Προς το περιεχόμενο

ASUS ROG Zephyrus G16 (GU605) Review


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ASUS συνεχίζει την επέλασή της στον χώρο των φορητών υπολογιστών.

Σειρά έχει το ανανεωμένο ASUS ROG Zephyrus G16 του 2024 σε διάφορες εκδόσεις και τιμές, το οποίο έκλεψε τις εντυπώσεις στη CES 2024 όταν και οι δρόμοι μας διασταυρώθηκαν πρώτη φορά. Η συγκεκριμένη σειρά διαθέτει ισχυρά χαρακτηριστικά, ανήκοντας στην οικογένεια των ROG, και τα Zephyrus ισορροπούν μεταξύ κομψότητας και δύναμης τόσο οπτικά όσο και πρακτικά. Είναι laptop που μπορεί να αντέξει gaming ή γραφιστικά, όμως διατηρεί λεπτό προφίλ και εύκολη φορητότητα. Έχοντας χρησιμοποιήσει για αρκετό διάστημα το ASUS ROG Zephyrus G16, παραθέτουμε τη γνώμη μας.

Ξεκινάμε με το πάχος, μιας και είπαμε πως έχει λεπτό προφίλ, το οποίο φτάνει στα 17.4mm. Δεδομένων των χαρακτηριστικών του (π.χ. RTX 4090), είναι εντυπωσιακό πόσο λεπτό παραμένει, με τους μηχανικούς της εταιρείας να κάνουν θαύματα τόσο σ' αυτό το μοντέλο όσο και στο αδερφάκι του των 14". Ως 16άρι σε διαστάσεις οθόνης, φτάνει τα 35.4x24.6cm και μπορεί εύκολα να τοποθετηθεί σε τσάντα πλάτης. Το βάρος του αγγίζει σχεδόν τα 2 κιλά, οπότε ούτε είναι πούπουλο, ούτε ασήκωτο – η μεταφορά γενικώς είναι εύκολη υπόθεση.

image.jpeg.a2aea4d8643f0c0340b31199d889c442.jpeg

Όσο για την εξωτερική του εμφάνιση, είναι ιδιαίτερη και τραβάει τα βλέμμα όμως όχι για τους συνήθεις λόγους που το κάνει ένα gaming laptop. Στο επάνω κάλυμμα θα βρούμε μια διαγώνια γραμμή στο κέντρο, στην οποία βρίσκονται μικρά LED που μπορούν να ανάβουν ρυθμικά είτε για ομορφιά, είτε συγχρονισμένα με λειτουργίες όπως οι ειδοποιήσεις. Μπορούν, βέβαια, και να απενεργοποιηθούν όμως δεν μας ενόχλησαν. Πέραν αυτών, στην κάτω αριστερή γωνία υπάρχει ένα λογότυπο ASUS ROG και κατά τα άλλα, το αλουμινένιο σώμα είναι καθαρό και όμορφο που δύσκολα θα καταλάβει κάποιος ότι μιλάμε για ένα από τα καλύτερα gaming laptop της αγοράς. Στα χέρια μας ήρθε η λευκή έκδοση (Platinum White) όμως κυκλοφορεί και σε πιο παραδοσιακό μεταλλικό γκρι.

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι τέλειο μηχάνημα σε ποιους απευθύνεται δεν ξέρω γιατί στο μέσο gamer με τιμή κοντά στα πέντε χιλιάρικα δεν απευθύνεται.

Και αυτοί που συνήθως έχουνε τα χρήματα για τέτοιο λάπτοπ δεν παίζουν games

Επεξ/σία από 6xXx6
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4090 στα 115 watt, γελάει ο κόσμος.

Να ναι καλά που ανακοινώθηκαν βέβαια και βάζει ο κόσμος αγγελία τα πολύ ποιοτικά G14 και M16 του 2023 τα οποία είναι ανώτερα σε επιδόσεις.

Επεξ/σία από nighthawk6969
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάρω ευχαριστώ, έχω 4090 λάπτοπ και περαν της τσουκτερης τιμης η απόδοση του σε σχέση με ένα 4080 λάπτοπ που περάσε από τα χέρια μου κυμαινεται σε 10%πιο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ggelhsva είπε

image.png.7ed8ed535cbb5d0fd6992e950362217e.png

Δεν θα μπορούσα να το είχα πει καλύτερα 😁

 

"Τι είναι το Zephyrus;

Ένα laptop που σου υπενθυμίζει ότι η ζωή είναι πολύ μικρή για να μην έχεις Ferrari!"

Πανάκριβα χωρίς λόγο. Θα συμφωνήσω μαζί σου!!!
 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος του ROG G14 (2022) και μόνο καλά λόγια έχω να πω για την ποιότητα κατασκευής και τις επιδόσεις. Φιλική συμβουλή σε όσους ενδιαφέρονται για την αγορά ενός gaming laptop για καθημερινή χρήση (δηλαδή όχι για desktop replacement, μόνιμα πάνω σε ένα γραφείο):

Προτιμήστε τα μικρότερα SKUs, δηλαδή με λιγότερους πυρήνες/cores και ελαφρώς μικρότερες GPUs. Οι διαφορές στις επιδόσεις δεν είναι τεράστιες με τα μεγάλα μοντέλα, η διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας όμως (και του θορύβου) είναι αισθητή.

Επίσης στα συγκεκριμένα μοντέλα, τα 8 GB της RAM είναι soldered, επομένως απομένει μόνο ένα slot για μελλοντική αναβάθμιση. Τέλος, αγοράστε κανένα 6μηνο μετά την κυκλοφορία, όπου οι τιμές στα ASUS πέφτουν ακόμα και 30%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, n3a είπε

Είμαι κάτοχος του ROG G14 (2022) και μόνο καλά λόγια έχω να πω για την ποιότητα κατασκευής και τις επιδόσεις. Φιλική συμβουλή σε όσους ενδιαφέρονται για την αγορά ενός gaming laptop για καθημερινή χρήση (δηλαδή όχι για desktop replacement, μόνιμα πάνω σε ένα γραφείο):

Προτιμήστε τα μικρότερα SKUs, δηλαδή με λιγότερους πυρήνες/cores και ελαφρώς μικρότερες GPUs. Οι διαφορές στις επιδόσεις δεν είναι τεράστιες με τα μεγάλα μοντέλα, η διαφορά στην διάρκεια της μπαταρίας όμως (και του θορύβου) είναι αισθητή.

Επίσης στα συγκεκριμένα μοντέλα, τα 8 GB της RAM είναι soldered, επομένως απομένει μόνο ένα slot για μελλοντική αναβάθμιση. Τέλος, αγοράστε κανένα 6μηνο μετά την κυκλοφορία, όπου οι τιμές στα ASUS πέφτουν ακόμα και 30%.

Θα συμφωνησω μαζί σου, απλά γενικότερα στην Ελλάδα οι τιμές είναι εξωφρενικές για τα γνωστά Brand. Μένοντας Βαρσοβία αρκετούς μήνες, είδα και άλλα μοντέλα τα οποία δεν τα έχουμε στην Ελλάδα, πχ Dream Machines (το έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ). Ωραίες τιμές, ίδια εγγύηση όπως όλες οι μεγάλες εταιρείες, καλή ποιότητα κατασκευής και τέλος τελευταία γενιά επεξεργαστών και καρτών γραφικών, χωρίς να πρέπει να δώσεις το νεφρό σου για ένα gaming laptop. Να πω ότι ήδη έκανα την παραγγελία μου και θα δοκιμάσω τη συγκεκριμμένη εταιρεία και αν όλα πάνε καλά, πραγαμτικά δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω πίσω σε μεγάλα brand!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...