Προς το περιεχόμενο

Έως και τρεις φορές ταχύτερο αναμένεται να είναι το PS5 Pro με πιθανή ημερομηνία κυκλοφορίας τα τέλη του 2024


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, auron12 είπε

Για να παιζουμε indies και remasters.Η τρέχουσα γενια κονσολών ειναι η μεγαλύτερη απάτη.

Περισσότερο ήταν ότι "έπρεπε " κάτι καινούριο να βγει μετά από τόσα χρόνια για εμπορικούς και μόνο λόγους εγώ το πήρα το ps5 ένα χρόνο μετά αφότου κυκλοφόρησε αφού δεν υπήρχαν κονσόλες και ούτε μια φορά δεν είπα από μέσα μου ευτυχώς που πήρα το ps5 και με το PS4 ακόμα και σήμερα μια χαρά θα ήμουν, τώρα δειλά δειλά ξεκινούν και βγαίνουν μερικά παιχνίδια της προκοπής μόνο στο ps5 να πεις Ε τελικά ας το πάρω γιατί αλλιώς δεν θα μπορώ να τα παίξω, κατά τα άλλα απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να βλέπουν τα φρύδια του πρωταγωνιστή να κουνιούνται πιο φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 16/3/2024 στις 9:46 ΜΜ, this.is.elia είπε

To πρόβλημα είναι ότι τα παιχνίδια θα στοχεύουν την πλατφόρμα με τους περισσότερους χρήστες (το απλό PS5) και οι επιπλέον δυνατότητες θα μείνουν nice to have. Όπως με το PS4 pro.

Καλύτερα να βγάλουν το 6 και να επικεντρωθούν εκεί.

Ο σκοπός είναι να ανέβει το frame rate όχι να βγάλουν νέα δυνατότερη κονσόλα που θα ακυρώνει την προηγούμενη.

Με το pro θα μπορείς να χτυπάς 4K 120

Με το απλό όχι.

Στις 16/3/2024 στις 9:49 ΜΜ, logistoulis είπε

Καλύτερα να βγάλουν παιχνίδια της προκοπής και χεστήκαμε για τα γραφικά. Μια χαρά είναι το ps5 αλλά έχει αρχίσει να πιάνει σκόνη

Γιατί βγαίνουν για PC που δε βγαίνουν στο PS5?

Ίδια φάση είναι.

Στις 17/3/2024 στις 2:57 ΠΜ, Arkin είπε

3 φορες ταχυτερο δηλαδη σαν 4080? Αμ δεν. Ας ειναι σαν 4060ti και βλεπουμε. Σε RT επειδη εχει επιδοσεις απο 6600 λογικο να παει x3 και να πιασει επιδοσεις 4060 σε RT. Μια απο τα ιδια θα ειναι μιας και το απλο ps5 δεν τραβαει καθολου και πεφτει μεχρι 720p low για να αντεξει στα πιο βαρια παιχνιδια. Θελουν και 8Κ και 120fps τρομαρα τους.

Καθόλου λογικό να πάει σε x3.

Το 7900XTX είναι x1.8 σε σχέση με το rdna2.

Αυτό πάει x2-x4

Που σημαίνει αλλαγή στο hardware για ray tracing.

Δεν είναι rdna 3 αλλά 3.5, έχει και στοιχεία από rdna 4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

ps5-pro-1-1215x1536.jpg

Αν είναι όντως leaked και σωστά… 

Με 1Tb NVMe που πάει πάλι… και άντε πες με 1000Mbps κατεβάζεις γρήγορα αν θες κάτι, από χώρο τι ; 
εδώ τα save και πιάνουν χώρο.

LAN 1Gbps max bandwidth… έχουν βλαψιμο κανονικά, και να πεις Ευρώπη δεν έχουν γραμμές ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, TrialKid said:

Αν είναι όντως leaked και σωστά… 

Με 1Tb NVMe που πάει πάλι… και άντε πες με 1000Mbps κατεβάζεις γρήγορα αν θες κάτι, από χώρο τι ; 
εδώ τα save και πιάνουν χώρο.

LAN 1Gbps max bandwidth… έχουν βλαψιμο κανονικά, και να πεις Ευρώπη δεν έχουν γραμμές ; 

Εδώ τα specs του κανονικού PS5. Ρε μπαγλαμάδες, αφήσατε ίδια CPU; Σοβαρά τώρα; Zen 2;

PS5 Specs.png

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για την χειρότερη γενιά από άποψη περιεχομένου που έχει περάσει ποτέ. Θα ήταν καλή φάση η ανανέωση συσκευής αν οι developers είχαν εκμεταλευτεί τα υπάρχων μηχανήματα, αλλά δεν το έχουν κάνει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, polakis21 είπε

Να δω ποτε θα καταφερουν 4Κ 60, ray tracing σε ολα τα παιχνιδια. Εχουμε δρομο ακομα

Μέχρι την RTX4090, ένα διχίλιαρο (2000€) ευρώ δρόμος..

3 ώρες πριν, TrialKid είπε

Αν είναι όντως leaked και σωστά… 

Με 1Tb NVMe που πάει πάλι… και άντε πες με 1000Mbps κατεβάζεις γρήγορα αν θες κάτι, από χώρο τι ; 
εδώ τα save και πιάνουν χώρο.

LAN 1Gbps max bandwidth… έχουν βλαψιμο κανονικά, και να πεις Ευρώπη δεν έχουν γραμμές ; 

Υπάρχει και το steaming, στην ps plus premium συνδρομή που λειτουργεί άψογα σε 100mbps γραμμή που χρησιμοποιώ εγώ. Φαντάζομαι ότι δουλεύει μια χαρά και στην 50αρα γραμμή. Έχω παίξει ένα σωρό games έτσι χωρίς να κατεβάσω ούτε ένα megabyte στην κονσόλα... δοκίμασε το.

2 ώρες πριν, PadPoet είπε

Εδώ τα specs του κανονικού PS5. Ρε μπαγλαμάδες, αφήσατε ίδια CPU; Σοβαρά τώρα; Zen 2;

PS5 Specs.png

Η ουσία είναι να μην υπάρχει bottleneck. Και εγώ θα ήθελα μια 7800x3d μέσα στο Pro αλλά πρέπει να κρατηθεί σε μια λογική τιμή η κονσόλα. Υποψιάζομαι ότι ένα ελαφρύ overclock (10%) στην υπάρχουσα CPU του απλού PS5 θα επαρκεί να στηρίξει την νέα GPU που δεν είναι δα και κανένα τέρας δύναμης επιπέδου RTX4070 ti super και άνω. 

5 ώρες πριν, Ne0n είπε

Κάποτε η Sony είχε επιτρέψει στους κατόχους του PS3 να μπορούν να εγκαταστήσουν Linux στην κονσόλα της, αλλά μετά από μερικά firmware updates το ανακάλεσε κλειδώνοντας την συγκεκριμένη επιλογή. Αναρωτιέμαι εάν θα υπάρξει κάποια ανάλογη κίνηση στο PS5 Pro που θα προσφέρει την δυνατότητα να μπορεί να αξιοποιηθεί και ως PC.

Χλωμό το κόβω..δεν βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον για αυτό συν ότι υπάρχει ο κίνδυνος για jailbreak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

Μέχρι την RTX4090, ένα διχίλιαρο (2000€) ευρώ δρόμος..

Υπάρχει και το steaming, στην ps plus premium συνδρομή που λειτουργεί άψογα σε 100mbps γραμμή που χρησιμοποιώ εγώ. Φαντάζομαι ότι δουλεύει μια χαρά και στην 50αρα γραμμή. Έχω παίξει ένα σωρό games έτσι χωρίς να κατεβάσω ούτε ένα megabyte στην κονσόλα... δοκίμασε το.

Η ουσία είναι να μην υπάρχει bottleneck. Και εγώ θα ήθελα μια 7800x3d μέσα στο Pro αλλά πρέπει να κρατηθεί σε μια λογική τιμή η κονσόλα. Υποψιάζομαι ότι ένα ελαφρύ overclock (10%) στην υπάρχουσα CPU του απλού PS5 θα επαρκεί να στηρίξει την νέα GPU που δεν είναι δα και κανένα τέρας δύναμης επιπέδου RTX4070 ti super και άνω. 

Χλωμό το κόβω..δεν βλέπω να υπάρχει ενδιαφέρον για αυτό συν ότι υπάρχει ο κίνδυνος για jailbreak.

Εννοείς να πληρώνω 152€ τον χρόνο για παιχνίδια που έπαιξα ως παιδί, και σε όλες τις προηγούμενες γενιές PlayStation που είχα απο το 1 έως το 5 , τα οποία τα κάνω και συλλογή και λειτουργούν ακόμα σε όλα τους. 
Απλα ΟΧΙ… για κάτι με το που το κόψεις = τέρμα 

2.5Gbps LAN port μαζί με τον controller στο κόστος είναι τίποτα. 
Ανεπίτρεπτο, όπως και το πλέον κάθε 3 χρόνια τα έκανα πλακάκια με την Microsoft και πετάμε ενισχυμένη και καλά έκδοση για να αρμέγουμε τον κόσμο 6+ χρόνια. 

το PC είναι πολύ μπροστά, και από την στιγμή που το PS δεν έχει επεξεργαστή όπως είχε στο 3αρι, αλλά x86… 

απλα πουλάμε κάτι 2-3 γενιές πίσω ως βελτίωση. 
Για 4090 RTX θέλει το ανάλογο Wattage και CPU να την τρέξει, για την ψύξη όνειρο θερινής νυχτός. 
 

αμα το έβαζε 2.500€ μπορεί να είχε και κοινό να το αγοράσει, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, music_lover said:

Η ουσία είναι να μην υπάρχει bottleneck. Και εγώ θα ήθελα μια 7800x3d μέσα στο Pro αλλά πρέπει να κρατηθεί σε μια λογική τιμή η κονσόλα. Υποψιάζομαι ότι ένα ελαφρύ overclock (10%) στην υπάρχουσα CPU του απλού PS5 θα επαρκεί να στηρίξει την νέα GPU που δεν είναι δα και κανένα τέρας δύναμης επιπέδου RTX4070 ti super και άνω. 

Δεν σου είπα να πάει σε Zen 4, κάτι τέτοιο θα ήταν τρομερά ασύμφορο. Αλλά ο επεξεργαστής του PS5 είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με έναν 3700X (Zen 2). Οπότε ένας Zen 3 (5800X/5700X) και καλύτερες επιδόσεις θα είχε per clock, μικρότερο latency με τα CCX και γενικώς καλύτερος θα ήταν ως προς την κατανάλωση και ασφαλώς θερμικά. Μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες επίσης συνεπάγεται ότι θα μπορούσανε να μικρύνουν αρκετά το μέγεθος του PS5 Pro. Τώρα μάλλον πάλι μαμούθ θα είναι η κονσόλα.

Το ότι πάνε με Zen 2 πάλι για το PS5 Pro, εμένα προσωπικά μου λέει ότι είχανε κλείσει το deal για το PS5 Pro πολλά χρόνια πριν γιατί αυτά κλείνονται από νωρίς (3-5 χρόνια πριν). Οπότε ήταν κίνηση που είχε σχεδιαστεί όταν λανσαρίστηκε το "απλό" PS5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, TrialKid είπε

Εννοείς να πληρώνω 152€ τον χρόνο για παιχνίδια που έπαιξα ως παιδί, και σε όλες τις προηγούμενες γενιές PlayStation που είχα απο το 1 έως το 5 , τα οποία τα κάνω και συλλογή και λειτουργούν ακόμα σε όλα τους. 
Απλα ΟΧΙ… για κάτι με το που το κόψεις = τέρμα 

2.5Gbps LAN port μαζί με τον controller στο κόστος είναι τίποτα. 
Ανεπίτρεπτο, όπως και το πλέον κάθε 3 χρόνια τα έκανα πλακάκια με την Microsoft και πετάμε ενισχυμένη και καλά έκδοση για να αρμέγουμε τον κόσμο 6+ χρόνια. 

το PC είναι πολύ μπροστά, και από την στιγμή που το PS δεν έχει επεξεργαστή όπως είχε στο 3αρι, αλλά x86… 

απλα πουλάμε κάτι 2-3 γενιές πίσω ως βελτίωση. 
Για 4090 RTX θέλει το ανάλογο Wattage και CPU να την τρέξει, για την ψύξη όνειρο θερινής νυχτός. 
 

αμα το έβαζε 2.500€ μπορεί να είχε και κοινό να το αγοράσει, 

Εγώ απάντησα σε αυτό που είπες για το "που πάει με 1tb nvme" και είπα υπάρχει και το steaming, δεν χρειάζεσαι περισσότερα gb αν έχεις μια καλή γραμμή internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Δεν σου είπα να πάει σε Zen 4, κάτι τέτοιο θα ήταν τρομερά ασύμφορο. Αλλά ο επεξεργαστής του PS5 είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με έναν 3700X (Zen 2). Οπότε ένας Zen 3 (5800X/5700X) και καλύτερες επιδόσεις θα είχε per clock, μικρότερο latency με τα CCX και γενικώς καλύτερος θα ήταν ως προς την κατανάλωση και ασφαλώς θερμικά. Μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες επίσης συνεπάγεται ότι θα μπορούσανε να μικρύνουν αρκετά το μέγεθος του PS5 Pro. Τώρα μάλλον πάλι μαμούθ θα είναι η κονσόλα.

Το ότι πάνε με Zen 2 πάλι για το PS5 Pro, εμένα προσωπικά μου λέει ότι είχανε κλείσει το deal για το PS5 Pro πολλά χρόνια πριν γιατί αυτά κλείνονται από νωρίς (3-5 χρόνια πριν). Οπότε ήταν κίνηση που είχε σχεδιαστεί όταν λανσαρίστηκε το "απλό" PS5.

Το πρόβλημα είναι η τιμή πώλησης. Ισχυρότερο hardware = υψηλότερη τιμή πώλησης = μειωμένος αριθμός πωλήσεων. Οι console gamers δεν είναι διατεθειμένοι να δίνουν τα λεφτά που δίνουν οι PC gamers. Θέλουν με λίγα χρήματα να μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια τους και δεν είναι τόσο απαιτητικοί όσον αφορά την απόδοση. Αν ήθελαν δυνατό μηχάνημα θα έσταζαν 1500+ ευρώ και θα το έφτιαχναν. Με 7800x3d, 32gb DDR5 6000mhz ram, AM5 mobo, υδρόψυξη, με κάρτα επιπέδου 4070 ti super, 1000w psu κτλ κτλ. Σιγά μην δώσουμε μια περιουσία για κονσόλα. Απάτη θα πάει πάνω από 600€ άντε 700€ και πολλά σου είπα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, music_lover said:

Εγώ απάντησα σε αυτό που είπες για το "που πάει με 1tb nvme" και είπα υπάρχει και το steaming, δεν χρειάζεσαι περισσότερα gb αν έχεις μια καλή γραμμή internet.

Λάθος το κατάλαβα συγνώμη, ναι με μια 1000αρα κάτι ΜΚ1 π.χ που είναι 140Gb το κατεβάζει σε 15-17 λεπτά. 

Απλά πάλι θα θέλει ο χρήστης να αγοράσει extra NVMe, 130€ μέσο όρο για 1Tb 

51 minutes ago, dimtsef said:

σε κανα τριμηνο δηλαδή θα αρχίσει το ξεπούλημα εδώ μέσα ... καλα πηγε αυτό , μετα από τοση αναμονή για το PS5

Εγώ το πήρα 1st Day στην Ελλάδα  στις 12 το μεσημέρι και το έφερε ταξιτζής γιατί δεν προλάβαιναν τις παραδόσεις. 
Τώρα το αναμονή με τους αναποφάσιστους που τις ποιο πολλές φορές το αγοράζω ή δεν το αγοράζω… και τα σχόλια του τύπου θα το πάρω Black Friday 300€ (το 5αρι με το DVD, ετσι έγραφαν οι Guru του marketing εδώ μέσα) 

οταν το πήγε 550€ όχι μόνο δεν είχε σκέτο… αλλά έφτασε 700€ (με παιχνίδια bundle) 

anyway 373€ που πήρα το Digital 1st Day, και 150€ να το δώσω (για πένα κονσόλα σε όλα της, μέχρι και το κουτί) πάλι κερδισμένος θα είμαι για 3 χρόνια κλεισμένα και να βάλω αλλά 500€ (μια υπόθεση κάμω… αν παίξει στα 650-700€) και να έχω πάλι 2 χρόνια εγγύηση. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω αγορασει το top spin 2k25 και θα λιωσω μονο αυτο μεχρι να βγει η νεα κονσολα οποτε δεν με απασχολει και πολυ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, PadPoet said:

Δεν σου είπα να πάει σε Zen 4, κάτι τέτοιο θα ήταν τρομερά ασύμφορο. Αλλά ο επεξεργαστής του PS5 είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με έναν 3700X (Zen 2). Οπότε ένας Zen 3 (5800X/5700X) και καλύτερες επιδόσεις θα είχε per clock, μικρότερο latency με τα CCX και γενικώς καλύτερος θα ήταν ως προς την κατανάλωση και ασφαλώς θερμικά. Μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες επίσης συνεπάγεται ότι θα μπορούσανε να μικρύνουν αρκετά το μέγεθος του PS5 Pro. Τώρα μάλλον πάλι μαμούθ θα είναι η κονσόλα.

Το ότι πάνε με Zen 2 πάλι για το PS5 Pro, εμένα προσωπικά μου λέει ότι είχανε κλείσει το deal για το PS5 Pro πολλά χρόνια πριν γιατί αυτά κλείνονται από νωρίς (3-5 χρόνια πριν). Οπότε ήταν κίνηση που είχε σχεδιαστεί όταν λανσαρίστηκε το "απλό" PS5.

Καλά ότι θα έβγαζε Pro ήταν σίγουρο, αφού έβγαλε στο 4 και πούλησε… το ίδιο θα κάνει και η MS. 
 

 

2 hours ago, music_lover said:

Το πρόβλημα είναι η τιμή πώλησης. Ισχυρότερο hardware = υψηλότερη τιμή πώλησης = μειωμένος αριθμός πωλήσεων. Οι console gamers δεν είναι διατεθειμένοι να δίνουν τα λεφτά που δίνουν οι PC gamers. Θέλουν με λίγα χρήματα να μπορούν να παίζουν τα παιχνίδια τους και δεν είναι τόσο απαιτητικοί όσον αφορά την απόδοση. Αν ήθελαν δυνατό μηχάνημα θα έσταζαν 1500+ ευρώ και θα το έφτιαχναν. Με 7800x3d, 32gb DDR5 6000mhz ram, AM5 mobo, υδρόψυξη, με κάρτα επιπέδου 4070 ti super, 1000w psu κτλ κτλ. Σιγά μην δώσουμε μια περιουσία για κονσόλα. Απάτη θα πάει πάνω από 600€ άντε 700€ και πολλά σου είπα.

Συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια, στο ένα το κουμπώνω στην TV και παίζω και στο άλλο αγοράζω από καρέκλα μέχρι ότι υπάρχει πάνω σε ένα γραφείο, και το άλλο το βάζεις σε ένα σακίδιο και πας βόλτα.
Συμφωνώ δεν πρόκειται να γίνει ποτέ PC σε επιδόσεις (όταν φοράνε κάρτες γραφικών όσο κάνουν πέντε κομμάτια PlayStation 5), απλά ότι βγάζει θα παίξει 

Εννοείται ότι στα παίρνει από το PS PLUS μόνο και μόνο για να παίζεις Online, και ότι άλλο σε περιφερειακά. 
Και από τα games των 70€ minimum και κάτι 120€…

 

Επεξ/σία από TrialKid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...