Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μικρής οθόνες σε pc


kozanitis_itis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα PC με μονάχα μια θύρα dvi  και κάποιες, Serial (RS-232) , σε αυτό το pc θέλω να βάλω μια μικρή οθόνη (αυτές που συνδέουν στα αυτοκίνητα για εξωτερικές κάμερες) αλλά τον θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος πέρα από τα usb και τις συριακες. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συνδέσω την οθόνη, προκειμένου να μην αγοράσω Raspberry pi για την εργασία που θέλω; παραθέτω φώτο της οθόνης 

Screenshot_2024-03-26-16-31-04-498_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η εικόνα μου θύμισε παλιές κάρτες τηλεόρασης, είχα την εποχή των Windows XP και νομίζω ότι είχα συνδέσει το video και είχα μεταφέρει κασέτες σε dvd... Δεν ξέρω αν υποστηρίζονται από τα νεότερα λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, KyrGR said:

Αυτή η εικόνα μου θύμισε παλιές κάρτες τηλεόρασης, είχα την εποχή των Windows XP και νομίζω ότι είχα συνδέσει το video και είχα μεταφέρει κασέτες σε dvd... Δεν ξέρω αν υποστηρίζονται από τα νεότερα λειτουργικά.

Με αντάπτορες μπορώ να την συνδέσω σε raspberry pi, το ζήτημα είναι για pc, ευχαριστώ πάντως για την απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/3/2024 στις 3:37 ΜΜ, kozanitis_itis είπε

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα PC με μονάχα μια θύρα dvi  και κάποιες, Serial (RS-232) , σε αυτό το pc θέλω να βάλω μια μικρή οθόνη (αυτές που συνδέουν στα αυτοκίνητα για εξωτερικές κάμερες) αλλά τον θέμα είναι ότι δυστυχώς δεν υπάρχει κανένας τρόπος πέρα από τα usb και τις συριακες. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να συνδέσω την οθόνη, προκειμένου να μην αγοράσω Raspberry pi για την εργασία που θέλω; παραθέτω φώτο της οθόνης 

Screenshot_2024-03-26-16-31-04-498_com.niobiumlabs.android.apps.skroutz.jpg

Ψιλοβαριεσαι και εσύ να μας πεις τι σύνθεση PC έχεις και τι motherboard έχεις για να δούμε τι άλλο μπορείς να κάνεις.

Να μαντέψουμε και για εσένα τις πιθανές λύσεις...

1) Όπως σου είπε και ο @KyrGR μπορεις να βάλεις εξωτερική κάρτα όπως πχ αυτή που σου έδειξε.

2) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντάπτορα από DVI σε 3RCA

3) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εσωτερική κάρτα με εξόδους σε 3 RCA εάν έχεις διαθέσιμο slot. Μόνο μεταχειρισμένη θα βρεις εαν είσαι τυχερός και πάλι οι drivers θα είναι θέμα. Δεν προτείνεται στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...