Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την επιτάχυνση ford fiesta Mk7 1.6 βενζίνη


Redi96

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά θα ήθελα την άποψη σας και μια βοήθεια σε όποιον έχει συμβεί.... τελευταία αντιμετωπίζω ένα θέμα με το αμάξι που με ανησυχεί πάρα πολύ και παράλληλα με ξενερώνει,λοιπόν σε πορεία με σταθερή ταχύτητα στα καλά καθούμενα αν αφήσω το γκάζι και το ξαναπατήσω παίρνει στροφές μετά από 2 με 3 δευτερόλεπτα...έχω ένα οργανακι της konnwei και το καταλαβαίνω από εκεί ότι συμβαίνει αυτό γιατί σβήνει και αυτό...πρέπει να σταματήσω να το σβήσω να το αφήσω δύο λεπτά περίπου και να ξαναβάλω μπροστά τότε εξαφανίζεται το πρόβλημα, υπόψιν ότι δεν έχω κάποιο σφάλμα στο αμάξι ούτε τσεκ ούτε τίποτα, και την περασμένη εβδομάδα στα καλά καθούμενα μου έβγαλε βλάβη u0001 και u0121 και έσβησε το αμάξι...δεν έπαιρνε μπρος και δεν μιζαρε το αμάξι το άφησα κάνα λεπτό και πήρε κανονικά έσβησε της βλάβες και όλα...αυτό το αναφέρω γιατί υποθέτω πως μπορεί να υπάρχει κάποια σύνδεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Redi96 είπε

Γεια σας παιδιά θα ήθελα την άποψη σας και μια βοήθεια σε όποιον έχει συμβεί.... τελευταία αντιμετωπίζω ένα θέμα με το αμάξι που με ανησυχεί πάρα πολύ και παράλληλα με ξενερώνει,λοιπόν σε πορεία με σταθερή ταχύτητα στα καλά καθούμενα αν αφήσω το γκάζι και το ξαναπατήσω παίρνει στροφές μετά από 2 με 3 δευτερόλεπτα...έχω ένα οργανακι της konnwei και το καταλαβαίνω από εκεί ότι συμβαίνει αυτό γιατί σβήνει και αυτό...πρέπει να σταματήσω να το σβήσω να το αφήσω δύο λεπτά περίπου και να ξαναβάλω μπροστά τότε εξαφανίζεται το πρόβλημα, υπόψιν ότι δεν έχω κάποιο σφάλμα στο αμάξι ούτε τσεκ ούτε τίποτα, και την περασμένη εβδομάδα στα καλά καθούμενα μου έβγαλε βλάβη u0001 και u0121 και έσβησε το αμάξι...δεν έπαιρνε μπρος και δεν μιζαρε το αμάξι το άφησα κάνα λεπτό και πήρε κανονικά έσβησε της βλάβες και όλα...αυτό το αναφέρω γιατί υποθέτω πως μπορεί να υπάρχει κάποια σύνδεση!

Τους παραπάνω κωδικούς που αναφέρεις το 

U0121 αναφέρουν ότι χάνεται η επικοινωνία με τη μονάδα abs 

Και το αλλά είναι σχετικό με τη επικοινωνία canbus .

Ρώτησε σε κάποιο που ασχολείται με τα Ford . Δες τις φισες και τις γειώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε που θα το πας, γιατί σε παρόμοια βλάβη σε accent του πατέρα μου, αλλάχτηκαν πολλαπλασιαστής...ξανά πολλαπλασιαστής γιατί θεωρήθηκε ότι είχε πρόβλημα, μετα δυναμό...τελικά μετά από επίσκεψη στο επίσημο σέρβις στο Ηράκλειο Κρήτης όπου αξιώθηκαν να διαβάσουν σωστά τον εγκέφαλο αλλάχτηκαν αισθητήρας στροφαλου και μπαταρια και τέλος το πρόβλημα. Εμάς έσβηνε τελειως στο δρόμο και έπαιρνε μπροστά ξανά χωρις πρόβλημα κάποιες ώρες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SpirtouLisS said:

Πρόσεξε που θα το πας, γιατί σε παρόμοια βλάβη σε accent του πατέρα μου, αλλάχτηκαν πολλαπλασιαστής...ξανά πολλαπλασιαστής γιατί θεωρήθηκε ότι είχε πρόβλημα, μετα δυναμό...τελικά μετά από επίσκεψη στο επίσημο σέρβις στο Ηράκλειο Κρήτης όπου αξιώθηκαν να διαβάσουν σωστά τον εγκέφαλο αλλάχτηκαν αισθητήρας στροφαλου και μπαταρια και τέλος το πρόβλημα. Εμάς έσβηνε τελειως στο δρόμο και έπαιρνε μπροστά ξανά χωρις πρόβλημα κάποιες ώρες μετά.

κλασσικό σύμπτωμα crankshaft sensor, στην αρχη κάνει ζόρια όταν σταματήσεις και αφήσεις το αυτοκίνητο καποια ώρα σβηστό και ανεβεί η ζετέ  δεν παιρνει εύκολα μπρος και αργοτερα ενώ πας κανονικά μολις θερμανθεί αρκετά δεν δίνει σήμα και απλά σβήνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 10:33 ΠΜ, Sablj είπε

Πήγαινε στο μηχανικό σου...

Επειδή δεν βρισκουμε άκρη και με τον μηχανικό για αυτό μου είπε ότι μάλλον είναι κάτι ηλεκτρολογικό αλλά δεν το κάνει πάντα μπορεί να περάσει πάρα πολύς καιρός..

Στις 28/3/2024 στις 10:21 ΜΜ, Black Demis είπε

καπου γινεται χαμος με πλεξουδες θελει ελεγχο απο ηλεκτρολογο και μηχανικο   ΚΑΛΟ

Αυτό πιστεύω και εγώ και προς τα εκεί είμαι και εγώ πρέπει να βρω έναν καλο ηλεκτρολόγο ωστε να ελέγξουμε όλες τα Φις μήπως και κάποιο έχει σπάσει δεν κάνει καλή επαφή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...