Προς το περιεχόμενο

Πτήση με γάτες


orpheas2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

 

Λοιπόν , ζω Ελβετία και έχω σκοπό να φέρω από Αθήνα τους δύο γάτους μου. Έψαξα πολύ γενικά τι παίζει, αλλά κάτι σίγουρο δεν έχω ακόμη υπόψιν. Ο φόβος μου εμένα είναι να πάει το ένα γατί κάτω στις αποσκευές. Λογικά με Aegean θα πετάξω. Είδα πως επιτρέπει τη μεταφορά δύο γατών μέχρι 8 κιλά ( μαζί με το κλουβί ) , αρκεί να είναι και τα δύο μαζί σε ένα. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τους έχω ξεχωριστά σε δύο μικρά κλουβακια και απορώ γιατί δεν το επιτρέπουν. Το να πάει ο ένας γάτος κάτω στις αποσκευές με αγχώνει ! 

 

Η άλλη μου απορία είναι είναι αν ξέρει κανείς εκτός από τα διαδικαστικά εμβόλια και τσιπ που πρέπει να έχουν οι γάτες 20 μέρες περίπου πριν την πτήση, τι άλλο πιθανόν χρειάζεται στην είσοδο της Ελβετίας ? 

 

Γενικά όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθεια του. 

 

Ευχαριστώ θερμά ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, orpheas2 said:

Λοιπόν , ζω Ελβετία και έχω σκοπό να φέρω από Αθήνα τους δύο γάτους μου. Έψαξα πολύ γενικά τι παίζει, αλλά κάτι σίγουρο δεν έχω ακόμη υπόψιν. Ο φόβος μου εμένα είναι να πάει το ένα γατί κάτω στις αποσκευές. Λογικά με Aegean θα πετάξω. Είδα πως επιτρέπει τη μεταφορά δύο γατών μέχρι 8 κιλά ( μαζί με το κλουβί ) , αρκεί να είναι και τα δύο μαζί σε ένα. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τους έχω ξεχωριστά σε δύο μικρά κλουβακια και απορώ γιατί δεν το επιτρέπουν. Το να πάει ο ένας γάτος κάτω στις αποσκευές με αγχώνει ! 

Να απαντήσω σε αυτό που γνωρίζω. Είσαι εντάξει αν είναι σε ένα κλουβί. Αν είναι σε 2, το ένα θα πάει κάτω. Αν μπορείς να το αποφύγεις, να το αποφύγεις γιατί πρόσφατα η Aegean (και η Goldair Handling), έχασαν ένα τυφλό γατάκι. Έχει γίνει μεγάλο θέμα, παίξαμε πάλι παγκοσμίως.. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε γατί χρειάζεται πιστοποιητικό υγείας και διαβατήριο, αν δεν έχεις μιλα με ενα κτηνιατρο και ρωτα και ποσες μερες θελει.
Αν εχεις δυο κουτια το ενα θα παει κατω. Αν θες την γνωμη μου, παρε ενα φιλο μαζι οταν γυρνας Ελβετια, δωσε σε αυτον το ενα κουτι αν δεν θες να τα εχεις σε ενα. Γενικα ενα ατομο ακομα θα σε βοηθησει πολυ.  

To τι θελει η Ελβετια απο τους ιδιοκτητες γατιων θα το βρεις online. 
https://www.expatica.com/ch/living/family/pets-in-switzerland-106961/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, TuXaKoS said:

 πρόσφατα η Aegean (και η Goldair Handling), έχασαν ένα τυφλό γατάκι. Έχει γίνει μεγάλο θέμα, παίξαμε πάλι παγκοσμίως.. :)

γραφικότητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Bitbit said:

γραφικότητες...

Αυτό που έκανε η εταιρία σίγουρα. Δεν γίνεται να πέτας το κλουβί, να σπάει, να χάνεται η γάτα και να αδιαφορείς (γιατί αυτό ακριβώς έγινε). Αλλά μην βγούμε περαιτέρω offtopic :)

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πρότεινα κι εγώ ένα δεύτερο άτομο αν γίνεται ώστε να είναι σε διαφορετικές τσάντες. Εκτός αν μιλάμε για μικρά γατάκια. Θα απέφευγα όσο τίποτα το να πάει γατί στις αποσκευές.

Ο χώρος κάτω από το κάθισμα είναι οριακός και με το ζόρι κάθεσαι (ταξιδεύω κι εγώ με γάτο). Επίσης, στην Aegean οι extra leg room θέσεις είναι στις εξόδους κινδύνου, όπου εκεί δεν μπορείς να έχεις ζώο.

Επίσης, αν θυμάμαι σωστά, πρέπει να κλείσεις θέσεις στο παράθυρο. Δεν είμαι 100% σίγουρος όμως, γιατί έτσι κι αλλιώς κλείνω στο παράθυρο πάντα.

Επεξ/σία από jimmy213
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με το παράθυρο φίλε μου δεν το έχω ακουσει. Αλλά ναι και εγώ το έχω πολύ άγχος για τις αποσκευές, δε θα ήθελα ! Πως θα γίνει να μάθω ποιοι ταξιδεύουν στην πτήση μου , ώστε να " φορτώσω " έναν γάτο ?? 😁😁 Επί πληρωμή φυσικά... Θα ήταν καλό ! 🫤

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα το λαθος και το πρωτο μας ταξιδι εβαλα τα δυο γατινια μου cargo. Tα ειχα σε δυο κουτια τα οποια ηταν σχετικα μεγαλα (λαθος μου) και ειχαν και αλλα γατια στην καμπινα (μεχρι 2 επιτρεπουν συνηθως) οποτε δεν ειχα επιλογη.
Με επιασε η καρδια μου και οταν τα πηγα να σκαναρουν τα κουτια και μου τα πηραν και οταν τα παρελαβα στον προορισμο. 
Κανε οτι μπορεις να τα παρεις καμπινα.
 

1 hour ago, orpheas2 said:

Αυτό με το παράθυρο φίλε μου δεν το έχω ακουσει. Αλλά ναι και εγώ το έχω πολύ άγχος για τις αποσκευές, δε θα ήθελα ! Πως θα γίνει να μάθω ποιοι ταξιδεύουν στην πτήση μου , ώστε να " φορτώσω " έναν γάτο ?? 😁😁 Επί πληρωμή φυσικά... Θα ήταν καλό ! 🫤

Δεν ειναι ετσι ευκολο. Τα γατια ταξιδευουν μονο με τον ιδιοκτητη τους, το ονομα που γραφει στα εγγραφα τους, δεν μπορεις να βρεις εναν τυχαιο στο αεροδρομιο και να του δωσεις ενα γατι, πρεπει να εχεις το ονομα απο πριν και να το βαλεις στα εγγραφα του ενος γατιου και επισης οταν φτασεις στον προορισμο σου πρεπει να ξαναπαρεις το γατι στο ονομα σου. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνεις καλύτερα σε ένα και ας είναι στριμωγμένα ? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η φάση 🫤

Cargo θα με πιάσει και μένα η καρδιά μου, δε το θέλω με τίποτα ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, orpheas2 said:

Προτείνεις καλύτερα σε ένα και ας είναι στριμωγμένα ? Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η φάση 🫤

Cargo θα με πιάσει και μένα η καρδιά μου, δε το θέλω με τίποτα ! 

Επειδη εχω ταξιδευσει πολλες φορες με γατια για να φερουμε γατια φιλων, θεωρω οτι το να φερεις εναν φιλο/φιλη μαζι σου και ας κατσει μια-δυο μερες, ειναι η πιο καλη λυση. Αλλιως μπες σε καμια ομαδα  στο Facebook, "Ελληνες στην Ελβετια" ή οτι αλλο υπαρχει και ρωτα αν πεταει κανεις αλλος εκεινη μερα απο Ελλαδα και αν μπορουν να σε εξυπηρετησουν με το ενα γατι κτλ κτλ. Η γυναικα μου που εχει Facebook, εχει εξυπηρετησει 2 φορες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, orpheas2 είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

 

Λοιπόν , ζω Ελβετία και έχω σκοπό να φέρω από Αθήνα τους δύο γάτους μου. Έψαξα πολύ γενικά τι παίζει, αλλά κάτι σίγουρο δεν έχω ακόμη υπόψιν. Ο φόβος μου εμένα είναι να πάει το ένα γατί κάτω στις αποσκευές. Λογικά με Aegean θα πετάξω. Είδα πως επιτρέπει τη μεταφορά δύο γατών μέχρι 8 κιλά ( μαζί με το κλουβί ) , αρκεί να είναι και τα δύο μαζί σε ένα. Το ιδανικό για μένα θα ήταν να τους έχω ξεχωριστά σε δύο μικρά κλουβακια και απορώ γιατί δεν το επιτρέπουν. Το να πάει ο ένας γάτος κάτω στις αποσκευές με αγχώνει ! 

 

Η άλλη μου απορία είναι είναι αν ξέρει κανείς εκτός από τα διαδικαστικά εμβόλια και τσιπ που πρέπει να έχουν οι γάτες 20 μέρες περίπου πριν την πτήση, τι άλλο πιθανόν χρειάζεται στην είσοδο της Ελβετίας ? 

 

Γενικά όποιος έχει αντίστοιχη εμπειρία θα μου ήταν πολύτιμη η βοήθεια του. 

 

Ευχαριστώ θερμά ! 

Εχεις ψάξει για μεταφορικές που το φέρνουν με vanακι?Πχ βρήκα το https://www.taxipet.gr/metafora-katoikidion-sto-eksoteriko-to-taxipet-taksideuei/ και https://transport-services4pets.com/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.... Περίεργη φάση ! Λογικά οδικώς πάνε στις εκάστοτε χώρες. 

Δε μου γεμίζει το μάτι, αλλά σε ευχαριστώ πολύ !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...