Προς το περιεχόμενο

Μετρητής ζαχάρου


paoke9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κάποιος αν καλύπτεται κάποιο από το κόστος του μετρητή ζαχάρου, αυτό που είναι μόνιμα στο δέρμα, κ αν αυτό αφορά μόνο τον τύπο 1; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω (έχω τύπου 2) δεν το καλύπτουν. Ωστόσο, αν έχεις γνωστό φαρμακοποιό, μπορεί να το δηλώσει σαν απλό και απαλλάσσεσαι του κόστους του μηχανήματος. Τα αναλώσιμα έχουν κόστος,εκεί είναι το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, lazarosgr είπε

Από όσο γνωρίζω (έχω τύπου 2) δεν το καλύπτουν. Ωστόσο, αν έχεις γνωστό φαρμακοποιό, μπορεί να το δηλώσει σαν απλό και απαλλάσσεσαι του κόστους του μηχανήματος. Τα αναλώσιμα έχουν κόστος,εκεί είναι το θέμα. 

Ένα δεν είναι που αλλάζει όλο κάθε φορά; 

 

Τα μηχανήματα με τις ταινίες όντως δεν έχουν κόστος, μου έχουν δώσει δύο χωρίς να τα πληρώσω (οι γιατροί βέβαια μου τα έδωσαν, ένα ιδιώτης και ένα στα τακτικά νοσοκομείου, όχι οι φαρμακοποιοί - με το που παίρνεις τη διάγνωση για ζάχαρο σου δίνουν μηχάνημα χωρίς να το χρεωθείς) και οι ταινίες όντως είναι πανάκριβες αλλά μου τις γράφουν και έχω ελάχιστη συμμετοχή (γράφονται μόνο κανονικά όμως με χαρτί και όχι με άυλη). Όμως γενικά δεν τα πάω καλά και αντί να τρυπιεμαι και να μετράω κάθε λίγο κ λιγάκι, θα βόλευε πολύ αυτό στο δέρμα. Είχα δει παλιά ότι είναι ας πούμε 70€ για λίγες εβδομάδες και μετά θέλει όλο αλλαγή, δεν είναι έτσι; 

 

 

Έχει ένα της freestyle με 66€ αλλά είναι μόνο για δύο εβδομάδες. Δηλαδή αν δεν καλύπτεται τίποτα από το κόστος, είναι 132 για έναν μήνα. 

Φαντάζομαι θα είναι πολύ πιο βολικοι από το να μετριεσαι μόνος σου και να θυμάσαι συγκεκριμένα πότε να μετρηθείς. 

Επεξ/σία από paoke9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...