Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες κάρτες γραφικών NVIDIA GeForce RTX 50-series θα χρησιμοποιούν μνήμη GDDR7 28Gbps


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, lawlezz είπε

οτι και να κανεις βασιλιας θα παραμεινει στις καρτες

Και στις τιμες!

 

 

Επεξ/σία από betkarh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, cpc464 είπε

"δεν γνωρίζουμε για ποιον λόγο η NVIDIA αποφάσισε να επιλέξει μνήμη ταχύτητας 28 Gbps δεδομένου ότι τα πρώτα chips μνήμης GDDR7 θα είναι ικανά για ταχύτητες 32+ Gbps. Η εταιρεία επίσης πρόκειται να επιλέξει memory chips «πυκνότητας» 16 Gbit, κάτι που σημαίνει ότι τα μεγέθη μνήμης κάθε κάρτα γραφικών πρόκειται ως επί το πλείστον θα παραμείνουν απαράλλαχτα σε σύγκριση με την τωρινή γενιά. "

Εγώ γνωρίζω γιατί το κάνει, όπως όλες οι εταιρίες σου δίνει επιδόσεις με το σταγονόμετρο για να σε κάνει να τα ξανασκάσεις όταν βγεί το επόμενο μοντέλο, εγώ πάντως δέν ασχολούμαι πλέον, παίρνω κάρτα για όσο με βγάλει και μετά απο πενταετία αγοράζω το καλύτερο value for money που κυκλοφορεί.

Δεν νομίζω πως ισχύει αυτό, από τη στιγμή που η NVidia δεν κατασκευάζει η ίδια την μνήμη.

Κατά πάσα πιθανότητα, η μαζική κατασκευή των νέων GDDR7 μνημών - όπως και σε κάθε νέα τεχνολογία - παρουσιάζει προβλήματα και μεγάλα fail ratios.

Αντί λοιπόν να πετάνε τα wafers στα σκουπίδια και να χάνουν εκατομμύρια, προφανώς αρκούνται στο να τα αξιοποιούν σε χαμηλότερες συχνότητες μέχρι να αποκτήσουν εμπειρία και να στρώσει η παραγωγή. Αν η NVida επέλεγε εξ΄αρχής GDDR7 στα 32GBps, υποψιάζομαι πως η τιμή θα ήταν σε επίπεδα RTX3090 σε εποχές mining και scalpers - επί δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, nepomuk είπε

Αν δεν σου περισσευει το χιλιαρικακι αλλαργα, γιατι αμα μπεις στο τρυπακι θα σε

βαλει να ξυρισεις και το μουστακι.

Βασικά ψήνω με το που βγει η 5090 να αντικαταστήσω την 4090 μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, cpc464 είπε

"δεν γνωρίζουμε για ποιον λόγο η NVIDIA αποφάσισε να επιλέξει μνήμη ταχύτητας 28 Gbps δεδομένου ότι τα πρώτα chips μνήμης GDDR7 θα είναι ικανά για ταχύτητες 32+ Gbps. Η εταιρεία επίσης πρόκειται να επιλέξει memory chips «πυκνότητας» 16 Gbit, κάτι που σημαίνει ότι τα μεγέθη μνήμης κάθε κάρτα γραφικών πρόκειται ως επί το πλείστον θα παραμείνουν απαράλλαχτα σε σύγκριση με την τωρινή γενιά. "

Εγώ γνωρίζω γιατί το κάνει, όπως όλες οι εταιρίες σου δίνει επιδόσεις με το σταγονόμετρο για να σε κάνει να τα ξανασκάσεις όταν βγεί το επόμενο μοντέλο, εγώ πάντως δέν ασχολούμαι πλέον, παίρνω κάρτα για όσο με βγάλει και μετά απο πενταετία αγοράζω το καλύτερο value for money που κυκλοφορεί.

Εσύ. Εγώ και το 90 % των χρηστών πουδουλευει το μυαλό τους.. Νέα προϊόντα πληροφορικής βγαίνει κάθε μερα.. Το PC gaming ειναι μαραθώνιος όχι 100 τι σπριντ

 

 

 

12 ώρες πριν, CyberTechnology είπε

Κάποτε είχα διαβάσει, παλιά, ότι η GDDR7 θα έχει καινούρια κωδικοποίση (PAM3) για αυτό θα δίνει περισσότερο Bandwidth αλλά θα αλλάζει και σε 2-bit κωδικοποίηση (NRZ) όταν δεν απαιτούνται, από τις διεργασίες που θα εκτελείτε, οι υψηλές επιδόσεις. Οπότε με NRZ κωδικοποίηση θα έχει παρόμοιο bandwidth με GDDR6. Βέβαια, με την PAM3 κωδικοποίση και με υποτιπόδες ECC στις απλές καταναλωτικές κάρτες γραφικών, δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες θα είναι για "Καλλιτεχνική ή Παραγωγική Εργασία". Διότι θα προτειμώ τις κάρτες γραφικών με μνήμη GDDR6 (NRZ) αντί με μνήμη GDDR6X (PAM4). Ακόμα καλύτερα αν είχαμε ECC υποστήριξη όπως οι Quadro ή η RTX 3090 Ti αλλά μετά με ECC τα ποσά κόστους της κάθε κάρτας ανεβαίνουν σε υψηλά επίπεδα.

Σημασία έχει, να γίνεται η δουλειά σου σωστά με την τωρινή κάρτα. Από εκεί και πέρα, να είστε όλοι καλά, τόσο εσείς που αναβαθμίζετε τον υπολογιστή σας με κάθε νέα γενιά κάρτας γραφικών όσο και εσείς που αναβαθμίζετε μόνο από τεκμηριωμένη ανάγκη. Οι τελευταίοι αξιοποιούν τα χρήματά τους καλύτερα. Οι πρώτοι, το θεωρώ δύσκολο να μπορούν όλοι τους να αναβαθμίζουν σε κάθε γενιά και πάντα να πετυχαίνουν να αποκομίζουν πολλαπλάσια χρησιμότητα στα σενάρια που κάνουν χρήση την κάρτα γραφικών (πάντα σε σύγκριση με την τωρινή τους κάρτα γραφικών).

Ποια κάθε γενιά; κάντο αυτό σε βάθος 20 ετίας που έχουμε μερικοί και κάποιοι 30 και βάλε στο PC ... Γιατί καλά να το κάνεις κάνα δυο φορές στις κ@υλες.. Το κάναμε κι εμείς.. Άσε που τώρα ένα μέσο PC βγάζει άνετα 4 με 5 χρόνια. Προϊόντα πληροφορικής θα βγαίνουν νέα κάθε λίγο και λιγάκι. Τι είχαμε το χάσαμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά  αγόρασα 7900XTX Τερας Και σε Oled 4Κ 120, Με Rtx 5080 να παίζεις τι 4K 240,End Game. 

 

Επεξ/σία από giannis2156
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2024 στις 11:52 ΜΜ, cpc464 είπε

Εγώ γνωρίζω γιατί το κάνει, όπως όλες οι εταιρίες σου δίνει επιδόσεις με το σταγονόμετρο για να σε κάνει να τα ξανασκάσεις όταν βγεί το επόμενο μοντέλο, εγώ πάντως δέν ασχολούμαι πλέον, παίρνω κάρτα για όσο με βγάλει και μετά απο πενταετία αγοράζω το καλύτερο value for money που κυκλοφορεί.

Όπως παλιά ο Μπουμκα στο αλμα επι κοντώ. Καθε φορά εκανε παγκόσμιο ρεκορ 1 ποντο παραπάνω για να παίρνει τα χρήματα λογω παγκοσμίου ρεκορ

Επεξ/σία από vorlon68
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...