Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια σαν Elden Ring, Dark Souls


gherudos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bloodborne! Aν δεν το έχεις παίξει ήδη δηλαδή...

Αν λάτρεψες πάντως τα Nioh 1 & 2, το Wo Long κινείται ακριβώς στην ίδια λογική, οπότε αν θες απλά τζούρα από soulslike θα κάνει την δουλειά. Τώρα πιο κακό ή όχι, αυτά είναι υποκειμενικά, αλλά νομίζω ότι είναι αρκούντως ικανοποιητικό και απαιτητικό, όχι όμως στο ομολογουμένως αποθαρρυντικό πλαίσιο του Sekiro, το οποίο παρομοίως έχω παρατήσει εδώ και αρκετό καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Bloodborne ήταν το πρώτο μου souls παιχνίδι και ενώ το έπαιξα και το έσβησα στα πρώτα 10 λεπτά ήρθε η καραντίνα όπου έμεινα 40 ημέρες στο σπίτι και αναγκάστηκα να πιάσω παιχνίδια που είχα αφήσει. Εν τέλη το λάτρεψα και έγινα φανατικός των souls.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2024 στις 8:02 ΜΜ, gherudos είπε

Και το Lords of the fallen τερμάτισα και το Lies of P και όλα τα αλλά που φαντάζεστε!!! Έχω ξεμείνει τώρα από souls και θέλω κάτι να γεμίσω το χρόνο μου μέχρι να βγει το shadow of the erdtree!

Lords of the fallen πάντως υπάρχουν 2 τίτλοι. Ο παλιός του 2014 για ps4, τον οποίο θυμάμαι με πολύ αγάπη και εύκολα τον πρότεινα για διασκέδαση, αλλά και ο νέος του ps5, με τον οποίο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, οπότε και δεν εκφέρω άποψη, αλλά ακούω και διαβάζω καλά λόγια γενικά και πιστεύω πως θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπής τίτλος, χωρίς να ξεχωρίζει, όπως και ο προκάτοχος του. Αν σου έχει διαφύγει τελικά ένα από τα δύο, είναι μια καλή ευκαιρία να το παίξεις και να μας πεις.


Θα γίνω όμως «αιρετικός» και «βλάσφημος» βεβαίως και θα τολμήσω να βάλω/προτείνω στην κατηγορία soulsborne/soulsike ή κάτι κοντά σε αυτά, αν προτιμάτε και τα Blasphemous I (ps4) & II (ps5), μιας και δεν αναφέρθηκε κανείς έως τώρα. Κυρίως στηρίζεται η άποψη αυτή, λόγω της σκοτεινής Μεσαιωνικής ατμόσφαιρας, που αποπνέουν και τα δύο παιχνίδια στο lore και τον κόσμο τους, των διαφορετικών και δύσβατων μονοπατιών που ανοίγονται μπροστά μας, για ανταμοιβές, shortcuts και boss fights, της λογικής του retrieve currency, όταν πεθαίνεις από το ίδιο σημείο, κάτι φυσικά που συμβαίνει συχνά (you will die a lot) στα souls και είναι άλλη μια ομοιότητα και τέλος τα όπλα, τα skills, καθώς και τα upgrade σε όλα αυτά που ενισχύουν το παιχνίδι μας. Βεβαίως το Blasphemous έχει διαχωρίσει ξεκάθαρα την θέση του, όσον αφορά το είδος (genre), που υπηρετεί και είναι ένα καθαρόαιμο side scrolling (2D) hack 'n' slash. Ως εκ τούτου υπάρχει παντελής απουσία του stamina και συνεπώς δεν υπάρχει ανάγκη διαχείρισης του, γεγονός, που καθιστά κατά τι πιο εύκολο το gameplay για αρκετούς και αποτελεί το πιο ισχυρό επιχείρημα για την μη ένταξη του στην συγκεκριμένη κατηγορία των soulslike παιχνιδιών, τα οποία κατά βάσει, αλλά όχι απαραίτητα και εξ ορισμού κατ' εμέ, είναι action rpg (Βλασφημία!). Προσωπικά θεωρώ πως αυτό αναπληρώνεται από άλλους μηχανισμούς, που διαθέτει το παιχνίδι και ακόμα και έτσι παραμένει δύσκολο και απαιτητικό στο gameplay/combat του, παραπέμποντας ευθέως σε soulsborne μάλιστα με την επιλογή του ουσιαστικά ανώνυμου ήρωα μας “Penitent one”. Πόσες άλλες τέτοιες παρεμφερείς προσφωνήσεις (Ashen one λ.χ.) υπάρχουν στα soulsborne παιχνίδια αλήθεια για τον ήρωα μας, ασχέτως customization ή όχι, που δεν ορίζει το είδος ενός παιχνιδιού εντέλει; Ρητορική ερώτηση... Ξέρω. Είμαι βλάσφημος και ιερόσυλος. Το κάνω να πουλήσω.


Κατά τα λοιπά προσυπογράφω όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια, που αναφέρθηκαν ήδη από τα παιδιά στο νήμα και επικροτώ Hollow Knight.


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν προτάσεις για παιχνίδι πολύ καλές (ειδικά η σειρά God of War -αγαπάμε Kratos-), αλλά νομίζω πως απέχουν παρασάγγας από το να χαρακτηριστούν soulslike ή έστω παρεμφερή με Elden & Souls, που ζήτησε ο φίλος μας, που τα έχει παίξει όλα. Και στα δύο η δυσκολία είναι θέμα επιλογής με διάφορα επίπεδα από εύκολο ή δύσκολο. Δεν υπάρχουν bonfires και η πρόοδος ή το in game currency ή xp που έχεις συγκεντρώσει δεν χάνονται με κάθε θάνατο. Ενώ και το σύστημα μάχης που έχουν και τα δύο, ασχέτως αν το χαρακτηρίσεις εύκολο ή δύσκολο, δεν είναι αυτό που είθισται να παρέχουν τα soulslike, δηλαδή δίκαιο μεν, χωρίς να συγχωρεί λάθη δε. "Χορογραφία", όπως το είχες αναφέρει.

Άλλη μια σειρά που διαβάζω πως φέρνει σε souls είναι τα δύο τελευταία Star Wars Jedi (Fallen Order & Survivor). Για το πρώτο (Fallen Order) έχω άποψη και παρά το γεγονός πως είχε κάποιες απολαυστικές μάχες, προσωπικά το εγκατέλειψα γρήγορα λόγω του ανελέητου backtracking που το βαρέθηκα πολύ γρήγορα. Ωστόσο αναγνωρίζω πως ίσως το έχω αδικήσει και ίσως μελλοντικά να του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Για το Survivor τώρα δεν έχω άποψη (κι ούτε θα αποκτήσω ενδεχομένως), όμως διαβάζω ότι είναι ό,τι πιο κοντά σε souls υπάρχει (?). Αν κάποιο άλλο μέλος γνωρίζει και θέλει να συνεισφέρει στην κουβέντα με την άποψη του για το Survivor και τον ορισμό των soulslike, ευχαρίστως θα την διάβαζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έπαιξα κάποιο Star Wars που ήταν souls like αλλά δεν με τρέλανε. Αυτό το συναίσθημα που σου δίνει η ποιότητα των παιχνιδιών της from software δεν το βρίσκεις εύκολα. Ίσως η μόνη εξαίρεση το Lies of P το οποίο ήταν καταπληκτικό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gherudos είπε

Η αλήθεια είναι ότι έπαιξα κάποιο Star Wars που ήταν souls like αλλά δεν με τρέλανε

Τα Jedi παιχνίδια της Respawn λες που είναι παιχνιδάρες μεν, αλλά ελάχιστη σχέση έχουν με Souls παιχνίδι πέρα από μερικά στοιχεία όπως το bonfire και κάποια σημεία του gameplay. Ειδικά σε θέμα δυσκολίας ειναι γελοία.

Από την άλλη, εγώ θα πρότεινα το Hollow Knight αν και 2D. Πολλά στοιχεία επίσης με Dark Souls, σαδιστικά δύσκολο σε πολλά σημεία όπως τα souls, ατμόσφαιρα ίσως ότι πιο κοντινό θα βρεις κτλ. 

Αν θες κάτι όσο πιο κοντά γίνεται. Lies of P, με διαφορά το πιο καλό φτιαγμένο Souls clone που έχει βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sleepychris είπε

ριξε μια ματια και στο Thymesia.

Μόλις βγήκε το τερμάτισα. Πανεύκολο…

39 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Τα Jedi παιχνίδια της Respawn λες που είναι παιχνιδάρες μεν, αλλά ελάχιστη σχέση έχουν με Souls παιχνίδι πέρα από μερικά στοιχεία όπως το bonfire και κάποια σημεία του gameplay. Ειδικά σε θέμα δυσκολίας ειναι γελοία.

Από την άλλη, εγώ θα πρότεινα το Hollow Knight αν και 2D. Πολλά στοιχεία επίσης με Dark Souls, σαδιστικά δύσκολο σε πολλά σημεία όπως τα souls, ατμόσφαιρα ίσως ότι πιο κοντινό θα βρεις κτλ. 

Αν θες κάτι όσο πιο κοντά γίνεται. Lies of P, με διαφορά το πιο καλό φτιαγμένο Souls clone που έχει βγει.

Λες να μην είχα παίξει την παιχνιδαρα Hollow Knight; Το Silk Song περιμένουμε εναγωνίως. Το Lies of P εννοείται day 1 από Αγγλία τη συλλεκτική έκδοση…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Darksiders 3

Στις 18/4/2024 στις 5:05 ΜΜ, BadIndian είπε

το Fallen Order το εγκατέλειψα γρήγορα λόγω του ανελέητου backtracking που το βαρέθηκα πολύ γρήγορα

Είναι 3D metroidvania παιχνίδι, όπως και το Darksiders 3 ή το Batman Arkham Asylum. Στυλ παίρνω δυνάμεις και μπορώ να επισκεφθώ μέρη απ' τα οποία είχα περάσει νωρίτερα και δεν ήξερα πως να φτάσω.

Το backtracking είναι μέρος του παιχνιδιού. Ίσως αν το δεις από αυτήν την οπτική γωνία να ξεπεράσεις αυτό που σε εμποδίζει να το ευχαριστηθείς.

4 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Hollow Knight αν και 2D. Πολλά στοιχεία επίσης με Dark Souls

Metroidvania είναι κι αυτό, δεν το λες souls like. Το dark souls βέβαια έχει επίσης στοιχεία metroidvania και ίσως γι' αυτό βρίσκουν πολλοί κάτι κοινό σε αυτό με παιχνίδια αυτού του στυλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Darksiders 3

Είναι 3D metroidvania παιχνίδι, όπως και το Darksiders 3 ή το Batman Arkham Asylum. Στυλ παίρνω δυνάμεις και μπορώ να επισκεφθώ μέρη απ' τα οποία είχα περάσει νωρίτερα και δεν ήξερα πως να φτάσω.

Το backtracking είναι μέρος του παιχνιδιού. Ίσως αν το δεις από αυτήν την οπτική γωνία να ξεπεράσεις αυτό που σε εμποδίζει να το ευχαριστηθείς.

 

Ακόμα θυμάμαι τον πλανήτη Zeffo όπου κάποια στιγμή χάθηκα σε έναν ναό και ήθελα να επιστρέψω στο σημείο εκκίνησης μου. Μου πήρε πάνω από δύο ώρες για να βρω τον δρόμο μου ξανά και δυστυχώς δεν έχω πλέον την πολυτέλεια του χρόνου να περιπλανιέμαι άσκοπα ψάχνοντας. Τα souls ξέρεις πως είναι λίγο πιο γραμμικά. διάδρομος με εχθρούς μέχρι να ανοίξεις το shortcut για το boss. Όπως είπα όμως γενικά είναι καλό παιχνίδι και κάποιες μάχες τις ευχαριστήθηκα. Μελλοντικά ίσως του δώσω άλλη μια ευκαιρία και να το δω από την οπτική γωνία που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα gherudos, μπορείς να δοκιμάσεις και λιγότερο επιφανείς προτάσεις όπως το SteelRising της Spider (η εταιρεία πίσω από το Greedfall), τα Immortal Unchained, Dolmen και Scars Above. Tα 3 τελευταία  εστιάζουν σε μεγάλο βαθμό σε ranged combat εκτός του melee.

220px-Steelrising_cover_art.jpg220px-Dolmen_%28video_game%29_cover.png220px-Immortal_Unchained.png220px-Scars_Above_cover.jpg

 

Επεξ/σία από Ren_of_Heavens
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...