Προς το περιεχόμενο

Ο Ντενί Βιλνέβ και η Legendary ετοιμάζουν το Dune 3


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 hours ago, Lucifer said:

θα έλεγες δηλαδή πως τον τόνο τον θέτει το χόλιγουντ

...τόν θέτει καί τόν οριοθετεί καί τόν πλαισιώνει καί τόν συντονίζει καί τόν ρυθμίζει καί τόν ανατέμνει καί τόν αναθέτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Chocobo είπε

Είμαι απο τα άτομα που το Dune 1 δεν άρεσε σαν ιστορία και δεν θα θαμπώθηκα απο σκηνοθεσία , φωτογραφία κλπ που ήταν μεν καλά αλλά όχι επικά , τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Μη έχοντας διαβάσει τα βιβλία και μη γνωρίζοντας το plot έφυγα απο το σινεμά με περισσότερες ερωτήσεις απο οτι θα ήθελα.Μετά απο αρκετό google ένωσα τα κομμάτια του puzzle που η ταινία δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να εξηγήσει. 2.5 ώρες δεν είναι λίγες ,  θα μπορούσε να αναλύσει κάποια πράγματα. Αντ' αυτού αναλώθηκε ωραία μεν , βαρετά δε landscapes..

Δεν έχω δεί ακόμα το 2 καθώς δεν βλέπω το λόγο να πληρώσω ξανά όταν το 1ο κατ εμε δεν άξιζε. Όταν έρθει σε καμιά συνδρομητική θα του δώσω μια ευκαιρία να δω αν υπάρχει εξιλέωση για το 1ο.

Παίζει να είναι και η μόνη ταινία της δεκαετίας που δικαιολογεί σινεμά. 

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Chocobo said:

Είμαι απο τα άτομα που το Dune 1 δεν άρεσε σαν ιστορία και δεν θα θαμπώθηκα απο σκηνοθεσία , φωτογραφία κλπ που ήταν μεν καλά αλλά όχι επικά , τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Μη έχοντας διαβάσει τα βιβλία και μη γνωρίζοντας το plot έφυγα απο το σινεμά με περισσότερες ερωτήσεις απο οτι θα ήθελα.Μετά απο αρκετό google ένωσα τα κομμάτια του puzzle που η ταινία δεν προσπάθησε ιδιαίτερα να εξηγήσει. 2.5 ώρες δεν είναι λίγες ,  θα μπορούσε να αναλύσει κάποια πράγματα. Αντ' αυτού αναλώθηκε ωραία μεν , βαρετά δε landscapes..

Δεν έχω δεί ακόμα το 2 καθώς δεν βλέπω το λόγο να πληρώσω ξανά όταν το 1ο κατ εμε δεν άξιζε. Όταν έρθει σε καμιά συνδρομητική θα του δώσω μια ευκαιρία να δω αν υπάρχει εξιλέωση για το 1ο.

Δεν σου άρεσε μια καλή μεταφορά ενός εμβλιματικού μυθιστορήματος, σταθμού στην fantasy λογοτεχνία που επιρρέασε τόσο την λογοτεχνία του είδους όσο και τον κινηματογράφο του είδους; Ok. Γούστα είναι αυτά, αλλά αν είσαι λάτρης του είδους μου κάνει εντύπωση. Αν δεν σου αρέσει το είδος σε κατανοώ απόλυτα γιατί δεν είναι μια απλή, επιφανειακή ιστορία αυτή του Dune. Υπάρχει πολύ βάθος, θρησκευτικό, φιλοσοφικό, πολιτικό. 

Δεν συμφωνώ επίσης με την άποψη ότι ο Βιλνέβ ήταν καλός και ότι το Χόλιγουντ τον κομποστοποίησε. Εξέλιξη λέγεται. Άλλες ταινίες κάνεις στα 20, άλλες στα 30, άλλες στα 40 κτλ. Ο ίδιος είναι. Καλός μεν αλλά ελαφρώς υπερεκτιμημένος κατ' εμέ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/4/2024 στις 9:35 ΜΜ, jazzu4ia είπε

...πάει κι αυτός...τόν έχω ξεγράψει καιρό...τό sicario ήταν ή τελευταία καλή ταινία του...

fixed. Πάντως τον αδικείς στα Dune και τα 2 είναι πολύ καλά για αυτό που είναι. Καμία σχέση με arrival και Fake Runner που πιο πολύ ήταν εντυπωσιασμός, φρου φρού και φωτογραφία imo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, jazzu4ia said:

...τόν θέτει καί τόν οριοθετεί καί τόν πλαισιώνει καί τόν συντονίζει καί τόν ρυθμίζει καί τόν ανατέμνει καί τόν αναθέτει...

2024 έχουμε, ούτε η δυσλεξία δεν είναι πλέον δικαιολογία με τόσα spell checkers που κυκλοφορούν. 

1 hour ago, vastegial_74 said:

Δεν σου άρεσε μια καλή μεταφορά ενός εμβλιματικού μυθιστορήματος, σταθμού στην fantasy λογοτεχνία που επιρρέασε τόσο την λογοτεχνία του είδους όσο και τον κινηματογράφο του είδους; Ok. Γούστα είναι αυτά, αλλά αν είσαι λάτρης του είδους μου κάνει εντύπωση. Αν δεν σου αρέσει το είδος σε κατανοώ απόλυτα γιατί δεν είναι μια απλή, επιφανειακή ιστορία αυτή του Dune. Υπάρχει πολύ βάθος, θρησκευτικό, φιλοσοφικό, πολιτικό. 

Δεν συμφωνώ επίσης με την άποψη ότι ο Βιλνέβ ήταν καλός και ότι το Χόλιγουντ τον κομποστοποίησε. Εξέλιξη λέγεται. Άλλες ταινίες κάνεις στα 20, άλλες στα 30, άλλες στα 40 κτλ. Ο ίδιος είναι. Καλός μεν αλλά ελαφρώς υπερεκτιμημένος κατ' εμέ. 

Είπε ο άνθρωπος ότι δεν έχει διαβάσει το βιβλίο.. Οπότε κατανοητό αυτό που λέει ότι δεν του άρεσε. Ένσταση ή τέλοσπάντον διάλογο θα κάναμε με κάποιον που είχε διαβάσει το βιβλίο και παρ'όλα αυτά δεν του άρεσε. Εκεί θα είχε ενδιαφέρον να εξηγήσει το γιατί, αν δηλαδή το γιατί στεκόταν με αντικειμενικά κριτήρια. 

Όσο για τον Βιλνέβ, συμφωνώ, εξάλλου και ο δικός μας Λάνθιμος άλλο ύφος είχε στον Κυνόδοντα, άλλη στο Poor Things. 

Ακόμα και αν το κάνει για τα λεφτά, οκ επιλογή του είναι..

Επεξ/σία από polaki
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεωρώ σχεδόν δεδομένο, εφόσον οι εισπράξεις είναι οι αναμενόμενες, ότι θα υπάρξει συνέχεια, με Βιλνέβ ή ή όχι δεν ξέρω. Ήδη δύο βασικά σημεία από το πρώτο βιβλίο δεν ξεκαθαρίστηκαν, καθώς τα κράτησαν για τη συνέχεια.  Ο Paul ξεκαθαρίζει επί τόπου με την  Chani για τη σχέση που θα έχει με την πριγκίπισσα  Irulan, και η Chani το αποδέχεται. Δεύτερο, το μωρό της Jesicca έχει ήδη γεννηθεί και είναι μικρό παιδί και ένας πολύ ενδιαφέρων χαρακτήρας όταν γίνεται το ξεκαθάρισμα με τον αυτοκράτορα... Μόνο και μόνο από αυτά είναι φανερό ότι έχουμε δύο cliffhanger για τη συνέχεια. Θα δούμε....

Επεξ/σία από katsoul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, polaki said:

 Όσο για τον Βιλνέβ, συμφωνώ, εξάλλου και ο δικός μας Λάνθιμος άλλο ύφος είχε στον Κυνόδοντα, άλλη στο Poor Things. 

Ακόμα και αν το κάνει για τα λεφτά, οκ επιλογή του είναι..

...αυτή ήταν ή διαφορά τους; ...τό ύφος ;; ...LOL...

...κυνόδοντας, άλπεις, καί κυρίως ή ταινιάρα "αστακός", εγκεφαλικά αριστουργήματα γιά λίγους...

...ευνοούμενη, καί ή αστεία σαχλαμάρα poor things--->αμερικανιές, εμπορικός κινηματογράφος γιά τίς μάζες...

...nimic & βληχή ---> αριστουργήματα...

...τό ιερό ελάφι, απλώς βλακειούλα...

...ίδια φάση μέ βιλνέβ είναι ό λάνθιμος...όταν τού έχωσε τά big bucks ή SEARCHLIGHT, ό γιωργάρας ξεπουλήθηκε καί πούλησε καί τόν φιλίππου μέ αποτέλεσμα αυτή τήν οσκαρική σάχλα γιά 15χρονα...

...thnx! πολάκη γιά τήν πάσα !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Δεν σου άρεσε μια καλή μεταφορά ενός εμβλιματικού μυθιστορήματος, σταθμού στην fantasy λογοτεχνία που επιρρέασε τόσο την λογοτεχνία του είδους όσο και τον κινηματογράφο του είδους; Ok. Γούστα είναι αυτά, αλλά αν είσαι λάτρης του είδους μου κάνει εντύπωση. Αν δεν σου αρέσει το είδος σε κατανοώ απόλυτα γιατί δεν είναι μια απλή, επιφανειακή ιστορία αυτή του Dune. Υπάρχει πολύ βάθος, θρησκευτικό, φιλοσοφικό, πολιτικό. 

Δεν συμφωνώ επίσης με την άποψη ότι ο Βιλνέβ ήταν καλός και ότι το Χόλιγουντ τον κομποστοποίησε. Εξέλιξη λέγεται. Άλλες ταινίες κάνεις στα 20, άλλες στα 30, άλλες στα 40 κτλ. Ο ίδιος είναι. Καλός μεν αλλά ελαφρώς υπερεκτιμημένος κατ' εμέ. 

 

Δεν μου άρεσε που έφυγα με πολλά ερωτήματα και που έπρεπε να περάσω αρκετό χρόνο google για να μου λυθούν. Ερωτήματα που μια ταινία 2.5 ωρών θα μπορούσε να έχει απαντήσει.

Οπως είπα ήξερα το dune μόνο σαν όνομα και πολύ επιγραμματικά. Βλέποντας την ταινία μου έδωσε την εντύπωση πως απευθύνεται περισσότερο σε αυτούς που ξέρουν 3-4 βασικά πράγματα ήδη.

Προσωπικά δεν μου αρέσει να φεύγω με ερωτηματικά απο την αίθουσα.Φαντάζομαι για κάποιους που γνώριζαν το πλοτ κλπ ήταν πιο ευχάριστο και είχαν περισσότερο χρόνο να απολαύσουν τα σκηνικά , τους διαλόγους κλπ συγκρητικα με εμένα που το μυαλό μου ήταν : οκ αυτό τι είναι , πως δουλεύει , θα εξηγήσει στην επόμενη σκηνή ;  
 

Εχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού να δω ξανα την πρώτη , τώρα που έχω πιο ξεκάθαρη εικόνα του πλοτ και διάφορων στοιχείων  , ώστε να έχω καλύτερη άποψη.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, ilos said:

fixed. Πάντως τον αδικείς στα Dune και τα 2 είναι πολύ καλά για αυτό που είναι. Καμία σχέση με arrival και Fake Runner που πιο πολύ ήταν εντυπωσιασμός, φρου φρού και φωτογραφία imo.

...τό έθεσες σωστά : "γι'αυτό πού είναι"...δηλ. mainstream χολυγουντιανό σινεμά διασκέδασης γιά τίς μάζες, μέ κύριο στόχο τό box office...οπότε υπό αυτό τό πρίσμα ίσως νά έχεις δίκιο...καί λέω ίσως διότι δέν τά έχω δεί καί ούτε καί πρόκειται, διότι δέν ανήκω σέ αυτό τό κοινό... 

...τό arrival ήταν εγκεφαλική ταινία γιά διαννοούμενους...τά sicario & blade runner ήταν αμερικανιές ταινίες δράσης γιά ανεγκέφαλους ...

Επεξ/σία από jazzu4ia
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Chocobo είπε

Βλέποντας την ταινία μου έδωσε την εντύπωση πως απευθύνεται περισσότερο σε αυτούς που ξέρουν 3-4 βασικά πράγματα ήδη.

Είδα και τη 2η χθες κ συμφωνώ. Και ακόμα και αυτά που εξηγούνταν, εξηγούνταν πάντα κατόπιν της απορίας που είχαν δημιουργήσει, κάτι που φαντάζομαι είναι κουραστικό για κάποιον που δεν έχει ένα μπούσουλα. Και η δική μου εντύπωση ήταν πως οι ταινίες φτιάχτηκαν έχοντας κατά νου τον θεατή που έχει ήδη διαβάσει τουλάχιστον το πρώτο βιβλίο.

Προσωπικά δε με χάλασε, έχοντας διαβάσει όλη τη σειρά, γιατί όντως όπως λες με άφησε απλά να ρολλάρω με τις εικόνες και επειδή επιτέλους είδα μια ταινία που μένει πιστή σε ένα έργο που αγαπώ, αλλά αν δεν είχα προνοήσει να πω τα βασικά στη δικιά μου πριν τις δούμε, δε θα έβγαζα δεκάλεπτο χωρίς ερωτήσεις.

 

/edit εννοείται πώς άν ήταν ασπρόμαυρο καί ασαφές καί γεμάτο τόνους μέχρι καί στά σύμφωνα θά ήταν καλύτερο απλά μόνο οί δηανοούμενη θά μπορούσαν νά τό απολαύσουν ΄ ΄ ΄΄΄

Επεξ/σία από Lucifer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jazzu4ia είπε

...τό έθεσες σωστά : "γι'αυτό πού είναι"...δηλ. mainstream χολυγουντιανό σινεμά διασκέδασης γιά τίς μάζες, μέ κύριο στόχο τό box office...οπότε υπό αυτό τό πρίσμα ίσως νά έχεις δίκιο...καί λέω ίσως διότι δέν τά έχω δεί καί ούτε καί πρόκειται, διότι δέν ανήκω σέ αυτό τό κοινό... 

...τό arrival ήταν εγκεφαλική ταινία γιά διαννοούμενους...τά sicario & blade runner ήταν αμερικανιές ταινίες δράσης γιά ανεγκέφαλους ...

Σιγά το εγκεφαλικό του arrival. Αν θες πραγματικά κάτι σε scifi που να έχει όντως επιστημονική βάση δες το ΚΙΝΕΖΙΚΟ 3 body problem (οχι την π@π@ριά του Netflix), ή ακόμα καλύτερα τις νουβέλες του Liu.

Όσο για το Sicario μόνο άλλη μια κοινή αμερικάνικη ταινία δράσης δε τη λες... Έχει τόσες πολλές καινοτομίες που δε θα ήθελα να επεκταθώ. Και μόνο που τόλμησε κάτι που για το hollywood είναι πρωτοφανές να κρύβει τον πραγματικό πρωταγωνιστή και όλη την ταινία να την βλέπεις από τα μάτια ενός τρίτου - σχεδόν κομπάρσου στη πραγματική πλοκή αρκεί.

Είναι σαν να λες το Memento μια απλή vigilante movie lol, ή τους συνήθεις ύποπτους άλλο ένα αστυνομικό δράμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...