Προς το περιεχόμενο

Διπλωμα -προστιμο


andybbgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πηραν το διπλωμα για 3 μηνες και εφαγα προστιμο 700 ευρω.
Περασαν οι 3 μηνες. Αλλα αδυνατω να πληρωσω το προστιμο γιατι μειωθηκαν και τα μεροκαματα μου στη δουλεια λογο δυσκολιας στη μετακινηση.

Γνωριζω αν δε πληρωθει το προστιμο παει στην εφορια.

Εχω τις εξης ερωτησεις:
1) Μετα απο ποσο καιρο περναει το προστιμο στην εφορια;
2) Οταν περασει το προστιμο στην εφορια και το ρυθμισω με δοσεις, θα με αφησουν να παρω το διπλωμα ή πρεπει να πληρωθει παλι ολο το ποσο;

Επεξ/σία από andybbgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω, αν παρει το χρεος πανω της η εφορια τι τη νοιαζει την τροχαια ή τον δημο; 
εγω θα εχω να κανω με την εφορια για την αποπληρωμη του, γτ να μη δωσουν το διπλωμα;

Επεξ/σία από andybbgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andybbgr είπε

αυτο ειναι που δεν καταλαβαινω, αν παρει το χρεος πανω της η εφορια τι τη νοιαζει την τροχαια ή τον δημο; 
εγω θα εχω να κανω με την εφορια για την αποπληρωμη του, γτ να μη δωσουν το διπλωμα;

Σε διο τρια χρονια που θα πάει στην εφορία, τρεις τέσσερις φορες πάνω απο οτι είναι σήμερα και το ρυθμίσεις, μπορεί να σου το δώσουν το δίπλωμα.

Γιατι δεν ρωτάς τον αξιωματικό της τροχαίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θες να πάει στην εφορία πίστεψε με, θα πάει σε καμία 2 χρόνια με μια βαριά προσαύξηση και μόλις πάει θα σου δεσμευσουν κάρτες κλπ και θα τρέχεις μετά να κανονίζεις δώσεις κλπ η αλλιος μπλέξιμο.

Μέχρι να πάει στην εφορία είναι της τροχαίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξερω αν μπορεις να το παρεις πισω αν δεν πληρωσεις πρωτα το προστιμο 

Σε αφαιρεση  πινακιδων σιγουρα δεν μπορεις να τις παρεις πισω αν δεν πληρωσεις το προστιμο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα. Δεν του εδιναν πισω το διπλωμα παροτι ειχε περασει το 3μηνο αν δεν πληρωνε το προστιμο. ειχε αποφασισει να το αφησει να παει στην εφορια. μετα απο 1,5 χρονο(!) χωρις διπλωμα, με το προστιμο να μην εχει παει εφορια ακομα, καταφερε να το πληρωσει και πηρε πισω το διπλωμα.

Θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση τοτε(πανε κανα τριαρι χρονια) επειδη δεν ηξερα οτι αν δεν πληρωσεις δεν περνεις πισω το διπλωμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, LabrakisG1992 said:

Φιλος ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα. Δεν του εδιναν πισω το διπλωμα παροτι ειχε περασει το 3μηνο αν δεν πληρωνε το προστιμο. ειχε αποφασισει να το αφησει να παει στην εφορια. μετα απο 1,5 χρονο(!) χωρις διπλωμα, με το προστιμο να μην εχει παει εφορια ακομα, καταφερε να το πληρωσει και πηρε πισω το διπλωμα.

Θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση τοτε(πανε κανα τριαρι χρονια) επειδη δεν ηξερα οτι αν δεν πληρωσεις δεν περνεις πισω το διπλωμα!

στα τιμωρητικα πρόστιμα αν δεν φας τιμωρία προβλεπόμενα δεν παιρνεις τπτ πίσω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια, αυτο το 700αρι περασε στην τραπεζα. δλδ εχει δεσμευτει ο λογαριασμος και κραταει λεφτα μεχρι να αποπληρωθει.

τωρα που εχω να κανω με την τραπεζα μπορω να παρω το διπλωμα; ή παλι πρεπει να πληρωθει ολο το ποσο;

Επεξ/σία από andybbgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, andybbgr said:

παιδια, αυτο το 700αρι περασε στην τραπεζα. δλδ εχει δεσμευτει ο λογαριασμος και κραταει λεφτα μεχρι να αποπληρωθει.

τωρα που εχω να κανω με την τραπεζα μπορω να παρω το διπλωμα; ή παλι πρεπει να πληρωθει ολο το ποσο;

τσου παλι δεν μπορείς αν δεν πληρώσεις  όπως ειπα και ποιο πριν απο την στηγμη που περάσει εφορία τραπεζα θα ειναι χειρότερα τα πράγματα . πας κάνει καποιο διακανονισμο τουλαχιστον να το αποπληρώσεις σιγα σιγα και μετα να πάρεις το δίπλωμα οσο κάθεσαι και δεν πληρωνεις γινονται χειρότερα τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Black Demis said:

τσου παλι δεν μπορείς αν δεν πληρώσεις  όπως ειπα και ποιο πριν απο την στηγμη που περάσει εφορία τραπεζα θα ειναι χειρότερα τα πράγματα . πας κάνει καποιο διακανονισμο τουλαχιστον να το αποπληρώσεις σιγα σιγα και μετα να πάρεις το δίπλωμα οσο κάθεσαι και δεν πληρωνεις γινονται χειρότερα τα πράγματα

Είναι σίγουρο αυτό; Τι την νοιάζει την τροχαία τι θα κάνω εγώ με την εφορία; Και, πέρα από αυτό, πού ξέρει αν πλήρωσα;

Καθαρα από περιέργεια ρωτάω, δε σε αμφισβητώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GodzillaCover είπε

Είναι σίγουρο αυτό; Τι την νοιάζει την τροχαία τι θα κάνω εγώ με την εφορία; Και, πέρα από αυτό, πού ξέρει αν πλήρωσα;

Καθαρα από περιέργεια ρωτάω, δε σε αμφισβητώ. 

Κατά πάσα πιθανότητα θα υπάρχει διαλειτουργικότητα που να φαίνεται στην αστυνομία αν έχει πληρωθεί ή όχι το πρόστιμο. Πιθανολογώ ότι αν μπορείς να πάρεις πχ δάνειο και αποπληρώσεις το πρόστιμο (έχοντας πλέον μόνο με τη τράπεζα να κάνεις με το δάνειο), θα μπορείς να πάρεις πίσω το δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GodzillaCover said:

Είναι σίγουρο αυτό; Τι την νοιάζει την τροχαία τι θα κάνω εγώ με την εφορία; Και, πέρα από αυτό, πού ξέρει αν πλήρωσα;

Καθαρα από περιέργεια ρωτάω, δε σε αμφισβητώ. 

Μα δεν είπα ότι θα το πάρεις πριν τελειώσεις να πλυρωνεις, είπα να κάνεις διακανονισμό αφού δεν μπορείς να πλυρωσεις άμεσα τουλάχιστον σε 6 μήνες να τα δώσεις να πάρεις δίπλωμα πίσω, από το να κάθετε έτσι η κατάσταση και να χάνετε χρόνος και δεν θα το πάρεις ποτέ ειδικά αν ξεκινήσουν προσαυξήσεις

Η πάρε ένα καταναλωτικό από την τράπεζα (πχ πιραιος δίνει από την εφαρμογή μέσα) και τέλος

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Black Demis said:

Μα δεν είπα ότι θα το πάρεις πριν τελειώσεις να πλυρωνεις, είπα να κάνεις διακανονισμό αφού δεν μπορείς να πλυρωσεις άμεσα τουλάχιστον σε 6 μήνες να τα δώσεις να πάρεις δίπλωμα πίσω, από το να κάθετε έτσι η κατάσταση και να χάνετε χρόνος και δεν θα το πάρεις ποτέ ειδικά αν ξεκινήσουν προσαυξήσεις

Η πάρε ένα καταναλωτικό από την τράπεζα (πχ πιραιος δίνει από την εφαρμογή μέσα) και τέλος

Δεν είμαι ο TS, απλώς μου φάνηκε παράλογο από τη στιγμή που έχει φύγει το πρόστιμο από την τροχαία, να μην μπορεί ο TS να πάρει το δίπλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GodzillaCover said:

Είναι σίγουρο αυτό; Τι την νοιάζει την τροχαία τι θα κάνω εγώ με την εφορία; Και, πέρα από αυτό, πού ξέρει αν πλήρωσα;

Καθαρα από περιέργεια ρωτάω, δε σε αμφισβητώ. 

Της δείχνεις το αποδεικτικό πληρωμής, είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να πάρεις το δίπλωμα πίσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...