Προς το περιεχόμενο

Μηχανή espresso με μύλο, Izzy Καφετιέρα Espresso Χειροκίνητη IZ-6007 Plaisio 219ευρω


link67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, miltostammy said:

Mε ένα κουπόνι που είχα μου την αφήνει 199 ευρώ.

Απλά δεν ξέρω εάν αξίζει η αγορά της ενώ ήδη έχω Delonghi Dedica και έναν απλό μύλο delonghi Kg79.

Καμία άποψη???

Θα λεγα ότι η μηχανή θα είναι ~ιδια με την dedica και ο μύλος κατατι καλύτερος.(Ο kg 79 δεν είναι "πραγματικός" μύλος).

Αλλά επίσης θα έλεγα εάν είσαι ευχαριστημένος από το set up σου μείνε όπως είσαι.

Εάν θες να ασχοληθείς περισσότερο, πάρε απλά καλύτερο μυλο (π.χ οι καινούργιοι df54 γύρω στο 200αρη ή κάποιος eureka mignon με κάτι παραπάνω(όχι απαραίτητα καλύτεροι ως προς την αλεση είναι καλές επιλογές).

5 hours ago, Atakas said:

Μιας και ανέφερες τα κουμπιά, να πω ότι υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις και στην άλεση και στην εκχύληση άμα την αφήσεις να σταματήσει μόνη της (όσο και να έχεις προσπαθήσει να τη ρυθμίσεις). Εγώ αλέθω κάθε δόση μεμονωμένα και την εκχύληση τη σταματάω ζυγίζοντας τον καφέ που βγαίνει στο ποτήρι. Αυτόματα αφήνω να δουλεύει μόνο το single κουμπί, για να τρέξει λίγο νερό για να μου ζεστάνει το κλείστρο ή για να καθαρίσω τη μηχανή μετά.

 

Δυστυχώς ειδικά στον χρόνο της άλεσης δεν είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου μύλου.

Πέρα από τον τύπο/μέγεθος του κόκκου έχω διαπιστώσει (στον eureka mignon specialita που έχει χρονόμετρο) πως εξαρτάτε περισσότερο από το πόσο γεμάτο είναι το hopper.

Και αυτό γιατί όσο περισσότερο καφέ έχει το hopper τόσο περισσότερο πιέζει το βάρος τον καφέ στα μαχαίρια και τόσο περισσότερο καφές βγαίνει τελικά στον ίδιο χρόνο.

Από ρυθμισεις δικές μου -με προφανώς ίδιο καφε-->

hopper με 250gr μέσα, στα 7.4sec θα μου βγάλει περί τα 18,4 gr καφέ.

Hopper με 50gr μέσα, στα 7,4sec θα μου βγάλει περί τα 16,7gr.

Γενικά το εάν θέλεις ακρίβεια δεν γίνετε με ρύθμιση χρόνου.

Απο την άλλη έχει μια απόκλιση ~1gr(στοχεύω στα 17,5gr που οντως βγαίνει με σχετική συνεπεια στα 7,4 sec με ~μισο hopper γεμάτο) στο min και max που είναι είναι καλύτερο από το να πας εντελως στα "κουτουρου"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/03/2024 at 14:47, valantis123 said:

Θέλω το καλοκαιρι να αγοράσω μια αυτοματη σκεφτόμουν Delonghi magnifica s ή gaccia brera.

Αξίζει να πάρω απο τώρα αυτήν?

θα σου πω εγω πηρα αυτη
https://www.delonghi.com/el-gr/aytόmatī-kafetiέra-magnifica-evo-ecam292-52-gb/p/ECAM292.52.GB

 

δεν μπορω να πω οτι κανει τον καλυτερο καφε που εχω πιει. ΑΛΛΑ οτι παταω δυο κουμπια και εχω καφε με κερδισε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Giorgos241 είπε

θα σου πω εγω πηρα αυτη
https://www.delonghi.com/el-gr/aytόmatī-kafetiέra-magnifica-evo-ecam292-52-gb/p/ECAM292.52.GB

 

δεν μπορω να πω οτι κανει τον καλυτερο καφε που εχω πιει. ΑΛΛΑ οτι παταω δυο κουμπια και εχω καφε με κερδισε.

Αρα οι φθηνότερες Delonghi θα ειναι ακομα χειρότερες απο την Evo λογικα.

Καλά εγώ είμαι πόσα χρόνια με την Arieli και για τα λεφτα της δεν εχω παράπονο, ξέρω ότι και να πάρω πολύ καλύτερο θα ειναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος βρίσκεται Πάτρα και τη θέλει μπορεί να επικοινωνήσει με π.μ. να του πω πούνε πάει να την παραλάβει με αντικαταβολή. Εγώ δεν θα την πάρω τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/3/2024 στις 12:38 ΜΜ, link67 είπε

Προσφορά για τους λάτρεις του espresso που δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Με πολύ καλές αξιολογήσεις. Τιμή Plaisio 219, Skroutz από 320.

https://www.plaisio.gr/i-kouzina-mou/proino-kafes/kafetieres-espresso/izzy-kafetiera-espresso-xeirokiniti-iz-6007_3819159

Skroutz https://www.skroutz.gr/s/33731060/Izzy-IZ-6007-Aytomati-Michani-Espresso-1500W-Piesis-10bar-me-Mylo-Alesis-Asimi.html

 

 

Στις 24/3/2024 στις 2:56 ΜΜ, Atakas είπε

Παραπάνω από τίμια ακόμα και στην αρχική της τιμή. Δεν έχει κλείσει χρόνο ακόμα αλλά προς το παρόν δουλεύει άψογα. Έρχεται με κλείστρο 58mm και non-pressurized καλαθάκι. Καθαρίζεται αρκετά εύκολα. Με λίγη προσοχή βγάζει ωραία αποτελέσματα. Έχω βάλει λαστιχένια φούσκα για να μένει καθαρός ο μύλος (τον δουλεύω σαν μονοδοσικό) και έχει ελάχιστη κατακράτηση. Με τον ατμό δεν έχω καταφέρει να βγάλω καλό αποτέλεσμα αλλά το έχω δουλέψει ελάχιστες φορές, όταν έχει ζητήσει κάποιος latte/cappuccino (εγώ δεν πίνω).

Από αυτόματη θα πάρεις υποδεέστερα αποτελέσματα. Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς, πάρε χειροκίνητη και καλό καφέ.

Εχω ηδη κανει παραγγελια την izzy απ το πλαισιο στα 219 και εχω μεχρι παρασκευη να αποφασισω. Εμενα με φοβιζει κυριως η συντηρηση και το καθαρισμα της μηχανης αλλα και του παγκου μετα απο καθε καφε. Προκειτε να φτιαχνει 2 καφεδες την μερα εκτος απο επισκεψεις κυριως φρεντο εσπρεσο. Τωρα ο Giorgos241 ποσταρε αυτη https://www.delonghi.com/el-gr/aytόmatī-kafetiέra-magnifica-evo-ecam292-52-gb/p/ECAM292.52.GB οπου απ οτι καταλαβαινω και το καθαρισμα ειναι πανευκολο και στη χρηση πανευκολη (2 κουμπια καφες). Πιστευεται αξιζει τα 181 ευρω εξτρα η delonghi; Δεν ειχα ποτε μου εσπρεσιερα ειχα δουλεψει πολυ παλια σε καφε/εστιατοριο και ξερω τα βασικα (οχι ζυγαριες και τετοια). Η υπεραυτοματη που πεταει τον καφε;

βρηκα αυτο για τις υπεραυτοματες btw 

 

Επεξ/σία από marklar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, marklar said:

 

Εχω ηδη κανει παραγγελια την izzy απ το πλαισιο στα 214 και εχω μεχρι παρασκευη να αποφασισω. Εμενα με φοβιζει κυριως η συντηρηση και το καθαρισμα της μηχανης αλλα και του παγκου μετα απο καθε καφε. Προκειτε να φτιαχνει 2 καφεδες την μερα εκτος απο επισκεψεις κυριως φρεντο εσπρεσο. Τωρα ο Giorgos241 ποσταρε αυτη https://www.delonghi.com/el-gr/aytόmatī-kafetiέra-magnifica-evo-ecam292-52-gb/p/ECAM292.52.GB οπου απ οτι καταλαβαινω και το καθαρισμα ειναι πανευκολο και στη χρηση πανευκολη (2 κουμπια καφες). Πιστευεται αξιζει τα 185 ευρω εξτρα η delonghi; Δεν ειχα ποτε μου εσπρεσιερα ειχα δουλεψει πολυ παλια σε καφε/εστιατοριο και ξερω τα βασικα (οχι ζυγαριες και τετοια). Η υπεραυτοματη που πεταει τον καφε;

βρηκα αυτο για τις υπεραυτοματες btw 

 

Εάν δε χρειάζεσαι αυτόματη γαλατιερα υπάρχει και αυτή διαθεσιμη 

https://www.delonghi.com/el-gr/aytόmatī-kafetiέra-magnifica-start-ecam220-20-w/p/ECAM220.20.W

Για τον χρησιμοποιήμενο καφέ συνήθως έχουν δοχείο που αδειάζεις:

BTW έληξε η προσφορά του Πλαισίου.

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ipal είπε

BTW έληξε η προσφορά του Πλαισίου.

Την καφετιερα την εχω "κρατημενη" μεχρι παρασκευη στην τιμη 214. Εριξα παραγγελια και ακυρωσα την παραδοση (σημερα ηταν). Οποτε αν θελω την περνω. Αυτη η delonghi τι διαφορα εχει απο την evo ή την plus περαν απο την γαλατιερα;

 

βρηκα video για calibration στις αυτοματες μηχανες εσπρεσο

 

Επεξ/σία από marklar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, marklar said:

Την καφετιερα την εχω "κρατημενη" μεχρι παρασκευη στην τιμη 214. Εριξα παραγγελια και ακυρωσα την παραδοση (σημερα ηταν). Οποτε αν θελω την περνω. Αυτη η delonghi τι διαφορα εχει απο την evo ή την plus περαν απο την γαλατιερα;

 

βρηκα video για calibration στις αυτοματες μηχανες εσπρεσο

 

Μπες εδώ να ρωτήσεις αν δε μπορείς να αποφασίσεις Αγορά Μηχανής  να μην ανεβάζουμε ψηλά το θρεντ χωρίς λόγο.

Η Izzy είναι πιο πολύ για να ψαχτεις με καλαθάκια, κοψίματα και θερμοκρασίες (αν είναι ακριβές το pid της) και λιγότερο για ευκολία. Βέβαια μπορείς πάντα να ακολουθήσεις ένα οποιοδήποτε βίντεο και να φτιάξεις ένα καφέ , χωρίς να ψαχτεις περαιτέρω.

Δεν έχει και πολλά κοινά με υπέραυτόματες  αφού όπως είπαν και κάποια παιδιά  οι δόσεις της δεν είναι ακριβείς. Πάντως αν δουλεύει σωστά , με την Izzy θεωρητικά θα πιεις καλύτερο καφε . 

Επεξ/σία από ipal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...