Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Redmi 9a, είναι όντως τόσο χάλια ή δικιά μου συσκευή είναι ελλατωματική;


yanyul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους Insomniacs. Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω αγοράσει για μία θεία μου Redmi 9A 2/32. Το επέλεξα γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία, το ήθελε απλό- φτηνό και όχι για πολύ χρήση. Μου φάνηκε οικονομικό και φτηνό, και της το πήρα. Από την αρχή μου φάνηκε υπερβολικά αργό. Σκεφτείτε ότι για να ανοίξει κάποια εφαρμογή, μετά το πάτημα, περιμένεις 4-5 δευτερόλεπτα. Πέρασα τρεις εφαρμογές ( MyQ, Viber, WhatsApp) και αργά μεν, αλλά τα λειτουργούσε. Πριν δύο τρεις μέρες της πέρασα εφαρμογή WinBank της τράπεζας Πειραιώς, και ενώ το έκανε κανονικά εγκατάσταση, περάστηκαν όλα τα στοιχεία, το ανοίγει και ζητάει κωδικό Pin,  πληκτρολογώ τον κωδικό, πάει να ανοίξει, αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα το κλείνει, και η πλάκα είναι ότι δε το πετάει τελείως. Στις επιλογές ποιες εφαρμογές που τρέχουν, υπάρχει. όταν πατάς από κει να ανοίξει, ξεκινάει από το σημείο που ζητάει κωδικό Pin, και όλα πάλι από την αρχή. ( η επανεκκίνηση της συσκευής δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. ). Έχει τύχει σε κανένα αυτό ή ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει. Ξέρω ότι τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι πολύ χαμηλά, αλλά να είναι τόσο χάλια; Εδώ οι συσκευές δεκαετίας με παρόμοια χαρακτηριστικά αυτές τις τέσσερις  εφαρμογές τις τρέχει απροβλημάτιστα. Έστειλα μηνύματα στο eshop και xiaomi αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Όπως είναι το πρόβλημα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την συσκευή πίσω και να πάρω κάτι καλύτερο, ή είναι πλέον για κουβά;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, yanyul said:

Χαιρετώ τους Insomniacs. Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω αγοράσει για μία θεία μου Redmi 9A 2/32. Το επέλεξα γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία, το ήθελε απλό- φτηνό και όχι για πολύ χρήση. Μου φάνηκε οικονομικό και φτηνό, και της το πήρα. Από την αρχή μου φάνηκε υπερβολικά αργό. Σκεφτείτε ότι για να ανοίξει κάποια εφαρμογή, μετά το πάτημα, περιμένεις 4-5 δευτερόλεπτα. Πέρασα τρεις εφαρμογές ( MyQ, Viber, WhatsApp) και αργά μεν, αλλά τα λειτουργούσε. Πριν δύο τρεις μέρες της πέρασα εφαρμογή WinBank της τράπεζας Πειραιώς, και ενώ το έκανε κανονικά εγκατάσταση, περάστηκαν όλα τα στοιχεία, το ανοίγει και ζητάει κωδικό Pin,  πληκτρολογώ τον κωδικό, πάει να ανοίξει, αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα το κλείνει, και η πλάκα είναι ότι δε το πετάει τελείως. Στις επιλογές ποιες εφαρμογές που τρέχουν, υπάρχει. όταν πατάς από κει να ανοίξει, ξεκινάει από το σημείο που ζητάει κωδικό Pin, και όλα πάλι από την αρχή. ( η επανεκκίνηση της συσκευής δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. ). Έχει τύχει σε κανένα αυτό ή ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει. Ξέρω ότι τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι πολύ χαμηλά, αλλά να είναι τόσο χάλια; Εδώ οι συσκευές δεκαετίας με παρόμοια χαρακτηριστικά αυτές τις τέσσερις  εφαρμογές τις τρέχει απροβλημάτιστα. Έστειλα μηνύματα στο eshop και xiaomi αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Όπως είναι το πρόβλημα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την συσκευή πίσω και να πάρω κάτι καλύτερο, ή είναι πλέον για κουβά;

Ευχαριστώ.

Σοβαρά τώρα πήρες κινητό με 2gb ram εν έτει 2024 και περιμένεις να δουλέψει; Πήγαινε το πίσω και πάρε άλλο.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, koutsis είπε

Σοβαρά τώρα πήρες κινητό με 2gb ram εν έτει 2024 και περιμένεις να δουλέψει; Πήγαινε το πίσω και πάρε άλλο.

Μα το γνώριζα ότι δεν είναι και τίποτα ιδιαίτερο σε απόδοση, αλλά πίστευα ότι δύο τρεις εφαρμογές θα τις τρέξει, έστω αργά. Όπως είπα το κινητό είναι για μία ηλικιωμένη γυναίκα, και ακόμα και με 2 ram έπρεπε να λειτουργεί, Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση είχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, yanyul said:

Χαιρετώ τους Insomniacs. Παιδιά, έχω το εξής πρόβλημα. Έχω αγοράσει για μία θεία μου Redmi 9A 2/32. Το επέλεξα γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία, το ήθελε απλό- φτηνό και όχι για πολύ χρήση. Μου φάνηκε οικονομικό και φτηνό, και της το πήρα. Από την αρχή μου φάνηκε υπερβολικά αργό. Σκεφτείτε ότι για να ανοίξει κάποια εφαρμογή, μετά το πάτημα, περιμένεις 4-5 δευτερόλεπτα. Πέρασα τρεις εφαρμογές ( MyQ, Viber, WhatsApp) και αργά μεν, αλλά τα λειτουργούσε. Πριν δύο τρεις μέρες της πέρασα εφαρμογή WinBank της τράπεζας Πειραιώς, και ενώ το έκανε κανονικά εγκατάσταση, περάστηκαν όλα τα στοιχεία, το ανοίγει και ζητάει κωδικό Pin,  πληκτρολογώ τον κωδικό, πάει να ανοίξει, αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα το κλείνει, και η πλάκα είναι ότι δε το πετάει τελείως. Στις επιλογές ποιες εφαρμογές που τρέχουν, υπάρχει. όταν πατάς από κει να ανοίξει, ξεκινάει από το σημείο που ζητάει κωδικό Pin, και όλα πάλι από την αρχή. ( η επανεκκίνηση της συσκευής δεν είχε κανένα αποτέλεσμα. ). Έχει τύχει σε κανένα αυτό ή ξέρει κανένας τι μπορεί να φταίει. Ξέρω ότι τα χαρακτηριστικά της συσκευής είναι πολύ χαμηλά, αλλά να είναι τόσο χάλια; Εδώ οι συσκευές δεκαετίας με παρόμοια χαρακτηριστικά αυτές τις τέσσερις  εφαρμογές τις τρέχει απροβλημάτιστα. Έστειλα μηνύματα στο eshop και xiaomi αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση. Όπως είναι το πρόβλημα, υπάρχει περίπτωση να δεχτούν την συσκευή πίσω και να πάρω κάτι καλύτερο, ή είναι πλέον για κουβά;

Ευχαριστώ.

https://www.skroutz.gr/s/24049208/Xiaomi-Redmi-9A-Dual-SIM-2GB-32GB-Carbon-Grey.html#reviews

Οι κριτικές στο skroutz δίνουν ξεκάθαρα την απάντηση στα βασικά ερωτήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο χάλια και δεν έπρεπε να μπεις καν στη διαδικασία,ξέρω πως το σκέφτηκες.. Απαιτήσεις ελάχιστες οπότε γιατί να δώσουμε παραπάνω χρήματα 2-3 πράγματα θα τα κάνει.Σωστη εν μέρει η σκέψη σου αλλά με 10€ παραπάνω στο skroutz είχες καλύτερες επιλογές και δεν χρειάζεται στην τελική ούτε να ταλαιπωρούμε τους ανθρώπους μας για ένα 10αρικο πάνω κάτω ούτε και μεις οι ίδιοι να παλεύουμε μετά γιατί είναι πολύ ψυχοφθορο..Αυτα τα τηλέφωνα δεν θα έπρεπε να τα πουλάνε πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, George6633 said:

Είναι τόσο χάλια και δεν έπρεπε να μπεις καν στη διαδικασία,ξέρω πως το σκέφτηκες.. Απαιτήσεις ελάχιστες οπότε γιατί να δώσουμε παραπάνω χρήματα 2-3 πράγματα θα τα κάνει.Σωστη εν μέρει η σκέψη σου αλλά με 10€ παραπάνω στο skroutz είχες καλύτερες επιλογές και δεν χρειάζεται στην τελική ούτε να ταλαιπωρούμε τους ανθρώπους μας για ένα 10αρικο πάνω κάτω ούτε και μεις οι ίδιοι να παλεύουμε μετά γιατί είναι πολύ ψυχοφθορο..Αυτα τα τηλέφωνα δεν θα έπρεπε να τα πουλάνε πλέον.

Βασικά δεν ειναι σωστή αυτή η λογική. Ακομα και 2-3 πράγματα να θες να κάνεις δεν έχει νόημα να πάρεις τέτοιο τηλέφωνο γιατί δεν θα κάνει ούτε αυτά τα 2-3 που θες και θα σου σπάσει τα νεύρα! Ούτε τηλέφωνο δεν θα μπορείς να πάρεις καλά-καλά μετά από κάποιο καιρό. Δεν ειναι οτι με 2gb κάνεις καλά κάποια πράγματα και δεν κάνεις κάποια άλλα. Δεν κάνεις τίποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το hardware δεν αντιλαμβάνεται ότι έχουμε 2024. Απεγκατέστησε όλες τις περιττές εφαρμογές ( με adb ) και απενεργοποίησε τα animations ( από τις επιλογές για προγραμματιστές, μπορείς να δοκιμάσεις εκεί και τις επιλογές του Gpu ).

Επεξ/σία από KyrGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό, πλέον τα λειτουργικά συστήματα, όσο περνάει ο καιρός επειδή έχουν και περισσότερες λειτουργίες, είναι και πιο "βαριά" συνεπώς, αν και τα χαρακτηριστικά του κινητού είναι αδύναμα, είναι ζορικα τα πράγματα. Είχα το Everything Redmi 8A, όλα πήγαιναν καλά, μέχρι που είχε αναβαθμιστεί σε MIUI 12 τότε, ήθελε περισσότερη ραμ για να τρέξει, περισσότερο αποθηκευτικό χώρο και όπως είναι λογικό, έτρωγε τρομερά σκαλωματα, έκανε επανεκκινήσεις και το σιχτίρισα. Με 2GB Ram, δεν πας μακριά, θα έχει τα σκαλωματα του, είναι αυτό που ανέφερε ο συνάδελφος από πάνω, εν έτει 2024, είναι εκτός πραγματικότητας. 

Γενικά, στα φθηνά κινητά, απέφυγε Samsung & Xiaomi, επειδή έχουν λόγω των παραμετροποιήσεων, "βαριές" εκδόσεις Android, ψάξε κάτι σε Realme η Motorola οι οποίες, προσφέρουν πιο ελαφριές εκδόσεις λογισμικού επομένως, ακόμα και με αδύναμες επιδόσεις, τα καταφέρνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, yanyul said:

Το επέλεξα γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία, το ήθελε απλό- φτηνό και όχι για πολύ χρήση

 

15 hours ago, yanyul said:

Πέρασα τρεις εφαρμογές ( MyQ, Viber, WhatsApp)

 

15 hours ago, yanyul said:

πέρασα εφαρμογή WinBank της τράπεζας Πειραιώς

Παλι καλα που δεν το πηρες για πολυ χρηση :) Πεταμα οπως εισαι. Λιγη ραμ , αργος επεξεργαστης , αργο filesystem. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λίγο πριν το στείλω πίσω, είπα να δοκιμάσω να απεγκαταστήσω ότι εφαρμογή θεωρώ περιττή για ένα ηλικιωμένο άτομο.  Έκανα απεγκατάσταση εφαρμογές όπως YoutubeMusic, Google Maps κ.α. Λοιπόν, το κινητό δεν έχει καμία σχέση με το όπως ήταν πριν. Σίγουρα δεν πετάει, αλλά τουλάχιστον τρέχει κανονικά τις απαραίτητες εφαρμογές, ανοίγει την εφαρμογή WinBank ( που πριν δεν μπορούσε να την ανοίξει ) , και γενικώς έγινε αισθητά πιο γρήγορο. Άρα δεν φταίει μόνο τα 2Gb, αλλά και ότι το έχουν φορτωμένο με χίλιες δύο εφαρμογές, που σε πολλές περιπτώσεις ποτέ δε θα σου χρειαστούν. Προς το παρόν, αφού λειτουργεί σωστά, το κρατάω, και αν στο μέλλον φτάσει πάλι σε σημείο να μην λειτουργεί, θα πάει ή κουβά, ή να το δώσω στο παιδί να παίξει κάνα παιχνίδι. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,

Καλή συνέχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...