Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φωτογραφία του μηχανήματος με το οποίο η Apple θα ενημερώνει τα σφραγισμένα iPhone


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες δειτε την θετικη πλευρα του επιτευματος και απολαυστε το..

Το γεγονος οτι απο την στιγμη που θα μπορει να συνδεθει σε μια σφραγισμενη/παυλα μη σεταρισμενη συσκευη ((ουτε καν ενεργοποιημενη)) ..

Ειναι απλα ενα φιουτσουρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, ntinosterpsis said:

Η ενημέρωση ήταν απαραίτητη προκειμένου να διορθωθεί ένα ζήτημα που εμπόδιζε τη μεταφορά δεδομένων απευθείας από άλλη συσκευή iPhone στη διάρκεια της αρχικής ρύθμισης της νέας συσκευής."

Κοιτά τους σατανάδες pitch που κάνουνε 

Κανένα τέτοιο ζητημα δεν είχε ανακύψει δημόσια στην έκταση που δικαιολογεί την είσοδο μιας τέτοιας τεχνολογίας, όσον αφορά το σετάρισμα νέας συσκευής, τύπου λόγω προβλήματος 

Ενταξει, έψαχναν κλασικά δημοσιοσχετιστικα να το ρίξουν κάπου και καλά 

Προσωπικά δε μ αρέσει να μου κάνει με το έτσι θέλω update στο νεότερο 

Θέλω να το κάνω  εγώ όποτε μου καπνίσει. Εξάλλου ποιος ξέρει με αυτό το σκεπτικό μπορεί να σου πει σε λίγο καιρό μόλις αλλάζει το ICloud και το id στο κινητό θα σναβαθμιζει υποχρεωτικά 

Δε με ψήνει 

Επεξ/σία από kariolikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν συσκευες εδω και χρονια,και με το που τις ενεργοποιεις κανουν αναγκαστικα αναβαθμιση στο τελευταιο λογισμικο και μετα τις σεταρεις για πρωτη χρηση.

παραδειγμα τα ρολογια της τσιαομι.Και το apple watch,νομιζω κανει αναβαθμιση αναγκαστικα πριν την πρωτη χρηση.Αντι λοιπον να καθεσαι να περιμενεις το περνεις ετοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πολύ ωραίο και μπράβο τους!

Ερωτήσεις:

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να ανοίξει το κινητό ενώ εκεί κλειστό;

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω περισσότερα για αυτήν την τεχνολογία και πως δουλεύει, σκεπτόμενος ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος σένσορας ενεργός, ο οποίος όμως δε θα καίει μπαταρία.

 

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να πάρει κάποιος elevated privileges που χρειάζονται για την αναβάθμιση, και μάλιστα χωρίς να ακουμπά το κινητό; Δηλαδή backdoor waiting to happen και μάλιστα από κάποιον που απλά περνάει δίπλα μας

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, lost2 είπε

Δυο απορίες μου δημιουργούνται 

Αν κατά την αναβάθμιση μείνει από μπαταρία υπάρχει περίπτωση να το πάρεις τούβλο (brick) , κάτι φυσιολογικό κατά την εγκατάσταση ή για κάποιον άσχετο λόγω γίνει τούβλο, πως θα μπορείς να αποδείξεις ότι έτσι το πήρες;;;

Αυτό που πρέπει να μας ανησυχεί είναι τι έχει να γίνει όταν, και όχι αν , θα πέσει αυτή η τεχνολογία σε hackers.... πανηγύρι θα γίνει.

Τα iphone απο το 12 και μετα δεν φορτιζουν επαγωγικα? Ε, αρα θα τα φορτιζει κιολας την ωρα που κανει την αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τα iphone απο το 12 και μετα δεν φορτιζουν επαγωγικα? Ε, αρα θα τα φορτιζει κιολας την ωρα που κανει την αναβαθμιση.

Από την εποχή του Χ γίνεται αυτό(ασύρματη φόρτιση). 
Εγω, το βλέπω ευχάριστα όλο αυτό. 
Και μάλιστα, μου θυμίζει την εποχή που λέγανε ό,τι θα καταργηθεί η θύρα φορτιστείς.Στο πίσω μέρος του μυαλού μου… το θεωρώ, ως πρώτο βήμα.  

Ειναι μια ευχάριστη κίνηση. Γλιτώνεις χρόνο απ αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τεχνολογικής άποψης πολύ καλό το εγχείρημα. Εγώ είμαι περίεργος όμως, είναι ασφαλές να μπορείς να κάνεις update ενα κινητο μέσα στην συσκευασία του αλλά δεν είναι το να ανοίξεις το api του nfc; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, karma_nade είπε

Ας δούμε τι θα κράξουν τώρα οι haters. Περιέργεια έχω …

και πλεον ακομα κι αν κλεισεις το τηλεφωνο μπορει να υπαχει access στη συσκευη ή για να το πουμε αλλιως μαλλον δεν κλεινει ποτε τελειως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, torgar είπε

και πλεον ακομα κι αν κλεισεις το τηλεφωνο μπορει να υπαχει access στη συσκευη ή για να το πουμε αλλιως μαλλον δεν κλεινει ποτε τελειως;

Σε ολα τα κινητα γινεται αυτο, οποτε η μονη λυση ειναι η αποσπωμενη μπαταρια. (και αν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, transparent said:

Πολύ πολύ ωραίο και μπράβο τους!

Ερωτήσεις:

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να ανοίξει το κινητό ενώ εκεί κλειστό;

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω περισσότερα για αυτήν την τεχνολογία και πως δουλεύει, σκεπτόμενος ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος σένσορας ενεργός, ο οποίος όμως δε θα καίει μπαταρία.

 

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να πάρει κάποιος elevated privileges που χρειάζονται για την αναβάθμιση, και μάλιστα χωρίς να ακουμπά το κινητό; Δηλαδή backdoor waiting to happen και μάλιστα από κάποιον που απλά περνάει δίπλα μας

1 λεπτό σιγής για όσους πίστεψαν ότι δεν έχουν backdoor τα iphones.
Πριν αρχίσετε την κλάψα, iPhone owner εδώ. Του έχω κάνει όλα τα updates (και τα εμβόλια). Τώρα υπερθερμένεται κάπως λιγότερο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, transparent είπε

Πολύ πολύ ωραίο και μπράβο τους!

Ερωτήσεις:

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να ανοίξει το κινητό ενώ εκεί κλειστό;

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω περισσότερα για αυτήν την τεχνολογία και πως δουλεύει, σκεπτόμενος ότι θα πρέπει να υπάρχει κάποιος σένσορας ενεργός, ο οποίος όμως δε θα καίει μπαταρία.

 

Δηλαδή υπάρχει κάποια μέθοδος να πάρει κάποιος elevated privileges που χρειάζονται για την αναβάθμιση, και μάλιστα χωρίς να ακουμπά το κινητό; Δηλαδή backdoor waiting to happen και μάλιστα από κάποιον που απλά περνάει δίπλα μας

Δεν νομίζω ότι πρέπει να πούμε κάτι περισσότερο,εμένα με καλυψες πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...