Προς το περιεχόμενο

Restart pc μόνο του


delpetro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φόρουμ εδώ και καμιά βδομάδα το pc μου κάνει restart μόνο του κ με πετάει στο bios η θερμοκρασίες του είναι καλές.

Screenshot_2024-03-29-08-05-07-972_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, delpetro είπε

Καλημέρα φόρουμ εδώ και καμιά βδομάδα το pc μου κάνει restart μόνο του κ με πετάει στο bios η θερμοκρασίες του είναι καλές.

Screenshot_2024-03-29-08-05-07-972_com.miui.gallery.jpg

Μπορεί να είναι χίλια δυο πραγματα.

1) Πρώτα δες πότε το κάνει αυτό και εάν συνήθως το κάνει κατά την διάρκεια μιας συγκεκριμένης εργασίας για να δεις εάν σχετίζεται με κάτι συγκεκριμένο.

2) Τσέκαρε τον δισκο σου. Κυρίως αυτόν που έχει το λειτουργικό

3) Μπορεί και το τροφοδοτικό σου να αρχίζει να τα παιζει (αρχικά στάδια).

4) Corrupted Windows files. Κάνε ένα check and repair στα Windows.

5) Corrupted BIOS.

6) Conflict of drivers. Έβαλες κάτι καινούργιο πάνω τελευταία? Ή και από κάποιο update.

7) Virus. Έχεις κάποιο antivirus? Εάν όχι βάλε. Εάν ναι καντο update και έλεγξε

8.) RAMS. Τσέκαρε τες, καθάρισε τες

Το γιατί σε βάζει στο BIOS μπορεί να είναι και η μπαταρία του CMOS. Κάνε ένα κόπο και άλλαξε τη.

Εάν είναι ο δίσκος ή τα αρχεία των Windows και δεν μπορεί να τα βρει λογικό και πάλι να σε βάζει στο BIOS

Ένα ένα βήμα και τσεκάρισμα και βλεπουμε. Ξεκινάς από τα απλά και εύκολα

 

-----

Update:

ON HOLD τα παραπάνω.

Διαβάζω στο screenshot:

Power supply sourges detected during the previous power on.

Anti-Sourge was triggered to protect system from unstable power supply unit!

 

IMG_20240329_072504.jpg.424af8a42dc99a59a7a51ba5ea04bee8.jpg

 

Στο λέει μόνο του.

Τσέκαρε συνδέσεις, καλώδια εξωτερικά, τροφοδοτικό, εσωτερικά καλώδια, προβλήματα από πίνακα ή πρίζες κλπ αν και μάλλον το τροφοδοτικό σου κάνει νερά.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, delpetro said:

Καλημέρα φόρουμ εδώ και καμιά βδομάδα το pc μου κάνει restart μόνο του κ με πετάει στο bios η θερμοκρασίες του είναι καλές.

Screenshot_2024-03-29-08-05-07-972_com.miui.gallery.jpg

Σου γραφει στο μαυρο πλαισιο οτι το τροφοδοτικο σου ειναι ασταθες. Ειναι ηδη πολυ παλιο,για μενα αγορασε ενα καινουργιο και δες τι γινεται. Μην συνεχιζεις με το ιδιο γιατι μπορει να σου καψει το υλικο. Το μυνημα ειναι απλο και σαφες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνδεσε οποιαδήποτε συσκευη usb εχεις εκτος απο πληκτρολογιο και ποντίκι.Αν στο ξανακάνει βαλε αλλο πληκτρολογιο και ποντίκι.Αν παλι το κάνει, δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό.Επισης τσεκαρε μηπως υπάρχει καποιο καλώδιο,βιδα κλπ που να βραχυκυκλώνει την μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TopCLR είπε

Ενδιαφέρον σύστημα! 6 πληκτρολόγια, 3 ποντίκια και 2 hub (μάλλον USB)! Όντως είναι αυτά συνδεδεμένα;

Τι φάση κι αυτό!

Τώρα το πρόσεξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.οχι δεν έχω τόσα πληκτρ. Κ ποντίκια ένα έχω απλά έχει η ραιζερ από 2- 3 οδηγούς και να τους σβήσω τους ξανά εμφανίζει.

Έβαλα το asus sensor recorder να καταγράψει τα βολτ έως που έκλεισε το pc ta βολτ ήταν πολύ ένταξη λέτε να μην πρόλαβε να τα καταγράψει?

Screenshot_2024-03-30-18-33-44-851_com.miui.gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες την μητρική να καταγράψει τις τάσεις; Να καταγράψει τι πράγμα όταν έχει μεσοδιάστημα 20 δευτερολέπτων (Record Interval); Σε 20 δευτερόλεπτα η τάση προλαβαίνει να χορέψει καλαματιανό!

Η προειδοποίηση που έχει στο πρώτο ποστ (το πιθανότερο) μιλάει για στιγμιαία διακύμανση (υπέρταση?).

Κάνε τους ελέγχους στα καλώδια και τις συνδέσεις που σου πρότειναν και αν συνεχίζει τότε θα πρέπει να δοκιμάσεις με άλλο τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνήθως το τροφοδοτικό κάνει τέτοια κόλπα,βγάλε την gpu δες αν κρατάει  μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τα ενσωματωμένα γραφικά, αν ναι πάρε νέο τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, cpc464 είπε

Συνήθως το τροφοδοτικό κάνει τέτοια κόλπα,βγάλε την gpu δες αν κρατάει  μεγαλύτερο χρονικό διάστημα με τα ενσωματωμένα γραφικά, αν ναι πάρε νέο τροφοδοτικό.

Δεν θα προτεινα καμία αγορα εαν δεν γνωριζει τι πραγματικα ειναι.

Εαν υπαρχουν spare parts για τεστ καλώς.

Εαν δεν μπορεσει να βρεθει πρωτα πας σε τεχνικο για διαγνωση και μετα κανεις αγορες. Δεν ειναι μεγαλο το κοστος του ελεγχου και ειναι και το σωστο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν θα προτεινα καμία αγορα εαν δεν γνωριζει τι πραγματικα ειναι.

Εάν βγει η gpu και το pc κρατάει περισσότερο  με τα ενσωματωμένα σημαίνει ότι έχουν γεράσει οι πυκνωτές και δεν αποδίδουν ποια , εξάλλου και η ίδια η μητρική του βγάζει μήνυμα για ασταθές τροφοδοτικό στο reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Εάν βγει η gpu και το pc κρατάει περισσότερο  με τα ενσωματωμένα σημαίνει ότι έχουν γεράσει οι πυκνωτές και δεν αποδίδουν ποια , εξάλλου και η ίδια η μητρική του βγάζει μήνυμα για ασταθές τροφοδοτικό στο reboot.

Δεν θα πω οχι ότι δεν ειναι το πιο πιθανο. Αλλα και παλι θα προτιμουσα να το τσεκαρω για να μην πεταω χρηματα. 

Αρκετες φορες ηταν τελικά η Mobo και η δική της διαχειρηση ρευματων που τα ειχε παιξει. 

Μιλάμε για περιπου 15-20 ευρω για ενα ελεγχο. Ο καθενας αποφασιζει εαν θελει να τα δωσει ή να το ρισκαρει. 

Σε προσωπικές αποφασεις ειδικα με χρηματα δεν εχω λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Μιλάμε για περιπου 15-20 ευρω για ενα ελεγχο. Ο καθενας αποφασιζει εαν θελει να τα δωσει ή να το ρισκαρει.

Δεν επέβαλα σε κανέναν την γνώμη μου, ας κάνει ο ts ότι θέλει, απλά θα πω πως αν το pc είναι αυτό της υπογραφής του το psu αυτό βγήκε το 11 με πενταετή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Δεν επέβαλα σε κανέναν την γνώμη μου, ας κάνει ο ts ότι θέλει,

Προς Θεου. Δεν ειπα κατι τετοιο ουτε και το σκεφτηκα.

4 λεπτά πριν, cpc464 είπε

απλά θα πω πως αν το pc είναι αυτό της υπογραφής του το psu αυτό βγήκε το 11 με πενταετή εγγύηση.

Ε, αυτο δεν λεει και τιποτε. Τα προιοντα δεν εχουν ημερομηνια ληξης την ημερομηνια ληξης της εγγυησής του. Εννοειται οτι εχουν προσδοκώμενη διαρκεια ζωής πολλαπλή της εγγυσης. Εχω PSU από το 2007 και δεν εχει κανει κιχ. Εχει σχεση και το πως εχουν περασει την ζωή τους...

Για να επανερθουμε, μαλλον PSU ειναι κατα πασα πιθανοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...