Προς το περιεχόμενο

Φυσικές Επίστημες στο Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π.) Πάτρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω, με ενδιαφέρει να (ξανά)γραφτώ στο ΕΑΠ-είχα γραφτεί το '21 στην Θ.Ε. ''Εισαγωγή στις Φυσικές Επιστήμες'' -αλλά τα βρήκα μπαστούνια στις ασκήσεις, κατάλαβα ότι θέλει φροντιστήριο να μου δίνουν παραδείγματα κτλ...

Την θεωρία της Φυσικής την καταλαβαίνω, αλλά σίγουρα Φυσική σημαίνει εξισώσεις... είμαι καλύτερος στα Μαθηματικά απ'ότι στη Φυσική και σκέφτομαι τώρα να επιλέξω την Θ.Ε. ''Μαθηματικά Ι'' αλλά πάντα με την προυπόθεση ότι θα κάνω δύο φορές την εβδομάδα φροντιστήριο.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να ασχοληθώ-σοβαρά πάντοτε- για κάποια χρόνια με τις συγκεκριμένες σπουδές να ''ανοίξει'' το μυαλό μου να το πώ έτσι, όχι κατ'ανάγκη να πάρω το πτυχίο..

Έχω υπολογίσει 7.500€ για το ΕΑΠ και καμιά 10.000€ στα φροντιστήρια σε διάστημα 10 ετών περίπου, αν πούμε ότι θα το πάω μέχρι τέλους.

Τι άποψη έχετε για το ΕΑΠ και το συγκεκριμένο προπτυχιακό;;

Ευχαριστώ Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως πτυχιούχος της συγκεκριμένης σχολής, είμαι σε θέση να σε βεβαιώσω ότι θα "ανοίξει" όντως το μυαλό σου όπως λες και σου εύχομαι να την ολοκληρώσεις μέχρι το πτυχίο.

Θα χρειαστείς αρκετή δύναμη και υπομονή. Το αποτέλεσμα όμως θα δικαιώσει τις προσπάθειές σου.

Ολες οι ενότητες είναι πολύ ενδιαφέρουσες με αποκορύφωμα κατά την ταπεινή μου γνώμη, την ενότητα της γενετικής στο τελευταίο έτος.

Σου εύχομα καλό αγώνα!

Καλές σπουδές!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/04/2024 at 21:38, nvluc said:

Ως πτυχιούχος της συγκεκριμένης σχολής, είμαι σε θέση να σε βεβαιώσω ότι θα "ανοίξει" όντως το μυαλό σου όπως λες και σου εύχομαι να την ολοκληρώσεις μέχρι το πτυχίο.

Θα χρειαστείς αρκετή δύναμη και υπομονή. Το αποτέλεσμα όμως θα δικαιώσει τις προσπάθειές σου.

Ολες οι ενότητες είναι πολύ ενδιαφέρουσες με αποκορύφωμα κατά την ταπεινή μου γνώμη, την ενότητα της γενετικής στο τελευταίο έτος.

Σου εύχομα καλό αγώνα!

Καλές σπουδές!

 

Tι επαγγελματικά δικαιώματα σου παρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαγγελματικά δικαιώματα καθηγητή δευτεροναθμιας εκπαίδευσης. 

Έχεις παράλληλα πολλές επιλογές για μεταπτυχιακό. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ο έτος σπουδών

2ο έτος σπουδών

3ο έτος σπουδών

4ο έτος σπουδών

Αυτά είναι τα έτη σπουδών στο Ε.Α.Π. στις Φυσικές Επιστήμες, ολους όσους ρώτησα μου είπαν να ξεκινήσω με 1 Θ.Ε. στο 1ο έτος και μετά βλέπω, αν την επόμενη χρονιά πάρω 1 ή 2 Θ.Ε., πάντως ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος, δεν είναι ''Σπουδές στον Ελληνικό Πολιτισμό'' που το θεωρώ απίστευτα βατό... έχω μία φίλη που το τέλειωσε σε μεγάλη ηλικία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η μόνη ένσταση που έχω είναι ενώ έχει λίγο από όλα ως πρόγραμμα σπουδών, εντούτοις σου δίνει δικαιώματα καθηγητή Φυσικής. Ίσως οι Χημικοί / Βιολόγοι έχουν καλύτερους συλλόγους και το απέτρεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα μαθήματα που έχει δεν γίνεσαι ακριβώς ''καθηγητής Φυσικής'' αλλά ''καθηγητής Φυσικών Επιστημών'' είναι πιο γενικό δλδ.

Έχεις 2 Θ.Ε. Μαθηματικά, 4 Θ.Ε. Φυσική, 1 Θ.Ε. Φυσικοχημεία, 2 Θ.Ε. Χημεία, 1 Θ.Ε. Γενετική, 1 Θ.Ε. Λειτουργία Κυττάρου

και 2 Εργαστήρια Φυσικής, 2 Χημείας και 2 Βιολογίας

Είναι πιο γενικό δλδ όπως το βλέπω

Εγώ θέλω να ασχοληθώ καθαρά χομπίστικα, να ανοίξω όσο μπορώ το μυαλό μου και τους ορίζοντες μου

Θα χρειαστώ φροντιστήρια σίγουρα σε Μαθηματικά, Φυσική και Χημεία, τώρα οκ Βιολογία θα διαβάσω το βιβλίο αρκετές φορές

Τα εργαστήρια θα πρέπει να πάω στην Πάτρα απ'όσο ξέρω

Τώρα είμαι 45 πάω 46... αν ξεκινήσω φέτος και υπάρχει θέληση και υγεία(πάνω απ'όλα) θα τελειώσω 55 χρονών, γι αυτό λέω θα το κάνω ως χόμπι, στα 55 μου θα ξεκινήσω να διδάσκω;;; έχω εργασία είμαι διαφημιστής/ραδιοφωνικός παραγωγός

Μία φίλη βέβαια είχε τελειώσει παλιά Παιδαγωγικό, δούλευε επί χρόνια ως λογίστρια στην δουλειά του άνδρα της και τώρα κάνει μεταπτυχιακό στην Γνωσιακή Ψυχολογία και έχει αρχίσει και δουλεύει εκεί, άφησε τα λογιστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...