Προς το περιεχόμενο

Αγορά βιβλιοθήκης


chester20080

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, 

Θέλω να αγοράσω μια καλή βιβλιοθήκη για το πατρικό μου να μείνει για χρόνια. Εχω πόσα βιβλία σε κούτες και θέλω να τα βολέψω όπως τους πρέπει όμορφα και τακτοποιημενα.

Ως υλικο, θα αντεξει η φθηνή μοριοσανιδα ή να δωσω χιλιάρικα για χειροποιητο ξύλο από επιπλοποιο; Έχω δει κάτι πολύ όμορφες βιβλιοθήκες στο ικεα της σειράς Billy ή Hemnes, έχει κανείς τέτοια, αξιζουν από ικεα;

Υπάρχουν και γωνιακα κομμάτια. Επίσης τα μεγάλα αποτελούνται από διαδοχικά μικρότερα, δηλαδή μπορείς να πάρεις δύο τρία κομματια να τα βάλεις δίπλα δίπλα και να έχεις μια μεγαλύτερη βιβλιοθήκη. Επίσης σκέφτομαι να πάρω 2 κομμάτια σε ένα σημείο του σπιτιού και ένα μικρότερο μόνο του σε ένα άλλο σημείο. Η Billy είναι από μοριοσανιδα και κάνει 150-370€ ανάλογα πόσα κομματια παίρνεις ενώ η Hemnes είναι μασιφ ξύλο πευκου και κάνει το ένα κομμάτι 200-250€ ενώ το μεγάλο με τα 3 ενωμένα 700€. Αξίζει; Ή να αφήσω το ικεα και να πάω σε επιπλοποιο για κατι χειροποιητο που όμως μάλλον θα κάνει 1-3 χιλιάρικα €;

Τα Billy και Hemnes από ικεα είναι τα παρακατω:

20240327_175814.jpg.694b87f8c94705b30577d04e93a36032.jpg

20240327_173159.jpg

 

Επεξ/σία από chester20080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βιβλιοθηκη ειναι ενα επιπλο που δεν δεχετε μεγαλες καταπονησεις .Βαζεις βιβλιο βγαζεις βιβλιο .Οποτε ειναι θεμα ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις Αλλη η ποιοτητα της μελαμινης  αλλη η ποιοτητα του μασιφ βεβαια .Υπαρχουν φανταστικες αποχρωσεις σε μελαμινες που ειναι μια χαρα υλικο.Ειμαι της δουλειας .....σε γενικοτερο τομεα...και επειδη θα φτιαξω σε πρωτη ευκαιρια ....ελπιζω πριν βγω στη συνταξη 😁.....μια συνθεση για pc ....βιβλια....διακοσμητικα ...κλπ εχω βρει ηδη την αποχρωση της μελαμινης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο είναι βαρύ αντικείμενο. Κατά συνέπεια θα έλεγα αφενός η όποια βιβλιοθήκη να στερεωθεί στον τοίχο στο πάνω μέρος (για σεισμό, λοιμο, καταποντισμο) και να αποφύγεις τα μακριά ράφια. Σίγουρα το μασίφ ξύλο έχει μεγαλύτερη αντοχή από το mdf αλλά και μεγαλύτερο  κόστος. 

Έχω γωνιακή σύνθεση της billy γύρω στα 18 χρόνια χωρίς θέμα αλλά....

Εχω πάρει ένα στοιχείο 80αρι (80cm φάρδος) το οποίο λειτουργεί σαν μπαράκι/κρυσταλιέρα και τα υπόλοιπα που έχω τα βιβλία είναι 60άρια (για το βάρος που ανέφερα). Ακόμα και τα 60άρια έχει τύχει σε κάνα δυο ράφια να τα γυρίσω ανάποδα μετά από χρόνια καθώς λόγω βάρους (είχαν πάνω μεγάλους τόμους) "πήραν" λίγο. Με το γύρισμα (σε βάθος χρόνου) ίσιωσαν. 

Αν και μου αρέσουν οι ανοιχτές βιβλιοθήκες, μετά από παρέλευση κάποιων ετών έβαλα και τα γυάλινα πορτακια, αφού προστατεύουν από τη σκόνη. Σημ. Τα πορτάκια της ικεα είναι 40άρια και κανονικά δεν κάνουν για την 60άρα βιβλιοθήκη. Για να το ξεπεράσω έβαλα δίπλα μία ραφιερα για cd/dvd (20cm πλάτος) κι έτσι με 2 πόρτες κλείνω δύο ραφιέρες (60+20cm).

Επίσης θα ξέρεις ότι τουλάχιστον στις mdf (δεν ξέρω για τις ξύλινες) τα ράφια ρυθμίζονται ως προς το ύψος με εξαίρεση το μεσαίο που είναι σταθερά βιδωμένο (αποτελεί δομικό στοιχείο του συνόλου) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

Το βιβλίο είναι βαρύ αντικείμενο. Κατά συνέπεια θα έλεγα αφενός η όποια βιβλιοθήκη να στερεωθεί στον τοίχο στο πάνω μέρος (για σεισμό, λοιμο, καταποντισμο) και να αποφύγεις τα μακριά ράφια. Σίγουρα το μασίφ ξύλο έχει μεγαλύτερη αντοχή από το mdf αλλά και μεγαλύτερο  κόστος. 

Έχω γωνιακή σύνθεση της billy γύρω στα 18 χρόνια χωρίς θέμα αλλά....

Εχω πάρει ένα στοιχείο 80αρι (80cm φάρδος) το οποίο λειτουργεί σαν μπαράκι/κρυσταλιέρα και τα υπόλοιπα που έχω τα βιβλία είναι 60άρια (για το βάρος που ανέφερα). Ακόμα και τα 60άρια έχει τύχει σε κάνα δυο ράφια να τα γυρίσω ανάποδα μετά από χρόνια καθώς λόγω βάρους (είχαν πάνω μεγάλους τόμους) "πήραν" λίγο. Με το γύρισμα (σε βάθος χρόνου) ίσιωσαν. 

Αν και μου αρέσουν οι ανοιχτές βιβλιοθήκες, μετά από παρέλευση κάποιων ετών έβαλα και τα γυάλινα πορτακια, αφού προστατεύουν από τη σκόνη. Σημ. Τα πορτάκια της ικεα είναι 40άρια και κανονικά δεν κάνουν για την 60άρα βιβλιοθήκη. Για να το ξεπεράσω έβαλα δίπλα μία ραφιερα για cd/dvd (20cm πλάτος) κι έτσι με 2 πόρτες κλείνω δύο ραφιέρες (60+20cm).

Επίσης θα ξέρεις ότι τουλάχιστον στις mdf (δεν ξέρω για τις ξύλινες) τα ράφια ρυθμίζονται ως προς το ύψος με εξαίρεση το μεσαίο που είναι σταθερά βιδωμένο (αποτελεί δομικό στοιχείο του συνόλου) 

Οπότε λες πως η μοριοσανίδα σε βάθος μερικών χρόνων θα λυγίσει στο κέντρο, ειδικά αν το ράφι είναι γεμάτο με βαριά βιβλία (στα specs λέει μέγιστο βάρος 30 κιλών, μέχρι εκεί θα το γεμίσω). Και στη Hemnes είναι ρυθμιζόμενα τα ράφια (εκτός από το μεσαίο). Σκέφτομαι το ξύλο απλά είναι πολύ ακριβό και διστάζω. Τη βιβλιοθήκη αυτή (ή τα κομμάτια τελοσπάντων, στην περίπτωση που πάρω 2-3 και τα βάλω διάσπαρτα μέσα στο σπίτι) την προορίζω για το πατρικό μου με σκοπό να μείνει εκεί για πάντα, χωρίς μετακινήσεις και φθορές, να μείνει σε βάθος δεκαετιών μόνιμα. Η μοριοσανίδα του ikea είναι μια οικονομική πρώτη λύση, όμως καταλαβαίνω πως για βάθος δεκαετιών δύσκολα θα αντέξει χωρίς τα ράφια να λυγίσουν. Από την άλλη, μια χειροποίητη ξύλινη βιβλιοθήκη από επιπλοποιό κοστίζει μερικά χιλιάρικα και δεν μπορώ να διαθέσω τόσα. Η Hemnes που είναι από μασίφ ξύλο πεύκου πιστεύεις θα αντέξει μακροπρόθεσμα; Δεν είναι τόσο ανθετικό όσο η δρυς ή η καρυδιά, αλλά το πεύκο σε αυτά τα χρήματα ναι μεν τσιμπημένο αλλά φαίνεται να είναι καλή επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ανέφερα δεν έχω εμπειρία από τις ξύλινες του ικεα. 

Για να μην σε τρομάξω ως προς την billy να ξαναπώ ότι το "σκεβρωμα" που ανέφερα αφορά κάποια από τα ράφια τα οποία όντως είχαν βάρος (όταν λέω "βάρος" ΔΕΝ εννοώ ένα ράφι με απλά paperback βιβλία, όπου εκεί δεν είχα θέμα). Επίσης μια και τις έχω κοντά στα 20 χρόνια θεωρώ ότι κρατάνε μια χαρά. 

Σημ. Το θέμα με 80άρι ράφι που δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί για βαριά βιβλία δεν ήταν δική μου σκέψη καθώς το ανέφερε τότε στα σχετικά φυλλάδια το ικεα (το μακρινό 2005-2006 που τα πήρα) 

Τελειώνοντας να σου πω ότι συγκρινόμενη η billy με την αντίστοιχη της νεοσετ τότε (για να έχεις μία τάξη μεγέθους) που είχα κοιτάξει (μιλάω για ίδια φάση mdf και όχι για διαφορετικό πχ ξύλο) ήταν σημαντικά φθηνότερη. Δεν θυμάμαι ακριβώς τα νούμερα αλλά μου έχει μείνει ότι με το κόστος όλης της γωνιακής σύνθεσης σε billy θα μου στοίχιζε ΜΟΝΟ το ένα σκέλος του "Γ" σε νεοσετ. Και μάλιστα με τιμές "προσφοράς" αφού ήταν περίοδος που είχαν "μήνα βιβλιοθήκης" (έκαναν κάτι προωθητικές ενέργειες αυτού του τύπου τότε) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την hemnes την έχω (όπως και πολλά άλλα έπιπλα της συγκεκριμένης σειράς) 5+ χρόνια. Αρκετά φορτωμένη με πολλά βαριά βιβλία, δεν έχει πάθει τίποτα (ούτε έχει στραβώσει κανένα ράφι) και είναι και πολύ καλαίσθητη. Προσοχή μόνο το κάθε ράφι ξεκινάει πιο μέσα από τον "σκελετό" μπροστά και έτσι το ακριανό βιβλίο δεν μπορείς  να το βγάλεις αν έχει τέρμα γεμάτο το ράφι αν δεν αφαιρέσεις και κάποιο άλλο βιβλίο πρώτα. Δεν ξέρω πως να στο περιγράψω καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πάνω από 2 δεκαετίες χρησιμοποιώ τις Billy, κανένα πρόβλημα, κανένα σκέβρωμα.

Έχεις την ευελιξία να κάνεις του κόσμου τις συνθέσεις. Προσωπικά έχω φτιάξει και γωνίες, έχω περάσει και extensions (ως προς το ύψος) της Billy, και έχω κάνει και μόντες τύπου κλειστές ραφιέρες καρφωμένες στον τοίχο χωρίς πρόβλημα βάρους. Ύψος ρυθμίζεις όπου επιθυμείς εσύ, έχει πολλές επιλογές με τις έτοιμες τρύπες.

Όλα τα παραπάνω με πολλά βαριά βιβλία, βινύλια και cd.

Αν τα συγκρίνεις με τα υπόλοιπα (πραγματικά) ξύλα που αναφέρονται από τους υπόλοπους, σαφώς υποδεέστερη ποιότητα τα Billy. Απλά οπτικά (και πρακτικά σε μένα) δεν βλέπω κανένα λόγο να μην τα προτιμήσω ξανά σε άλλο σε άλλο project.

Από κει και πέρα, μπαίνουν άλλοι (αισθητικοί) παράγοντες να προτιμήσεις κάτι άλλο, θέμα δικό σου λοιπόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις! Κάτι τελευταίο, σκέφτομαι και την επιλογή παραγγελίας σε επιπλοποιό.

Τα χειροποίητα από ξύλο πχ οξιάς, καρυδιάς κλπ από επιπλοποιό είναι τόσο πολύ ανώτερης ποιότητας σε σχέση με α) το μασίφ πεύκο του ικεα και β) μελαμίνες/μοριοσανίδες/MDF;

Ενδεικτικά ξέρετε πόσο κοστίζουν αυτά; Γενικά έχω την εντύπωση πως παίζουν σε 1-3 χιλιάρικα ανά τεμάχιο και είναι πάρα πολλά τα λεφτά, αξίζουν τόσα πολλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, kax54638 είπε

Την hemnes την έχω (όπως και πολλά άλλα έπιπλα της συγκεκριμένης σειράς) 5+ χρόνια. Αρκετά φορτωμένη με πολλά βαριά βιβλία, δεν έχει πάθει τίποτα (ούτε έχει στραβώσει κανένα ράφι) και είναι και πολύ καλαίσθητη. Προσοχή μόνο το κάθε ράφι ξεκινάει πιο μέσα από τον "σκελετό" μπροστά και έτσι το ακριανό βιβλίο δεν μπορείς  να το βγάλεις αν έχει τέρμα γεμάτο το ράφι αν δεν αφαιρέσεις και κάποιο άλλο βιβλίο πρώτα. Δεν ξέρω πως να στο περιγράψω καλύτερα.

Ακριβως το ιδιο και εγω τα εχω 7-8 χρονια μαζι με την ντουλαπα ,την συρταριερα ,την παπουτσοθηκη,ολα της σειρας hemnes και δεν εχουν κανει κιχ.Προσοχη γιατι πλεον την σειρα hemnes η ΙΚΕΑ την βγαζει με μοριοσανιδα γιατι σωζει το περιβαλον ,τον πλανητη ,την αρμονια του συμπαντος και λοιπες παρλαπιπες.

Οχι δεν το κανει επειδη ειναι φτηνοτερες να παραχθουν και ετσι αυξανει τα κερδη της ,για το καλο της ανθρωποτητας το κανει.

Η βιβλιοθηκη ειναι ακομα μασιφ ξυλο νομιζω.

Επεξ/σία από Seldon68
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις σε ποιον θα παραγγείλεις, καθώς οι τιμές των ξύλων δεν είναι χαμηλές και προφανώς, όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Αν και μια βιβλιοθήκη με απλές γραμμές δεν είναι κάτι δύσκολο, η ξυλεία που θα χρησιμοποιηθεί είναι σημαντική. Τόσο από το ξύλο αυτό καθαυτό (πεύκο, οξιά, καρυδιά, κλπ) όσο και από την κατάσταση/ποιότητα του (υπάρχουν ξύλα α, β, γ, κλπ διαλογής και ξύλα πιο "υγρά" ή πιο "ξερά" απ' ότι θα έπρεπε).

Γενικά μιλώντας αν θες μία βιβλιοθήκη που θα "αφήσεις στα παιδιά σου" (όπως γινόταν στο παρελθόν με τις επιλογές των επίπλων) πας για κατά παραγγελία σε καλό μαραγκό. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κρατήσει για "μια ζωή" (εγώ όπως σου είπα οδεύω προς την 20ετία με την billy και δεν βλέπω λόγο να αλλαχτεί στο εγγύς μέλλον) πας για ikea. 'Ενα συν που έχει η του ικέα είναι ότι επειδή δεν είναι τόσο ακριβή επιλογή πάντα έχεις το option κάποια στιγμή να την αλλάξεις σχετικά "ανώδυνα" (€€) και να "φρεσκάρεις" λίγο και την εικόνα του χώρου σου. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η γενικότερη εικόνα και οι επιλογές επίπλων που έχεις κάνει στο σπίτι σου. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι "δια χειρός Βαράγκη" σίγουρα η του ικέα (ακόμα και το μασίφ ξύλο) θα "κλωτσάει"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/3/2024 στις 7:15 ΜΜ, haris_216 είπε

Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις σε ποιον θα παραγγείλεις, καθώς οι τιμές των ξύλων δεν είναι χαμηλές και προφανώς, όπως σε όλα τα πράγματα, υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες. Αν και μια βιβλιοθήκη με απλές γραμμές δεν είναι κάτι δύσκολο, η ξυλεία που θα χρησιμοποιηθεί είναι σημαντική. Τόσο από το ξύλο αυτό καθαυτό (πεύκο, οξιά, καρυδιά, κλπ) όσο και από την κατάσταση/ποιότητα του (υπάρχουν ξύλα α, β, γ, κλπ διαλογής και ξύλα πιο "υγρά" ή πιο "ξερά" απ' ότι θα έπρεπε).

Γενικά μιλώντας αν θες μία βιβλιοθήκη που θα "αφήσεις στα παιδιά σου" (όπως γινόταν στο παρελθόν με τις επιλογές των επίπλων) πας για κατά παραγγελία σε καλό μαραγκό. Αν δεν σε ενδιαφέρει να κρατήσει για "μια ζωή" (εγώ όπως σου είπα οδεύω προς την 20ετία με την billy και δεν βλέπω λόγο να αλλαχτεί στο εγγύς μέλλον) πας για ikea. 'Ενα συν που έχει η του ικέα είναι ότι επειδή δεν είναι τόσο ακριβή επιλογή πάντα έχεις το option κάποια στιγμή να την αλλάξεις σχετικά "ανώδυνα" (€€) και να "φρεσκάρεις" λίγο και την εικόνα του χώρου σου. Φυσικά πάντα παίζει ρόλο και η γενικότερη εικόνα και οι επιλογές επίπλων που έχεις κάνει στο σπίτι σου. Αν όλα τα υπόλοιπα είναι "δια χειρός Βαράγκη" σίγουρα η του ικέα (ακόμα και το μασίφ ξύλο) θα "κλωτσάει"

Ναι καταλαβαίνω τι εννοείς. Μάλλον την Hemnes από ικεα θα πάρω, 2 τεμάχια, εκεί καταλήγω, που βγαίνει 500€ τα δύο. Ρώτησα και ξυλουργους για μια γνωμη επί του θέματος και τιμές. Και οι δύο μου είπαν αμα πάμε σε ξύλο ξύλο, ξεφεύγουμε πολύ πάμε σε χιλιάρικα, πληθυντικός. Ενδεικτικα ο ένας μαραγκος μου είπε 1200 τα δύο από μελαμίνη μοριοσανιδα και ένας δεύτερος μου είπε 800 το ένα τεμάχιο απo mdf με κάποια σημεία επένδυση απο καπλαμα καστανια. Οπότε στα δύο πάμε 1600 με mdf, δλδ 1000€+ παραπανω από του ικεα το μασίφ ξυλο στα 500 τα δύο τεμάχια (συν τα μεταφορικά). Η αλήθεια είναι πως είναι πολλά τα λεφτά για χειροποίητη κατασκευή, ακόμα και από μελαμίνη ή mdf. Και το κόστος γίνεται ακόμη πιο αισθητό όταν πρόκειται για δύο βιβλιοθήκες. Επειδή σκέφτομαι ότι απο το ικεα παίρνω μασίφ ξύλο με μόνο 500€ και για τις δύο βιβλιοθήκες. 

Βέβαια και οι δύο μου είπαν πάχος ραφιού 2,5 εκ για να αντέχει το βάρος με τόσο μήκος (90εκ μήκος ζητησα μονοκόμματο ραφι). Στου ικεα όμως η hemnes έχει πάχος μόνο 1,75εκ και το πεύκο κάνει βαθουλωματα και γρατζουνιές πανευκολα είναι μαλακό ξύλο. Επίσης η Hemnes είναι λίγο πιο μικρή σε διαστάσεις απο αυτο που θα ηθελα και που θα εκανε ο μαραγκος. Εγώ θα ήθελα 215-95-32 ώστε τα ράφια να ισαπεχουν με καθαρό κενο ενδιάμεσα μεταξύ τους 31εκ, ενώ τώρα με την Hemnes τα δύο ανοίγματα από τα έξι θα πρέπει να είναι μερικά εκατοστά στενοτερα, το οποίο εντάξει δεν είναι και τόσο κρίσιμο απλά θα είναι οπτικά ανομοιομορφα.

Οπότε προσπαθώ να ζυγίσω τι συμφέρει από θέμα ποιότητα υλικού, αντοχή κατασκευής και χρημάτων. Από τις 3 αυτές επιλογές τι θα επιλέγατε;

1) Μελαμινη-μοριοσανιδα πάχους 2,5 εκ και μήκους 90 εκ ραφι στα 1200€ οι δύο βιβλιοθηκες;

2) Mdf με μερικη επένδυση καπλαμα καστανιας (πλαινα και φατσα) πάχους 2,5 εκ και μήκους 90 εκ ραφι στα 1600€ οι δύο βιβλιοθηκες;

3) Ikea Hemnes μασίφ ξύλο πεύκου με πάχος ραφιού 1,75 εκ και μήκους 85 εκ στα 575€ οι δύο βιβλιοθήκες (μαζί με μεταφορικα);

Στις 28/3/2024 στις 9:43 ΠΜ, kax54638 είπε

Την hemnes την έχω (όπως και πολλά άλλα έπιπλα της συγκεκριμένης σειράς) 5+ χρόνια. Αρκετά φορτωμένη με πολλά βαριά βιβλία, δεν έχει πάθει τίποτα (ούτε έχει στραβώσει κανένα ράφι) και είναι και πολύ καλαίσθητη. Προσοχή μόνο το κάθε ράφι ξεκινάει πιο μέσα από τον "σκελετό" μπροστά και έτσι το ακριανό βιβλίο δεν μπορείς  να το βγάλεις αν έχει τέρμα γεμάτο το ράφι αν δεν αφαιρέσεις και κάποιο άλλο βιβλίο πρώτα. Δεν ξέρω πως να στο περιγράψω καλύτερα.

Πήγα σήμερα στο ικεα και την είδα από κοντά πώς είναι. Ναι ξέρω τι εννοείς, οι ακρες στο ραφι είναι μερικά εκατοστά πιο μέσα από την πλαϊνή φάτσα δοκό και αμα ειναι γεμάτο βιβλία δεν μπορείς να τραβήξεις το ακριανο βιβλίο να το βγάλεις από την άκρη, δεν είναι πρόβλημα αυτό βέβαια ναι. Οπότε γενικά είσαι πολύ ευχαριστημένος από την Hemnes από άποψη αντοχής πολύ καλό αυτό, ευχαριστώ!

Είχες μήπως κανένα θέμα με τα ποδαρακια πάνω στα οποία πατάει το ραφι μπροστά για να στηριχτει; Υπάρχουν πολλές κριτικές στο αμαζον που λένε πως μετά από λίγο καιρό σα να μαζευε λίγο το ξύλο στις άκρες και επειδή ήταν πολύ μικρό σε μήκος το ποδαράκι δεν έφτανε να πατήσει και ξαφνικά φευγανε ράφια πέφτανε κάτω και δεν στέκονταν. Σου έτυχε κάτι τέτοιο ποτέ;

Βέβαια το 2019 η ικεα έβγαλε επίσημη ανακοίνωση για το πρόβλημα αυτό και έβγαλε νέα ποδαρακια πιο μακριά, φαντάζομαι πως πλέον όλες περιέχουν αυτά τα νέα ποδαρακια.

https://www.ikea.com/us/en/newsroom/corporate-news/safety-announcement-hemnes-bookcases-and-glass-cabinets-pubd05feb07

https://www.ikea.cn/cn/en/newsroom/get-the-new-pins-for-free-for-your-hemnes-pub4a749d51

 

Επεξ/σία από chester20080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα δηλώσω ξεκάθαρα ευχαριστημένος από το ikea μέχρι τώρα. Κι έχουμε στο σπίτι αρκετά πράγματα καθώς εκτός από βιβλιοθήκη έχουμε κρεββάτι, συρταριέρες (πληθυντικός αριθμός), καρέκλες+τραπεζάκι μπαλκονιού και διάφορα άλλα ψιλολόγια (πολύ καλός και vfm ο ανεμιστήρας οροφής, που δυστυχώς δεν έχει πλέον) σε σημείο να μπορούσε άνετα να "χτίσουμε" φωτογραφία για κατάλογό του. Όλα μια χαρά, υπολογίζοντας πάντα τα λεφτά που δίνεις και βέβαια συγκρινόμενα με αντίστοιχα της αγοράς.

That being said θα πρέπει να επισημάνω ότι, με δεδομένο ότι οι "κύριες" αγορές μας (κατά το αρχικό στήσιμο του σπιτιού) ήταν πριν σχεδόν 20 χρόνια έχω δει πλέον μια πτώση ποιότητας (κατά τη γνώμη μου πάντα) και σίγουρα ένα "τσίμπημα" στις τιμές (δικαιολογημένο ή όχι) τελευταία. Αυτό σημαίνει ότι όποιος ενδιαφέρεται δεν πρέπει απλά να στηριχτεί ΜΟΝΟ στις απόψεις αυτών που έχουν πχ τη billy αλλά την πήραν προς 20ετίας (όπως εγώ) αλλά να δει/αξιολογήσει από κοντά την "σημερινή" billy (ή την όποια άλλη σειρά)

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, chester20080 said:

Είχες μήπως κανένα θέμα με τα ποδαρακια πάνω στα οποία πατάει το ραφι μπροστά για να στηριχτει; Υπάρχουν πολλές κριτικές στο αμαζον που λένε πως μετά από λίγο καιρό σα να μαζευε λίγο το ξύλο στις άκρες και επειδή ήταν πολύ μικρό σε μήκος το ποδαράκι δεν έφτανε να πατήσει και ξαφνικά φευγανε ράφια πέφτανε κάτω και δεν στέκονταν. Σου έτυχε κάτι τέτοιο ποτέ;

Βέβαια το 2019 η ικεα έβγαλε επίσημη ανακοίνωση για το πρόβλημα αυτό και έβγαλε νέα ποδαρακια πιο μακριά, φαντάζομαι πως πλέον όλες περιέχουν αυτά τα νέα ποδαρακια.

https://www.ikea.com/us/en/newsroom/corporate-news/safety-announcement-hemnes-bookcases-and-glass-cabinets-pubd05feb07

https://www.ikea.cn/cn/en/newsroom/get-the-new-pins-for-free-for-your-hemnes-pub4a749d51

 

Όχι κανένα τέτοιο πρόβλημα. Όντως είναι μασίφ ξύλο αλλά μαλακό (δηλαδή με ένα χτύπημα κάνει εύκολα σημάδι). Την έχω πάντως φορτωμένη πάνω από το όριο που δίνει η ΙΚΕΑ (σκληρόδετα βιβλία από άκρη σε άκρη σε όλο το ράφι) και δεν έχει πάθει τίποτα. Πάντα βέβαια στερεωμένη στον τοίχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, haris_216 είπε

Θα δηλώσω ξεκάθαρα ευχαριστημένος από το ikea μέχρι τώρα. Κι έχουμε στο σπίτι αρκετά πράγματα καθώς εκτός από βιβλιοθήκη έχουμε κρεββάτι, συρταριέρες (πληθυντικός αριθμός), καρέκλες+τραπεζάκι μπαλκονιού και διάφορα άλλα ψιλολόγια (πολύ καλός και vfm ο ανεμιστήρας οροφής, που δυστυχώς δεν έχει πλέον) σε σημείο να μπορούσε άνετα να "χτίσουμε" φωτογραφία για κατάλογό του. Όλα μια χαρά, υπολογίζοντας πάντα τα λεφτά που δίνεις και βέβαια συγκρινόμενα με αντίστοιχα της αγοράς.

That being said θα πρέπει να επισημάνω ότι, με δεδομένο ότι οι "κύριες" αγορές μας (κατά το αρχικό στήσιμο του σπιτιού) ήταν πριν σχεδόν 20 χρόνια έχω δει πλέον μια πτώση ποιότητας (κατά τη γνώμη μου πάντα) και σίγουρα ένα "τσίμπημα" στις τιμές (δικαιολογημένο ή όχι) τελευταία. Αυτό σημαίνει ότι όποιος ενδιαφέρεται δεν πρέπει απλά να στηριχτεί ΜΟΝΟ στις απόψεις αυτών που έχουν πχ τη billy αλλά την πήραν προς 20ετίας (όπως εγώ) αλλά να δει/αξιολογήσει από κοντά την "σημερινή" billy (ή την όποια άλλη σειρά)

μωρέ από κοντά την ειδα, σιγουρα εχει καποια μειονεκτηματα, ομως το θεμα ειναι να το δεις συγκριτικα με τις αλλες επιλογες που υπαρχουν. Δεν ειμαι ουτε τεχνιτης ουτε ειδικος στα επιπλα, πρωτη φορα ασχολουμαι τοσο και δεν ξερω. Η απορια μου ειναι πώς γινεται το ικεα να δινει μασιφ ξυλο στα 250 ενω ο ξυλουργος για μοριοσανιδα+μελαμινη θελει 600 και για mdf θελει 800, υλικα που υποτιθεται ειναι κατωτερα απο το πευκο. Γιαυτο αναρωτιεμαι μηπως εχει καμιά κρυφη παγιδα το πευκο του ικεα, λογω μαζικης παραγωγης πχ να ειναι δευτερης και τριτης ποιοτητας και τελικα δεν κρατησει. Ομως οκ παω το βλεπω απο κοντα, δεν ξερω να το αξιολογησω κατά ποσο δλδ θα αντεξει, βλεπω απλως ενα ωραιο επιπλο με ξυλο (απο',τι λενε) και μετραω διαστασεις, μεχρι εκει ξερω να αξιολογω επιπλα 😄 τωρα τι διαφορα εχει αυτο στην πραξη σε αντοχη απο το mdf, τη μελαμινη και τη μοριοσανιδα ή ακομα και απο το κοντρα πλακε, αν λαβουμε υποψιν μηκος, παχος και υλικο, δεν το ξερω γιαυτο ειπα να ρωτησω εδω μηπως καποιος ξερει κατι παραπανω να μου δωσει μια γνωμη για αυτα τα 3-4 υλικα τι ειναι καλυτερο και τι συμφερει 🙏

Επεξ/σία από chester20080
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει χαοτικη διαφορα μεταξυ προιοντων μαζικης παραγωγης απο την μια και επι παραγγελια προιον απο την αλλη.Τα χωριζει ενα χαος.

Αν η ΙΚΕΑ εφτιαχνε 10 βιβλιοθηκες hemnes θα στοιχιζαν 100.000€ η μια ,τωρα που βγαζει 1.000.000 κομματια στοιχιζει 200€ η μια ,ειναι αυτο που οι οικονομολογοι ονομαζουν economy of scale.

Πηγαινε παρε μια hemnes και τελος.Το παρασκεφτεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...