Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδια σαν Elden Ring, Dark Souls


gherudos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω ένα παιχνίδι σαν Elden Ring, Dark Souls κτλπ. Θεωρώ ότι τα έχω παίξει όλα στο PlayStation. To Wo Long αν είναι σαν το Sekiro δεν θα το πάρω. Αν είναι σαν τα αλλά που ανέφερα θα το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gherudos είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω ένα παιχνίδι σαν Elden Ring, Dark Souls κτλπ. Θεωρώ ότι τα έχω παίξει όλα στο PlayStation. To Wo Long αν είναι σαν το Sekiro δεν θα το πάρω. Αν είναι σαν τα αλλά που ανέφερα θα το πάρω.

Κοντά στα Elden Ring και Dark souls, νομίζω ότι ειναι το Lords of the fallen. To Wo long με δυσκόλευψε αφάνταστα σε 2 Bosses (ειδικά στο πρώτο boss) αν και νομίζω ότι έριξαν τη δυσκολία του σε μεταγενέστερο patch. Γενικά πάντως παίζει πολύ με το deflect όπως και στο Sekiro και αν δεν το είχες με το Sekiro θα έλεγα να μην ασχοληθείς. Το Lords of the fallen αν και έχει φάει πολύ κράξιμο, το θεωρώ αξιοπρεπέστατο και φέρνει πιο πολύ προς DS3, φυσικά μην περιμένεις το επίπεδο το παιχνιδιών της from. Και το Lies of pi είναι καταπληκτικό, αλλά αυτό παίζει ακόμα πιο πολύ με το defect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Προτάσεις για παιχνίδια σαν Elden Ring, Dark Souls

Και το Lords of the fallen τερμάτισα και το Lies of P και όλα τα αλλά που φαντάζεστε!!! Έχω ξεμείνει τώρα από souls και θέλω κάτι να γεμίσω το χρόνο μου μέχρι να βγει το shadow of the erdtree!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα έχει παίξει λογικά όλα αυτά που λέτε . Τα μόνα ίσως που να μην έχει παίξει είναι το code vein ή το hollow knight 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 7:52 ΜΜ, gherudos είπε

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω ένα παιχνίδι σαν Elden Ring, Dark Souls κτλπ. Θεωρώ ότι τα έχω παίξει όλα στο PlayStation. To Wo Long αν είναι σαν το Sekiro δεν θα το πάρω. Αν είναι σαν τα αλλά που ανέφερα θα το πάρω.

Γιατι έχεις στην απ´ έξω το Sekiro;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Lies of P και βαζελινη για το PS5 :P Υπαρχει και το πιο παλιο που το ξεχασατε Returnal

 

Sekiro

Nioh 1 & 2 (Samurai Souls like, superb games)

Remnant from the ashes (if you have ps plus grab it now, its free until next week)(its an awesome game, shooter souls like)

Mortal Shell (amazing indie Souls like, has some cool original mechanic)

Surge 1 & 2 (Futuristic sci-fi souls like)

Hellpoint (Sci-fi Souls like, future alien kinda setting)

Lords of the Fallen (Same devs as Surge, its almost a cult classic)

Ashen (dark souls lite its called, its like if zelda/journey/darksouls had a baby)

Chronos before the ashes (more puzzles and lore, simple combat)(prequel to Remnant but more short and simple)

Necropolis (this is a Rouge like game first, but it has a souls like combat and feeling, wait for sale)

Immortal: Unchained ( I HAVEN'T PLAYED THIS) ( still its a shooter souls like indie game, its seems to have a small fan base)

Outward (this game is an open world action rpg with survival mechanics, combat and dificulty influence by dark souls

Sinner: Sacrifice for Redemption ( indie Souls like if it were just a boss rush)

2d games:

Titan Souls

Salt and Sanctuary ( very good)

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβες πάνω που θα έγραφα το salt and sanctuary.

Εξαιρετικότατο. Και σχετικά εύκολο plat.

Έχει βγει και 2 με λίγο διαφορετικό όνομα αλλά ακόμα δε το έχω παίξει.

Επίσης το thymesia και το steel rising που έδωσε το plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά όσα έχετε αναφέρει τα έχω. Μόνο το wo long δεν έχω και η απορία μου είναι για το συγκεκριμένο παιχνίδι απλά κάποιος mod άλλαξε τον τίτλο. Το Sekiro δεν μου άρεσε καθόλου και το έχω στην άκρη όταν και αν θα μου ξανάρθει η όρεξη να το ξαναπιάσω. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wo long είναι ένα πιο κακό Nioh. Αν σου άρεσε το Nioh λογικά θα παλέψεις και το Wo long. 
Το sekiro είναι μακράν το καλύτερο απο όλα τα παραπάνω. Δώστου χρόνου να καταλάβεις τι κάνεις.

Υπάρχουν και 2d σε souls λογική.
Blasphemous 1 + 2. Last faith. Death's door πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα nioh τα λάτρεψα, τα αλλά που αναφέρεις τα έχω. Στο sekiro έχω κολλήσει σε ένα boss και είχα απογοητευτεί σε σημείο να πιστεύω ότι αργότερα τα πράγματα θα χειροτερέψουν οποτε το άφησα. Στο Lies Of P το τελικό boss ήταν δύσκολο αλλα μόλις μάθεις τις κινήσεις του είναι εύκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2024 στις 1:16 ΜΜ, gherudos είπε

Τα nioh τα λάτρεψα, τα αλλά που αναφέρεις τα έχω. Στο sekiro έχω κολλήσει σε ένα boss και είχα απογοητευτεί σε σημείο να πιστεύω ότι αργότερα τα πράγματα θα χειροτερέψουν οποτε το άφησα. Στο Lies Of P το τελικό boss ήταν δύσκολο αλλα μόλις μάθεις τις κινήσεις του είναι εύκολος.

Στο Sekiro πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ξέρεις από άλλα souls παιχνίδια και πρέπει να αγκαλιάσεις τον δικό του τρόπο παιχνιδιού. Τα άλλα souls παιχνίδια έχουν πολλούς τρόπους για να αντιμετωπίσεις τους εχθρούς. Στο Sekiro ή μπαίνεις στο δικό του ρυθμό ή υποφέρεις. 

Πρέπει να μάθεις το deflect αναγκαστικά και τον ρυθμό επιθέσεων. Το αν κάνεις κακό deflect το καταλαβαίνεις από τον ήχο που κάνουν τα σπαθιά όταν συγκρούονται και από τις σπίθες που βγαίνουν. Επίσης "Hesitation is defeat". Δεν το λέει τυχαία ο Isshin. Ξέχνα την άμυνα. Πρέπει να είσαι επιθετικός. Μην αφήνεις τα boss να σπαμάρουν επιθέσεις. Deflect και επίθεση. 

Πολλοί τα παρατάνε στο boss fight του Genitsiro. Εκεί κόλλησες;

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, v-tidus είπε

Surge 1 και 2 και ξερό ψωμί! Από τα καλύτερα!

Τα έχω τερματίσει και αυτά 

14 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Στο Sekiro πρέπει να ξεχάσεις αυτά που ξέρεις από άλλα souls παιχνίδια και πρέπει να αγκαλιάσεις τον δικό του τρόπου παιχνιδιού. Τα άλλα souls παιχνίδια έχουν πολλούς τρόπους για να αντιμετωπίσεις τους εχθρούς. Στο Sekiro ή μπαίνεις στο δικό του ρυθμό ή υποφέρεις. 

Πρέπει να μάθεις το deflect αναγκαστικά και τον ρυθμό επιθέσεων. Το αν κάνεις κακό deflect το καταλαβαίνεις από τον ήχο που κάνουν τα σπαθιά όταν συγκρούονται και από τις σπίθες που βγαίνουν. Επίσης "Hesitation is defeat". Δεν το λέει τυχαία ο Isshin. Ξέχνα την άμυνα. Πρέπει να είσαι επιθετικός. Μην αφήνεις τα boss να σπαμάρουν επιθέσεις. Deflect και επίθεση. 

Πολλοί τα παρατάνε στο boss fight του Genitsiro. Εκεί κόλλησες;

Φυσικά εκεί κόλλησα!!! Εγώ και όσοι άλλοι το παρατήσαμε εξαιτίας του…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...