Προς το περιεχόμενο

Απορία για αλλαγή φακού σε Sony A7 IV


Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από udroxoos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα  , μετα από 2 χρονια με μια sony a7 iv + sony 20mm f1.8 + 35mm f1.8 βγήκε ένας νέος φακός που πιστεύω αξίζει την μετάβαση ο sony 24 50 f2.8  . Εγώ περισσότερο για χρήση για μερικά τοπία τον θέλω και τον θέλω για να τραβάω πορτρέτα την κοπέλα μου και αύριο το παιδί μου τι λέτε αξίζει μετάβαση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Καλησπέρα στην παρέα  , μετα από 2 χρονια με μια sony a7 iv + sony 20mm f1.8 + 35mm f1.8 βγήκε ένας νέος φακός που πιστεύω αξίζει την μετάβαση ο sony 24 50 f2.8  . Εγώ περισσότερο για χρήση για μερικά τοπία τον θέλω και τον θέλω για να τραβάω πορτρέτα την κοπέλα μου και αύριο το παιδί μου τι λέτε αξίζει μετάβαση

    Δεν υπάρχει μετάβαση όταν μιλάμε για φακούς . Μετά από αρκετό καιρό , είμαι πλέον σε θέση να λέω ότι μου πάει φωτογραφικά η εστιακή απόσταση των 300mm η των 50mm πχ .

  Αν είστε σε τέτοιο σημείο , τότε αξίζει . Καλή επιτυχία στην επιλογή του συγκεκριμένου φακού που σας ταιριάζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Just_travel_everywhere said:

Καλησπέρα στην παρέα  , μετα από 2 χρονια με μια sony a7 iv + sony 20mm f1.8 + 35mm f1.8 βγήκε ένας νέος φακός που πιστεύω αξίζει την μετάβαση ο sony 24 50 f2.8  . Εγώ περισσότερο για χρήση για μερικά τοπία τον θέλω και τον θέλω για να τραβάω πορτρέτα την κοπέλα μου και αύριο το παιδί μου τι λέτε αξίζει μετάβαση

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί ο 24-50 σε τράβηξε το ενδιαφέρον και όχι ο 24-70φ2.8GII ή ο 20-70φ4 που υπάρχουν εδώ και χρόνια και καλύπτουν περισσότερα mm;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, LongTom είπε

Εγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί ο 24-50 σε τράβηξε το ενδιαφέρον και όχι ο 24-70φ2.8GII ή ο 20-70φ4 που υπάρχουν εδώ και χρόνια και καλύπτουν περισσότερα mm;

 

Ο πιο σοβαρός λόγος αγαπητέ μου είναι τα 1.200 με 1.400€ πιο ακριβώς φακός είναι ο κύριος λόγος από εκεί και μετά ο δεύτερος που αναφέρεις τον προσπερνάω έτσι κι αλλιώς γιατί δεν μου αρέσει καθόλου τόσο μεγάλο φ !!! Και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το 24 όπως το 35 και το 50 χιλιοστά γιατί πολλοί απλά τραβάνε πάρα πολύ ωραία και τοπία και πορτρέτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Just_travel_everywhere said:

Ο πιο σοβαρός λόγος αγαπητέ μου είναι τα 1.200 με 1.400€ πιο ακριβώς φακός είναι ο κύριος λόγος από εκεί και μετά ο δεύτερος που αναφέρεις τον προσπερνάω έτσι κι αλλιώς γιατί δεν μου αρέσει καθόλου τόσο μεγάλο φ !!! Και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσει το 24 όπως το 35 και το 50 χιλιοστά γιατί πολλοί απλά τραβάνε πάρα πολύ ωραία και τοπία και πορτρέτα

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας στον 24-50 και όχι σε κάποιον 24-70 εκτός από την μικρή διαφορά στο μέγεθος. 

Υπάρχουν και οι ταμρον σε καλή τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, imr είπε

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας στον 24-50 και όχι σε κάποιον 24-70 εκτός από την μικρή διαφορά στο μέγεθος. 

Υπάρχουν και οι ταμρον σε καλή τιμη

Δεν μου αρέσει να παίρνω ημιτασιόν αντιγραφές και άλλο τέτοιου είδους παρελκόμενα καλύτερα να μην πάρω τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Just_travel_everywhere said:

Δεν μου αρέσει να παίρνω ημιτασιόν αντιγραφές και άλλο τέτοιου είδους παρελκόμενα καλύτερα να μην πάρω τίποτα

Δεν είναι imitation Tamron και sigma ειναι  σοβαρες εταίριες με χρόνια στον χώρο. 

Φτιάχνουν φακους πιο πολλά χρόνια από την sony

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε αυτόν λοιπόν μια χαρά είναι αν σε καλύπτει το εύρος και η τιμή . Η ερώτηση σου ήτανε να πάρεις αυτόν ή όχι και τίποτα άλλο? Αν ναι, κάνεις ότι θες.

Δεν έχεις άλλη επιλογή σε μαμά φακό.. ή 24-70 με αρκετά χρήματα ή αυτόν με μικρό εύρος.

Δε ξέρω πως αποδίδει στο 2.8 βέβαια και αν θα χρειάζεται να τον κλείσεις λίγο σε κάποια mm για καλύτερη εικόνα και χάσεις τελικά το πλεονέκτημα του 2.8

 

Σεβαστή η άποψη σου περί τρίτων κατασκευαστών μην πάρεις αν δε θες, αλλά , δεν αντιγράφουν τους φακούς της Σόνυ βγάζουν δίσκους τους... Μοντουρα έχουν ίδια.

ΥΓ. Για να καταλάβω ακόμα καλύτερα την ερώτηση.. ρωτάς αν αξίζει να δώσεις τους φακούς σου για αυτόν μιας και σχετικά (20vs24) τους "εμπεριέχει"?

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Δεν μου αρέσει να παίρνω ημιτασιόν αντιγραφές και άλλο τέτοιου είδους παρελκόμενα καλύτερα να μην πάρω τίποτα

Α τόσο σχετικός.... Ακυρώνεις εταιρίες που σε κρύσταλλα είναι άνετα πιο πάνω από sony. Να λεγες για φακό canon ή nikon οκ αλλά tamron ιμιτασιόν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Α τόσο σχετικός.... Ακυρώνεις εταιρίες που σε κρύσταλλα είναι άνετα πιο πάνω από sony. Να λεγες για φακό canon ή nikon οκ αλλά tamron ιμιτασιόν??

Επαγγελματίας δεν είμαι αλλά όπως στο αυτοκίνητο,drone, κινητό, σκούπα και άλλα τόσα δεν θα βάλω third-party εταιρείας κάτι δεν θα προτιμούσα ποτέ κάποιος τρίτης για την κάμερα μου δεν έδωσα 2800 για να βάλω sigma και tamron  που σε όλα τα τα review που έχω δει απλά δεν μου κάνουν τώρα η sony που είναι νούμερο ένα εταιρεία στο κόσμο παραγωγής καμερών να μην βγάζει καλά κρύσταλλα το ακούσαμε και αυτό.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

 η sony που είναι νούμερο ένα εταιρεία στο κόσμο παραγωγής καμερών να μην βγάζει καλά κρύσταλλα το ακούσαμε και αυτό.  

Μην τα παραλέμε κιόλας. Σε σύγκριση με canon μόνο πιο πολλά megapixel εχει η sony Α7 IV σε αυτή την τιμή. Η canon R6 markii την πατάει χαλαρά σε όλα τα υπόλοιπα. 

Στο θέμα μας τώρα. Απ'ότι κατάλαβα τα 50mm τα θέλεις για πορτρέτα όπως έγραψες. Το πραγματικό σου δίλημμα είναι μεταξύ prime 50mm 1.8 (nifty fifty) και zoom 24-50mm 2.8. Δηλαδή του focal length 50mm που σου λείπει τώρα η κάποιου zoom φακού με καλό aperture (F 2.8) που θα είναι κουμπωμένος στην κάμερα για όλα (ταξίδια, τοπία, πορτρέτα). Θα πήγαινα στον ζουμ με 1000. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε αν είχα full frame όπως εσύ είναι αν με ενδιαφέρει το gap μεταξύ 50mm - 70mm που λογικά θα έχεις μετά μιας κι απ'ότι φαντάζομαι ο επόμενος φακός της sony θα είναι 70mm - 105mm. 

Ο επόμενος φακός που θα πάρω είναι ο RF-24-70mm L IS USM F2.8 και να σκεφτείς ότι έχω crop μηχανή που στην ουσία θα έχω 38-112mm  F 4.5 😄

Επεξ/σία από kriosgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kriosgr είπε

Μην τα παραλέμε κιόλας. Σε σύγκριση με canon μόνο πιο πολλά megapixel εχει η sony Α7 IV σε αυτή την τιμή. Η canon R6 markii την πατάει χαλαρά σε όλα τα υπόλοιπα. 

Στο θέμα μας τώρα. Απ'ότι κατάλαβα τα 50mm τα θέλεις για πορτρέτα όπως έγραψες. Το πραγματικό σου δίλημμα είναι μεταξύ prime 50mm 1.8 (nifty fifty) και zoom 24-50mm 2.8. Δηλαδή του focal length 50mm που σου λείπει τώρα η κάποιου zoom φακού με καλό aperture (F 2.8) που θα είναι κουμπωμένος στην κάμερα για όλα (ταξίδια, τοπία, πορτρέτα). Θα πήγαινα στον ζουμ με 1000. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε αν είχα full frame όπως εσύ είναι αν με ενδιαφέρει το gap μεταξύ 50mm - 70mm που λογικά θα έχεις μετά μιας κι απ'ότι φαντάζομαι ο επόμενος φακός της sony θα είναι 70mm - 105mm. 

Ο επόμενος φακός που θα πάρω είναι ο RF-24-70mm L IS USM F2.8 και να σκεφτείς ότι έχω crop μηχανή που στην ουσία θα έχω 38-112mm  F 4.5 😄

Όπως  τα λες είναι!! Θέλω έναν κουμπωμένο πάνω συνέχεια, γιαυτό είδα αυτόν αν δεν τον έβγαζαν αναγκαστικά σκεφτόμουν καιρό τώρα για τον 2470 gmii αλλά δεν μ καθόταν η τιμή στο μυαλό γιατί δεν είμαι επαγγελματίας.  Είναι γελοίο να πας σε κάτι τόσο ακριβό!!! Αυτοσ ο φακός ήταν αναγκαίος!!! Γιατί το φ4 που έχει ως επιλογή είναι για εμένα κακή επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρά τον βλέπω, πάρτον αν θέλεις έναν κουμπωμένο πάνω και τέλος. Είναι μια χαρά και στο f2.8 και σχετικά ελαφρύς για το εύρος και την ποιότητα που βγάζει στις φωτό.

https://flic.kr/s/aHBqjBdVcj

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Just_travel_everywhere είπε

Επαγγελματίας δεν είμαι αλλά όπως στο αυτοκίνητο,drone, κινητό, σκούπα και άλλα τόσα δεν θα βάλω third-party εταιρείας κάτι δεν θα προτιμούσα ποτέ κάποιος τρίτης για την κάμερα μου δεν έδωσα 2800 για να βάλω sigma και tamron  που σε όλα τα τα review που έχω δει απλά δεν μου κάνουν τώρα η sony που είναι νούμερο ένα εταιρεία στο κόσμο παραγωγής καμερών να μην βγάζει καλά κρύσταλλα το ακούσαμε και αυτό.  

Αυτές είναι προσωπικές εκτιμήσεις. Για εμένα π.χ. τα καλύτερα κρύσταλλα τα βγάζει η nikon. Παρόλα αυτά, είχα μια ακριβή crop μηχανή και έναν προσιτό σιγμα φακό για 8 χρόνια, και ήμουν ευχαριστημένος.

Πρόσφατα πήγα σε φθηνή μηχανή FF, και nikon γυαλί (24-79 f/2.8). Κορυφαίο το γυαλί (σχεδόν διπλή τιμή από την μηχανή), χειρότερες οι φωτογραφίες μου.

Καλό να κυνηγάς το καλό γυαλί (ακριβό σπορ), αλλά θέλει και ικανότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...