Προς το περιεχόμενο

Η Κίνα απαγορεύει τη χρήση επεξεργαστών AMD και Intel στα κυβερνητικά συστήματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nick_souvlaki είπε

Έχουμε κάποιο στοιχείο για αυτό (εννοώ τα κινέζικα αντίγραφα σε επεξεργαστές); Φαντάζομαι λες για επεξεργαστές CPU και GPU με σχεδίαση και παραγωγή απευθείας στην Κίνα (δηλαδή όχι Nvidia, AMD, Intel, ARM κ.α.) και όχι για υλοποίηση πχ. κάρτας γραφικών με πυρήνα Nvidia. Γιατί άμα θυμάμαι καλά οι Risk V είναι αρκετά πίσω ακόμα.... https://youtu.be/vaMxTSm53UU?si=Bmzd40FxL4Vm9fJh

Δεν νομίζω το άρθρο να μιλάει για διαφορετική αρχιτεκτονική CPUs αλλά για CPUs που κατασκευάζονται ως x86 συμβατοί στην Κινα. Ο σκοπός είναι να μην είναι εξαρτημένη ως χώρα απο την εφοδιαστική αλυσίδα της Αμερικής και φυσικά για να αποφύγουν θέματα κατασκοπίας μέσω backdoors που πιθανόν να έχουν μοντέλα των Intel και AMD.

Υπάρχουν πολλές εταιρίες που παράγουν x86 συμβατούς για την κινεζικη αγορά όπως οι Zhaoxin, KaiXian, LuJiaZui κτλ. Κάποιους τους κατασκευάζουν μέσα στην Κίνα, κάποιους τους δίνουν στην TMSC, αλλά ο σχεδιασμός είναι 100% κινέζικος και απλά έχουν άδεια για το σετ εντολών x86. Οι επιδόσεις τους είναι μεταξύ low end - mid end CPUs απο μερικά χρόνια πίσω πχ i5-7400, οπότε είναι αρκετά γρήγοροι για το κινεζικο δημόσιο.

Επίσης φτιάχνουν και τις δικές τους GPU με τις δικές τους αρχιτεκτονικές απο εταιρίες όπως η Fenghua No.1,  Zhaoxin, Tianshu Zhixin  , κυρίως για ΑΙ και machine learning αλλά πλέον και για gaming. Γενικά οι καλύτερες έχουν επιδόσεις, τουλάχιστον στα χαρτιά, ανάλογες με τις RTX 2060  η ακόμα και RTX 3060 οι διπλές, αλλά δεν κυκλοφορούν εκτός Κίνας.

 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, dasos2024 είπε

Προσωπικα οταν αγοραζω επεξεστη και προκειται να κρατησει για χρονια, δε βαζω ποτε μεταχειρισμενο.

Συνήθως και εγώ προτιμώ να πάρω κάτι καινούργιο να κρατήσει για χρόνια αλλά αν στην τιμή ενός καινούργιου 24core βρω ένα μεταχειρισμένο dual ή quad cpu server με >100cores και 1TB RAM για ποιο λόγο να μην τον προτιμήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά, θα βαζουν ARM μέχρι να ωριμάσει η τεχνολογία RISC-V, δεν νομίζω ότι θα πάθουν τιποτα ιδιαίτερο, αφήστε που η AMD είχε κάνει join-ventures με κινέζικες εταιρίες (με το αζημίωτο) και σιγουρα μπορούν να φιάξουν επεξεργαστές τυπου Ryzen, οχι τελευταίας γενιάς αλλά ΟΚ, τους φτάνει.

Αυτό που θα είναι πλήγμα για τη Κίνα, θα είναι να τους κόψουν  και την TSMC, παραγωγικά είναι αρκετά χρόνια πίσω, αλλά ρίχνουν πολλά λεφτά, αν καταφέρουν να φτάσουν στα 5nm σε 2-3 χρόνια, σίγουρα δεν θα κολλήσουν στη σχεδίαση. Λεφτά έχουν, αγορά έχουν, κόσμο έχουν, επιστήμονες παντού έχουν..... δεν έχουν ανάγκη.... τωρα που θέλουν να τους "σφίξουν" ειναι απλά too late.....

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cyrix... ειχα δεκαετιες να δω αυτο το ονομα...🙃

6 ώρες πριν, dtk-386 είπε

Oταν απαγορεύουν οι ΗΠΑ σκούζετε όμως. :rolleyes:

ναι γιατι οι ΗΠΑ συμπεριφερονται σα να εχουν το μονοπωλιο του δικαιου και της νομιμοτητας. Κατηγορουν τους κινεζους οτι δικες τους εταιριες μπορουν να δρασουν ως οχημα για κατασκοπεία τη στιγμη που οι ιδιοι εχουν επιβαλει στις εταιριες κινητων, λειτουργικων κλπ να αφηνουν περιθωριο στις αμερικανικες υπηρεσιες να χακαρουν τα προϊοντα τους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StavrosD είπε

Συνήθως και εγώ προτιμώ να πάρω κάτι καινούργιο να κρατήσει για χρόνια αλλά αν στην τιμή ενός καινούργιου 24core βρω ένα μεταχειρισμένο dual ή quad cpu server με >100cores και 1TB RAM για ποιο λόγο να μην τον προτιμήσω;

Ξερω γω, προτιμησε το 🙂 Τι κανω εγω, ειπα. Δε θα εβαζα ποτέ εναν μεταχειρισμενο επεξστη, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Και δυο μπορει να κλαταρουν φυσικα, αλλα με τον καινουργιο οι πιθανοτητες ειναι λιγοτερες, συν οτι υπαρχει εγγυηση.

Αυτος ο μετ/χνος dual ή quad cpu server με >100cores και 1TB RAM, πως θα ξερεις οτι δεν εχει οβερκλοκαριστει/ζοριστει αλυπητα? 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, dtk-386 said:

η ίδια ερώτηση σε εσάς που κράζετε όλη μέρα τις ΗΠΑ......

Εγώ προσωπικά δεν κράζω κάποιον για το τι είναι αλλά για το τι κάνει, και πιο πολυ ΟΤΑΝ αυτό που κάνει είναι κατά της χώρας μου ή της ελευθερίας μου.

Και πιο πολύ κράζω τους νεοέλληνες που κάνουν οτιδήποτε μπορούν για να ισοπεδώσουν την καημένη την Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κίνα παράγει cpu's από το 20, και μπορεί να είναι αρκετά κατώτεροι από ότι παρουσιάζει ο ανταγωνισμός αλλά είναι μία αρχή, είχε παρουσιάσει και το gamers nexus τότε ένα pc του οποίου το case εμοιαζε ύποπτα με lenovo.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωταπριλιάτικες φήμες λένε ότι θα βάλουν τη νέα εταιρεία στο χώρο AMT ή θα βάλουν Inter.
Οι μετοχές της ποδοσφαιρικής ομάδας ανέβηκαν πάνω σε αυτό το μπέρδεμα γιατί κάποιος αγόρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμβανομένων υπόψη των τεχνολογικών δυνατοτήτων της , τι άλλο να πει κανείς εκτός από "καλά κάνει" ;

Θα δούμε αν πρόκειται ξεκάθαρα για ένα μονοδιάστατο (οικονομικό) ζήτημα . Το άρθρο αναφέρει ότι, η δράση (σε πρώτη φάση τουλάχιστον) αφορά μόνον στα κυβερνητικά υπολογιστικά συστήματα , οπότε οι διαστάσεις αυξάνονται , μπαίνει και αυτή της κυβερνο-ασφάλειας στο παιγνίδι.   Και δεν γνωρίζουμε ποια από τις δυο διαστάσεις θα είναι στο εγγύς μέλλον πιο σημαντική...

Ακούω-διαβάζω-πληροφορούμαι από έγκυρες πηγές ότι , στην επερχόμενη "νέα εποχή των τραπεζών" θα θεσμοθετηθεί  το ψηφιακό νόμισμα με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται ...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω προς τι τα γέλια στις αρχικές αντιδράσεις.

Πάρα πολύ καλά κάνουν. Βλέπουν ότι ο τεχνολογικός τους κλάδος δέχεται επίθεση από την Δύση οπότε ξεκινάνε την απεξάρτηση των κυβερνητικών συστημάτων τους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι'αυτούς που λοιδορούν τα Κινέζικα προϊόντα. Να φύγετε κύριοι να πάτε αγοράσετε Tesla......

https://www.gocar.gr/news/feed/46342,Xiaomi_50000_paraggelies_27_lepta_.html

 

Επεξ/σία από black66.gr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα έχω να γράψω.

Ας κάνουν όσους οικονομικούς πολέμους θέλουν, στο τέλος κάπως θα τα βρουν, το κέρδος πάντα υπερισχύει, μπίζνες να γίνεται.

Πραγματικούς πολέμους μην κάνουν μόνο, εκεί δεν διορθώνεται το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, fast8 said:

Δεν νομίζω το άρθρο να μιλάει για διαφορετική αρχιτεκτονική CPUs αλλά για CPUs που κατασκευάζονται ως x86 συμβατοί στην Κινα. Ο σκοπός είναι να μην είναι εξαρτημένη ως χώρα απο την εφοδιαστική αλυσίδα της Αμερικής και φυσικά για να αποφύγουν θέματα κατασκοπίας μέσω backdoors που πιθανόν να έχουν μοντέλα των Intel και AMD.

Υπάρχουν πολλές εταιρίες που παράγουν x86 συμβατούς για την κινεζικη αγορά όπως οι Zhaoxin, KaiXian, LuJiaZui κτλ. Κάποιους τους κατασκευάζουν μέσα στην Κίνα, κάποιους τους δίνουν στην TMSC, αλλά ο σχεδιασμός είναι 100% κινέζικος και απλά έχουν άδεια για το σετ εντολών x86. Οι επιδόσεις τους είναι μεταξύ low end - mid end CPUs απο μερικά χρόνια πίσω πχ i5-7400, οπότε είναι αρκετά γρήγοροι για το κινεζικο δημόσιο.

Επίσης φτιάχνουν και τις δικές τους GPU με τις δικές τους αρχιτεκτονικές απο εταιρίες όπως η Fenghua No.1,  Zhaoxin, Tianshu Zhixin  , κυρίως για ΑΙ και machine learning αλλά πλέον και για gaming. Γενικά οι καλύτερες έχουν επιδόσεις, τουλάχιστον στα χαρτιά, ανάλογες με τις RTX 2060  η ακόμα και RTX 3060 οι διπλές, αλλά δεν κυκλοφορούν εκτός Κίνας.

 

Thanks για την πληροφορία. Θεωρούσα ότι μιλάμε για κάτι 100% ανεξάρτητο από την Αμερική και δεν ήξερα ότι έχουν πραγματική παραγωγή σε x86. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...