Προς το περιεχόμενο

Vodafone προβλημα ψιλοσερνεται 100αρι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφού δεν έχουμε βρει το τέταρτο καλώδιο, λογικό να παίζει . εάν δεν έχεις επανεκινήσεις άστο όπως είναι κια όταν ερθει ο τεχνικός και δει τί έρχεται ως ταχύτητα στον κατανεμητή, ξαναμιλάμε.  το βασικό είναι ότι τουλάχιστον βρήκες ότι φταίει η καλωδιώση σου και ότι βασικά ανέβηκες αρκετά. Λογικά εάν ερχόταν καινούριο καλώδιο απευθειας απο τον κατανεμητή στο σαλόνι (εσύ ξέρεις πως είναι το σπιτι σου , αλλά οι γυναίκες φωνάζουν) θα είχες τα 110 άνετα όπως αντιλήφθηκες. Το βασικό είναι ότι κάτι κάναμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεταρτο καλωδιο δεν φαινεται να εχει σημα, καπου παει μεσα στο σπιτι (ισως στην κουζινα) αλλα πλεον το εχω απομονωσει ετσι κι αλλιως οποτε δεν νομιζω να παιζει σημασια.

Αυριο το πρωι θα εχω νεοτερα απο το τεχνικο. Δυστυχως να ριξω νεο καλωδιο δεν γινεται γιατι δεν βολευει εκει που ειναι το σαλονι και επισης δεν υπαρχουν καναλια με σωληνες στους τοιχους για την τηλεφωνια.

Χιλια ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου, σχεδον διπλασια την ταχυτητα που επιανα!! Αρκει οπως ειπες να μην συνεχισουν οι αποσυνδεσεις γιατι η γυναικα φωναζει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το snr είναι οριακό στο να πέφτει η γραμμή... πρέπει να είναι από 9 έως 12 και όχι στο 6 ή περίπου στο 6.... λογικά δεν έχεις άλλο ρούτερ να δοκιμάσεις. Άστο να έρθει ο τεχνικός και βλέπεις... Κανε του μια επανεκκίνηση και παρακολούθησε τα super frame errros (αυτό που γράφει στη φωτογραφία 47 , εάν τυχόν μεγαλώνει λογικά σε κάποια στιγμή θα κάνει επανεκκίνηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο την επισκεψη του τεχνικου (ο οποιος πραγματικα ηταν αψογος και πολυ εξυπηρετικος) εχουμε και λεμε:

Ειμαι 500 μετρα απο την καμπινα οποτε αυτο δεν ειναι και πολυ καλο και για αυτο το λογο δεν συγχρονιζω ψηλα και για αυτο ισως και εχω χαμηλο snr.

Η εσωτερικη μου καλωδιωση φαινεται στο μηχανημα του πολυ καλη, χωρις διακλαδωσεις και χωρις χαλασμενες ενωσεις, και παλι ευχαριστω @athmich1

Το επομενο βημα ειναι να πανε στην καμπινα να δουνε αν βρουν κατι εκει να κανουν και περιμενω τηλεφωνο, που θα μου προτιμουν ισως χαμηλοτερη τιμη ή να με ριξουν στα 50 για να εχω πιο σταθερη γραμμη. Μου αρεσουν τα 70-80 που πιανω τωρα αλλα δεν μου αρεσουν οι αποσυνδεσεις ομως και δεν ξερω τι να κανω.

Ισως με αλλαγη ρουτερ να βοηθουσε λιγο να μην πεφτει τοσο ευκολα αλλα ισως και οχι (δυστυχως δεν εχω αλλο ρουτερ VDSL σπιτι και ουτε δινουν αλλο απο Voda χωρις σημαντικο λογο)

Επεξ/σία από StormGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα... όντως τα 500 μέτρα είναι  κάτι που δεν μπορείς επέμβεις... απλώς με τις ενώσεις που έχει η καλωδίωση σου είναι ευαίσθητη στις μεταπτώσεις και ενδεχομένες αποσυνδέσεις και ενδεχόμενη στο μέλλον αλλαγή καλωδίωσης να σου έφερνε τουλάχιστον μία 90 περίπου που δεν το λες και άσχημα... ένα καλό ρούτερ που δίνουν ή εάν μπορέσεις να βρεις είναι το zte268q που ενδεχομένως να συγχρονίσει λιγότερο αλλά έχει καλύτερο WiFi και πιο σταθερό στις μεταπτώσεις τις γραμμής... έκανε καμία αποσύνδεση από χθές που παλεύαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που μετρούσε ο τεχνικός με τα δικά του μηχανήματα. Έξω κουτί είχα 79 ταχύτητα και μέσα στη πρίζα σαλόνι που φτιάξαμε είχα 78. Οπότε όλα καλά με τη εσωτερική καλωδίωση.

Απλά το snr είναι χάλια και ανεβοκατεβαίνει χαμηλά κάτω από 7.

Και έχω μέσα με αυτό το ρούτερ και πολλά crc errors. Για αποσυνδέσεις δεν ξέρω γιατί όλο το πείραζα χτες από μόνος μου και σήμερα το πρωί με το τεχνικό. Όποτε έκανε τις επανακινησεις και ξεμπουκωνε.

Θα δείξει το επόμενο 24ωρο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν πάει καλά το πράγμα. Μην πω πάει χειρότερα από αποσυνδέσεις.

Μάλλον το ότι παίρνω πλέον όλη την ταχύτητα που μπορεί η γραμμή και όχι την μισή λόγω διακλαδώσεων όπως παλιά φερνει και πιο πολλά error

Έπεσε μια το πρωί και μια το μεσημέρι και η φωτό είναι τώρα το βράδυ με μόνο γύρω στις 7 ώρες ανοικτό και λογικά σε λίγο θα ξαναπεσει

 

Την τρίτη το μεσημέρι μου στείλανε μνμ θα πάνε καμπίνα και ίσως ξανά από εδώ; Για να δούνε την κατάσταση οι τεχνικοι

17111327298727384309134469281467.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα σφαλματα ειναι υπερβολικα πολλά.  σιγουρα δεν υπαρχει καλυτερο σημειο να συνδεσεις το router, να μην εχεις καθολου διακλαδωσεις κ ενωσεις;

Θα προτεινα να δοκιμασεις το h268q που ειναι καλυτερο κ πιο σταθερο απο το 300s. Aν δεν κανει δουλεια, τοτε ζητα να σε κατεβασουν σε 50αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kallair είπε

Tα σφαλματα ειναι υπερβολικα πολλά.  σιγουρα δεν υπαρχει καλυτερο σημειο να συνδεσεις το router, να μην εχεις καθολου διακλαδωσεις κ ενωσεις;

Θα προτεινα να δοκιμασεις το h268q που ειναι καλυτερο κ πιο σταθερο απο το 300s. Aν δεν κανει δουλεια, τοτε ζητα να σε κατεβασουν σε 50αρα.

Δεν εχω πλεον διακλαδωσεις, μονο 2 ενωσεις μεσα στο σπιτι εχω.

Τα σφαλματα ειναι τα ιδια και αν βαλω το ρουτερ στη κεντρικη πριζα χωρις δηλαδη τις ενωσεις.

Ηρθαν τεχνικοι μετρησαν εξω, μεσα λενε οτι φταει η αποσταση που ειμαι 500 μετρα απο τη καμπινα. Τα 250 υπογεια και τα υπολοιπα υπεργεια σε κολωνες οποτε εχω πολυ θορυβο και για αυτο και τα σφαλματα. Η μονη λυση που προτειναν ειναι 50αρα και αυτο δλδ με επιφυλλαξη... 

Δεχτηκα την υποβαθμιση σε 50 ακομα δεν εγινε ομως, οταν με το καλο γινει θα σας πω αν βελτιωθηκε ή οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την υποβαθμιση σε 50 φαινεται πως εστρωσε...!

ειναι 7.5 ωρες ανοικτο με ελαχιστα λαθη και σταθερη συνδεση. Ελπιζω να συνεχισει ετσι

Ποιότητα γραμμής

 
Καθοδική
Ανοδική
Τρέχον ρυθμός
56315 kbps
5639 kbps
Μέγιστος ρυθμός
78560 kbps
19762 kbps
Αναλογία σήματος προς θόρυβο
13.4 dB
22.7 dB
Εξασθένηση
15.0 dB
17.5 dB
Ισχύς
13.5 dBm
9.0 dBm
Σφάλματα CRC το τελευταίο 15 λεπτό/λεπτά
176
0
Κ (αριθμός των bytes στο πλαίσιο DMT)
38
37
R (αριθμός των bytes στη λέξη κώδικα RS)
4
12
S (μέγεθος λέξης κώδικα RS σε πλαίσιο DMT)
0.02
0.20
D (βάθος παρεμβολής)
1
0
Καθυστέρηση
9.69 ms
8.29 ms
 
Καθοδική
Ανοδική
Super Frames
194793287
32800100
Σφάλματα Super Frames
0
0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον θα το χαρείς.... ελπίζω να σου έκαναν και καλύτερη τιμή.... επιμένω πάντως για το zte, πες τους ότι έχεις θέμα με το wifi του h300s, μπας και κάποτε στο στείλουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 9:05 ΜΜ, StormGr είπε

Μετα την υποβαθμιση σε 50 φαινεται πως εστρωσε...!

ειναι 7.5 ωρες ανοικτο με ελαχιστα λαθη και σταθερη συνδεση. Ελπιζω να συνεχισει ετσι

Ποιότητα γραμμής

 
Καθοδική
Ανοδική
Τρέχον ρυθμός
56315 kbps
5639 kbps
Μέγιστος ρυθμός
78560 kbps
19762 kbps
Αναλογία σήματος προς θόρυβο
13.4 dB
22.7 dB
Εξασθένηση
15.0 dB
17.5 dB
Ισχύς
13.5 dBm
9.0 dBm
Σφάλματα CRC το τελευταίο 15 λεπτό/λεπτά
176
0
Κ (αριθμός των bytes στο πλαίσιο DMT)
38
37
R (αριθμός των bytes στη λέξη κώδικα RS)
4
12
S (μέγεθος λέξης κώδικα RS σε πλαίσιο DMT)
0.02
0.20
D (βάθος παρεμβολής)
1
0
Καθυστέρηση
9.69 ms
8.29 ms
 
Καθοδική
Ανοδική
Super Frames
194793287
32800100
Σφάλματα Super Frames
0
0

Είχα vodafone 100άρα και είχα ακριβώς τα ίδια προβλήματα. Τι τεχνικοί, τι μετρήσεις, Τρία ρούτερ διαφορετικά,μου είπαν είναι η γραμμή και δεν γίνεται τίποτα. Μου πρότειναν να πάω σε 50άρα, αλλά δεν δέχτηκα. Οταν τελείωνε το συμβόλαιο έκανα μετάβαση στη nova. 100άρα πάλι με την ίδια γραμμή την ίδια καλωδίωση, όλα ίδια. Και μάντεψε... Κανένα από τα προβλήματα που είχα με τη vodafone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 9:44 ΠΜ, StormGr είπε

Δεν εχω πλεον διακλαδωσεις, μονο 2 ενωσεις μεσα στο σπιτι εχω.

Τα σφαλματα ειναι τα ιδια και αν βαλω το ρουτερ στη κεντρικη πριζα χωρις δηλαδη τις ενωσεις.

Ηρθαν τεχνικοι μετρησαν εξω, μεσα λενε οτι φταει η αποσταση που ειμαι 500 μετρα απο τη καμπινα. Τα 250 υπογεια και τα υπολοιπα υπεργεια σε κολωνες οποτε εχω πολυ θορυβο και για αυτο και τα σφαλματα. Η μονη λυση που προτειναν ειναι 50αρα και αυτο δλδ με επιφυλλαξη... 

Δεχτηκα την υποβαθμιση σε 50 ακομα δεν εγινε ομως, οταν με το καλο γινει θα σας πω αν βελτιωθηκε ή οχι.

καλησπέρα , σε ποια περιοχή είσαι ? Πέρασα και εγώ 2-3 μήνες (δωρεάν βέβαια) με συχνές αποσυνδέσεις και πολλά παπαντζιλίκια (φταίει διακλαδωτής ΟΤΕ, φταίει το ζεύγος του ΟΤΕ και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο , φταίει το ρούτερ κτλ) . 4 τεχνικοί σπίτι και 2 φορές συνδυαστικό (καφέ στην παραλία cosmote-voda)

Η σάπια καμπίνα της voda έφταιγε (το παραδέχτηκε ένας τεχνικός) , κάτι έκαναν και έστρωσε .

Φυσικά θα το κυνηγούσα το θέμα και το κατα πόσο νόμιμο ήταν να διαφημίζουν vdsl στην περιοχή ( έκανα αίτημα ανάλυσης ενεργειών και στην cosmote για αναφορά έκθεσης στην ξεπουλημένη ΕΕΤΤ )

50άρα δεν υπήρχε περίπτωση να πάω απλά θα έκοβα αζημίως , δυστυχώς και το 4G της voda στο Βόλο είναι ανύπαρκτο

Πριν κανα μήνα είχα κάθε πρωί κομμένο το ίντερνετ , έκανα επανεκκίνηση το router και κομπλέ , μου είπαν οτι είχε γίνει ζημιά σε κεντρική οπτική ίνα , δεν το έδωσα σημασία , δείχνει οτι έστρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

καλησπέρα , σε ποια περιοχή είσαι ? Πέρασα και εγώ 2-3 μήνες (δωρεάν βέβαια) με συχνές αποσυνδέσεις και πολλά παπαντζιλίκια (φταίει διακλαδωτής ΟΤΕ, φταίει το ζεύγος του ΟΤΕ και δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο , φταίει το ρούτερ κτλ) . 4 τεχνικοί σπίτι και 2 φορές συνδυαστικό (καφέ στην παραλία cosmote-voda)

Η σάπια καμπίνα της voda έφταιγε (το παραδέχτηκε ένας τεχνικός) , κάτι έκαναν και έστρωσε .

Φυσικά θα το κυνηγούσα το θέμα και το κατα πόσο νόμιμο ήταν να διαφημίζουν vdsl στην περιοχή ( έκανα αίτημα ανάλυσης ενεργειών και στην cosmote για αναφορά έκθεσης στην ξεπουλημένη ΕΕΤΤ )

50άρα δεν υπήρχε περίπτωση να πάω απλά θα έκοβα αζημίως , δυστυχώς και το 4G της voda στο Βόλο είναι ανύπαρκτο

Πριν κανα μήνα είχα κάθε πρωί κομμένο το ίντερνετ , έκανα επανεκκίνηση το router και κομπλέ , μου είπαν οτι είχε γίνει ζημιά σε κεντρική οπτική ίνα , δεν το έδωσα σημασία , δείχνει οτι έστρωσε

Καλημέρα, βρίσκομαι κατω από το Πανθεσσαλικό. Παίρνω από την καμπίνα που βρίσκεται στη γωνία στο Δημοτικό στάδιο μπάσκετ.

Στην περίπτωση μου, οι τεχνικοί της Βονταφον ηταν 100% σιγουροι οτι εφταιγε η αποσταση. Λενε πάνω απο 300 μέτρα δεν θα έπρεπε να δίνανε 100VDSL. Αρα εν μερη ειναι λαθος δικο τους και των πωλητων τους αφου αυτοι με πηραν τηλ να με πεισουν να μου το προωθησουν. 

Μου εβαλαν τελικα 50αρα, με αρκετα καλη τιμη (καλυτερη και απο οτι ειχα πριν παω στη 100αρα). Καρφωμενο στα 55 με ελαχιστα CRC λαθη και νομιζω 1 αποσυνδεση στις 4 μερες.

Αναμονη για οπτικες ινες... μονο αυτες θα μας σωσουν αν και εδω που ειμαι μεσα στα χωραφια, δυσκολο να μου φερουν εμενα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...