Προς το περιεχόμενο

Ο Ντενί Βιλνέβ και η Legendary ετοιμάζουν το Dune 3


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 hours ago, ilos said:

 Αν θες πραγματικά κάτι σε scifi που να έχει όντως επιστημονική βάση δες το ΚΙΝΕΖΙΚΟ 3 body problem (οχι την π@π@ριά του Netflix), ή ακόμα καλύτερα τις νουβέλες του Liu.

...δέν έχω καμία σχέση μέ αυτά τά πράματα φίλε...δέν τήν αντέχω τήν τηλεοπτικής λογικής χαμηλού επιπέδου show business...δέν έχω κάν τηλεόραση...ή μοναδική σειρά πού έχω δεί στή ζωή μου ήταν τό twin peaks...άμα βγάλει κάτι ό θεός DAVID LYNCH ευχαρίστως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, jazzu4ia είπε

...δέν έχω καμία σχέση μέ αυτά τά πράματα φίλε...δέν τήν αντέχω τήν τηλεοπτικής λογικής χαμηλού επιπέδου show business...δέν έχω κάν τηλεόραση...ή μοναδική σειρά πού έχω δεί στή ζωή μου ήταν τό twin peaks...άμα βγάλει κάτι ό θεός DAVID LYNCH ευχαρίστως...

Πάντως το missing pieces (εντάξει prequel ήταν) δεν έλεγε και πολλά. H season 3 που γύρισε είχε μια πλάκα με τους γηρασμένους πια ηθοποιούς (νομίζω δεν πρέπει να έχει ξαναγυριστεί σειρά με τόσο μεγάλο διάστημα από την μία σεζόν στην επόμενη). Αλλά γενικά εντάξει ο Lynch ότι ήταν να δώσει το έδωσε ο άνθρωπος (και μένα από τους αγαπημένους μου directors ήταν). Lost highway for ever.😍

Btw το πρώτο Dune (με τον MacLachlan και τον Sting) που το είχε γυρίσει ο Lynch κανονικά είναι 3.5-4 ώρες ταινία και την πετσοκόψανε για αυτό είναι κάπως weird και δε βγάζει και πολύ νόημα σε κάποια σημεία να κάτσεις να τη δεις. Υπό αυτή την έννοια ο Βιλνέβ έκανε πολύ καλύτερη δουλειά, αλλά γυρνάει τριλογία οπότε είναι άδικο για σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα soundtrack του Hans Zimmer είναι κορυφαία. Αναμένουμε και το 3. Προσωπικά μου άρεσε πολύ και το Arrival και το Blade Runner, χωρίς να σημαίνει ότι τα Enemy / Prisoners / Incendies δεν ήταν ωραίες ταινίες. 

Spoiler

 

Spoiler

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...@ butters...

...αυτό τό τσουβάλιασμα ισοπεδώνει τόν ψυχισμό καί τόν χαρακτήρα τού δημιουργού καί τήν εξέλιξή του μέσα στό χρόνο...

...μπορεί νά έχουν κοινό παρανομαστή τόν ίδιο σκηνοθέτη, αλλά μιλάμε γιά δύο διαφορετικές δημιουργικές περιόδους...

...ή πρώιμη περίοδος ενός πραγματικού auteur (μήν ξεχνάμε καί τό polytechnique) πού εκπλήρωνε τό οραμά του, καί ή ύστερη περίοδος ενός κατά παραγγελία σκηνοθέτη à la carte ... 

...οπότε μοιραία, ή διαφορά στήν ψυχή καί στόν χαρακτήρα (στήν ιδιοφυΐα θά έλεγα εγώ) τών δημιουργημάτων είναι χαώδης...καί προφανώς καί τό κοινό στό οποίο απευθύνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, ilos said:

Btw το πρώτο Dune (με τον MacLachlan και τον Sting) που το είχε γυρίσει ο Lynch κανονικά είναι 3.5-4 ώρες ταινία και την πετσοκόψανε για αυτό είναι κάπως weird και δε βγάζει και πολύ νόημα σε κάποια σημεία να κάτσεις να τη δεις. Υπό αυτή την έννοια ο Βιλνέβ έκανε πολύ καλύτερη δουλειά, αλλά γυρνάει τριλογία οπότε είναι άδικο για σύγκριση.

...καί τήν υπέροχη βιρτζίνια μάντσεν...εντάξει έκανε ένα ατόπημα κι ό θεός κι εμπιστεύτηκε τά κοράκια καί τού γ@μήσανε τό έργο...ουδείς αναμάρτητος τελικά, ούτε κάν ό θεός !

...τί θά πεί δηλαδή γυρνάει τριλογία ; ...χά-χά είναι πραγματικά γιά γέλια αυτά τά στερεότυπα τού μάρκετινγκ τής αμερικάνικης υποκουλτούρας τού χόλυγουντ...

23 minutes ago, Lucifer said:

τρελαίνομαι που το a la carte έχει μόνο έναν τόνο, νοιώθω ευάλωτος μπροστά στο ανεξήγητο

...κάποια πράγματα είναι classic...δέν τά πειράζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...