έβγαλε αυτό το πράγμα που προείπα.

Δεν ξέρω επισης αν αυτό προκαλούσε και μια αυξημένη κατανάλωση βενζίνης που είχα το τελευταίο διαστημα.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να πω ότι πριν  τρία χρόνια την είχα αλλάξει την εξάτμιση γιατί είχε σκουριάσει σε ένα σημείο και είχε ανοιξει.Και την εξάτμιση γενικά την έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές.Μια άλλη φορά μου κράτησε δύο χρόνια μόνο.

Σαν πολύ λίγο δεν κραταει όμως;

Σκέφτομαι πλέον να καταργήσω το καζανάκι.

Το ρωτάω αυτό περί αφαίρεσης του καζανιού γιατί ανά τρία χρόνια  το πολύ το αλλάζω για διάφορους λόγους.

Ένας μάστορας μου είπε ότι το seat που έχω εργοστασιακα ο κινητήρας δημιουργεί πολυ υγρασία και υδρατμούς με αποτέλεσμα να χαλάει η εξάτμιση πολύ συχνά.

Μου είχε πει ο μάστορας ότι στα seat είναι συχνό φαινόμενο αυτό.Αληθεια ,ψέματα δεν ξέρω.Παντως το καζανάκι αυτο το έχω αλλάξει πολλές φορές σε σημείο που συνεχεια σκέφτομαι να το καταργήσω τελείως.Αν το κάνω αυτό θα έχω επιπτώσεις στην λειτουργία του κινητήρα;

Άλλες μάρκες έχουν καζανάκι ίδιο για δέκα και είκοσι χρόνια και εγώ κάθε τρεις και λίγο πάω για εξάτμιση.

 

 

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sonikk είπε

Ξέχασα να πω ότι πριν  τρία χρόνια την είχα αλλάξει την εξάτμιση γιατί είχε σκουριάσει σε ένα σημείο και είχε ανοιξει.Και την εξάτμιση γενικά την έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές.Μια άλλη φορά μου κράτησε δύο χρόνια μόνο.

Σαν πολύ λίγο δεν κραταει όμως;

Σκέφτομαι πλέον να καταργήσω το καζανάκι.

Το ρωτάω αυτό περί αφαίρεσης του καζανιού γιατί ανά τρία χρόνια  το πολύ το αλλάζω για διάφορους λόγους.

Ένας μάστορας μου είπε ότι το seat που έχω εργοστασιακα ο κινητήρας δημιουργεί πολυ υγρασία και υδρατμούς με αποτέλεσμα να χαλάει η εξάτμιση πολύ συχνά.

Μου είχε πει ο μάστορας ότι στα seat είναι συχνό φαινόμενο αυτό.Αληθεια ,ψέματα δεν ξέρω.Παντως το καζανάκι αυτο το έχω αλλάξει πολλές φορές σε σημείο που συνεχεια σκέφτομαι να το καταργήσω τελείως.Αν το κάνω αυτό θα έχω επιπτώσεις στην λειτουργία του κινητήρα;

Άλλες μάρκες έχουν καζανάκι ίδιο για δέκα και είκοσι χρόνια και εγώ κάθε τρεις και λίγο πάω για εξάτμιση.

 

 

Κατάργησε το τελικό και σε βλέπω όχι αυτόφωρο αλλά θα επαναφέρουν και ηλεκτρική καρέκλα για σένα. Έχεις ιδέα από που θ ακούγεσαι??

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sonikk είπε

Ξέχασα να πω ότι πριν  τρία χρόνια την είχα αλλάξει την εξάτμιση γιατί είχε σκουριάσει σε ένα σημείο και είχε ανοιξει.Και την εξάτμιση γενικά την έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές.Μια άλλη φορά μου κράτησε δύο χρόνια μόνο.

Σαν πολύ λίγο δεν κραταει όμως;

Σκέφτομαι πλέον να καταργήσω το καζανάκι.

Το ρωτάω αυτό περί αφαίρεσης του καζανιού γιατί ανά τρία χρόνια  το πολύ το αλλάζω για διάφορους λόγους.

Ένας μάστορας μου είπε ότι το seat που έχω εργοστασιακα ο κινητήρας δημιουργεί πολυ υγρασία και υδρατμούς με αποτέλεσμα να χαλάει η εξάτμιση πολύ συχνά.

Μου είχε πει ο μάστορας ότι στα seat είναι συχνό φαινόμενο αυτό.Αληθεια ,ψέματα δεν ξέρω.Παντως το καζανάκι αυτο το έχω αλλάξει πολλές φορές σε σημείο που συνεχεια σκέφτομαι να το καταργήσω τελείως.Αν το κάνω αυτό θα έχω επιπτώσεις στην λειτουργία του κινητήρα;

Άλλες μάρκες έχουν καζανάκι ίδιο για δέκα και είκοσι χρόνια και εγώ κάθε τρεις και λίγο πάω για εξάτμιση.

 

 

Iσως κάνεις μικρές διαδρομές και δεν στεγνώνει απο την υγρασία η εξάτμιση.

Δεν θυμάμαι καν πότε άλλαξα τελευταία φορά καζανάκι.Σίγουρα πάνω απο 20 χρόνια.Το πούντο που είναι 19 ετών έχει ακόμα της μάνας του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, sonikk είπε

Μου είχε πει ο μάστορας ότι στα seat είναι συχνό φαινόμενο αυτό.

Εχω seat cordoba 25ετιας, δεν νομιζω να εχει αλλαχτει, αλλιως θα το ηξερα απο το βιβλιο service. Ουτε καν καταλυτη δεν εχει χρειαστει ακομα (περασμενο κτεο, το ειπα και στο συνεργειο να το τσεκαρουν). 300κ χλμ

https://community.cartalk.com/t/black-hair-like-fiber-trailing-from-exhaust-pipe/8111

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sonikk είπε

Γεια σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Το τελευταίο διάστημα το αμάξι μου έκανε διακοπες και κομπιασματα όταν το κυκλοφορούσα.Κυριως όταν άλλαζα ταχύτητα από πρώτη σε δευτέρα.Και αυτό δεν γινόταν όλες τις ημέρες.

Λόγω έλλειψης χρόνου το τελευταίο δεκαπενθήμερο δεν πρόλαβα να το πάω σε συνεργείο.Ειχα σκοπό μετά τις είκοσι του μήνα.

Σήμερα όμως τα έφτυσε κάπως μάλλον.

Ενώ νόμιζα ότι κάτι συμβαίνει με την κακή ποιότητα βενζίνης ή την τροφοδοσία καυσίμου ή τα μπεκ πχ γιατί σκεφτόμουν διάφορα σενάρια τελικά σήμερα γυρνώντας από ένα δρομολόγιο 40 χλμ άρχισε να κάνει διακοπές πάλι πάρα πολύ έντονες όμως.

Καθώς πήγα να το παρκάρω και να ανοίξω το πορτμπαγκάζ βλέπω πίσω στην εξάτμιση εκεί από την τρύπα να βγαίνει ένα πράγμα τριών μέτρων το οποίο το έσερνα επί και εγώ δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα.

Ήταν πως να το περιγράψω.Σαν νήματα από σχοινι κρέμονταν από την έξοδο της εξάτμισης.Κρεμοταν ένα πράγμα σαν τρίχες από ουρά αλόγου να καταλάβετε.

Λέω θα χάλασε το καζανάκι λογικά.Μεσα το καζανάκι μάλλον έχει κάτι σαν φίλτρο φαντάστηκα αλλά δεν γνωρίζω τι υλικό είναι.

Γνωρίζει κάποιος τί είναι αυτό ακριβώς;

Τώρα πρέπει να αλλάξω καζανάκι ή επισκευάζεται αυτό;

Κοιτώντας από κάτω την εξάτμιση δεν έχει σκουριά ή τρύπημα.Απλα έβγαλε αυτό το πράγμα που προείπα.

Δεν ξέρω επισης αν αυτό προκαλούσε και μια αυξημένη κατανάλωση βενζίνης που είχα το τελευταίο διαστημα.

Ευχαριστώ.

 

 

 

Πήγαινε σε εξάτμισα. Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες .

Και εγώ σε Corsa C λόγω φθοράς άλλαξα μεσαίο καζανάκι και τελικό και 2,5 χρόνια και 50,000 χιλιόμετρα δε έχω κανένα θέμα . 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη ειχα το θεμα περυσι

αν δεν εχεις φραγκα τωρα, ασε το καζανακι με τις τριχες (απλως με γαντια βγαζε οσο νημα μπορεις). Θα σε βγαλει 1 μηνα αντε 2 μηνες αναλογα με τη χρηση.*

Οπως σωστα εγραψαν το καζανακι συνηθως δεν ειναι πολυδαπανη επισκευη και μπορεις να βρεις σε sites αναλογα με το αυτοκινητο σου τι τιμες παιζουν για να εχεις μια ιδεα..

Απο εκει και περα δε μπορεις να κανεις και πολλα για να το μειωσεις το φαινομενο: αν ζεις σε περιβαλλον με πολυ υγρασια ή νησι και παρκαρεις στο δρομο παιζει να εχεις τετοια θεματα.

Ενας φιλος μου μαστορας εφτιαξε το παλιο μου. Αγορασε αυτο το μονοτικο υλικο (κατι σα βαμβακι), που δεν ηταν ακριβο. Απο εκει και περα εφαγε ωρα για να ανοιξει το καζανακι, να βγαλει σωστα το παλιο μονοτικο που ειχε μεινει να βαλει το νεο, να περιμενει και να ξανακολησει. Αν βαλεις τα εργατικα ισως ειναι φθηνοτερο να παρεις ετοιμο! Αυτος το εκανε για να μαθει (ηλεκτροκοληση).

 

*εχει υποψη εκτος απο κομπιασματα στο κινητηρα θα εχεις αυξημενη καταναλωση 10-20%

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sonikk είπε

Ξέχασα να πω ότι πριν  τρία χρόνια την είχα αλλάξει την εξάτμιση γιατί είχε σκουριάσει σε ένα σημείο και είχε ανοιξει.Και την εξάτμιση γενικά την έχω αλλάξει πάρα πολλές φορές.Μια άλλη φορά μου κράτησε δύο χρόνια μόνο.

Σαν πολύ λίγο δεν κραταει όμως;

Σκέφτομαι πλέον να καταργήσω το καζανάκι.

Το ρωτάω αυτό περί αφαίρεσης του καζανιού γιατί ανά τρία χρόνια  το πολύ το αλλάζω για διάφορους λόγους.

Προφανως δεν σου βαζουν καλης ποιοτητας καζανακια . Για να μην πληρωνεις για καινουριο ακριβο, βρες ενα μεταχειρισμενο απο αλλο μοντελο αρκει να ταιριαζει στην εξατμιση σου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...