Προς το περιεχόμενο

Vodafone προβλημα ψιλοσερνεται 100αρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σας, λοιπον ειχα Vodafone 50αρι, επιανα γυρω στα 38 - 40 που ηταν καλα για εμενα. Βεβαια ειχα αποσυνδεσεις 1 φορα την μερα συνηθως εκανε την επανακινηση του το χαζο H300 που δινουν.

Ειχα βγαλει αυτα τα screenshot τοτε vodafone1 και vodafone2.

 

Εδω και 4 μηνες περιπου μου εκανα προσφορα για 100αρι με 3ευρω παραπανω και το δεχτηκα. Αλλα διαφορα δεν ειδα στην ταχυτητα, μην πω οτι ισως επεσε και λιγο. Και αποσυνδεσεις εχω σχεδον καθημερινα 1 φορα το πρωι και 1 φορα το βραδυ.

Βρηκα χρονο σημερα να καθισω λιγο να δω το ρουτερ και εβγαλα αυτα τα screenshot Vodafone101 και Vodafone102

Να πω οτι τις πριζες τηλεφωνου τις εχω αποσυνδεσει ολες και εχω συνδεσει το καλωδιο να πηγαινει μονο σε 1 πριζα που εχω το ρουτερ πανω και πανω στο ρουτερ εχω συνδεδεμενο και το ασυρματο τηλεφωνο.

Καμια ιδεα - βοηθεια? Πως μπορω να αυξησω την ταχυτητα? τσαμπα πληρωνω το 100αρι μου φαινεται. Και εχω και συχνες αποσυνδεσεις.

vodafone1.png

vodafone3.jpg

Vodafone101.png

Vodafone102.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...Η γραμμή σου έχει υπερβολικά κακό snr , οπότε είναι αδύνατο να συγχρονίσεις παραπάνω... υπερβολικός θόρυβος με απλά Ελληνικά... στατιστικά από τότε που ήταν 50αρα έχεις? Όπως λες από τον κατανεμητή έρχεται ένα καλώδιο στην πρίζα τηλεφώνου και εκεί συνδέεις το ρούτερ. Αυτή η πρίζα είναι η πρώτη που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή του ΟΤΕ? Ξεκινά με τα εξής βήματα: α) έλεγξε εάν έχεις συνδέσει σωστά την πρίζα με τα καλώδια, β) εάν υπάρχει η δυνατότητα να πας το ρούτερ στον κατανεμητή ώστε να συνδέσεις εκεί το ρούτερ σου και να δεις πόσο συγχρονίζει εκεί.(Εάν αλλάξει ο συγχρονισμός προς το καλύτερο, παίζει να έχεις κάποια άλλη σύνδεση μεταξύ πρίζας και κατανεμητή που δεν την έχεις βρει και γι' αυτό συγχρονίζεις χαμηλά). 

Εάν υπάρχει και άλλο ζεύγος καλωδίων στον κατανεμητή που καταλήγει στο διαμέρισμα σου, για δοκίμασε μήπως αλλάξει κάτι.

Δοκίμασέ τα και πες μας εάν άλλαξε κάτι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, athmich1 είπε

Καλησπέρα...Η γραμμή σου έχει υπερβολικά κακό snr , οπότε είναι αδύνατο να συγχρονίσεις παραπάνω... υπερβολικός θόρυβος με απλά Ελληνικά... στατιστικά από τότε που ήταν 50αρα έχεις? Όπως λες από τον κατανεμητή έρχεται ένα καλώδιο στην πρίζα τηλεφώνου και εκεί συνδέεις το ρούτερ. Αυτή η πρίζα είναι η πρώτη που έρχεται το καλώδιο από τον κατανεμητή του ΟΤΕ? Ξεκινά με τα εξής βήματα: α) έλεγξε εάν έχεις συνδέσει σωστά την πρίζα με τα καλώδια, β) εάν υπάρχει η δυνατότητα να πας το ρούτερ στον κατανεμητή ώστε να συνδέσεις εκεί το ρούτερ σου και να δεις πόσο συγχρονίζει εκεί.(Εάν αλλάξει ο συγχρονισμός προς το καλύτερο, παίζει να έχεις κάποια άλλη σύνδεση μεταξύ πρίζας και κατανεμητή που δεν την έχεις βρει και γι' αυτό συγχρονίζεις χαμηλά). 

Εάν υπάρχει και άλλο ζεύγος καλωδίων στον κατανεμητή που καταλήγει στο διαμέρισμα σου, για δοκίμασε μήπως αλλάξει κάτι.

Δοκίμασέ τα και πες μας εάν άλλαξε κάτι.

Οι 2 πρώτες φωτογραφίες (οι μικρές) είναι από την 50αρα αλλά και τότε το snr χαλια ήταν από ότι βλέπω μάλλον.

Αύριο το πρωί θα πάω στο υπνοδωμάτιο που εκεί δυστυχώς είναι η κεντρική να ανοίξω τη πρίζα και να προσπαθήσω να βάλω το ρούτερ να δω

Και δυστυχώς έξω στο κουτί δεν μπορώ να βάλω ρούτερ, είναι ψηλά σε μονοκατοικία και δεν έχω και τα εργαλεία για τα καλώδια να τα κόψω και να τα κανω

Επεξ/σία από StormGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε όπως είπες το ρούτερ στην πρώτη πρίζα και εφόσον την ανοίξεις την πρίζα θα δεις κάποια καλώδια που θα φεύγουν για κάποια άλλη πρίζα, αυτά να τα αποσυνδέσεις ... λογικά (εύχομαι) να  συγχρονίσει παραπάνω, μακάρι και στα 100. Εάν το καταφέρεις, τότε αγοράζεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και συνδέεις στην μία υποδοχή εσωτερικά τα καλώδια από τον κατανεμητή και στην εξωτερική υποδοχή το ρούτερ...στην άλλη εσωτερική υποδοχή το δεύτερο ζεύγος καλωδίων που πάνε στις άλλες πρίζες και εξωτερικά το καλώδιο που συνδέεται στο phone του ρούτερ ώστε να δώσεις στην άλλη πρίζα τηλέφωνο... πιστεύω ότι γίνονται αντιληπτά αυτά που γράφω, αλλιώς ρώτα ότι άλλο θές.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, athmich1 είπε

Βάλε όπως είπες το ρούτερ στην πρώτη πρίζα και εφόσον την ανοίξεις την πρίζα θα δεις κάποια καλώδια που θα φεύγουν για κάποια άλλη πρίζα, αυτά να τα αποσυνδέσεις ... λογικά (εύχομαι) να  συγχρονίσει παραπάνω, μακάρι και στα 100. Εάν το καταφέρεις, τότε αγοράζεις μια διπλή τηλεφωνική πρίζα και συνδέεις στην μία υποδοχή εσωτερικά τα καλώδια από τον κατανεμητή και στην εξωτερική υποδοχή το ρούτερ...στην άλλη εσωτερική υποδοχή το δεύτερο ζεύγος καλωδίων που πάνε στις άλλες πρίζες και εξωτερικά το καλώδιο που συνδέεται στο phone του ρούτερ ώστε να δώσεις στην άλλη πρίζα τηλέφωνο... πιστεύω ότι γίνονται αντιληπτά αυτά που γράφω, αλλιώς ρώτα ότι άλλο θές.

Ειχες δικιο....

Ανοιξα την πριζα στο υπνοδωματιο που φανταζομουν οτι ειναι η κεντρικη μιας και στον τοιχο απεξω ειναι το κουτι που ερχεται απο το στυλο ΟΤΕ και μπουμ χτυπησα για πρωτη φορα 80+ ταχυτητα.

Παλι το snr μου φαινεται χαμηλο αλλα η ταχυτητα τα σπαει.

Το θεμα ειναι οτι αυτη η πριζα δεν βολευει καθολου ομως να εχω ρουτερ για 2 λογους 1) δεν θα εχω καλο σημα wif στο υπολοιπο σπιτι που το χρειαζομαι πιο πολυ και 2) και κυριοτερο η γυναικα μου δεν θα θελει με τιποτα ενα ρουτερ στο κομοδινο διπλα στο κεφαλι της... 

Οποτε υπαρχει καποια λυση να εχω την κεντρικη πριζα στο σαλονι μου?

Απο εξω ερχεται ενα καλωδιο με 4 χρωματα (ασπρο - καφε - πρασινο - κιτρινο) Εκει συνδεσα το ρουτερ (μονο ασπρο - καφε στο κεντρο) και εχω φουλ ταχυτητα

Εγω ειχα συνδεσει αυτο το καλωδιο με ενα αλλο που φευγει απο εκει (με μονοτικη ταινια τα 4 χρωματιστα καλωδιακια) και παει στο υπολοιπο σπιτι υποθετω αλλα χανω τη μιση ταχυτητα στη διαδρομη.

 

Vodafone103.png

Τον βρήκα νομίζω τον ένοχο.

Άνοιξα ένα κουτακι προς το κέντρο του σπιτιού και μέσα έχει 4 τηλεφωνικά καλώδια ενωμένα μεταξύ τους!

Το ένα έρχεται λογικά από το υπνοδωμάτιο.

Το άλλο πάει στο σαλόνι και το άλλο στο άλλο υπνοδωμάτιο.

Το τέταρτο δεν έχω ιδέα που πάει δεν έχω άλλη πρίζα τηλεφώνου που γνωρίζω.

Αν καταφέρω και βρω ποιο έρχεται και το συνδέσω με αυτό του σαλονιού με μονότονη ταινία θα γίνει τίποτα;

Η άλλη λύση είναι να βρω τεχνικό να ρίξει από το σαλόνι καλώδιο με ατσαλινα προς έξω στο κουτί. Αλλά δεν νομίζω να μπορέσει. Δεν βλέπω να υπάρχουν σωλήνες που μέσα είναι τα καλώδια. Μάλλον τσιμεντωμενα ειναι

17109260971816090084947770744284.jpg

Επεξ/σία από StormGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.... Αυτές οι γυναίκες (σε καταλαβαίνω)... Να υποθέσω ότι στην πρίζα της κρεβατοκάμαρας συνδέεις μόνο δύο καλώδια στο ρούτερ και δεν είχε άλλο καλώδιο συνδεδεμένο...για κάνε μία δοκιμή σε αυτή την πρίζα που έχει τα τέσσερα ζεύγη καλωδίων να δεις που θα συγχρονίσει γιατί υποψιάζομαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, athmich1 είπε

Καλημέρα.... Αυτές οι γυναίκες (σε καταλαβαίνω)... Να υποθέσω ότι στην πρίζα της κρεβατοκάμαρας συνδέεις μόνο δύο καλώδια στο ρούτερ και δεν είχε άλλο καλώδιο συνδεδεμένο...για κάνε μία δοκιμή σε αυτή την πρίζα που έχει τα τέσσερα ζεύγη καλωδίων να δεις που θα συγχρονίσει γιατί υποψιάζομαι 

Η μάλλον κεντρική πρίζα που είναι στο υπνοδωμάτιο μας έχει 2 καλώδια.

Το ρούτερ το έχω συνδέσει στο ένα καλώδιο. Το άλλο δεν έδινε σήμα όταν το συνδέσω, μάλλον πάει εκεί στο κουτί με τα 4 καλώδια να δώσει στο υπόλοιπο σπίτι

Φωτό από το υπνοδωμάτιο μας

 

 

17109311320853293681700683810403.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην κρεβατοκάμαρα 8 καλώδια (4 ζεύγη) ...στην άλλη έχουνε 16 καλώδια (8 ζεύγη).

α) δοκίμασες το άλλο ζευγάρι καφέ άσπρο της κρεβατοκάμαρας και λογικά δεν έφερε σήμα σωστά?

β) για δοκίμασε στην άλλη πρίζα με τα 16 καλώδια (την πάνω φωτογραφία) να δεις εάν κάποιο ζευγάρι καφέ άσπρο συγχρονίζει

γ) πόσες πρίζες τηλεφώνου έχεις βρει συνολικά? Τρείς? 

δ) ξεσύνδεσε τα καλώδια στην άλλη πρίζα με τα καλώδια και άστα όλα στον αέρα και δες τότε πόσο συνδέεσαι στην κρεβατοκάμαρα.

Επεξ/σία από athmich1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, athmich1 είπε

Στην κρεβατοκάμαρα 8 καλώδια (4 ζεύγη) ...στην άλλη έχουνε 16 καλώδια (8 ζεύγη).

α) δοκίμασες το ζευγάρι καφέ άσπρο της κρεβατοκάμαρας και λογικά δεν έφερε σήμα σωστά?

β) για δοκίμασε στην άλλη πρίζα με τα 16 καλώδια (την πάνω φωτογραφία) να δεις εάν κάποιο ζευγάρι καφέ άσπρο συγχρονίζει

γ) πόσες πρίζες τηλεφώνου έχεις βρει συνολικά? Τρείς? 

α) Τωρα το εχω στην κρεβατοκαμαρα σε ασπρο - καφε και δουλευει (Ας πουμε δηλαδη διοτι, εχει ηδη πεσει 2 φορες και η ταχυτητα ανεβοκατεβαινει σαν τρελη, απο 88 σε 68 και υστερα σε 78). Στο αλλο ασπρο - καφε το συνεδεσα στην κρεβατοκαμαρα και δεν εδινε σημα

β) αυτη με τα 16 καλωδια δεν ειναι πριζα, ειναι κουτι ψηλα στο τοιχο. Λιγο δυσκολο να βαλω εκει πανω το ρουτερ, δεν εχει και ρευμα κοντα. Αλλα αν ειναι σημαντικο θα τα καταφερω καπως

γ) Ναι εχω βρει 3 πριζες τηλεφωνου. Υποψιαζεσαι μαλλον οτι το κεντρικο παει εκει πανω στο κουτι και δινει στις 3 πριζες. Αν ηταν ετσι ομως στη κρεβατοκαμαρα γιατι να εχει 8 καλωδια και οχι 4 οπως στις αλλες δυο πριζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον είναι ψηλά αυτό το κουτί μετά 16 καλώδια (8 ζεύγη) έχουμε και λέμε ότι πιθανόν ισχύει ότι γράψω: από τον κατενεμητή φεύγει το καλώδιο, έρχεται μέσα στο σπίτι και από εκεί φεύγουν τα καλώδια για τις πρίζες του σπιτιού (μπουάτ καλωδίων λέγεται).. βρίσκεις ένα πολύμπριζο και συνδέεις το ρούτερ στο ρεύμα κοντά στο μπουάτ, μετά βρίσκεις ένα καλώδιο από αυτά που έχει το κουτί του ρούτερ (μακριά είναι λογικά) και απογυμνώνεις την μία άκρη αφού βγάλεις το κλιψάκι και την άλλη άκρη την συνδέεις στο ρούτερ...το ξεγυμνωμενο καλώδιο το συνδέεις στα άσπρα καφέ του μπουάτ (βολικά βάλε ένα άσπρο μόνιμα και δοκίμασε εναλλάξ τα καφέ, και το κάνεις μέχρι να βρεις το σωστό συνδυασμό) .... λογικά θέλω και πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα σκάσει χαμόγελο από το συγχρονισμό.. πιστεύω ότι κατάλαβες τι πρέπει να κάνεις 

Και συνεχίζω.... αφού βρεις ποιο είναι το σωστό ζεύγος μάρκαρε το με κάποιο τρόπο.... από τα υπόλοιπα τρία ζεύγη τώρα πρέπει να βρούμε που πάει το καθένα: ο τρόπος είναι να τα συνδέεις εναλλάξ με το σωστό ζεύγος και να πηγαίνουμε το ρούτερ σε κάθε δωμάτιο ώστε να δούμε εάν συγχρονίζει (ταλαιπωρία αλλά θα το βρούμε μπροστά μας). Αφού βρεις ποιο ζεύγος πάει σε ποια πρίζα, ρωτάς τη γυναίκα που θέλει να μπει το ρούτερ (πλάκα κάνω, λογικά στην πρίζα του σαλονιού θα πάει)... οπότε αφού ξέρεις το σωστό ζεύγος που φέρνει τον μέγιστο θεωρητικό συγχρονισμό και ποια πρίζα είναι του σαλονιού τα συνδέεις μεταξύ τους (σε αυτό που λέμε μπουάτ) και τα άλλα καλώδια τα απομονώνεις...η σύνδεση των καλωδίων θα γίνει α) μπακαλίστικα με συστροφή, β) με μονωτική και γ) με φακές (όπου φακή είναι ένα πλαστικό που συνδέουμε καλώδια, scotch lok) 

https://www.kafkas.gr/ilektrologika/ylika-syndesis-stirixis/ylika-syndesis/klemmens/klemmens-fast/3m-uy-2-scotchlok-thlepikoinoniako-kitpino_187747/

Επεξ/σία από athmich1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν έγινε έτσι.

1ο σημάδι τα άνοιξα όλα τα ζεύγη να μην υπάρχουν ενώσεις και είχα ακόμα σήμα στη κρεβατοκάμαρα.

2ο δοκίμασα και τα 4 ζεύγη στο ρούτερ και δεν είχα ποτέ σήμα.

Άρα μάλλον το 4ο ζεύγος στο μπουάτ καλωδίων πάει σε κάποια ακυρωμενη πρίζα τηλεφώνου που δεν έγινε ποτέ. Και η κεντρική είναι αυτή στη κρεβατοκάμαρα.

Θα προσπαθήσω με ενώσεις να την οδηγήσω στο σαλόνι και να μετρήσω ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν είχες σήμα στα καλώδια του μπουάτ, όντως δεν έρχεται από τον κατανεμητή κάποιο καλώδιο, άρα πρώτη πρίζα η κρεβατοκάμαρα... πρέπει τώρα αρχικά να συνδέσεις τα καλώδια στην κρεβατοκάμαρα και να δεις σε ποιο καλώδιο στο μπουάτ έρχεται σήμα.....και μετά να βρεις ποιο ζεύγος από το μπουάτ πηγαίνει στο σαλόνι.... όταν με το καλό τα βρεις, βλέπουμε πως κάνουμε τις συνδέσεις... υπομονή θέλει πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, athmich1 είπε

Εφόσον δεν είχες σήμα στα καλώδια του μπουάτ, όντως δεν έρχεται από τον κατανεμητή κάποιο καλώδιο, άρα πρώτη πρίζα η κρεβατοκάμαρα... πρέπει τώρα αρχικά να συνδέσεις τα καλώδια στην κρεβατοκάμαρα και να δεις σε ποιο καλώδιο στο μπουάτ έρχεται σήμα.....και μετά να βρεις ποιο ζεύγος από το μπουάτ πηγαίνει στο σαλόνι.... όταν με το καλό τα βρεις, βλέπουμε πως κάνουμε τις συνδέσεις... υπομονή θέλει πάντως 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Βρήκα ποιο ζεύγος έρχεται από τη κρεβατοκάμαρα και ποιο πάει στο σαλόνι με κανα 2 δοκιμές

Τα στριφογύρισα και τους έβαλα μονωτική ταινία.

Πλέον πιάνω στο σαλόνι γύρω στα 80 αλλά έχει αρκετή αστάθεια. Παίζει πολύ πάνω κάτω. Μπορεί να πιάνω 69, μπορεί 75 μπορεί και 85. Αναλόγως τα κέφια του. Έως τώρα δεν είχα αποσύνδεση που είναι καλό.

Παίζει να φταίνε τα πράσινα και τα κίτρινα; Αυτά δεν τα έχω πειράξει καθόλου. Είναι όλα συνδεδεμένα μαζί αλλά δεν τα χρησιμοποιώ πουθενά, ούτε στην πρίζα τα έχω συνδέσει.

17109520921475703061307137689344.jpg

Επεξ/σία από StormGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά όχι καθώς δεν ξέρω τί πατέντα έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος που πέρασε τα καλώδια...το βασικό είναι κάποια στιγμή να βρεις που πηγαίνει το τέταρτο καλώδιο. Επίσης καλό θα ήταν να δεις τι γίνεται και στον κατανεμητή σου και να δεις την ποιότητα των καλωδίων εκεί. Όταν λες πιάνω το εννοείς σας σαν speed test ή σαν συγχρονισμό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μου βγαζει το ρουτερ εννοω. Μου βγαζει καθε μιση ωρα αλλο SNR και αλλη ταχυτητα. Και αρκετουτσικα CRC σφαλματα θα ελεγα.

Πριν λιγες μερες ειχα δηλωσει βλαβη και με πηρανε τηλεφωνο πριν λιγο οτι αυριο το πρωι θα ερθει τεχνικος να δει τη γραμμη. Οποτε αυριο θα ελεγξουμε εξω στο κουτι τι γινεται. Μεσα πλεον ξερω οτι εχω ενα καλωδιο γυρω στα 10 μετρα (υπολογιζω) με 2 ενωσεις που εκανα εγω με μονωτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...