Προς το περιεχόμενο

Utp Cat 6 nexans vs panduit


Karanikolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

Θα ρίξω στο σπίτι καλώδια cat 6. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι να επιλέξω;; Βλέπω nexans στο μεϊδανη και panduit στο καυκα.. 

Έχει κανείς ιδέα ή γνώση σε πιο να πάω και τι διαφορά έχουν μεταξύ τους οι δυο εταιρίες; Επίσης το 23awg με το 24awg έχει κάποια ουσιαστική διαφορά πέρα από το πάχος;

θελω να ρίξω καλό καλώδιο χαλκού μια φορά σωστά και να μην ασχοληθώ για χρόνια

Με όλο το θάρρος, μήπως εσείς μπορείτε να βοηθήσετε; 

@andreaspA @poulinos @Basilhs1982

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Nexans χωρίς συζήτηση. Και αν σου χωράει στην ίδρυση, ρίξε το πορτοκαλί το 6a από μειδανη ή σκρεκη

Cat 6a έχει σημασία αν θα είναι f/utp ή u/ftp ? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μετά απο ψάξιμο και με συμβουλές που μου είχαν δώσει σε θέμα που είχα ανοίξει πιο παλιά κατέληξα σε αυτό nexans cat6 23awg αλλά τώρα βλέπω δεν είναι διαθέσιμο https://e-damianakis.gr/index.php?route=product/product&product_id=6298.

Επεξ/σία από pavloa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Cat 6a έχει σημασία αν θα είναι f/utp ή u/ftp ? 
 

Επίσης το cat6a θέλει άλλες πρίζες στον τοίχο; Είχα πάρει κάποιες legend cat6, κάνουν ή θέλει άλλες; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Cat 6a έχει σημασία αν θα είναι f/utp ή u/ftp ? 
 

απο που θα το περασεις? απο υπαρχον σωληνες εσωτερικες στον τοιχο? Θα σε βριζει ο ηλεκτρολογος σου αν του παρεις f. Και u cat6a αν παρεις θα σε βριζει λιγακι, αλλα αν δεν ειναι εντελως μαλακας θα το καταφερει. 
Που θες να το περασεις?

1 ώρα πριν, Karanikolis είπε

Επίσης το cat6a θέλει άλλες πρίζες στον τοίχο; Είχα πάρει κάποιες legend cat6, κάνουν ή θέλει άλλες; 🤔

Δεν θελει αλλες.

2 ώρες πριν, pavloa είπε

Εγώ μετά απο ψάξιμο και με συμβουλές που μου είχαν δώσει σε θέμα που είχα ανοίξει πιο παλιά κατέληξα σε αυτό nexans cat6 23awg αλλά τώρα βλέπω δεν είναι διαθέσιμο https://e-damianakis.gr/index.php?route=product/product&product_id=6298.

Και αυτο το ιδιο πραγμα ειναι σχεδον. Εισαγωγης απο Βελγιο.

https://www.meidanis.gr/el/nexans-kalodio-essential-6-u-utp-cat6-lszh-awg24-portokali-susk-305m-301-n100161.html?gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw2PSvBhDjARIsAKc2cgMX6zbewXVZlWHnmz1nMptXDjjYTubgBvuqUSDHt8klVGkVosPjPjoaAvXcEALw_wcB

Το γκρι μεχρι προσφατα φτιαχνοταν Ελλαδα. Τωρα τα εχει δωσει η Nexans τα δυκτιακα σε αλλη εταιρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, andreaspA είπε

απο που θα το περασεις? απο υπαρχον σωληνες εσωτερικες στον τοιχο? Θα σε βριζει ο ηλεκτρολογος σου αν του παρεις f. Και u cat6a αν παρεις θα σε βριζει λιγακι, αλλα αν δεν ειναι εντελως μαλακας θα το καταφερει. 
Που θες να το περασεις?

 

Θα το περάσω από ήδη υπάρχον σωλήνες που έχει σε όλο το σπίτι.. 

Αν με βρίζει είτε με το f είτε με το u, τότε πιο cat 6a να διαλέξω; 😅

επίσης το Nexans γκρι ή πορτοκαλί έχει διαφορά; Να προτιμήσω το πορτοκαλί που μου είπες πιο πάνω 


 αν μπορείς στείλε μου κάποιο λινκ, βολεύει ο μειδανης να πάω να το πάρω από εκεί 

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

Θα το περάσω από ήδη υπάρχον σωλήνες που έχει σε όλο το σπίτι.. 

εχει σωληνωμα δηλαδη για δικτυα και θα περασεις νεα καλωδια γιατι δεν σε καλυπτουν τα παλια ?

Τι καλωδια εχει δηλαδη ? 5e ?

Εχει τεραστια σημασια αυτο που σε ρωταω. Το 6a δεν εχει καμια σχεση με το 6 που ξερεις. Ειναι σκισιμο να περασει σε σωληνομα. Σε νεα οικοδομη το περασα πριν απο 15 μερες, και ηταν αδυνατον να χωρεσει εκει που ηταν υπολογισμενο. Ριξαμε καινουργια σπιραλ στα πατωματα και τα μοιρασαμε εκει.

 

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εχει σωληνωμα δηλαδη για δικτυα και θα περασεις νεα καλωδια γιατι δεν σε καλυπτουν τα παλια ?

Τι καλωδια εχει δηλαδη ? 5e ?

Εχει τεραστια σημασια αυτο που σε ρωταω. Το 6a δεν εχει καμια σχεση με το 6 που ξερεις. Ειναι σκισιμο να περασει σε σωληνομα. Σε νεα οικοδομη το περασα πριν απο 15 μερες, και ηταν αδυνατον να χωρεσει εκει που ηταν υπολογισμενο. Ριξαμε καινουργια σπιραλ στα πατωματα και τα μοιρασαμε εκει.

 

 

Έχει 5e και θα τα τραβήξω να περασω τα 6αρια.. Αν δεν κάνω λάθος είναι 16αρια τα σπιράλ.. πάντως στα δωμάτια περνάνε από το πάτωμα ευθείες και στο σαλόνι θα ανοίξω δυο κουτιά.. λες να μην περνάνε τα 6α; 

για cat6 έλεγα αλλα επειδη πρότεινες 6a είπα να πάω σε αυτά.. 

Αν το γνωρίζεις μην πάρω το 6a και το πληρώσω άδικα και δεν περνάει! 😱

Επεξ/σία από Karanikolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Karanikolis είπε

Έχει 5e και θα τα τραβήξω να περασω τα 6αρια.. Αν δεν κάνω λάθος είναι 16αρια τα σπιράλ.. πάντως στα δωμάτια περνάνε από το πάτωμα ευθείες και στο σαλόνι θα ανοίξω δυο κουτιά.. λες να μην περνάνε τα 6α; 

για cat6 έλεγα αλλα επειδη πρότεινες 6a είπα να πάω σε αυτά.. 

Αν το γνωρίζεις μην πάρω το 6a και το πληρώσω άδικα και δεν περνάει! 😱

Πες το πρωτα στον ηλεκτρολογο σου. Εμενα με εβρισε καλα. Κοιτα στην πραξη δεν εχει καμια διαφορα. Τουλαχιστον για την επομενη 10ετια.

Μονος σου θα την κανεις την δουλεια?

Γιατι θελεις να αλλαξεις καλωδια? δεν κλειδωνεις gbit ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/03/2024 at 19:59, Karanikolis said:

Καλησπέρα, 

Θα ρίξω στο σπίτι καλώδια cat 6. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι να επιλέξω;; Βλέπω nexans στο μεϊδανη και panduit στο καυκα.. 

Έχει κανείς ιδέα ή γνώση σε πιο να πάω και τι διαφορά έχουν μεταξύ τους οι δυο εταιρίες; Επίσης το 23awg με το 24awg έχει κάποια ουσιαστική διαφορά πέρα από το πάχος;

θελω να ρίξω καλό καλώδιο χαλκού μια φορά σωστά και να μην ασχοληθώ για χρόνια

Με όλο το θάρρος, μήπως εσείς μπορείτε να βοηθήσετε; 

@andreaspA @poulinos @Basilhs1982

Εχω παιξει και με τα 2 καλωδια αλλα πιο πολυ με panduit και προσωπικα δεν εχω παραπονο με τα Panduit. Γενικα στην εργασια χρησιμοποιουμε πολλα Panduit και οτι εχω δοκιμασει ειναι πολυ καλο με την αναλογη τιμη. πλεον βγαζουν και thin utp για να ξερεις αλλα με μεγαλυτερο κοστος.και ειναι πιστοποιημενα κανονικα για cat6. τωρα αν θα βαλεις cat6a ή κατι αλλο το αποφασιζεις εσυ. φτανουν μεχρι 10gbit τα cat6a. απο την πλευρα του rack θα εβαζα Panduit keystones σε ενα Patch panel panduit που ειναι ευκολο να φτιαχτουν και ευκολο να αλλαχτει ενα αν χαλασει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

Εχω παιξει και με τα 2 καλωδια αλλα πιο πολυ με panduit και προσωπικα δεν εχω παραπονο με τα Panduit. Γενικα στην εργασια χρησιμοποιουμε πολλα Panduit και οτι εχω δοκιμασει ειναι πολυ καλο με την αναλογη τιμη. πλεον βγαζουν και thin utp για να ξερεις αλλα με μεγαλυτερο κοστος.και ειναι πιστοποιημενα κανονικα για cat6. τωρα αν θα βαλεις cat6a ή κατι αλλο το αποφασιζεις εσυ. φτανουν μεχρι 10gbit τα cat6a. απο την πλευρα του rack θα εβαζα Panduit keystones σε ενα Patch panel panduit που ειναι ευκολο να φτιαχτουν και ευκολο να αλλαχτει ενα αν χαλασει .

Πουλάνε thin ή slim utp με το μέτρο όπως σε καυκα & μεϊδανη; 
γενικα έχει νόημα να πάω σε 6a? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει bulk slim καλώδια αλλά έχω 30ρια slim monoprice κάτω των 10 μέτρων που δεν περνάνε 10Gbit ενώ θα έπρεπε. Πεταμένα λεφτά εκτός εάν μιλάμε για patch σε rack κάτω από μέτρο ίσως.

Για δομημένη cat 6a u/utp 23αρι εάν έχεις στόχο 10Gbit παντού και οι αποστάσεις είναι μεγάλες σχετικά αλλιώς μια χαρά είναι το cat5e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CMOS_Z είπε

Για δομημένη cat 6a u/utp 23αρι εάν έχεις στόχο 10Gbit παντού και οι αποστάσεις είναι μεγάλες σχετικά αλλιώς μια χαρά είναι το cat5e.

περνάνε οπτικές ίνες από κάτω και κοιτάω να δω τι θα βάλω τώρα.. 
Για σπίτι είναι με νορμαλ χρήση δηλαδή, smart tv - υπολογιστής gaming - PlayStation κτλ.. οποτε θεωρώ το cat 6 θα είναι οκ; Θα είναι υπεραρκετό; Ή να πάω σε cat6a?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Karanikolis είπε

περνάνε οπτικές ίνες από κάτω και κοιτάω να δω τι θα βάλω τώρα.. 
Για σπίτι είναι με νορμαλ χρήση δηλαδή, smart tv - υπολογιστής gaming - PlayStation κτλ.. οποτε θεωρώ το cat 6 θα είναι οκ; Θα είναι υπεραρκετό; Ή να πάω σε cat6a?

Προσωπικά θα άφηνα το cat5e, δεν βλέπω λόγο αλλαγής. Αλλά εάν θέλεις να τα αλλάξεις γιατί είσαι σε φάση κατασκευής και πρέπει να διαλέξεις, cat6a τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...