Προς το περιεχόμενο

ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟΥ;


jon_83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, FireKiller είπε

Ο,τι ναναι σου είπε. 34κ χιλιόμετρα φουλ εξτρα (πραγματικά όχι  όπως το λένε εδώ) του 16 τόσο πήγε.

Εκτελωνιστής πάει απο 200 μέχρι 500€. Μεταφορά 1000-1400€ να στο φέρουν και 70 πινακίδες + 420€ τέλη κυκλοφορίας + κτεο. Αν βάλεις διεκπεραιωτη για τις πινακίδες παει αλλα 80€ περίπου.

Βάλε ασφάλεια και είναι όλα τα έξοδα που έχεις για να κινήσεις το αυτοκίνητο Ελλάδα.

Ο υπολογισμός είναι σχετικά απλός. Βρίσκεις τιμοκατάλογο ελληνικής αντιπροσωπείας του έτους που σε ενδιαφέρει και βλέπεις τιμή χωρίς φπα και ταξινόμηση. Πχ 35000€ τιμη του 16, φουλ εξτρα ειναι περίπου 20000€ παραπάνω άρα έχεις αρχική τιμή τα 55000€. 

Πας στο site της εκτελωνιστικής και βάζεις οτι εχει 170 gr εκπομπές, χιλιόμετρα, χρονολογία και πρώτη άδεια και στα βγάζει μια χαρά.

https://ektelonistiki.gr/υπολογισμός-τέλους-ταξινόμησης-2/

Είχες γνωστό Γερμανία να το δεις; Πως το έκανες γενικά γιατί εγώ πάω ψαχνωντας μόνος μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Είχες γνωστό Γερμανία να το δεις; Πως το έκανες γενικά γιατί εγώ πάω ψαχνωντας μόνος μου

βρηκα απο μαντρά στην Γερμανία, πήγα το είδα/έλεγξα και κανόνισα με αυτοκινητάμαξα να το φέρει. Από εκεί ανέλαβε ο εκτελωνιστής

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, FireKiller είπε

βρηκα απο μαντρά στην Γερμανία, πήγα το είδα/έλεγξα και κανόνισα με αυτοκινητάμαξα να το φέρει. Από εκεί ανέλαβε ο εκτελωνιστής

Καλησπέρα κι από μένα, επειδή κι εγώ είμαι σε φάση ψαξίματος τώρα για το ίδιο θέμα.. εκτελωνιστή πως βρίσκεις ;; Πάει ο γνωστός του γνωστού ; Μπορώ να απευθυνθώ σε κάποια υπηρεσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, past98 είπε

Καλησπέρα κι από μένα, επειδή κι εγώ είμαι σε φάση ψαξίματος τώρα για το ίδιο θέμα.. εκτελωνιστή πως βρίσκεις ;; Πάει ο γνωστός του γνωστού ; Μπορώ να απευθυνθώ σε κάποια υπηρεσία;

Εγω ναι από γνωστό γνωστού πήγα αλλά δε είχα θέμα. Βέβαια βγήκε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το έτρεξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, FireKiller είπε

Εγω ναι από γνωστό γνωστού πήγα αλλά δε είχα θέμα. Βέβαια βγήκε κάτι παραπάνω αλλά τουλάχιστον το έτρεξε.

Ξέρεις που μπορώ να βρω κι εγώ που δεν έχω τέτοιον γνωστό;

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητοι ή αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να τα κάνεις μόνος σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, past98 said:

Ξέρεις που μπορώ να βρω κι εγώ που δεν έχω τέτοιον γνωστό;

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητοι ή αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να τα κάνεις μόνος σου;;

Με μια αναζήτηση στο google διαβάζοντας και κριτικές ίσως?

Και σίγουρα είναι απαραίτητοι, δεν μπορείς να τα κάνεις μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, past98 είπε

Ξέρεις που μπορώ να βρω κι εγώ που δεν έχω τέτοιον γνωστό;

Επίσης μήπως ξέρεις αν είναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραίτητοι ή αν έχεις χρόνο και όρεξη μπορείς να τα κάνεις μόνος σου;;

Έχοντας ψάξει αρκετά την όλη διαδικασία, ο επαγγελματίας είναι μονόδρομος κατ'εμε.

Ήδη το να βγάλεις άδεια/πινακίδα μόνος σου είναι λίγο μανίκι (εξού και οι διεκπεραιωτές) πόσο μάλιστα ο εκτελωνισμός.

Ξέρω 1-2 άτομα αλλά μπορείς να βρεις online αρκετά + αξιολογήσεις αυτών για να επιλέξεις. Οι τιμές ξεκινάνε νομίζω απο 200-250€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...