Προς το περιεχόμενο

Απορία τι ισχύει αν χτυπήσει πατίνι και κάνει ζημιά σε αυτοκίνητο


rudigarcia222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είδα λαιβ σήμερα στη Βούλγαρη(κεντρικός δρόμος στη Θεσσαλονίκη) . Πατίνι έτρεχε με άνω των 50... Εγώ ήμουν με 40 καί με πέρασε για πλάκα... (υποθέτω ήταν αυτά των 2κ)χωρίς κόφτες πήγαινε πατημένος με φορά δεν υπολόγισε φρέναρε έκανε κόντρα έφυγε ο αναβάτης στο πλάι και το πατίνι χτύπησε bmw ψιλοκαινουρια.Εκανε γρατζουνιές κτλ. Τι ισχύει με ασφάλειες σε αυτές τις περιπτώσεις που φταίει τι πατίνι. Αυτοί υποθέτω δεν έχουν ασφάλειες είναι σαν να έκανε ζημιά στα καλά καθούμενα ένας πεζός σελίδα όχημα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πρακτικα επειδι δεν υπάρχει κατι ξεκάθαρο το πατίνι ηταν παράνομο δλδ πάνω από 25 χιλομετρα ώρα που σημαινει ασφάλεια κλπ την ξεχνάς και το μόνο που μένει ειναι να έρθει τροχαια να καταγράψει το γεγονός και να πας δικαστικά εναντίον κάτοχου
για αυτό αν εχεις προσέξει με το που ποδήλατο η πατίνι χτυπάνε άνθρωπο η αυτοκίνητο τρέχουν να ξεφύγουν ακομη και με σπασμένα χέρια πόδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

πρακτικα επειδι δεν υπάρχει κατι ξεκάθαρο το πατίνι ηταν παράνομο δλδ πάνω από 25 χιλομετρα ώρα που σημαινει ασφάλεια κλπ την ξεχνάς και το μόνο που μένει ειναι να έρθει τροχαια να καταγράψει το γεγονός και να πας δικαστικά εναντίον κάτοχου
για αυτό αν εχεις προσέξει με το που ποδήλατο η πατίνι χτυπάνε άνθρωπο η αυτοκίνητο τρέχουν να ξεφύγουν ακομη και με σπασμένα χέρια πόδια

Βάλε και τα κομάντο με τα -κυρίως- παπάκια στην εξίσωση. Γενικά από τύπο που δεν έχει ασφάλεια, θα έχει γίνει Λούης πριν προλάβεις να βγεις από το όχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, iml said:

Βάλε και τα κομάντο με τα -κυρίως- παπάκια στην εξίσωση. Γενικά από τύπο που δεν έχει ασφάλεια, θα έχει γίνει Λούης πριν προλάβεις να βγεις από το όχημα.

οτιδιποτε δεν έχει ασφάλεια άμα σε κοπανίσει ακομη και με κομμένα πόδια χέρια τρέχουν να εξαφανίσουν το μονο που μπορει να σε σώσει αν είσαι τυχερός και βγει αυτός που σε κοπάνισε off για να εχεις μετα στοιχεία να κάνεις μήνυση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, NikosKallithea said:

Τι να συμβαίνει; βάζει το χερι στην τσέπη και πληρώνει την ζημιά.

αν τον ποιασεις στης 99,999 περιπτώσεων τρέχουν ποιο γρηγορώ απο μια r1 προσπαθώντας να εξφανιστουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αυτά δεν μπορώ σε αυτό το μ@@@λο....

Εγώ σαν αυτοκινητιστής είμαι υποχρεωμένος να έχω ασφαλισμένο το αμάξι ώστε να γίνει κάποιο ατύχημα να μπορεί να αποζημιωθεί ο παθών.

Το πατίνι όμως καμία υποχρέωση, και αν γίνει η στραβή μην είδατε τον Παναή, και βάλε και λεφτά απο την τσέπη σου για να το φτιάξεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ουσιαστικά τον κρατάς εκεί εγκλωβισμένο καλώντας την αστυνομία ώστε να του κάνεις μήνυση ώστε να κινηθείς δικαστικά ώστε να πάρεις ένα ποσό για το σπασμένο σου καθρέφτη. Και μόνο που τό είπα προτιμώ να μπω σε λεωφορείο που έχω ένα μπω 20 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, di maria kun είπε

Άρα ουσιαστικά τον κρατάς εκεί εγκλωβισμένο

Μεγαλη κουβεντα , μυνηση μετα για παρανομη παρακρατηση/συλληψη ........ αλλο μπλεξιμο .
Αμα δεν κατσει απο μονος του , κρατας το οχημα και οχι το ατομο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται οι νομοι να ναι φτιαγμενοι ετσι ωστε οι παρανομοι να γλιτωνουν δεν το καταλαβα ποτε.

Ειτε σε κλεψουν, ειτε σε κοπανησουν το αμαξι τα ιδια. Αν κανεις κατι για να προστατευσεις την περιουσια σου, αυτος που εκανε την πραξη μπορει να βγει και απο πανω. 

Αν μπει ο αλλος σπιτι να σε κλεψει και τον κανεις μπαουλο, θα σε μυνησεο κιολας. 

Τωρα αυτο με τα πατινια και ολα τα ηλεκτρικα, ορισμενα ουτε διπλωμα δεν θελουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

Μεγαλη κουβεντα , μυνηση μετα για παρανομη παρακρατηση/συλληψη ........ αλλο μπλεξιμο .
Αμα δεν κατσει απο μονος του , κρατας το οχημα και οχι το ατομο 

Πως θα κρατήσεις το όχημα αν το καβαλήσει να φύγει; 

Θα μπεις μπροστά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση κάποιου άμα τον χτυπήσει πατίνι ποδήλατο κλπ που δεν έχουν ασφάλεια, αλλά ο αριθμός των οχημάτων αυτών που κινούνται στους δρόμους είναι εξαιρετικά μικρότερος από τα αυτοκίνητα οπότε και αντίστοιχα μικρότερη πιθανότητα να εμπλακούν σε τροχαίο. Επίσης λόγω μάζας η ζημιά και το κόστος της θα είναι πάντα εξαιρετικά μικρότερα.

Οπότε κάπου εδώ να βάλουμε στην εξίσωση και τους πεζούς. Ούτε αυτοί έχουν ασφάλεια, τι θα γίνει αν προκαλέσουν ατύχημα? Να βάλουμε και ασφάλεια σε όλους τους ανθρώπους?

  • Like 1
  • Confused 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, cthulhucarbide said:

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση κάποιου άμα τον χτυπήσει πατίνι ποδήλατο κλπ που δεν έχουν ασφάλεια, αλλά ο αριθμός των οχημάτων αυτών που κινούνται στους δρόμους είναι εξαιρετικά μικρότερος από τα αυτοκίνητα οπότε και αντίστοιχα μικρότερη πιθανότητα να εμπλακούν σε τροχαίο. Επίσης λόγω μάζας η ζημιά και το κόστος της θα είναι πάντα εξαιρετικά μικρότερα.

Οπότε κάπου εδώ να βάλουμε στην εξίσωση και τους πεζούς. Ούτε αυτοί έχουν ασφάλεια, τι θα γίνει αν προκαλέσουν ατύχημα? Να βάλουμε και ασφάλεια σε όλους τους ανθρώπους?

θα σου δώσω ενα παράδειγμα
όχημα του 2023 (συγκεκριμένα tesla model 3) το κοπάνισε ένα πατίνι..... (προφανώς και ο άλλος έφυγε τρέχοντας) πορτα + μερικοί αιθητηρες + βαψημμο κόντεψαν 2 χιλιαρικα και ....... ε δεν τα βρισκεις στον δρόμο... αυτο το άτομο αν το πιάσεις στον δρόμο και του σπάσεις χερια πόδια και τον πεταξεις σε κάνα χαντάκι να των φάνε σκυλιά θα φταις δεν θα φταις (το ρωταω σοβαρα)

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

 

Τωρα αυτο με τα πατινια και ολα τα ηλεκτρικα, ορισμενα ουτε διπλωμα δεν θελουν.

Νομίζω κανένα δεν θέλει. Επίσης υποτίθεται ότι πρέπει να να κινούνται σε συγκεκριμένο δρόμο και με όρια ταχύτητας. Η Βούλγαρη δεν είμαι σε καμία περίπτωση δρόμος για πατίνι και πολλά από αυτά πιάνουν τουλάχιστον διπλάσια μεγαλύτερη απο τα 25km/h.

 

7 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Καταλαβαίνω την αγανάκτηση κάποιου άμα τον χτυπήσει πατίνι ποδήλατο κλπ που δεν έχουν ασφάλεια, αλλά ο αριθμός των οχημάτων αυτών που κινούνται στους δρόμους είναι εξαιρετικά μικρότερος από τα αυτοκίνητα οπότε και αντίστοιχα μικρότερη πιθανότητα να εμπλακούν σε τροχαίο. Επίσης λόγω μάζας η ζημιά και το κόστος της θα είναι πάντα εξαιρετικά μικρότερα.

Οπότε κάπου εδώ να βάλουμε στην εξίσωση και τους πεζούς. Ούτε αυτοί έχουν ασφάλεια, τι θα γίνει αν προκαλέσουν ατύχημα? Να βάλουμε και ασφάλεια σε όλους τους ανθρώπους?

Εγώ έχω ένα αλμερα του 2000 με μικρογρατζιυνιες άμα με βαρέσει δεν θα πάθω καί κατάθλιψη. Ο άλλος όμως που έχει καινούρια bmw x6 ένας σπασμένος καθρέφτης είναι ποιο ακριβός από το αμάξι μου. 

 

Επεξ/σία από costacurta
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...