Προς το περιεχόμενο

Πωληση χρυσης λιρας


APapsda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/kalpazi-i-chrisi-lira-se-ipsilo-16etias-i-timi-tis-poso-piani-entos-ke-ektos-tte-pinakas/

Με βαση το βαρος 22 καρατια και 8 γραμαρια, σημερα ειναι 500 ευρω. η ΤτΕ δινει 480. Υπαρχει περιπτωση ενας χρυσοχόος να με πληρωσει παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οχι. Αλλα ουτε και η τραπεζα θα σου δωσει τοσο, αν διαβασεις σου λεει οτι η τραπεζα πουλάει την λιρα στα 437 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stormrain είπε

Οχι. Αλλα ουτε και η τραπεζα θα σου δωσει τοσο, αν διαβασεις σου λεει οτι η τραπεζα πουλάει την λιρα στα 437 ευρω.

577€ 

Αντιστοίχως, το πωλητήριο από την κεντρική τράπεζα «άγγιξε» τα 577 ευρώ

τον περασμένο Δεκέμβριο, με τους ιδιώτες να λαμβάνουν από την ΤτΕ 431,38 ευρώ ανά τεμάχιο και να αγοράζουν από αυτή στα 519,80 ευρώ, τον Μάρτιο του 2022 με την τιμή αγοράς να διαμορφώνεται στα 419,86 ευρώ και την τιμή πώλησης στα 506,00 ευρώ και τον Αύγουστο του 2020 με τις αντίστοιχες τιμές να «αγγίζουν» τα 396,05 ευρώ και 477,37 ευρώ αντίστοιχα. Την εξάδα με τις υψηλότερες τιμές συμπληρώνουν ο Νοέμβριος του 2021, με τη χρυσή λίρα να πωλείται από τους ιδιώτες στα 375,05 ευρώ και να αγοράζεται στα 452,10 ευρώ και ο Σεπτέμβριος του 2019 (318,59 ευρώ και 384,21 ευρώ αντίστοιχα). Τον Σεπτέμβριο του 2012 μία χρυσή λίρα έπιανε 312,62 ευρώ, ενώ πωλείτο από την ΤτΕ στα 377,20 ευρώ και τον ίδιο μήνα του 2011 η τιμή εκποίησης διαμορφωνόταν στα 308,06 ευρώ και η τιμή πώλησης στα 371,03 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα η ΤΤΕ αγοράζει 481,59

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/agores/xrysos/deltia-timwn-xrysoy

προσοχή ότι η ΤΤΕ βγάζει λιποβαρής ακόμα και κομμάτια αγορασμένα από αυτούς, όπως επίσης δεν παίρνει υπ' όψιν την περίπτωση να έχεις συλλεκτικό κομμάτι.

2 έμπιστοι έμποροι κέντρο Αθήνα που ξέρουν και τα συλλεκτικά που μπορείς να πάρεις μια άποψη και τιμή  

https://www.svcollector.com/

https://www.vasilakopoulosnumismatics.com/

και φυσικά όχι σε κοράκια "αγοράζω χρυσό" 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

σήμερα η ΤΤΕ αγοράζει 481,59

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/agores/xrysos/deltia-timwn-xrysoy

προσοχή ότι η ΤΤΕ βγάζει λιποβαρής ακόμα και κομμάτια αγορασμένα από αυτούς, όπως επίσης δεν παίρνει υπ' όψιν την περίπτωση να έχεις συλλεκτικό κομμάτι.

2 έμπιστοι έμποροι κέντρο Αθήνα που ξέρουν και τα συλλεκτικά που μπορείς να πάρεις μια άποψη και τιμή  

https://www.svcollector.com/

https://www.vasilakopoulosnumismatics.com/

και φυσικά όχι σε κοράκια "αγοράζω χρυσό" 

 

Τελικά που συμφέρει να πουλήσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, APapsda είπε

Τελικά που συμφέρει να πουλήσω??

Αν δεν σου κάνουν ανάγκη τα χρήματα, κράτα την λίρα/τις λίρες. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αγόραζε όταν έπεφτε η τιμή και πάντα μου έλεγε, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τα χρήματα, ποτέ σου μην πουλήσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papresa είπε

Αν δεν σου κάνουν ανάγκη τα χρήματα, κράτα την λίρα/τις λίρες. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αγόραζε όταν έπεφτε η τιμή και πάντα μου έλεγε, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τα χρήματα, ποτέ σου μην πουλήσεις...

φιλε το ιδιο μου ελεγε ο δικος μου. ομως αν δεις  την αξια του, εχει πιασει τιμη ρεκορ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2000 η τιμή της χρυσής λίρας ήταν 55€, δηλαδή έχει απόδοση x10 φορές (1000%) την αξία της, σε 24 χρόνια, μια σταθερή μέση απόδοση λίγο πάνω από 40%/ετησίως, κάθε χρόνο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

 

θέλω να πουλήσω μια χρυσή λίρα και έχω κάποιες απορίες για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει:

 

1.σε ερώτηση μου στην τράπεζα της ελλάδος με ενημέρωσαν ότι η πώληση γίνεται με προσκόμιση εκκαθ. εφορίας. Φαντάζομαι αυτό γίνεται για να φορολογηθείς μετά; Θα πρέπει εγώ να δηλώσω στην επόμενη δήλωση το ποσό αυτό και πιάνεται στο συνολικό μου εισόδημα;

2. επίσης, η επιφύλαξη μου σχετικά με το εκκ. εφορίας (και γελάστε όσο θέλετε) δεν είναι για το αν φορολογούμαι (μια χαρά να φορολογηθώ αν υποχρεούμαι) αλλά η "γνωστοποίηση" της κατοικίας μου και η πιθανή μελλοντική στοχοποίηση σε διαρρήκτες; Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά ζούμε και σε πονηρές εποχές. Αν τελικά για τον λόγο αυτό, προτιμήσω ένα ιδιωτικό μαγαζί για πώληση, αυτό θα γίνει με απλή απόδειξη χωρίς να δηλώσω περαιτέρω στοιχεία μου; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων (και τους σοβαρούς και τα τρολ)

Επεξ/σία από lastchance88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lastchance88 είπε

Καλησπέρα σας, 

 

θέλω να πουλήσω μια χρυσή λίρα και έχω κάποιες απορίες για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει:

 

1.σε ερώτηση μου στην τράπεζα της ελλάδος με ενημέρωσαν ότι η πώληση γίνεται με προσκόμιση εκκαθ. εφορίας. Φαντάζομαι αυτό γίνεται για να φορολογηθείς μετά; Θα πρέπει εγώ να δηλώσω στην επόμενη δήλωση το ποσό αυτό και πιάνεται στο συνολικό μου εισόδημα;

2. επίσης, η επιφύλαξη μου σχετικά με το εκκ. εφορίας (και γελάστε όσο θέλετε) δεν είναι για το αν φορολογούμαι (μια χαρά να φορολογηθώ αν υποχρεούμαι) αλλά η "γνωστοποίηση" της κατοικίας μου και η πιθανή μελλοντική στοχοποίηση σε διαρρήκτες; Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά ζούμε και σε πονηρές εποχές. Αν τελικά για τον λόγο αυτό, προτιμήσω ένα ιδιωτικό μαγαζί για πώληση, αυτό θα γίνει με απλή απόδειξη χωρίς να δηλώσω περαιτέρω στοιχεία μου; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων (και τους σοβαρούς και τα τρολ)

Για οποιαδήποτε συναλλαγή, ανεξαρτήτως ποσού, απαιτείται η επίδειξη α) του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας ή του διαβατηρίου σε ισχύ και β) πρωτότυπου δημόσιου εγγράφου (π.χ. εκκαθαριστικού εφορίας) ή πρόσφατου λογαριασμού οργανισμού κοινής ωφέλειας, όπου να αναγράφεται ο Α.Φ.Μ του πελάτη.

 

https://www.bankofgreece.gr/kiries-leitourgies/agores/xrysos/agora-kai-pwlhsh-xryshs-liras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, lastchance88 said:

Καλησπέρα σας, 

 

θέλω να πουλήσω μια χρυσή λίρα και έχω κάποιες απορίες για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει:

 

1.σε ερώτηση μου στην τράπεζα της ελλάδος με ενημέρωσαν ότι η πώληση γίνεται με προσκόμιση εκκαθ. εφορίας. Φαντάζομαι αυτό γίνεται για να φορολογηθείς μετά; Θα πρέπει εγώ να δηλώσω στην επόμενη δήλωση το ποσό αυτό και πιάνεται στο συνολικό μου εισόδημα;

2. επίσης, η επιφύλαξη μου σχετικά με το εκκ. εφορίας (και γελάστε όσο θέλετε) δεν είναι για το αν φορολογούμαι (μια χαρά να φορολογηθώ αν υποχρεούμαι) αλλά η "γνωστοποίηση" της κατοικίας μου και η πιθανή μελλοντική στοχοποίηση σε διαρρήκτες; Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά ζούμε και σε πονηρές εποχές. Αν τελικά για τον λόγο αυτό, προτιμήσω ένα ιδιωτικό μαγαζί για πώληση, αυτό θα γίνει με απλή απόδειξη χωρίς να δηλώσω περαιτέρω στοιχεία μου; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων (και τους σοβαρούς και τα τρολ)

φιλε μου μην ασχολήσαι με ΤΤΕ για μια λίρα!

Πήγαινε σ'ενα χρυσοχοο και δώστη. Ή πές κάποιον φίλο να σε εξυπηρετήσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, lastchance88 said:

Καλησπέρα σας, 

 

θέλω να πουλήσω μια χρυσή λίρα και έχω κάποιες απορίες για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει:

 

1.σε ερώτηση μου στην τράπεζα της ελλάδος με ενημέρωσαν ότι η πώληση γίνεται με προσκόμιση εκκαθ. εφορίας. Φαντάζομαι αυτό γίνεται για να φορολογηθείς μετά; Θα πρέπει εγώ να δηλώσω στην επόμενη δήλωση το ποσό αυτό και πιάνεται στο συνολικό μου εισόδημα;

2. επίσης, η επιφύλαξη μου σχετικά με το εκκ. εφορίας (και γελάστε όσο θέλετε) δεν είναι για το αν φορολογούμαι (μια χαρά να φορολογηθώ αν υποχρεούμαι) αλλά η "γνωστοποίηση" της κατοικίας μου και η πιθανή μελλοντική στοχοποίηση σε διαρρήκτες; Μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά ζούμε και σε πονηρές εποχές. Αν τελικά για τον λόγο αυτό, προτιμήσω ένα ιδιωτικό μαγαζί για πώληση, αυτό θα γίνει με απλή απόδειξη χωρίς να δηλώσω περαιτέρω στοιχεία μου; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποιο;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων (και τους σοβαρούς και τα τρολ)

αν είσαι Αθηνα δες τα 2 μαγαζιά που έβαλα παραπάνω, μπαίνεις πουλάς (σε καλή τιμή) βγαίνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 12:01 ΠΜ, papresa είπε

Αν δεν σου κάνουν ανάγκη τα χρήματα, κράτα την λίρα/τις λίρες. Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου αγόραζε όταν έπεφτε η τιμή και πάντα μου έλεγε, αν δεν έχεις μεγάλη ανάγκη τα χρήματα, ποτέ σου μην πουλήσεις...

Βασικά αν δεν έχεις ανάγκη τα χρήματα πουλάς τις λίρες και τις ξανα-αγοράζεις όταν πέσει η τιμή του χρυσού. Αν τα έχεις ανάγκη είναι που θα τα φας και δεν θα μείνει τίποτα. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...