Προς το περιεχόμενο

Θεμα σε σπιτι


Nikos11c

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια εδω καιρο εχει δημιουργηθει ενα προβλημα στο σπιτι που μενω (νοικιαζω) και ο σπιτονοικοκυρης δεν θελει να ασχοληθει ενω ειμαι μεσα 1 ,5 χρονο γενικα αδιαφορει για πολλα και μερικα τα εχω φιαξει μονος μου κατι που δεν θα επρεπε αλλα τελος παντων  παλι καλα που τελειωνει το συμβολαιο σε κατι μηνες να φυγω

Στο θεμα μου τωρα υπαρχει ενα προβλημα με την τουαλετα βουλωνει η λεκανη οταν παω για 💩 και παταω καζανακι αντι να φυγουν 💩 γεμιζει το νερο ως πανω και πρεπει να περιμενω καποια λεπτα ωστε να αδιασει το νερο και μετα να αρχιζω να δινω πονο με το πιγκαλ ........

τι προβλημα υπαρχει?ξερετε καποια λυση που θα μπορουσα  να το προσπαθησω να το φιαξω μονος μου η  πρεπει να φωναξω υδραυλικο?

και εαν εγω θα πρεπει να τον πληρωσω η ο ο σπιτονοικοκυρης τον υδραυλικο

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο σπιτονοικοκυρης εκτος αν υπαρχει δολος (π.χ πετας χαρτια ή αλλο υλικο και προκαλει προβλημα). Αν γιαυτο το προβλημα δεν ασχολειται (ουτε σε επιπεδο συζητησης) φαντασου να σκασει κανενα σοβαρο (υγρασια/ζεστο νερο κτλ)

Αν εχεις βολευτει (φθηνο νοικι) καταπιε το

Αν δινεις ακριβο νοικι τοτε πρεπει να εχεις απαιτησεις...

Ως πρωην υδραυλικος εχεις 2 λυσεις:

με χημικα εμποριου ή σοδα

Με καποιο συρμα (υπαρχουν σε καταστηματα με ειδη υγιεινης ή μεγαλα πολυκαταστηματα τυπου praktiker) οπου ειναι αρκετα μακρυ και σπρωχνει το φρακαρισμα προς τα κατω.

3λυση (δεν την αναφερω) ειναι με καποια αντλια αλλα εκει μιλαμε για αλλο κοστος

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos11c είπε

τι προβλημα υπαρχει?ξερετε καποια λυση που θα μπορουσα  να το προσπαθησω

Ρίξε στην λεκάνη λίγο υγρό πιάτων (50ml περίπου fairy-ava κλπ) και μετά από 10-15 λεπτά ρίξε καυτό νερό από τον βραστήρα, άφησέ το να δράσει άλλα 10-15 λεπτά και πάτα το καζανάκι. Επανέλαβε την διαδικασία εφόσον χρειαστεί 2 - 3 φορές.

Κατά διαστήματα , 1-2 φορές τον μήνα , καλό είναι να ρίχνεις υγρό πιάτων να δράσει το βράδυ  ως την επόμενη χρήση χωρίς να ρίχνεις ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nikos11c είπε

Καλημερα παιδια εδω καιρο εχει δημιουργηθει ενα προβλημα στο σπιτι που μενω (νοικιαζω) και ο σπιτονοικοκυρης δεν θελει να ασχοληθει ενω ειμαι μεσα 1 ,5 χρονο γενικα αδιαφορει για πολλα και μερικα τα εχω φιαξει μονος μου κατι που δεν θα επρεπε αλλα τελος παντων  παλι καλα που τελειωνει το συμβολαιο σε κατι μηνες να φυγω

Στο θεμα μου τωρα υπαρχει ενα προβλημα με την τουαλετα βουλωνει η λεκανη οταν παω για 💩 και παταω καζανακι αντι να φυγουν 💩 γεμιζει το νερο ως πανω και πρεπει να περιμενω καποια λεπτα ωστε να αδιασει το νερο και μετα να αρχιζω να δινω πονο με το πιγκαλ ........

τι προβλημα υπαρχει?ξερετε καποια λυση που θα μπορουσα  να το προσπαθησω να το φιαξω μονος μου η  πρεπει να φωναξω υδραυλικο?

και εαν εγω θα πρεπει να τον πληρωσω η ο ο σπιτονοικοκυρης τον υδραυλικο

ευχαριστω

Σε σπίτι που νοίκιαζα παλιά είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα. Ειχα φάει τα λυσακά μου και δεν μπορούσα να βρω τίποτα όπου με τα πολλά τυχαία τι ανακάλυψα.

Είχαν πεταξει μάλλον οι προηγούμενοι ένα κυκλικό σύρμα πιθανώς από σουτιέν είχε σταθεί μετά από το σημείο που βλέπουμε και έφραζε την έξοδο.. Για δες με κάποιο σύρμα μήπως έχει κάτι παρόμοιο πρόβλημα

Στη δική μου κάθε τόσο ρίχνω το βράδυ 2-3-4 κουταλιες της σουπας καυστική σόδα να καθαρίζει τα άλατα που συσωρεύονται μετά το σημείο που φτάνει το πιγκαλ

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Nikos11c είπε

τελος παντων  παλι καλα που τελειωνει το συμβολαιο σε κατι μηνες να φυγω

Θεωρητικα δε μπορεις να φυγεις πριν το τελος του συμβολαιου,αλλιως ο ιδιοκτητης μπορει να αξιωσει τα υπολοιπομενα ενοικια.

Στην πραξη,δεν το κανει κανεις,ειδικα αν ειναι ρεμαλια που το μονο που τους νοιαζει ειναι να παιρνουν τα ενοικια,συνηθως απλα κοιτανε να βρουν επομενο θυμα.

Οποτε,αν αυτο σε κραταει μεσα,κοιτας να βρεις αλλο σπιτι και την προηγουμενη που ειναι να δωσεις κλειδια,παραγγειλε μεξικανικο και μετα δωστου να καταλαβει.

Ποσο καιρο εισαι μεσα;Ειναι πρωτο συμβολαιο;
Εαν ναι,ισχυει η τριετια,με οτι αυτο συνεπαγεται.

Το λεω στην απιθανη περιπτωση που εισαι στο δευτερο ετος,νομιζεις οτι ληγει το συμβολαιο και ο ιδιοκτητης τα γνωριζει ολα αυτα και αποφασισει να κυνηγησει την αποζημιωση για το τριτο ετος.

Παντελως απιθανο,αλλα ειναι μια πιθανοτητα,εαν φυσικα ισχυουν αυτα που σε ρωτησα παραπανω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σπιτονοικοκυρης θα ασχοληθει και με το βουλωμα στην χεστρα σου ? Χεστρα σου! ειναι. Εσυ κανεις χρηση. Εσυ την βουλωσες. 
Δεν ειναι room service ρε παιδια ο σπιτονοικοκυρης. Ιδιοκτήτης ειναι. Δεν ερχεται να σου σκουπιζει τον πωπο.
Προφανως κατι σου εχει πεσει. Κανενα αποσμητικο λεκανης ή κατι αντιστοιχο.

Τιποτα ΔΕΝ προυπηρχε αφου εισαι 1.5 χρονο μέσα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ελπιζει να ειναι μονο δικο του προβλημα στο σημειο  που του ειπε ο παππους πχ . Ας βαλει λιγο τα χερακια του να μαθει οτι δε πεταμε και το βρακι μας και τη σερβιετα μεσα :P * Μου εχει τυχει να πρεπει να κανω κυριακατικο roomservice γιατι ειχαν σφηνωσει πετσετα μεσα - α πως βρεθηκε αυτο εκει ε ?  Τωρα που το αναφερατε μου ελεγε υδραυλικος για αντλια ποσο ειναι το κοστος ;

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
23 hours ago, Nikos11c said:

Καλημερα παιδια εδω καιρο εχει δημιουργηθει ενα προβλημα στο σπιτι που μενω (νοικιαζω) και ο σπιτονοικοκυρης δεν θελει να ασχοληθει ενω ειμαι μεσα 1 ,5 χρονο γενικα αδιαφορει για πολλα και μερικα τα εχω φιαξει μονος μου κατι που δεν θα επρεπε αλλα τελος παντων  παλι καλα που τελειωνει το συμβολαιο σε κατι μηνες να φυγω

Στο θεμα μου τωρα υπαρχει ενα προβλημα με την τουαλετα βουλωνει η λεκανη οταν παω για 💩 και παταω καζανακι αντι να φυγουν 💩 γεμιζει το νερο ως πανω και πρεπει να περιμενω καποια λεπτα ωστε να αδιασει το νερο και μετα να αρχιζω να δινω πονο με το πιγκαλ ........

τι προβλημα υπαρχει?ξερετε καποια λυση που θα μπορουσα  να το προσπαθησω να το φιαξω μονος μου η  πρεπει να φωναξω υδραυλικο?

και εαν εγω θα πρεπει να τον πληρωσω η ο ο σπιτονοικοκυρης τον υδραυλικο

ευχαριστω

Κατα τη γνώμη μου, είναι ζήτημα που γεννήθηκε απο τη συνήθη χρήση. 

Φωναζεις υδραυλικό και τον πληρώνεις εσυ. Αν η ‘διαγνωση’ του προβλήματος καταλήξει σε πρόβλημα σωληνώσεων ή γενικότερο θέμα πολυκατοικίας, τα έξοδα επιδιόρθωσης του τα επωμίζεται ο ιδιοκτήτης. Αλλιώς εσυ. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ήταν πρόβλημα της κεντρικής στήλης τότε κάθε φορά που κάποιος από πάνω χρησιμοποιούσε την αποχέτευση θα έβγαιναν τα νερά στο διαμέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...