Προς το περιεχόμενο

To ενδεχόμενο να ενσωματώσει το Gemini AI της Google στo iOS 18, εξετάζει η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Εάν ισχύει, μιλάμε για μέγιστη ξεφτίλα της Apple και παραδοχή ήττας στον τομέα του Ai. 

Ναι γιατί ας πούμε η Microsoft έχει δικιά της ΑΙ και δε βασίζεται σε άλλη εταιρεία...

Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά γιατί να μην πάρει κάτι έτοιμο όταν μόνη της θα χρειαστεί πολύ χρόνο να το ετοιμάσει;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

21 minutes ago, PapStel said:

Ναι γιατί ας πούμε η Microsoft έχει δικιά της ΑΙ και δε βασίζεται σε άλλη εταιρεία...

Σε κάθε περίπτωση καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά γιατί να μην πάρει κάτι έτοιμο όταν μόνη της θα χρειαστεί πολύ χρόνο να το ετοιμάσει;

Τι θέλεις να πεις?
Η MS είναι πρωτοπόρος στο AI.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ii_die_4 said:

Τι θέλεις να πεις?
Η MS είναι πρωτοπόρος στο AI.

Τυπικά η openAI είναι πρωτοπόρος στο ΑΙ και τυπικά δεν ανήκει στην Microsoft

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και έχω iPhone 

όπως έχω πει πριν καιρό, αφού δεν μπορεί να απογαλακτιστεί από τους τρίτους… στο hardware 

modem στην Qualcomm, panel Samsung, και δεν ξέρω τι άλλο της φτιάχνουν 

τώρα στο software για το ΑΙ πάμε στην Google…

και να μην ξεχνάμε…Δεν θα είναι αργά όπως είπα πάλι πριν καιρό ότι η Mediatek με την Qualcomm θα πάνε σύντομα 1:1 στις επιδόσεις μαζί της και αργά η γρήγορα θα έχει θέμα. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Tlykog said:

Μακάρι να μην ενσωματώσει καμία ΑΙ. Ο χρήστης να έχει πάντα την επιλογή για απενεργοποίηση της.

Όσο συχνά απενεργοποιείς το internet στο κινητό σου, τόσο συχνά θα απενεργοποιείς και την ΑΙ.

Η ΑΙ θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς σου, όπως είναι το ίντερνετ, τα ποτήρια και το χαρτί υγείας.

 

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, TrialKid said:

αν και έχω iPhone 

όπως έχω πει πριν καιρό, αφού δεν μπορεί να απογαλακτιστεί από τους τρίτους… στο hardware 

modem στην Qualcomm, panel Samsung, και δεν ξέρω τι άλλο της φτιάχνουν 

τώρα στο software για το ΑΙ πάμε στην Google…

και να μην ξεχνάμε…Δεν θα είναι αργά όπως είπα πάλι πριν καιρό ότι η Mediatek με την Qualcomm θα πάνε σύντομα 1:1 στις επιδόσεις μαζί της και αργά η γρήγορα θα έχει θέμα. 
 

 

H Qualcomm εχει ξεπεράσει ήδη σε απόδοση multicore, gpu και tpu την apple στα κινητά. Το μονο που έχει ακόμα είναι λιγο παραπάνω single core, που στην εποχή που οδεύουμε ειναι και το πιο άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2024 στις 9:46 ΠΜ, panther_512 είπε

Όσο συχνά απενεργοποιείς το internet στο κινητό σου, τόσο συχνά θα απενεργοποιείς και την ΑΙ.

Η ΑΙ θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς σου, όπως είναι το ίντερνετ, τα ποτήρια και το χαρτί υγείας.

 

Έτσι πιστεύεις. Εγώ διαφωνώ.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου λίγο περισσότερο να πω ότι έχω πληρώσει και πληρώνω κατά καιρούς για το συνδρομητικό μοντέλο του chatgpt. Το θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο και το χρησιμοποιώ την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη δουλειά. 

Όπως όλα τα εργαλεία δεν χρειάζεται σε όλους και δεν το χρησιμοποιούν όλοι. Να θυμίσω ότι τα ίδια λέγονταν και για του ψηφιακούς βοηθούς. Οι εταιρείες πάλεψαν και παλεύουν, αλλά δεν έχουν την επιθυμητή ανταπόκριση από το κοινό...

Το chatgpt υπάρχεί εδώ και χρόνια και ελάχιστοι άνθρωποι (βάσει του συνολικού πληθυσμού) το χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση για τα πάντα. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν για συγκεκριμένες δουλειές.

Έχω την εφαρμογή του chatgpt και στο κινητό μου, αλλά δεν την έχω ανοίξει ούτε μία φορά. Όλες τις φορές το χρησιμοποίησα από τον υπολογιστή και για συγκεκριμένα πράγματα.

Δεν λέω ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο, αλλά δεν πιστεύω ότι θα προχωρήσει στο επίπεδο που αναφέρεις στο άμεσο μέλλον. Θα πρέπει να μπουν σοβαροί κανόνες για την προστασία προσωπικών δεδομένων και να αναπτυχθεί περισσότερο η τεχνολογία του, γιατί ακόμα έχει δρόμο...

Το δέυτερο θα γίνει, για το πρώτο έχω τις αμφιβολίες μου...

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, agelos386 said:

H Qualcomm εχει ξεπεράσει ήδη σε απόδοση multicore, gpu και tpu την apple στα κινητά. Το μονο που έχει ακόμα είναι λιγο παραπάνω single core, που στην εποχή που οδεύουμε ειναι και το πιο άχρηστο.

H apple δεν έχει την καινοτομία ώς αυτοσκοπό. Να είναι ο μπροστάρης στις εξελίξεις.

Και δεν χρειάζεται.

Της αρκεί η αριστεία σε hardware/software.

3 minutes ago, Tlykog said:

Το δέυτερο θα γίνει, για το πρώτο έχω τις αμφιβολίες μου...

Ναί, μπορεί να μήν πίνεις καφέ μαζί της και να συζητάς πώς πέρασες τη μέρα σου, αλλά η ΑΙ θα τρέχει πίσω από το οτιδήποτε τρέχεις εσύ.

Είναι πασιφανής μονόδρομος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TrialKid είπε

αν και έχω iPhone 

όπως έχω πει πριν καιρό, αφού δεν μπορεί να απογαλακτιστεί από τους τρίτους… στο hardware 

modem στην Qualcomm, panel Samsung, και δεν ξέρω τι άλλο της φτιάχνουν 

τώρα στο software για το ΑΙ πάμε στην Google…

και να μην ξεχνάμε…Δεν θα είναι αργά όπως είπα πάλι πριν καιρό ότι η Mediatek με την Qualcomm θα πάνε σύντομα 1:1 στις επιδόσεις μαζί της και αργά η γρήγορα θα έχει θέμα. 
 

 

Ζω για την στιγμή που στην ίδια σειρά Samsung θα δούμε exynos mediatek και Snapdragon μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ναί, μπορεί να μήν πίνεις καφέ μαζί της και να συζητάς πώς πέρασες τη μέρα σου, αλλά η ΑΙ θα τρέχει πίσω από το οτιδήποτε τρέχεις εσύ.

Είναι πασιφανής μονόδρομος.

Επειδή τις εξελίξεις τις οδηγεί το κέρδος έτσι φαίνεται...

Το θέμα είναι πότε και πώς θα γίνει. Λείπει ένα σωστό νομικό πλαίσιο και η τεχνολογία για να φτάσουμε εκεί.

Επειδή το θέμα αυτό κινείται σε λεπτά όρια πιστεύω ότι δε θα γίνει τόσο σύντομα και σε υποχρεωτικό βαθμό. Ο χρήστης θα επιλέγει αν θα ενεργοποιήσει τη δυνατότητα και πότε. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Έτσι πιστεύεις. Εγώ διαφωνώ.

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου λίγο περισσότερο να πω ότι έχω πληρώσει και πληρώνω κατά καιρούς για το συνδρομητικό μοντέλο του chatgpt. Το θεωρώ εξαιρετικά χρήσιμο εργαλείο και το χρησιμοποιώ την κατάλληλη στιγμή στην κατάλληλη δουλειά. 

Όπως όλα τα εργαλεία δεν χρειάζεται σε όλους και δεν το χρησιμοποιούν όλοι. Να θυμίσω ότι τα ίδια λέγονταν και για του ψηφιακούς βοηθούς. Οι εταιρείες πάλεψαν και παλεύουν, αλλά δεν έχουν την επιθυμητή ανταπόκριση από το κοινό...

Το chatgpt υπάρχεί εδώ και χρόνια και ελάχιστοι άνθρωποι (βάσει του συνολικού πληθυσμού) το χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση για τα πάντα. Οι περισσότεροι το χρησιμοποιούν για συγκεκριμένες δουλειές.

Έχω την εφραμογή του chatgpt και στο κινητό μου, αλλά δεν ετην έχω ανοίξει ούτε μία φορά. Όλες τις φορές το χρησιμοποίησα από τον υπολογιστή και για συγκεκριμένα πράγματα.

Δεν λέω ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο, αλλά δεν πιστεύω ότι θα προχωρήσει στο επίπεδο που αναφέρεις στο άμεσο μέλλον. Θα πρέπει να μπουν σοβαροί κανόνες για την προστασία προσωπικών δεδομένων και να αναπτυχθεί περισσότερο η τεχνολογία του, γιατί ακόμα έχει δρόμο...

Το δέυτερο θα γίνει, για το πρώτο έχω τις αμφιβολίες μου...

Ηδη το κινητο σου χρησιμοποιει ΑΙ και δε το παιρνεις χαμπαρι, πχ για να σου φτιαξει πιο ομορφη την φωτογραφια, να σου κανει tag τα ατομα στη βιβλιοθηκη φωτογραφιων σου, να προτεινει εφαρμογες με βαση την ωρα και την τοποθεσια σου κλπ. χωρις επιλογη να τα απενεργοποιησεις. Η διαφορα ειναι οτι αυτα τρεχουν τοπικα στο κινητο. Για αυτο για την Siri ζηταει συγκαταθεση πριν ενεργοποιηθει, επειδη τα δεδομενα αποστελονται εκτος συσκευης.

Αν ενσωματωσει η Apple καποιο μικρο μοντελο που μπορει να τρεχει παλι στην συσκευη, θεωρω πως παλι δε θα εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, asmilon είπε

Ηδη το κινητο σου χρησιμοποιει ΑΙ και δε το παιρνεις χαμπαρι, πχ για να σου φτιαξει πιο ομορφη την φωτογραφια, να σου κανει tag τα ατομα στη βιβλιοθηκη φωτογραφιων σου, να προτεινει εφαρμογες με βαση την ωρα και την τοποθεσια σου κλπ. χωρις επιλογη να τα απενεργοποιησεις. Η διαφορα ειναι οτι αυτα τρεχουν τοπικα στο κινητο. Για αυτο για την Siri ζηταει συγκαταθεση πριν ενεργοποιηθει, επειδη τα δεδομενα αποστελονται εκτος συσκευης.

Αν ενσωματωσει η Apple καποιο μικρο μοντελο που μπορει να τρεχει παλι στην συσκευη, θεωρω πως παλι δε θα εχει δυνατοτητα απενεργοποιησης.

Είναι σαν να λες ότι "ήδη χρησιμοποιείς Linux γιατί το Mac σου στηρίζεται σε λειτουργικό που βασίζεται σε Unix, όπως και το Linux"...

Η ΑΙ που μιλάμε στο άρθρο δεν θα τρέχει τοπικά. Το ΑΙ έχει πολλές εφαρμογές, στηρίζεται στην ίδια βασική λογική, αλλά δεν είναι το ίδιο στην πράξη.

Άλλο η ΑΙ για τοπική χρήση και απλές εργασίες και άλλο η ΑΙ που βασίζεται στο διαδίκτυο, όπως Gemini ή Chatgpt.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...