Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας τηλεόρασης


lp_fan_1
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από jimis_vts,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, GamingMaster424 είπε

Γιατί απλώς δεν αγοράζεις μια σχετικά φθηνή επώνυμη 4K, που θα σου προσφέρει ένα τεράστιο άλμα μπροστά σε αυτήν που έχεις τώρα, αλλά χωρίς το άγχος να "κλάψεις" τόσα πολλά χρήματα; Η αλήθεια είναι πως οι τηλεοράσεις πλέον είναι αναλώσιμο προϊόν, έχω πολλούς φίλους και γνωστούς που τους χάλασε ελάχιστα μετά την 3ετία.

Το ζήτημα δεν είναι να πάρω κάτι φτηνό, αλλά κάτι ποιοτικό. Το ποιοτικό δεν είναι μόνο η ωραία τεχνολογία και η ωραία εικόνα. Για μένα καθοριστικό ρόλο παίζει και η αντοχή στον χρόνο. Θα πάω μάλλον σε QLED για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, είδα την Samsung qn90c και μου άρεσε αρκετά και χωρίς φόβο για burn in θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γενικά δεν αλλάζουμε τηλεοράσεις συχνά, σκέψου είχαμε 2 τηλεοράσεις μόνο και αυτή που έχω τώρα πέρα από το μέγεθος δεν προσφέρει κάτι άλλο.

Ήρθε η ώρα νομίζω να πάω σε κάτι λίγο πιο ποιοτικό.

 

P.S δεν λέω ότι με λιγότερα λεφτά δεν θα υπάρχουν αξιόλογες και ποιοτικές τηλεοράσεις αλλά σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα χαρακτηριστικά που ψάχνω θέλω αναγκαστικά να πάω σε γνωστές εταιρείες.

Επεξ/σία από lp_fan_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, lp_fan_1 είπε

Το ζήτημα δεν είναι να πάρω κάτι φτηνό, αλλά κάτι ποιοτικό. Το ποιοτικό δεν είναι μόνο η ωραία τεχνολογία και η ωραία εικόνα. Για μένα καθοριστικό ρόλο παίζει και η αντοχή στον χρόνο. Θα πάω μάλλον σε QLED για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, είδα την Samsung qn90c και μου άρεσε αρκετά και χωρίς φόβο για burn in θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γενικά δεν αλλάζουμε τηλεοράσεις συχνά, σκέψου είχαμε 2 τηλεοράσεις μόνο και αυτή που έχω τώρα πέρα από το μέγεθος δεν προσφέρει κάτι άλλο.

Ήρθε η ώρα νομίζω να πάω σε κάτι λίγο πιο ποιοτικό.

 

P.S δεν λέω ότι με λιγότερα λεφτά δεν θα υπάρχουν αξιόλογες και ποιοτικές τηλεοράσεις αλλά σε αυτά τα λεφτά με αυτά τα χαρακτηριστικά που ψάχνω θέλω αναγκαστικά να πάω σε γνωστές εταιρείες.

SAMSUNG 120" The Premiere Ultra Short Throw 4K UHD Smart Single Laser Projector for Home Theater, HDR, 2.2Ch Surround Sound System

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lp_fan_1 said:

Το ζήτημα δεν είναι να πάρω κάτι φτηνό, αλλά κάτι ποιοτικό. Το ποιοτικό δεν είναι μόνο η ωραία τεχνολογία και η ωραία εικόνα. Για μένα καθοριστικό ρόλο παίζει και η αντοχή στον χρόνο. Θα πάω μάλλον σε QLED για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, είδα την Samsung qn90c και μου άρεσε αρκετά και χωρίς φόβο για burn in θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Γενικά δεν αλλάζουμε τηλεοράσεις συχνά, σκέψου είχαμε 2 τηλεοράσεις μόνο και αυτή που έχω τώρα πέρα από το μέγεθος δεν προσφέρει κάτι άλλο.

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω από κάτι, αλλά αν νομίζεις πως αποφεύγοντας τις OLED και τον φόβο του burn in, ξενοιάζεις, ετοιμάσου για άλλους φόβους.
Μια χαρά θέματα βγάζουν σε βάθος χρόνου και οι κλασικές LCD.
Μια χαρά έχω γνωστούς με clouding, color shift, backlight failure μετά από κάποια χρόνια.
Κι εννοείται και σε premium μοντέλα.


Καμία τεχνολογία δεν σου εξασφαλίζει ξενοιασιά από βλάβες, πιθανά θέματα σε βάθος χρόνου κτλ.
Δεν υπάρχει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Όταν δίνεις τόσα λεφτά δεν συζητάς για tcl, hisense κλπ σκουπίδια που δεν έχουν εμπειρία σε panel. Συζητάς για samsung, sony και lg. Και με τα λεφτά που διαθέτεις πας σε  Samsung qn90c, sony X90L, αλλιώς oled. Και πραγματικά με αφήνουν αδιάφορες όσο καλές και να είναι οι tcl κλπ όταν δίνεις τόσα λεφτά. Πας σε δοκιμασμένα πράγματα. Και ξεκόλλα από τα burn in είναι λογική προ 5ετιας. Φιλικά πάντα και προσωπική άποψη.

      Για την sony θα συμφωνήσω αλλά για lg και samsung θα διαφωνήσω από προσωπική πείρα.

      Η εμπειρία μου με την sony:

          Lcd 40 - άρα. Το καλύτερο μαύρο που έχω δει ποτέ στην ζωή μου. Αγοράστηκε το 2008 και ακόμη παίζει καθημερινά πολλές - πολλές ώρες. Έχει πάνω ένα ψηφιακό αποκωδικοποιητή για tv, ένα htpc για ταινίες και ένα ps4. Δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα στα 16 χρόνια ζωής της, διατηρεί αναλλοίωτα τα χρώματα και τα μαύρα της ενώ και οι ccfl είναι μία χαρά. Θα χρησιμοποιήσω μία έκφραση που έχω χρησιμοποιήσει για ένα παλιό τηλέφωνο μου: αρνείται να πεθάνει.

      Η εμπειρία μου με την lg:

            α. Πρώτη εμπειρία μία 32-άρα led. Όσο ήταν στην εγγύηση όλα καλά. Στα δύο χρόνια και δύο μήνες ξαφνικά μόνο ήχος, εικόνα γιοκ.

          Στο επίσημο Service  κόστος ανταλλακτικών 75 ευρώ συν άλλα τόσα η εργασία. Για μία τηλεόραση των 200 ευρώ τα λες λίγο ακριβά τα 150 ευρώ. 

          Εγώ βέβαια την έφτιαξα μόνος μου με 25 ευρώ παίρνοντας τις led ταινίες από τον Γκάγκα. Η τηλεόραση παρουσίασε ξανά το ίδιο πρόβλημα καθώς επίσης και το γνωστό πρόβλημα στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού που έχουν οι lg. Επισκευάσθηκε με led από τις παλιές ταινίες και χαρίστηκε.

          β. Δεύτερη εμπειρία με μία 42-άρα led lg. Αγοράστηκε για αντικατάσταση της προηγούμενης. Στους 16 μήνες παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Αντικατάσταση χωρίς χρέωση.

          Στα τρία χρόνια (36 μήνες) πάλι τα ίδια. Ξανά μανά στο service. Μου ζητούσαν 220 ευρώ γιατί έλεγαν πως είναι εκτός εγγύησης. Αναγκάστηκαν να τις αλλάξουν δωρεάν όταν τους ζήτησα να μου το δώσουν γραπτά ώστε να προβώ στα περαιτέρω (κάθε επισκευή έχει εγγύηση όση και η αρχική με αποτέλεσμα οι μπάρες οριακά να είναι σε εγγύηση). Φυσικά μετά την επισκευή πουλήθηκε στα γρήγορα πριν παρουσιάσει τίποτε άλλο.

 

     Η εμπειρία μου με την samsung:

          Samsung 50-άρα. Με το καλημέρα πρόβλημα στο flex του panel. Αλλαγή τηλεόρασης.

          Δύο μήνες μετά σταματάει να λειτουργεί. Στο service για firmware update μητρικής.

          Τρεις μήνες μετά σταματάει ξανά να λειτουργεί. Αυτή τη φορά νεκρή. Ούτε led-άκι να αναβοσβήνει ούτε τίποτα. Service διάγνωση καμμένη μητρική - αλλαγή μητρικής.

          Η τηλεόραση επιστράφηκε κακήν-κακώς και πήρα τα χρήματα πίσω.

      

          Δεν θα ήθελα να μιλήσω για την αντιμετώπιση των service. Θα μείνω απλά εδώ.

 

      

21 ώρες πριν, jimis_vts είπε

. Και ξεκόλλα από τα burn in είναι λογική προ 5ετιας. 

      Θα συμφωνήσω απόλυτα. Πλέον οι oled τηλεοράσεις έχουν δικλείδες ασφαλείας και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να καταφέρεις να κάνεις burn in.

 

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχνα το burn in. Έχει εξελιχθεί η τεχνολογία. 

Κορυφαία είναι η

https://www.skroutz.gr/s/42200459/LG-Smart-Tileorasi-55-4K-UHD-OLED-Evo-OLED55G36LA-HDR-2023.html

 

Εκανε 2.500 και έπεσε στα 1500.

Αν θες περίμενε μέχρι Μαΐο να βγει η G4 για να πέσει κι άλλο η G3 και τότε πάρτη με κλειστά μάτια! 

 

Πάρε αυτό αν την βαζεις πανω σε έπιπλο. 

https://www.skroutz.gr/s/29268143/Brateck-LDT03-04L-Epitrapezia-Vasi-Tileorasis-eos-55-kai-40kg.html

Επεξ/σία από vlefteris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, afm είπε

      Για την sony θα συμφωνήσω αλλά για lg και samsung θα διαφωνήσω από προσωπική πείρα.

      Η εμπειρία μου με την sony:

          Lcd 40 - άρα. Το καλύτερο μαύρο που έχω δει ποτέ στην ζωή μου. Αγοράστηκε το 2008 και ακόμη παίζει καθημερινά πολλές - πολλές ώρες. Έχει πάνω ένα ψηφιακό αποκωδικοποιητή για tv, ένα htpc για ταινίες και ένα ps4. Δεν έχει παρουσιάσει ποτέ κανένα πρόβλημα στα 16 χρόνια ζωής της, διατηρεί αναλλοίωτα τα χρώματα και τα μαύρα της ενώ και οι ccfl είναι μία χαρά. Θα χρησιμοποιήσω μία έκφραση που έχω χρησιμοποιήσει για ένα παλιό τηλέφωνο μου: αρνείται να πεθάνει.

      Η εμπειρία μου με την lg:

            α. Πρώτη εμπειρία μία 32-άρα led. Όσο ήταν στην εγγύηση όλα καλά. Στα δύο χρόνια και δύο μήνες ξαφνικά μόνο ήχος, εικόνα γιοκ.

          Στο επίσημο Service  κόστος ανταλλακτικών 75 ευρώ συν άλλα τόσα η εργασία. Για μία τηλεόραση των 200 ευρώ τα λες λίγο ακριβά τα 150 ευρώ. 

          Εγώ βέβαια την έφτιαξα μόνος μου με 25 ευρώ παίρνοντας τις led ταινίες από τον Γκάγκα. Η τηλεόραση παρουσίασε ξανά το ίδιο πρόβλημα καθώς επίσης και το γνωστό πρόβλημα στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές του τροφοδοτικού που έχουν οι lg. Επισκευάσθηκε με led από τις παλιές ταινίες και χαρίστηκε.

          β. Δεύτερη εμπειρία με μία 42-άρα led lg. Αγοράστηκε για αντικατάσταση της προηγούμενης. Στους 16 μήνες παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα ευτυχώς μέσα στην εγγύηση. Αντικατάσταση χωρίς χρέωση.

          Στα τρία χρόνια (36 μήνες) πάλι τα ίδια. Ξανά μανά στο service. Μου ζητούσαν 220 ευρώ γιατί έλεγαν πως είναι εκτός εγγύησης. Αναγκάστηκαν να τις αλλάξουν δωρεάν όταν τους ζήτησα να μου το δώσουν γραπτά ώστε να προβώ στα περαιτέρω (κάθε επισκευή έχει εγγύηση όση και η αρχική με αποτέλεσμα οι μπάρες οριακά να είναι σε εγγύηση). Φυσικά μετά την επισκευή πουλήθηκε στα γρήγορα πριν παρουσιάσει τίποτε άλλο.

 

     Η εμπειρία μου με την samsung:

          Samsung 50-άρα. Με το καλημέρα πρόβλημα στο flex του panel. Αλλαγή τηλεόρασης.

          Δύο μήνες μετά σταματάει να λειτουργεί. Στο service για firmware update μητρικής.

          Τρεις μήνες μετά σταματάει ξανά να λειτουργεί. Αυτή τη φορά νεκρή. Ούτε led-άκι να αναβοσβήνει ούτε τίποτα. Service διάγνωση καμμένη μητρική - αλλαγή μητρικής.

          Η τηλεόραση επιστράφηκε κακήν-κακώς και πήρα τα χρήματα πίσω.

      

          Δεν θα ήθελα να μιλήσω για την αντιμετώπιση των service. Θα μείνω απλά εδώ.

 

      

      Θα συμφωνήσω απόλυτα. Πλέον οι oled τηλεοράσεις έχουν δικλείδες ασφαλείας και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να καταφέρεις να κάνεις burn in.

 

Δε μίλησα για ποιότητα κατασκευής αλλά για ποιότητα εικόνας δοκιμασμένη. Κι εγώ είχα lg πριν την qn90b και είχα μπλε led με κόστος αλλαγής 60€. Samsung γνωστού μου τότε αξίας 1400€ (55") χάλασε panel που έβγαζε γραμμές ευτυχώς μέσα στην εγγύηση του. Γράφω πάντα για ποιότητα εικόνας. Κατασκευή όλες μετράνε 3-5 χρόνια και συμφωνώ μαζί σου σ αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση :

1: Σε αυτά τα χρήματα καλύτερα να κοιτάξεις από μεγάλες μάρκες για υποστήριξη και service , όποτε δε θα πρότεινα tcl. Θα πήγαινα σε Samsung η Lg

2: λόγο ότι τα IPs και oled panel κατασκευάζονται από την LG η οποία τα δίνει σε Samsung , Sony κτλ…. Θα πήγαινα σε LG. 
3: qned η oled. Εαν σε ενδιαφέρει το απόλυτο μαύρο αλλά δε σε νοιάζει το ενδεχόμενο burn in, τότε πήγαινε σε oled. 
Εαν θες να αποφύγεις το ενδεχόμενο burn in, πήγαινε σε qned. Εαν μπορείς να πας σε ένα κατάστημα να τσεκάρεις θα δεις ότι πλέον δεν έχουν μεγάλες διάφορες , αλλά ζήτησε να παίξεις υλικό 4k hdr η Dolby vision για να δεις τις δυνατότητες. 
οι oled από τη σειρά 2022 της lg έχουν πολύ μικρές πιθανότητες να κάνουν burn in για οικιακή χρήση. 
 

Samsung vs lg, θα πήγαινα σε lg γιατί έχουν καλύτερο επεξεργαστή και ακόμη και ποπ φθηνά μοντέλα έχουν τέλειο smooth στη κίνηση εαν τις δίπλα δίπλα, ενώ η Samsung φαίνεται να κάνει ένα περίεργο blur ακόμα σε oled μοντέλα… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2024 στις 7:16 ΜΜ, ZELOMOTH είπε

Εδω σ εχω! Και με αποθηκευτικο χώρο απο πάνω! Και αθάνατη! Και τζάμπα!

Και με δικό της δωμάτιο δώρο για τοποθέτηση! Και με γερανάκι δωρεάν για την μεταφορά!

Και με γειά!

LG-Flatron-29-CRT-Colour-TV-ModelRF-RT-29FA33RQ.webp.71fe5ae95fd91ec37291d9f3abb2bb71.webp

Ω! Ρε μεγάλε. Χα χα.. Είσαι ήρωας που την έχεις ακόμα 🤣 

Μη τη πετάξεις. Σου δίνω ιδέες..🤣

image.png.51b10385e5c70983da79ee3ef508ee17.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...