Προς το περιεχόμενο

Κάτοικος εξωτερικού για εγγραφή στο gov.gr


spyroskonst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, τα φώτα σας.

 

Πώς μπορεί να κάνει κάποιος κάτοικος εξωτερικού εγγραφή στο gov.gr? Προσπάθησα αλλά χρειάζεται ελληνικό νούμερο επιβεβαιωμένο απο ελληνική τράπεζα. Δεν έχω ελληνικό νούμερο, κι αν γίνεται, δεν θα ήθελα να αποκτήσω μόνο για αυτό τον λόγο. Βασικά είναι κάτι άχρηστο για εμένα. Μήπως ξέρετε κάποια άλλη διαδικασία ή επιλογή που θα μπορούσα να κοιτάξω για την εγγραφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο gov.gr συνδέεσαι με τα στοιχεία του taxis που έχεις. Για ν' αποκτήσεις taxis χρειάζεσαι κλειδάριθμο από την εφορία.

Τώρα, εφόσον ήδη έχεις λογαριασμό taxis και έχεις συνδεθεί στο gov.gr θα πρέπει κάπως να επαληθεύσεις την κίνησή σου (π.χ. την έκδοση υπεύθυνης δήλωσης). Ο πιο απλός τρόπος είναι μέσω του κινητού που έχεις δηλώσει στο Ε.Μ.ΕΠ. το οποίο επαληθεύεται μέσω παρόχου ή τραπεζικού ιδρύματος.

Έχω, όμως, την εντύπωση ότι στο τέλος (μετά από όλα τα τραπεζικά ιδρύματα) υπάρχει και μια επιπλέον επιλογή τύπου "δεν διαθέτω λογαριασμό ebanking" ή κάτι τέτοιο. Για δοκίμασε αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τον αριθμό τηλεφώνου επειδή το έκανα πρόσφατα, θα πας στο Ελληνικό προξενείο ή πρεσβεία και θα ζητήσεις να περάσουν τον αριθμό εξωτερικού στο Ε.Μ.ΕΠ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Ε.Μ.ΕΠ. μπορείς και ηλεκτρονικά να προσθέσεις/αλλάξεις στοιχεία, ίσως να μην χρειαστεί να πας στην πρεσβεία/προξενείο. 

Κάνε πρώτα μια απόπειρα να προσθέσεις το νούμερό σου έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, magnam said:

Στο Ε.Μ.ΕΠ. μπορείς και ηλεκτρονικά να προσθέσεις/αλλάξεις στοιχεία, ίσως να μην χρειαστεί να πας στην πρεσβεία/προξενείο. 

Κάνε πρώτα μια απόπειρα να προσθέσεις το νούμερό σου έτσι.

Στη δική μου περίπτωση χρειαζόταν και καλά για ταυτοποίηση αλλά δε χάνει κάτι να δοκιμάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/03/2024 at 11:25, spyroskonst said:

Δεν έχω ελληνικό νούμερο, κι αν γίνεται, δεν θα ήθελα να αποκτήσω μόνο για αυτό τον λόγο.

Σχεδόν ό,τι κι αν χρειαστείς από το GOV μελλοντικά... θα πρέπει να γίνεται επαλήθευση του τηλεφώνου (στέλνουν κωδικό μέσω sms).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...