Προς το περιεχόμενο

SMS απο ΑΑΔΕ (myaade-gov-gr.com)


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ

Μόλις μου ήρθε SMS απο aade με το link του θέματος για επιστροφή 250ε

Προφανώς δεν το πάτησα , φαίνεται ότι είναι μούφα , οπότε απλά είπα να ενημερώσω για προσοχή και όσοι θέλετε να ενημερώσετε και τους γονείς σας μην την πατήσουν και τρέχετε μετά και εσείς :)

Καλό τριήμερο σε όλους

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί το έχουμε λάβει. Προφανώς και είναι -χονδροειδής- απάτη και μόνο ένας εντελώς μα εντελώς αδαής μπορεί να την πατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, theopan είπε

Πολλοί το έχουμε λάβει. Προφανώς και είναι -χονδροειδής- απάτη και μόνο ένας εντελώς μα εντελώς αδαής μπορεί να την πατήσει.

Δυστυχώς βλέπω από γονείς - πεθερικά ότι την πατάνε εύκολα και ενώ τους ενημερώνω και τακτικά. Επειδή το συγκεκριμένο γράφει ααδε και επιστροφή, είπα ας ενημερώσω και εδώ έτσι ώστε να ενημερώσει οποίος θέλει τους δικούς του να προσέχουν.

Εδώ λέω χρόνια στον πατέρα μου για τις απάτες με τις τράπεζες και τελικά την πάτησε μπαίνοντας σε url και βάζοντας κωδικούς της τράπεζας. Ευτυχώς με το που το έκανε θυμήθηκε τι του είχα πει, με πήρε σε ένα λεπτό και κυριολεκτικά για δευτερόλεπτα πρόλαβα και του άλλαξα τον κωδικό.

Τι να κάνουν και αυτοί δεν μεγάλωσαν με αυτή την τεχνολογία τους είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς βλέπω από γονείς - πεθερικά ότι την πατάνε εύκολα και ενώ τους ενημερώνω και τακτικά. Επειδή το συγκεκριμένο γράφει ααδε και επιστροφή, είπα ας ενημερώσω και εδώ έτσι ώστε να ενημερώσει οποίος θέλει τους δικούς του να προσέχουν.

Εδώ λέω χρόνια στον πατέρα μου για τις απάτες με τις τράπεζες και τελικά την πάτησε μπαίνοντας σε url και βάζοντας κωδικούς της τράπεζας. Ευτυχώς με το που το έκανε θυμήθηκε τι του είχα πει, με πήρε σε ένα λεπτό και κυριολεκτικά για δευτερόλεπτα πρόλαβα και του άλλαξα τον κωδικό.

Τι να κάνουν και αυτοί δεν μεγάλωσαν με αυτή την τεχνολογία τους είναι δύσκολο να ανταπεξέλθουν

Δεν σου έκανα "παρατήρηση" γιατί το ανέφερες, αυτό που ουσιαστικά είπα είναι ότι και άσχετος με την "τεχνολογία" να είναι κάποιος -μεγάλη ηλικίας ίσως- θα ξέρει ότι οι επιστροφές της εφορίας δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο. Ε αν είναι άσχετος ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα τότε καλώς θα την πατήσει. Μήπως είναι ακατάλληλος για να έχει γενικά οικονομική δραστηριότητα...

Επεξ/σία από theopan
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, theopan είπε

Δεν σου έκανα "παρατήρηση" γιατί το ανέφερες, αυτό που ουσιαστικά είπα είναι ότι και άσχετος με την "τεχνολογία" να είναι κάποιος -μεγάλη ηλικίας ίσως- θα ξέρει ότι οι επιστροφές της εφορίας δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο. Ε αν είναι άσχετος ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα τότε καλώς θα την πατήσει. Μήπως είναι ακατάλληλος για να έχει γενικά οικονομική δραστηριότητα...

Ναι το κατάλαβα δεν παρεξήγησα κάτι απλά έδωσα μία συνέχεια στο σχόλιο που έκανες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, theopan είπε

Δεν σου έκανα "παρατήρηση" γιατί το ανέφερες, αυτό που ουσιαστικά είπα είναι ότι και άσχετος με την "τεχνολογία" να είναι κάποιος -μεγάλη ηλικίας ίσως- θα ξέρει ότι οι επιστροφές της εφορίας δεν λειτουργούν κατ' αυτόν τον τρόπο. Ε αν είναι άσχετος ΚΑΙ σε αυτόν τον τομέα τότε καλώς θα την πατήσει. Μήπως είναι ακατάλληλος για να έχει γενικά οικονομική δραστηριότητα...

Υπάρχουν πολλά που θα έκαναν κάποιον να την "πατήσει". Από το να μεγαλώνει σε ηλικία και να μειώνεται η αντίληψή του σιγά-σιγά (άσχετα αν στο παρελθόν υπήρξε κεφαλή στο χώρο του) μέχρι το να έχει τόσο οικονομικά ζόρια που το "επιστροφή" να φαντάζει σαν "μάννα εξ' ουρανού" και να αλλοιώνει την ορθή κρίση. Επίσης, ακόμα και νέος να είναι κάποιος, δεν σημαίνει ότι είναι εξοικειωμένος με την τεχνολογία ή τις νεότερες απάτες. Ακόμα, το confirmation bias που υπάρχει γενικά σε όλους μας, συχνά-πυκνά μας οδηγεί σε λάθος επιλογές (από κακό...ντύσιμο μέχρι ατυχήματα)

Το "τότε καλώς θα την πατήσει" ας μην το σχολιάσω σαν σκεπτικό

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν μειωμένη αντίληψη λόγω ηλικίας, δεν έχουν smartphone, ακόμα κι αν έχουν τότε δεν έχουν/δεν χρησιμοποιούν και τραπεζικές εφαρμογές σε αυτό. Αυτοί λοιπόν δεν κινδυνεύουν από τη συγκεκριμένη απάτη. Τα υπόλοιπα υποψήφια "θύματα" όσες προειδοποιήσεις και να τους αποσταλλούν ούτως ή άλλως ή δεν θα τις λάβουν λόγω μειωμένης αντίληψης/ενημέρωσης ή θα τις αγνοήσουν. Ο μόνος τρόπος να μάθουν είναι να πάθουν. Ακριβώς όπως οι πίθηκοι κι άλλα μέλη του ζωικού βασιλείου. Λυπάμαι που η υπομονή μου έχει μειωθεί και η κυνικότητά μου έχει αυξηθεί όσο περνάνε τα χρόνια αλλά γίνεται η καθημερινή ζωή μου δυσκολότερη εξαιτίας κάποιων τέτοιων. Και 3ο στάδιο επιβεβαίωσης γιατί κάποιοι είναι στόκοι; Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, theopan είπε

Όσοι έχουν μειωμένη αντίληψη λόγω ηλικίας, δεν έχουν smartphone, ακόμα κι αν έχουν τότε δεν έχουν/δεν χρησιμοποιούν και τραπεζικές εφαρμογές σε αυτό. Αυτοί λοιπόν δεν κινδυνεύουν από τη συγκεκριμένη απάτη. Τα υπόλοιπα υποψήφια "θύματα" όσες προειδοποιήσεις και να τους αποσταλλούν ούτως ή άλλως ή δεν θα τις λάβουν λόγω μειωμένης αντίληψης/ενημέρωσης ή θα τις αγνοήσουν. Ο μόνος τρόπος να μάθουν είναι να πάθουν. Ακριβώς όπως οι πίθηκοι κι άλλα μέλη του ζωικού βασιλείου. Λυπάμαι που η υπομονή μου έχει μειωθεί και η κυνικότητά μου έχει αυξηθεί όσο περνάνε τα χρόνια αλλά γίνεται η καθημερινή ζωή μου δυσκολότερη εξαιτίας κάποιων τέτοιων. Και 3ο στάδιο επιβεβαίωσης γιατί κάποιοι είναι στόκοι; Έλεος!

Θα έπρεπε "όσο περνάνε τα χρόνια" να έχεις πάρει επίσης χαμπάρι ότι life is a bitch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, theopan είπε

Όσοι έχουν μειωμένη αντίληψη λόγω ηλικίας, δεν έχουν smartphone, ακόμα κι αν έχουν τότε δεν έχουν/δεν χρησιμοποιούν και τραπεζικές εφαρμογές σε αυτό. Αυτοί λοιπόν δεν κινδυνεύουν από τη συγκεκριμένη απάτη. Τα υπόλοιπα υποψήφια "θύματα" όσες προειδοποιήσεις και να τους αποσταλλούν ούτως ή άλλως ή δεν θα τις λάβουν λόγω μειωμένης αντίληψης/ενημέρωσης ή θα τις αγνοήσουν. Ο μόνος τρόπος να μάθουν είναι να πάθουν. Ακριβώς όπως οι πίθηκοι κι άλλα μέλη του ζωικού βασιλείου. Λυπάμαι που η υπομονή μου έχει μειωθεί και η κυνικότητά μου έχει αυξηθεί όσο περνάνε τα χρόνια αλλά γίνεται η καθημερινή ζωή μου δυσκολότερη εξαιτίας κάποιων τέτοιων. Και 3ο στάδιο επιβεβαίωσης γιατί κάποιοι είναι στόκοι; Έλεος!

Δυστυχώς υπάρχει και κόσμος που είναι τεχνολογικά αναλφάβητος , έχει μειωμένη αντίληψη / IQ κτλ

Τι σημαίνει ότι πρέπει να τους τιμωρήσουμε ή να τους προστατεύσουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, theopan said:

Όσοι έχουν μειωμένη αντίληψη λόγω ηλικίας, δεν έχουν smartphone, ακόμα κι αν έχουν τότε δεν έχουν/δεν χρησιμοποιούν και τραπεζικές εφαρμογές σε αυτό. Αυτοί λοιπόν δεν κινδυνεύουν από τη συγκεκριμένη απάτη. Τα υπόλοιπα υποψήφια "θύματα" όσες προειδοποιήσεις και να τους αποσταλλούν ούτως ή άλλως ή δεν θα τις λάβουν λόγω μειωμένης αντίληψης/ενημέρωσης ή θα τις αγνοήσουν. Ο μόνος τρόπος να μάθουν είναι να πάθουν. Ακριβώς όπως οι πίθηκοι κι άλλα μέλη του ζωικού βασιλείου. Λυπάμαι που η υπομονή μου έχει μειωθεί και η κυνικότητά μου έχει αυξηθεί όσο περνάνε τα χρόνια αλλά γίνεται η καθημερινή ζωή μου δυσκολότερη εξαιτίας κάποιων τέτοιων. Και 3ο στάδιο επιβεβαίωσης γιατί κάποιοι είναι στόκοι; Έλεος!

Καλως η κακως ζουμε σε μια κοινωνια οπου υπαρχου νομοι και κανονες, υποτιθεται εστω.

Περαν των ανθρωπων με χαμηλη αντιληψη κτλ, οπου ειναι ευκολα θυματα προς εξαπατηση, υπαρχουν και αυτοι οπου δεν εχουν ας πουμε την σωματικη διαπλαση στο να αμυνθουν εναντια σε καποιον με καλυτερη σωματικη κατασταση.

Λεμε σε αυτη την περιπτωση, ας ησουν νεωτερος / ας προσεχες η κατι αλλο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικαιολογώ να εισαι 70-80-90 χρόνων και απόφοιτος δημοτικού η εστω γυμνασίου και να την πατήσεις με ψεύτικα sms η email κλπ ,αλλα να εχεις τελειώσει πανεπιστήμιο να εισαι γνωστός αρχιτέκτονας στην πάτρα και να σου φάει γύφτος 24.000 ευρώ ??? ΑΝΕΠΙΤΡΕΠΤΟ https://www.zougla.gr/greece/thyma-apatis-architektonas-stin-patra-tou-apespasan-24-000-evro/

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Δυστυχώς υπάρχει και κόσμος που είναι τεχνολογικά αναλφάβητος , έχει μειωμένη αντίληψη / IQ κτλ

Τι σημαίνει ότι πρέπει να τους τιμωρήσουμε ή να τους προστατεύσουμε ?

Δεν τίθεται θέμα να τους προστατεύσουμε "τιμωρώντας" τους υπόλοιπους (εσένα κι εμένα).

13 ώρες πριν, Getta Robo είπε

Καλως η κακως ζουμε σε μια κοινωνια οπου υπαρχου νομοι και κανονες, υποτιθεται εστω.

Περαν των ανθρωπων με χαμηλη αντιληψη κτλ, οπου ειναι ευκολα θυματα προς εξαπατηση, υπαρχουν και αυτοι οπου δεν εχουν ας πουμε την σωματικη διαπλαση στο να αμυνθουν εναντια σε καποιον με καλυτερη σωματικη κατασταση.

Λεμε σε αυτη την περιπτωση, ας ησουν νεωτερος / ας προσεχες η κατι αλλο;

 

Αν πάει γυρεύοντας ακριβώς αυτό λέμε ναι. Ο πατέρας μου είναι 90 χρονών. Έχει κινητό -dumb phone- γιατί κάτι πρέπει να έχει να μιλάει. Και γιατί δεν "το 'χει" με τα smart. Ούτε καν να διαβάσει SMS δεν ξέρει και δεν θέλησε και να μάθει. Δεν ήθελε φυσικά ούτε e-banking ούτε καν κάρτα. Το μεν e-banking το έβγαλε και το χειρίζομαι εγώ 1-2 φορές το 6μηνο αν χρειαστεί κάτι την δε κάρτα την έχει ως αναγκαίο κακό για να κάνει ανάληψη. Η μάνα μου είναι 86, έχει smartphone (γιατί "τό 'χει" περισσότερο) αλλά δεν βάζει bank apps γιατί αντιλαμβάνεται τη θέση της. Ο Αρχιτέκτονας που γράφει ο άλλος παραπάνω είναι πιθανότατα βλαξ (ναι υπάρχουν και αρχιτέκτονες βλάκες). Θα πρέπει να τον λυπηθώ ή μήπως να μπουν καναδυό επιπλέον "factors" ταυτοποιήσης σε όλους μας για να προστατευθούν από τη βλακεία τους κάτι τέτοιοι; Όχι, λυπάμαι. Ας συνεχίσουν να παθαίνουν μπας και μάθουν κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, theopan said:

Αν πάει γυρεύοντας ακριβώς αυτό λέμε ναι. Ο πατέρας μου είναι 90 χρονών. Έχει κινητό -dumb phone- γιατί κάτι πρέπει να έχει να μιλάει. Και γιατί δεν "το 'χει" με τα smart. Ούτε καν να διαβάσει SMS δεν ξέρει και δεν θέλησε και να μάθει. Δεν ήθελε φυσικά ούτε e-banking ούτε καν κάρτα. Το μεν e-banking το έβγαλε και το χειρίζομαι εγώ 1-2 φορές το 6μηνο αν χρειαστεί κάτι την δε κάρτα την έχει ως αναγκαίο κακό για να κάνει ανάληψη. Η μάνα μου είναι 86, έχει smartphone (γιατί "τό 'χει" περισσότερο) αλλά δεν βάζει bank apps γιατί αντιλαμβάνεται τη θέση της. Ο Αρχιτέκτονας που γράφει ο άλλος παραπάνω είναι πιθανότατα βλαξ (ναι υπάρχουν και αρχιτέκτονες βλάκες). Θα πρέπει να τον λυπηθώ ή μήπως να μπουν καναδυό επιπλέον "factors" ταυτοποιήσης σε όλους μας για να προστατευθούν από τη βλακεία τους κάτι τέτοιοι; Όχι, λυπάμαι. Ας συνεχίσουν να παθαίνουν μπας και μάθουν κάποια στιγμή.

Πολυ ωραια ολα αυτα, με την διαφορα του "παει γυρευοντας" ειναι αφηρημενη ενοια και αυτο που θεωρεις εσυ αυτονοητο, δεν συνεπαγεται οτι ισχυει και για τους αλλους. Για περισσοτερους απο 9000 λογους.

Ας καταργησουμε λοιπον ακομα περισσοτερους θεσμους που εχουμε για προστασια, εις ονομα "ας προσεχαμε / να μην πηγαιναμε γυρευοντας". Αντι πχ οι ιδιες ελεγκτικες αρχες και τα οργανα της να κανανε καμια φορα την δουλεια τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...