Προς το περιεχόμενο

Μηχανή espresso με μύλο, Izzy Καφετιέρα Espresso Χειροκίνητη IZ-6007 Plaisio 219ευρω


link67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσφορά για τους λάτρεις του espresso που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Με πολύ καλές αξιολογήσεις. Τιμή Plaisio 219, Skroutz από 320.

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proino-kafes/kafetieres-espresso/izzy-kafetiera-espresso-xeirokiniti-iz-6007_3819159

Skroutz https://www.skroutz.gr/s/33731060/Izzy-IZ-6007-Aytomati-Michani-Espresso-1500W-Piesis-10bar-me-Mylo-Alesis-Asimi.html

 

Επεξ/σία από matrixxx
καθαρισμος συνδεσμου
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπάνω από τίμια ακόμα και στην αρχική της τιμή. Δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα αλλά προς το παρόν δουλεύει άψογα. Έρχεται με κλείστρο 58mm και non-pressurized καλαθάκι. Καθαρίζεται αρκετά εύκολα. Με λίγη προσοχή βγάζει ωραία αποτελέσματα. Έχω βάλει λαστιχένια φούσκα για να μένει καθαρός ο μύλος (τον δουλεύω σαν μονοδοσικό) και έχει ελάχιστη κατακράτηση. Με τον ατμό δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλό αποτέλεσμα αλλά το έχω δουλέψει ελάχιστες φορές, όταν έχει ζητήσει κάποιος latte/cappuccino (εγώ δεν πίνω).

5 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Θέλω το καλοκαιρι να αγοράσω μια αυτοματη σκεφτόμουν Delonghi magnifica s ή gaccia brera.

Αξίζει να πάρω απο τώρα αυτήν?

Από αυτόματη θα πάρεις υποδεέστερα αποτελέσματα. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, πάρε χειροκίνητη και καλό καφέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Θέλω το καλοκαιρι να αγοράσω μια αυτοματη σκεφτόμουν Delonghi magnifica s ή gaccia brera.

Αξίζει να πάρω απο τώρα αυτήν?

Έγω από την πλευρά μου πηρα την brera τα Χριστούγεννα και είμαι εξαιρετικα ικανοποιημενος από το αποτέλεσμα. ΝΑι δεν είναι χειροκίνητος ο μυλος αλλά η ευκολία της ειναι εντυπωσιακή , ιδιως για εμένα π[ου δεν έχω χρονο-διαθεση να ασχολουμαι με πειραματισμους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, valantis123 said:

Θέλω το καλοκαιρι να αγοράσω μια αυτοματη σκεφτόμουν Delonghi magnifica s ή gaccia brera.

Αξίζει να πάρω απο τώρα αυτήν?

Τρέχουν ακόμα καποιες προσφορές της Delonghi σε υπεραυτοματες:  https://www.delonghi.com/el-gr/proϊόnta/events/campaigns/plήrōς-aytόmateς-mīchanές-kafέ/c/dl-spring-fully-gr?q=%3Aprice-asc

Edit : δυστυχώς εξαντληθηκαν οι magnifica S .Από Start και πάνω είναι διαθέσιμες

Αν δεν έχεις όρεξη για πειράματα , πήγαινε καλύτερα σε υπεραυτοματη. και υπάρχει και υποστήριξη σε ανταλλακτικά, που η συγκεκριμένη Izzy δε βλέπω να διαθέτει, δε βρήκα καμία πληροφορία για τη μηχανή πέρα από τις 4 αξιολόγησεις στο skroutz. 

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, AcidRain1 said:

Παντού την δείχνει αυτόματη αλλά στο πλαίσιο λέει χειροκίνητη. Τελικά είναι αυτόματη η χειροκίνητη? 

To manual. https://www.benrubi.gr/manuals/p223779.pdf

Είναι "αυτόματη" με την έννοια πως πατάς κουμπιά για δόσεις, κλπ και δεν έχει μονο ένα διακοπτη "espresso / ατμός , δεξιά - αριστερά" όπως οι απλές χειροκίνητες. Αλλά κατά τα άλλα χειροκίνητα αλεθεις καφέ, γεμίζεις καλαθάκι, tamp κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξης ερωτηση ειναι για να γλυτωσουμε τον καθημερινο freddo στην δουλεια αξιζει?.εχοντας περασει απο nespresso και μια delonghi φτηνη. ποτε δεν πλησιαζαν το καφε με εξω.. γενικα  αγοραζα απο κοκους μεχρι και αλεσμενο απο εξωτερικο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Exploticon είπε

Η εξης ερωτηση ειναι για να γλυτωσουμε τον καθημερινο freddo στην δουλεια αξιζει?.εχοντας περασει απο nespresso και μια delonghi φτηνη. ποτε δεν πλησιαζαν το καφε με εξω.. γενικα  αγοραζα απο κοκους μεχρι και αλεσμενο απο εξωτερικο..

Αξίζει και με το παραπάνω για τέτοια χρήση. Φαντάσου ότι με μια καλή μηχανή χωρίς μύλο που έχω και με το ανάλογο χαρμάνι βγάζει καφέ πολύ καλύτερο από τις περισσότερες καφετέριες που έχω δοκιμάσει. Το θέμα είναι να έχεις χρόνο και όρεξη να πειραματιστής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AcidRain1 είπε

Παντού την δείχνει αυτόματη αλλά στο πλαίσιο λέει χειροκίνητη. Τελικά είναι αυτόματη η χειροκίνητη? 

είναι ημιαυτόματη με ενσωματωμένο μύλο, οι χειροκίνητες είναι εντελώς διαφορετικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά φτηνή τιμή για εσπρεσσιερα μαζί με μυλο.(Ενδεικτικά για μέτρια μηχανή+μυλο θέλεις σίγουρα πάνω από 1000 ευρώ).

Για κάποιον που θα θελε να μπει σε διαδικασία στο σπίτι του θεωρώ ότι είναι καλή για ξεκίνημα.

Για γραφεία που την χειρίζονται αρκετά άτομα, και συνήθως θέλεις τον καφέ στα γρήγορα θα προτιμούσα μια υπεραυτοματη.Εκτος αυτό οι μη αυτόματες θέλουν καθάρισμα μετά από κάθε χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε ένα κουπόνι που είχα μου την αφήνει 199 ευρώ.

Απλά δεν ξέρω εάν αξίζει η αγορά της ενώ ήδη έχω Delonghi Dedica και έναν απλό μύλο delonghi Kg79.

Καμία άποψη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Chris01 είπε

Έκανα και εγώ μια παραγγελία, προέρχομαι από μηχανή Nespresso Pixie οπότε νομίζω ότι θα δω μεγάλη βελτίωση στον καφέ μου. 

από νεσπρεσσο η διαφορά σίγουρα θα είναι η μέρα με τη νύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ipal είπε

To manual. https://www.benrubi.gr/manuals/p223779.pdf

Είναι "αυτόματη" με την έννοια πως πατάς κουμπιά για δόσεις, κλπ και δεν έχει μονο ένα διακοπτη "espresso / ατμός , δεξιά - αριστερά" όπως οι απλές χειροκίνητες. Αλλά κατά τα άλλα χειροκίνητα αλεθεις καφέ, γεμίζεις καλαθάκι, tamp κλπ. 

Μιας και ανέφερες τα κουμπιά, να πω ότι υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις και στην άλεση και στην εκχύληση άμα την αφήσεις να σταματήσει μόνη της (όσο και να έχεις προσπαθήσει να τη ρυθμίσεις). Εγώ αλέθω κάθε δόση μεμονωμένα και την εκχύληση τη σταματάω ζυγίζοντας τον καφέ που βγαίνει στο ποτήρι. Αυτόματα αφήνω να δουλεύει μόνο το single κουμπί, για να τρέξει λίγο νερό για να μου ζεστάνει το κλείστρο ή για να καθαρίσω τη μηχανή μετά.

Το μόνο που μου έχει λείψει από την προηγούμενη μηχανή μου είναι ότι η Izzy έχει thermoblock και δεν ζεσταίνει όλο το γκρουπ και το κλείστρο όταν την ανάψεις. Σε όλα τα υπόλοιπα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...