Προς το περιεχόμενο

Καταλληλότερη RTX 4080 SUPER για Gaming


zisiskon78
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, zisiskon78 είπε

Ευχαριστώ φίλε πολύ καλή παρατήρηση θα το δω αύριο αυτό αν δεν γίνετε με τεχνικό και αν δεν είναι οκ θα πάω σε άλλο τροφοδοτικό με τα καλώδια απο πίσω.

Ερώτηση κάτι που παρατήρησα έχω την υδροψυξη Cooler Master ML240R RGB και ακούγετε το νερό για κάμποσα λεπτά μετά σταματά ειναι ανησυχητικό αυτο την έχω 3 χρονια. 

 

 

Για να ακούγεται το νερό σημαίνει ότι έχει αέρα μέσα και ακούγονται οι φυσαλίδες αέρα που υπάρχουν.

Σε κάποια στιγμή αναλογως την διάταξη της εγκατάστασης πιθανά αυτες να απομακρυνονται με την ροή του υγρού και να συγκεντρωνονται σε κάποια γωνία του ψυγείου που δεν θα ακούγονται όπως στην αντλία.

Θέλει προσοχή διοτι:

Οι αντλίες δεν είναι σχεδιασμένες να λειτουργούν με αέρα αλλά μόνο με υγρά οπότε ζορίζονται και μειώνεται δραματικά η ζωή τους.

Μειώνεται η αποδοτικότητα της αντλίας και άρα της ψύξης

Ο αέρας στο εσωτερικό κύκλωμα δημιουργεί οξειδώσεις και φθορές στα μεταλλικά στοιχεία του. Άρα και πιθανότητα ακόμη και διαρροών μελλοντικά.

 

Δεν είναι μια δύσκολη περίπτωση. Ενα service θέλει. Στην πράξη άνοιγμα της κεφαλής ξεβιδωνοντας τις βίδες της πλάκας της βάσης της. Συμπλήρωμα με λίγο ακόμη υγρο. Κλείσιμο πάλι της κεφαλης. Βελτιστα με αλλαγή της φλάντζας της.

Συνήθως οι εταιρείες δίνουν κιτακια συντήρησης. Δεν είναι ακριβα. Μπορείς να το κάνεις άνετα μόνος σου εάν πιάνουν λίγο τα χέρια σου αλλιώς ένας τεχνικός το κάνει σε ελάχιστα λεπτά.

Εννοείται προσοχή θέλει η σωστή χωροθέτηση του συστήματος ώστε η κεφαλή με την αντλια να ειναι πάντα χαμηλότερα από το ψυγείο ή από το υψηλότερο μέρος του ψυγείου. Επίσης οι σωληνώσεις στο ψηγειο καλό θα είναι να είναι από την κάτω πλευρά εάν τοποθετείται κάθετα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Για να ακούγεται το νερό σημαίνει ότι έχει αέρα μέσα και ακούγονται οι φυσαλίδες αέρα που υπάρχουν.

Σε κάποια στιγμή αναλογως την διάταξη της εγκατάστασης πιθανά αυτες να απομακρυνονται με την ροή του υγρού και να συγκεντρωνονται σε κάποια γωνία του ψυγείου που δεν θα ακούγονται όπως στην αντλία.

Θέλει προσοχή διοτι:

Οι αντλίες δεν είναι σχεδιασμένες να λειτουργούν με αέρα αλλά μόνο με υγρά οπότε ζορίζονται και μειώνεται δραματικά η ζωή τους.

Μειώνεται η αποδοτικότητα της αντλίας και άρα της ψύξης

Ο αέρας στο εσωτερικό κύκλωμα δημιουργεί οξειδώσεις και φθορές στα μεταλλικά στοιχεία του. Άρα και πιθανότητα ακόμη και διαρροών μελλοντικά.

 

Δεν είναι μια δύσκολη περίπτωση. Ενα service θέλει. Στην πράξη άνοιγμα της κεφαλής ξεβιδωνοντας τις βίδες της πλάκας της βάσης της. Συμπλήρωμα με λίγο ακόμη υγρο. Κλείσιμο πάλι της κεφαλης. Βελτιστα με αλλαγή της φλάντζας της.

Συνήθως οι εταιρείες δίνουν κιτακια συντήρησης. Δεν είναι ακριβα. Μπορείς να το κάνεις άνετα μόνος σου εάν πιάνουν λίγο τα χέρια σου αλλιώς ένας τεχνικός το κάνει σε ελάχιστα λεπτά.

Εννοείται προσοχή θέλει η σωστή χωροθέτηση του συστήματος ώστε η κεφαλή με την αντλια να ειναι πάντα χαμηλότερα από το ψυγείο ή από το υψηλότερο μέρος του ψυγείου. Επίσης οι σωληνώσεις στο ψηγειο καλό θα είναι να είναι από την κάτω πλευρά εάν τοποθετείται κάθετα.

Άρα πιστεύεις ότι πρέπει να είναι μπροστά το ψυγείο και όχι πανω που το έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, zisiskon78 είπε

Άρα πιστεύεις ότι πρέπει να είναι μπροστά το ψυγείο και όχι πανω που το έχω τώρα;

Πάνω είναι καλύτερα.

Απλά εάν είναι μπροστά οι σωληνωσεις του κανονικά πρέπει να περνάνε από κάτω.

Από πάνω όλο το ψυγείο είναι πάνω από την αντλία οπότε ο οποίος αέρας πάει κάποια στιγμή εκεί ψηλά και δεν μπλοκαρεται στη αντλια.

Κανε απλά ένα service και συμπληρωσε υγρά.

Που σημαίνει ότι θα την βγάλεις εντελώς. Ευκαιρία και για καινούργια πάστα επίσης.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Πάνω είναι καλύτερα.

Απλά εάν είναι μπροστά οι σωληνωσεις του κανονικά πρέπει να περνάνε από κάτω.

Από πάνω όλο το ψυγείο είναι πάνω από την αντλία οπότε ο οποίος αέρας πάει κάποια στιγμή εκεί ψηλά και δεν μπλοκαρεται στη αντλια.

Κανε απλά ένα service και συμπληρωσε υγρά.

Που σημαίνει ότι θα την βγάλεις εντελώς. Ευκαιρία και για καινούργια πάστα επίσης.

Αυτή τι στιγμή είναι έτσι κάνω λες κάπου λάθος; εκτός σν ληγισω προς τα κάτω τα κολάρα στον επεξεργαστή.

Screenshot_20240407_214648_Gallery.jpg

4 λεπτά πριν, zisiskon78 είπε

Αυγή φήμες στιγμή είναι έτσι κάνω λες κάπου λάθος;

Screenshot_20240407_214648_Gallery.jpg

Επίσης βλέπω για νέα υδροψυξη σε περίπτωση που έχει θέμα. 

NZXT Kraken 240 RGB

Επεξ/σία από zisiskon78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zisiskon78 είπε

Αυτή τι στιγμή είναι έτσι κάνω λες κάπου λάθος; εκτός σν ληγισω προς τα κάτω τα κολάρα στον επεξεργαστή.

Screenshot_20240407_214648_Gallery.jpg

Επίσης βλέπω για νέα υδροψυξη σε περίπτωση που έχει θέμα. 

NZXT Kraken 240 RGB

Δεν παθαίνουν τίποτε οι υδροψυξεις.

Συμπλήρωση υγρών θέλεις. Μερικά mlg μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeNNinhA είπε

Δεν παθαίνουν τίποτε οι υδροψυξεις.

Συμπλήρωση υγρών θέλεις. Μερικά mlg μόνο.

Ευχαριστώ φίλε πραγματικά! Σε περίπτωση υγρού τι βάζω έχεις κάτι να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zisiskon78 είπε

Ευχαριστώ φίλε πραγματικά! Σε περίπτωση υγρού τι βάζω έχεις κάτι να προτείνεις;

Οτιδήποτε. Βάλε νερό, απεσταγμενο νερό, αντιψυκτικό ή ότι άλλο. Οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 9:21 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Μια χαρα θα είσαι. Καλορίζικα. Την κάρτα θα την ευχαριστηθείς. Αθόρυβη, καλή ποιότητα στην κατασκευή (σε όλες τις εκδόσεις Suprim η MSI βάζει το κάτι παραπάνω). Επίσης εάν σε ενδιαφέρει (πρακτικά δε το χρειάζεσαι) όλες οι MSI έχουν και ένα μικρό περιθώριο για overclocking που μπορεί να σου δώσει ένα 4 με 5 % παραπάνω σε επιδόσεις. Μπορείς να το κάνεις εύκολα με το "MSI Afterburner" πρόγραμμα της MSI. Οι ρυθμίσεις είναι απλές. Βάζεις 2-3 μονάδες το "Power Limit" κάτω από όριο, το αφήνεις σταθερό και παίζεις με "Core Clock" και "Memory Clock". Παραπάνω από 180 με 200 MHz πιθανώς να μη μπορείς να πας (αλλά δε γνωρίζω τις Suprim). Οπότε βάλε μια safe τιμή π.χ. στα 170 MHz και μετά παίζεις με το τελευταίο το "Memory Clock". Βάζεις τιμές στο "Memory Clock" και δοκιμάζεις (βάλε ένα benchmark π.χ. το 3D Mark) έως ότου δεις ότι η κάρτα είναι σταθερή (δηλαδή δε βλέπεις το οποιοδήποτε πρόβλημα στα γραφικά του τεστ). Εάν δεν είναι μειώνεις το "Memory Clock" κατά 100 MHz και ξαναδοκιμάζεις. Μόλις βρεις τι σταθερές τιμές σώσε τις ρυθμίσεις σε ένα "Profile" και βάλε από τα settings -> profiles να ξεκινά κάθε φορά το  "MSI Afterburner" με αυτό το προφίλ. Μη τη φοβάσαι. Δουλεύει μια χαρά.   

Καλησπέρα η καρτα είναι ολα τα λευτα ετσι δεν υπάρχει!! Να ρωτήσω έχω 40 έως 44 βαθμούς θερμοκρασία in game και σε επεξεργαστή ryzen 9 5900x. έχω 59 έως 63 Ερώτηση είναι φυσιολογικές η θερμοκρασίες ιδικα σε επεξεργαστή? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zisiskon78 είπε

Καλησπέρα η καρτα είναι ολα τα λευτα ετσι δεν υπάρχει!! Να ρωτήσω έχω 40 έως 44 βαθμούς θερμοκρασία in game και σε επεξεργαστή ryzen 9 5900x. έχω 59 έως 63 Ερώτηση είναι φυσιολογικές η θερμοκρασίες ιδικα σε επεξεργαστή? 

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες, εάν αυτές βλέπεις όταν παίζεις παιχνίδια. ΕΙδικά της κάρτας είναι "σούπερ". 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JPaxilleas είπε

Μια χαρά είναι οι θερμοκρασίες, εάν αυτές βλέπεις όταν παίζεις παιχνίδια. ΕΙδικά της κάρτας είναι "σούπερ". 

Τι παστα βάζω MX 4 η MX 6 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ ένα review. 

Θεωρητικά πρέπει να περιμένεις μια μικρή διαφορά με την MX 6. 

Εάν ρίξεις μια ματιά στο διαδίκτυο θα δεις διάφορες απόψεις με επικρατέστερη αυτή που αναφέρεται σε μικρές έως καθόλου διαφορές μεταξύ των δυο thermal paste. Θα σου πρότεινα να πας με αυτή που είναι νεότερη και άρ αμε την MX 6.

Να γνωρίζεις ότι παίζει ρόλο και ο τρόπος με τον τοποθετούμε τη πάστα στον επεξεργαστή. Προσωπικά ακολούθησα αυτό που μου πρότεινε o κατασκευαστής της υδρόψυξής μου και χρησιμοποίησα την δική του πάστα (CryoFuze) που αποδείκτηκε εξ ίσου καλή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/4/2024 στις 8:07 ΜΜ, JPaxilleas είπε

Δες εδώ ένα review. 

Θεωρητικά πρέπει να περιμένεις μια μικρή διαφορά με την MX 6. 

Εάν ρίξεις μια ματιά στο διαδίκτυο θα δεις διάφορες απόψεις με επικρατέστερη αυτή που αναφέρεται σε μικρές έως καθόλου διαφορές μεταξύ των δυο thermal paste. Θα σου πρότεινα να πας με αυτή που είναι νεότερη και άρ αμε την MX 6.

Να γνωρίζεις ότι παίζει ρόλο και ο τρόπος με τον τοποθετούμε τη πάστα στον επεξεργαστή. Προσωπικά ακολούθησα αυτό που μου πρότεινε o κατασκευαστής της υδρόψυξής μου και χρησιμοποίησα την δική του πάστα (CryoFuze) που αποδείκτηκε εξ ίσου καλή.   

Καλημέρα φιλε ειχες δικιο δοκιμασα και την MX4 και την MX6 και ειχε διαφορα 4 βαθμους τουλαχιστον στα δικα μου ματια!

Γεια σας και παλι!  
Προσφατα οπως γνωρίζετε αγορασα μια καρτα γραφικων RTX 4080 SUPER 16G SUPRIM X  και θα ηθελα να μου πειτε ή να μου στείλετε αν εχετε εναν οδηγο σας παρακαλω χωρις να χαθω ρύθμισης οσο αφορα η λειτουργια των Fans. 
Η καρτα GeForce RTX 4080 SUPER 16G SUPRIM X ειναι σε off λειτουργια σε κατασταση υπολογιστη. Μολις παιζω in game παει η θερμοκρασια στους 50 και 55 και τοτε η ανεμιστηρες μπενουν σε λειτουργία. Θεωρο καπως βλακια να αφηνω την καρτα για αρκετη ωρα τα fans να ειναι off
Δοκιμασα και με το Afterburner να κανω κατι αλλα δεν τα καταφερα. Η εναλακτικη που εκανα μεσω του Afterburner ηταν η ανεμιστηρες να ειναι σε συνεχει λειτουργία ακομα και σε κατασταση υπολογιστη. 
Παρακαλω θα ηθελα να κάνω το εξεις, να βαλω για παραδειγμα μια τιμη (40 βαθμους) και να ξεκινουν η ανεμιστηρες, και οταν ειναι η θερμοκρασια θα ειναι κατω τους (40) να σταματουν, αυτο δεν μπορω να το κανω αυτη τη στιγμη. Με ποιο τροπο θα μπορουσα; υπαρχει καποιος οδηγος, βιντεο ή κατι αλλο; διοτι δεν μπορω να βγαλω ακρη. Ευχαριστω.

Επεξ/σία από zisiskon78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

zisiskon78 Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των 50 με 55. Είναι φυσιολογικό για μια τέτοια κάρτα. 

Αναφορικά με τις ρυθμίσεις μπορείς να έχεις τους ανεμιστήρες είτε σε συνεχή λειτουργία, είτε όχι μέσω της εφαρμογής της MSI. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις εγκαταστήσει μέσα από τη κεντρική εφαρμογή "MSI Center" την εφαρμογή "Graphics Fan Tool" όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ακολουθεί:   

image.png.641fdab341671318c40650bebdda09f7.png

Όταν ανοίξεις την εφαρμογή "Graphics Fan Tool" θα δεις αυτό που  φαίνεται στη φωτογραφία που ακολουθεί:

image.png.9f14e5cce978953d5cac049e21df8c0b.png

Η επιλογή "Zero Frozr" κάνει το εξής: Εάν είναι "On" όπως φαίνεται στη φωτογραφία (Tranquility Mode) οι ανεμιστήρες δε δουλεύουν σε 'idle" κατάσταση (εκτός εάν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από ένα σημείο όπως το καθορίζει η MSI για την κάρτα). Εάν είναι "Off" (Cooling Enhanced Mode) οι ανεμιστήρες δουλεύουν συνέχεια.

Όμως εάν έχεις ενεργοποιήσει το "MSI Afterburner" και συγκεκριμένα έχεις ορίσει μια τιμή για το "Fan Speed" και το έχεις θέσει σε "Auto" όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ακολουθεί, τότε οι ρυθμίσεις του "MSI Afterburner" υπερισχύουν αυτές του "Zero Frozr" και έτσι ότι έχεις επιλέξει εκεί αγνοείται και οι ανεμιστήρες θα δουλεύουν συνέχεια και μάλιστα σε ποσοστό % όσο έχεις βάλει στο πεδίο "Fan Speed". Στη φωτογραφία το "Fan Speed" στο "MSI Afterburner" έχει απενεργοποιηθεί για να δοθεί έλεγχος στο "Zero Frozr" (εάν πατήσεις τον τροχό το ενεργοποιείς και μπαίνει αυτόματα μια τιμή για το "Fan Speed" - βάσει του Curve Fan που έχει αναγνωρίσει το "MSI Afterburner" που το βρίσκεις στις ρυθμίσεις και στο πεδίο "Fan"). 

 image.png.a147e7c726ea07ab0341d165a093fd55.png

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, JPaxilleas είπε

zisiskon78 Δεν υπάρχει πρόβλημα με τις θερμοκρασίες των 50 με 55. Είναι φυσιολογικό για μια τέτοια κάρτα. 

Αναφορικά με τις ρυθμίσεις μπορείς να έχεις τους ανεμιστήρες είτε σε συνεχή λειτουργία, είτε όχι μέσω της εφαρμογής της MSI. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να έχεις εγκαταστήσει μέσα από τη κεντρική εφαρμογή "MSI Center" την εφαρμογή "Graphics Fan Tool" όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ακολουθεί:   

 

 

Μη σου πω ότι είναι και λίγο χαμηλότερες οι θερμοκρασίες. Ίσως έχει ''μπουκάλι'' από τον επεξεργαστή και δεν δουλεύει η κάρτα στο 100%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε δεν έχω λόγια όντος λειτούργησε!

17 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Μη σου πω ότι είναι και λίγο χαμηλότερες οι θερμοκρασίες. Ίσως έχει ''μπουκάλι'' από τον επεξεργαστή και δεν δουλεύει η κάρτα στο 100%. 

Δεν ξέρω φίλε έχω ένα ryzen 9 5900x αρκετά διαστήματα κατά την ώρα του παιχνιδιού τρώω κάποια drop εκεί που παίζω 120 fps κλειδωμένα πάει στα 60-50 70 μου κάνει κάποια τραυλίσματα. Άσχετο μετά πάω σε fyzen 7000 σειρά?

17 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Μη σου πω ότι είναι και λίγο χαμηλότερες οι θερμοκρασίες. Ίσως έχει ''μπουκάλι'' από τον επεξεργαστή και δεν δουλεύει η κάρτα στο 100%. 

Δεν ξέρω φίλε έχω ένα ryzen 9 5900x αρκετά διαστήματα κατά την ώρα του παιχνιδιού τρώω κάποια drop εκεί που παίζω 120 fps κλειδωμένα πάει στα 60-50 70 μου κάνει κάποια τραυλίσματα.

Επεξ/σία από zisiskon78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...