Προς το περιεχόμενο

Απλούστερα, περισσότερο επαναλαμβανόμενα, οργισμένα και αυτοαναφορικά εξελίσσονται τα τραγούδια, σύμφωνα με έρευνα


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι γνώστης του χώρου, αλλά δεν νομίζω οτι φταίνε οι δισκογραφικές εταιρίες για την σημερινή ξεφτίλα στην μουσική. Θεωρώ οτι ψάχνουν να βρουν εμπόρευμα που θα τους φέρει λεφτά. Αν δεν υπάρχει καλό εμπόρευμα, θα προμοτάρουν τα σαπάκια που έχουν διαθέσιμα. Οι δισκογραφικές υπήρχαν και στα 70's και στα 80's και στα 90's... Bγήκε και τότε σαβούρα, αλλά οι καλοί όλοι ξεχώρισαν... Ας αναγνωρίσουμε οτι οι σημερινοί καλλιτέχνες δεν έχουν την ικανότητα να βγάλουν τραγούδια (και την ποικιλία μουσικών ρευμάτων) των 80's... Aκούω remakes γνωστών τραγουδιών των 70's-80's-90's προσαρμοσμένα στο σημερινό γούστο και μου έρχεται να ξεράσω... Οι δισκογραφικές ξεθάβουν γερόντια να βγάλουν δίσκους και επανανενώνουν γκρουπς που διαλύθηκαν πριν 20-30 χρόνια μπας και βγει κάποια επιτυχία...

Η ειρωνία είναι οτι αν σε κάνουν τσακωτό οι πιτσιρικάδες να ακούς πχ. Zeppelin, κάνουν ειρωνική γκριμάτσα γιατί είσαι παλαίουρας και αφοσιώνονται στα δικά τους κομμάτια με τον ατάλαντο χοντρό και το πουτανάκι του να κάνει twerk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν είμαι γνώστης του χώρου, αλλά δεν νομίζω οτι φταίνε οι δισκογραφικές εταιρίες για την σημερινή ξεφτίλα στην μουσική. Θεωρώ οτι ψάχνουν να βρουν εμπόρευμα που θα τους φέρει λεφτά. Αν δεν υπάρχει καλό εμπόρευμα, θα προμοτάρουν τα σαπάκια που έχουν διαθέσιμα. Οι δισκογραφικές υπήρχαν και στα 70's και στα 80's και στα 90's... Bγήκε και τότε σαβούρα, αλλά οι καλοί όλοι ξεχώρισαν... Ας αναγνωρίσουμε οτι οι σημερινοί καλλιτέχνες δεν έχουν την ικανότητα να βγάλουν τραγούδια (και την ποικιλία μουσικών ρευμάτων) των 80's... Aκούω remakes γνωστών τραγουδιών των 70's-80's-90's προσαρμοσμένα στο σημερινό γούστο και μου έρχεται να ξεράσω... Οι δισκογραφικές ξεθάβουν γερόντια να βγάλουν δίσκους και επανανενώνουν γκρουπς που διαλύθηκαν πριν 20-30 χρόνια μπας και βγει κάποια επιτυχία...

Η ειρωνία είναι οτι αν σε κάνουν τσακωτό οι πιτσιρικάδες να ακούς πχ. Zeppelin, κάνουν ειρωνική γκριμάτσα γιατί είσαι παλαίουρας και αφοσιώνονται στα δικά τους κομμάτια με τον ατάλαντο χοντρό και το πουτανάκι του να κάνει twerk...

προσωπικα, θα διαφωνησω καθετα, σε οτι αφορα τις δισκογραφικες.

θεωρω οτι ειναι οι κυριες υπαιτιοι της πτωσης της ποιοτητας της μουσικης, οταν απο το '90 και μετα κυριως, οπου και λογω πολλαπλων αλλων παραγοντων (οπως π,χ εκρηξη των τηλεριαλιτυ τραγουδιων, οπου καθε κακομοιρης, χωρις μουσικη παιδεια, ηθελε να γινει τραγουδιστης, οπως και εγιναν ορισμενοι,  π.χ Πετρελης, ραλλια, Νινο........ κλπ), ηθελαν να κανουν παραγωγη τραγουδιστων.  ο τραγουδιστης, πρεπει εκτος απο φωνη, πρεπει να εχει (η να αποκτησει) και μουσικη παιδεια. 

 

Εκτος αυτου, παραλληλα με το παραπανω, ηθελαν να εχουν και παραγωγη τραγουδιων, κατα παραγγελια. την χειμερινη σεζον θελαμε χορευτικα ζειμπεκικοτσιφτετελοχιτακια, την καλοκαιρινη σεζον θελαμε καλοκαιρινα χιτακια για τα παραλιακα κλαμπ, κλπ κλπ κλπ.  

αυτα ειναι ΟΛΑ ΛΑΘΟΣ, την μουσικη δεν την παραγγελνεις οπως ενα πιατο στο εστιατοριο.......................!!!!  

το 60-70 που ηταν η παγκοσμια ανθιση της μουσικης, δεν γινοντουσαν τα αλμπουμ καθε μηνα......!!!!! επρεπε ο συνθετης/στιχουργος να γραψει 15-20 τραγουδια, να τα παει στον παραγωγο, να τα ακουσει ο παραγωγος, να επιλεξουν τα 10-12 καλυτερα,  που χωραγανε σε ενα βινυλιο (και οχι οπως σημερα που οποτε θες ανεβαζεις τραγουδι στο διαδικτυο...), να προχωρησει η παραγωγη του δισκου (που ηταν και χρονοβορα, καθως δεν ειχαν την τεχνολογια του σημερα...)  και τα υπολοιπα εμενα στο συρταρι για να συμπληρωθει καποιο επομενο αλμπουμ......! 

 

 δεν γινοταν αυτος ο συφερτος που γινεται την τελευταια 10ετια, που με την αναπτυξη της τεχνολογιας και του διαδικτυου, μπορεις να ακουσεις ο,τι παπαριά δεν φανταζεσαι...!    με τελευταιο αποκορυφωμα την ΤΡΑΠ "μουσικη", που δικαιολογει απολυτα το ονομα της.......! 

 

 

 

ΥΓ, Αφου απο την πολλη σαβουρα, καταντησα να βαζω να ακουω κλασσικη μουσικη, για "αποτοξινωση".........!!!  ΕΛΕΟΣ ΔΛΔ............!!!!!!!!!!!!!!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι χάθηκε η ντροπή, ο άλλος ο "τάπερ" έκανε καριέρα λέγοντας "θέλω ελικόπτερα, θέλω ζαμπονόπιτα, θέλω σπανακοτυρόπιτα" τι στο καλό έλεγε.

Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως κάποιος ακούει τέτοιο τραγούδι και του αρέσει. Είχα την εντύπωση ότι η αρμονία, το μέτρο και ο ρυθμός βρίσκονται μέσα μας με έναν βιολογικό τρόπο. Σαν να λέμε ότι ακούς έναν κρότο και το θεωρείς μουσική γιατί έτσι έβγαλε ο τάδε τράπερ.

Και το κυριότερο τέτοια τραγούδι ααφού δεν έχουν μελωδία ή συγκεκριμένη ταυτότητα μπορούν να γραφτούν 100 την ημέρα. Ούτε ρυθμό, ούτε ομοιοκαταληξίες, ούτε μουσική, τίποτα, απλός θόρυβος και autotune στον θεό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2024 στις 2:25 ΜΜ, Diavolos666 είπε

Το θέμα είναι ότι χάθηκε η ντροπή, ο άλλος ο "τάπερ" έκανε καριέρα λέγοντας "θέλω ελικόπτερα, θέλω ζαμπονόπιτα, θέλω σπανακοτυρόπιτα" τι στο καλό έλεγε.

Εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πως κάποιος ακούει τέτοιο τραγούδι και του αρέσει. Είχα την εντύπωση ότι η αρμονία, το μέτρο και ο ρυθμός βρίσκονται μέσα μας με έναν βιολογικό τρόπο. Σαν να λέμε ότι ακούς έναν κρότο και το θεωρείς μουσική γιατί έτσι έβγαλε ο τάδε τράπερ.

Και το κυριότερο τέτοια τραγούδι ααφού δεν έχουν μελωδία ή συγκεκριμένη ταυτότητα μπορούν να γραφτούν 100 την ημέρα. Ούτε ρυθμό, ούτε ομοιοκαταληξίες, ούτε μουσική, τίποτα, απλός θόρυβος και autotune στον θεό.

καπου καπου,  σε διαφορες γωνιες του πλανητη, θα ακουσεις κλασικα ελληνικα τραγουδια διασκευασμενα αναλογα........   και απο ΦΩΝΑΡΕΣ, οχι απο γκαρισματα γαιδουριων...........!!!!! 

 

 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...