Προς το περιεχόμενο

Επιστολικη Ψηφος


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους!!

Μολις εκανα αιτηση για Επιστολικη Ψηφο για τις ευρωεκλογες τωρα τον Ιουνιο. https://epistoliki.ypes.gov.gr/login

Απο οτι ειδα εχει διορια μεχρι τελη Απριλιου. Εχω μια ερωτηση αν ειχε καποιος γνωση απο παλαιοτερα η γενικα γνωριζει. Μας στελνουν το φακελο με τα ψηφοδελτια στη διευθυνση που δηλωσαμε και μετα για να τα παραδοσουμε πισω συμπληρωμενα πηγαινουμε καπου σε καποιο εκλογικο κεντρο ή ερχονται παλι απο την ιδια διευθυνση  για να τα παραλαβουν; Δεν ανεφερε κατι!

Επανέρχομαι, το Ai έδωσε την απάντηση.. Screenshot_20240407_145754_SamsungInternet.jpg.a86ee8989965c1ec2a7b895308f9b5eb.jpg

Επεξ/σία από txcellas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, txcellas είπε

Εχω μια ερωτηση αν ειχε καποιος γνωση απο παλαιοτερα

Από παλαιότερα αυτό που μπορεί να ξέρει κάποιος είναι ότι δεν υπήρχε δυνατότητα επιστολικής ψήφου. Λογικά μέσα στον φάκελο θα έχει οδηγίες, όποτε περίμενε να σου έρθει για να δεις τι γίνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.ypes.gr/ekloges/ekloges-gia-to-europaiko-koinoboulio/epistoliki-psifos/epistol-psf-sychnes-erotiseis

Αναφορά σε κείμενο

-Πώς ψηφίζω:

Ο εκλογέας διαβάζει προσεκτικά το έντυπο των οδηγιών που του περιήλθε με τον φάκελο επιστολικής ψήφου. Συμπληρώνει την αίτηση – υπεύθυνη δήλωση έγχαρτα ή ηλεκτρονικά μέσω gov.gr και γράφει τα στοιχεία του στον φάκελο επιστροφής επιστολικής ψήφου.
Επιλέγει τον συνδυασμό που επιθυμεί και τους υποψηφίους Ευρωβουλευτές ή ψηφίζει λευκό.
Βάζει το ψηφοδέλτιο στον ειδικό φάκελο ψηφοφορίας, τον κλείνει και τον βάζει στον φάκελο επιστροφής. Σε περίπτωση που έχει συμπληρώσει την αίτηση –υπεύθυνη δήλωση έγχαρτα την βάζει στον φάκελο επιστροφής, μαζί με φωτοαντίγραφο ελληνικής ταυτότητας, ελληνικού διαβατηρίου ή ελληνικού διπλώματος οδήγησης.
Αποστέλλει τον φάκελο προς την προσυμπληρωμένη διεύθυνση του κέντρου διαλογής επιστολικής ψήφου στην Ελλάδα.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Η Διεύθυνση Αποστολής Εκλογικού Υλικού είναι ίδια με τη Διεύθυνση Διαμονής"

Εδώ, τι εννοεί ακριβώς;
Εάν μένω εκεί που ζήτησα να σταλεί ο φάκελος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πίστευα οτι θα ειναι κατι του τυπου μπαινω με τα στοιχεια taxis, μου βγαζει την λιστα και ψηφίζω.

Ελλάδα 4.0 

Με μια πλατφόρμα και μια επιβεβαίωση μεσο κινητού θα γινόταν δουλειά.

Και μη πει κανεις οτι δεν θα ειναι ανώνυμη η ψηφος μετα. Γιατι τωρα με τα χαρτια και την διεύθυνση τι ειναι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gorge18 είπε

Εγω πίστευα οτι θα ειναι κατι του τυπου μπαινω με τα στοιχεια taxis, μου βγαζει την λιστα και ψηφίζω.

Ελλάδα 4.0 

Με μια πλατφόρμα και μια επιβεβαίωση μεσο κινητού θα γινόταν δουλειά.

Και μη πει κανεις οτι δεν θα ειναι ανώνυμη η ψηφος μετα. Γιατι τωρα με τα χαρτια και την διεύθυνση τι ειναι ; 

Αλλο η επιστολικη ψηφος αλλο οι ηλεκτρονικες εκλογες.

καμια χωρα δεν ειναι ετοιμη για τελειως ηλεκτρονικες εκλογες.

Ποσο μαλλον τωρα που υπαρχει ακραια πολωση.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gorge18 είπε


Και μη πει κανεις οτι δεν θα ειναι ανώνυμη η ψηφος μετα. Γιατι τωρα με τα χαρτια και την διεύθυνση τι ειναι ; 

Λογικά ο φάκελος επιστροφής δεν αναγράφει στοιχεία αποστολέα. Και όταν παραλαμβάνεται, θεωρητικά πάλι, μπαίνει μαζί με τους υπόλοιπους φακέλους και ανοίγεται τη μέρα των εκλογών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Pintsie είπε

"Η Διεύθυνση Αποστολής Εκλογικού Υλικού είναι ίδια με τη Διεύθυνση Διαμονής"

Εδώ, τι εννοεί ακριβώς;
Εάν μένω εκεί που ζήτησα να σταλεί ο φάκελος;

Ναι, πρώτα συμπληρώνεις τη διεύθυνση διαμονής, και στο επόμενο βήμα τη διεύθυνση που θες να αποσταλεί το υλικό. Εάν είναι η ίδια, απλά επιλέγεις το κουτάκι για να συμπληρωθούν αυτόματα τα πεδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αρα, η ψηφος παραμενει, με ΕΝΤΥΠΟ ψηφοδελτιο. Κανονικη αυτοπροσωπη παρουσία στην κάλπη. Σωστα;

Aφού στέλνεις τον φάκελο με το ταχυδρομείο πως είναι αυτοπρόσωπη παρουσία στην κάλπη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ukforthemoment said:

Aφού στέλνεις τον φάκελο με το ταχυδρομείο πως είναι αυτοπρόσωπη παρουσία στην κάλπη;

Α οκ, το ψαχνω, δεν το καταλαβα. Καποιοι μου ελεγαν οτι ψηφιζεις ηλεκτρονικα, λεω δεν γινεται ρε παιδια, υπαρχει ολοκληρη συζητηση ανα τον κοσμο για αυτο το ζητημα.

Μετα εψαξα και ειδα οτι υπαρχει οντως στην διαδικασια, εντυπο. Ετσι υπεθεσα οτι θα υπαρχει και καλπη. Αλλα δεν ειναι ετσι.

Υπαρχει εντυπο, αλλα δεν υπαρχει καλπη. Παντως, δεν ειναι 'ηλεκτρονικη ψηφοφορια'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mindreader είπε

Α οκ, το ψαχνω, δεν το καταλαβα. Καποιοι μου ελεγαν οτι ψηφιζεις ηλεκτρονικα, λεω δεν γινεται ρε παιδια, υπαρχει ολοκληρη συζητηση ανα τον κοσμο για αυτο το ζητημα.

Μετα εψαξα και ειδα οτι υπαρχει οντως στην διαδικασια, εντυπο. Ετσι υπεθεσα οτι θα υπαρχει και καλπη. Αλλα δεν ειναι ετσι.

Υπαρχει εντυπο, αλλα δεν υπαρχει καλπη. Παντως, δεν ειναι 'ηλεκτρονικη ψηφοφορια'.

για αυτό το λένε επιστολική ψήφος,ψηφίζεις με επιστολή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να δοκιμάσω κι εγώ στο σαητ πιο πολύ από περιέργεια και όταν βάζω τα στοιχεία ταξισνετ βγάζει αυτό. 

Error 500--Internal Server Error

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.5.1 500 Internal Server Error

The server encountered an unexpected condition which prevented it from fulfilling the request.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...