Προς το περιεχόμενο

Refurbished λάπτοπ: Ασφαλή μαγαζιά


Rebirth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Ψάχνω για λαπτοπ τύπου Thinkpad (t series) και σκέφτομαι να πάω σε refurbished. Ποια καταστήματα θεωρείτε ότι είναι αξιόπιστα, με καλές τιμές και υποστήριξη (εγγύηση κλπ); Έχετε δοκιμάσει κάποια; 

Θα ήταν καλύτερο να μιλάμε για  Αθήνα. 

Ευχαριστώ! 

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Έχω δει καλές τιμές σε ένα στο Περιστέρι (techleader), όμως δεν έχω διαβάσει κριτικές. Υπάρχει και η οψιόν του εξωτερικού βέβαια (π.χ. Γερμανία;) όμως χάνει εγγύηση εκεί εκτιμώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνηθως αγοραζω απο cosmodata αν και δεν το λες και φτηνο μαγαζι ή με μεγαλη ποικιλια. Εχω παρει 2 refurbished φορητα μεχρι τωρα και ηταν αψογα σε ολα τους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εγω συνηθως αγοραζω απο cosmodata αν και δεν το λες και φτηνο μαγαζι ή με μεγαλη ποικιλια. Εχω παρει 2 refurbished φορητα μεχρι τωρα και ηταν αψογα σε ολα τους. 

Σε ευχαριστώ φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Ψάχνω για λαπτοπ τύπου Thinkpad (t series) και σκέφτομαι να πάω σε refurbished. Ποια καταστήματα θεωρείτε ότι είναι αξιόπιστα, με καλές τιμές και υποστήριξη (εγγύηση κλπ); Έχετε δοκιμάσει κάποια; 

Θα ήταν καλύτερο να μιλάμε για  Αθήνα. 

Ευχαριστώ! 

Έχω πάρει από Cosmodata και από Staren  στην Καλλιθέα και έχω μείνει ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Δεν υπάρχουν «ασφαλή μαγαζιά» για την αγορά Refurbished. Γιατί τα περισσότερα από αυτά δεν τηρούν τους κανόνες που υπάρχουν στα καταστήματα του εξωτερικού. Υπάρχει γνωστή εταιρία, που συνήθως το προτείνουν οι περισσότεροι, που σχετικά πρόσφατα παρέδιδε προβληματικές οθόνες EIZO και που μερικές από αυτές ήταν ακόμα και μη λειτουργικές.

- Ασφάλεια υπάρχει μόνο αν έχεις τη δυνατότητα-και τις γνώσεις-να ελέγξεις λεπτομερειακά αυτό που αγοράζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dpolal είπε

Έχω πάρει από Cosmodata και από Staren  στην Καλλιθέα και έχω μείνει ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση.

Θα τσεκάρω και Staren, σε ευχαριστώ :)

1 λεπτό πριν, filipN είπε

- Ασφάλεια υπάρχει μόνο αν έχεις τη δυνατότητα-και τις γνώσεις-να ελέγξεις λεπτομερειακά αυτό που αγοράζεις.

Σύμφωνοι (και δυστυχώς δεν έχω αυτή τη γνώση), όμως θα ήταν καλό να ξέρουμε πχ αν μια εταιρεία δίνει εγγύηση σε refurbished και την τηρεί, αυτό εννοούσα ως αξιόπιστη λύση. 

14 ώρες πριν, villasg είπε

Απο τη πηγη : ALPHANET

image.png.3c0b784bd013462328fb85da1849aea7.png

Να προσθέσω ότι επικοινώνησα ζητώντας προσφορές και ήταν εξυπηρετικοί και πολύ τυπικοί. Καλή πρώτη εικόνα όντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rebirth είπε

Θα τσεκάρω και Staren, σε ευχαριστώ :)

Σύμφωνοι (και δυστυχώς δεν έχω αυτή τη γνώση), όμως θα ήταν καλό να ξέρουμε πχ αν μια εταιρεία δίνει εγγύηση σε refurbished και την τηρεί, αυτό εννοούσα ως αξιόπιστη λύση. 

Να προσθέσω ότι επικοινώνησα ζητώντας προσφορές και ήταν εξυπηρετικοί και πολύ τυπικοί. Καλή πρώτη εικόνα όντως. 

Η Cosmodata δίνει 1 χρόνο εγγύηση σε όλα τα refurbish και με έξτρα κόστος μπορείς να την επεκτείνεις μέχρι τα 3 έτη.

H Staren που σου πρότεινα είναι πολύ μικρότερο κατάστημα αλλά έχει συνήθως grade A notebooks, δηλαδή ελάχιστα έως καθόλου μεταχειρισμένα τα οποία είναι ακριβότερα και δίνει 1 έτος εγγύηση.

.

Οι εγγυήσεις στα refurbish δεν έχουν σχέση με ότι ξέρουμε καθώς συνήθως παρέχονται από το ίδιο το κατάστημα αλλά και στα 2 παραπάνω όποτε είχα χρειαστεί η ανταπόκριση ήταν άμεση.

Επεξ/σία από dpolal
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισης μην ξεχναμε οτι συνηθως οι μπαταριες θα ειναι λιγο ... ξεπατωμενες. Στα δυο refurbished που πηρα που ανεφερα παραπανω και στα δυο οι μπαταριες ειχαν διψηφιο αριθμο wear level. Δεν καλυπτονται απο καποια εγγυηση αυτες και ειναι φυσιολογικη φθορα σε μεταχειρισμενο μηχανημα. Καλο ειναι να τσεκαρει καποιος πριν αγορασει ενα refurbished οτι το ιδιο ή και καποιο αλλο μαγαζι πουλαει ανταλλακτικη μπαταρια και σε προσιτη τιμη και να την συνυπολογισει στα εξοδα.

ΥΓ : Το staren εχει λιγο εξωπραγματικες τιμες. Δεν γινεται να πουλας μηχανηματα 6ης και 7ης γενιας ιντελ , πανω απο 4 κατοσταρικα σε οσο καλη κατασταση και αν ειναι. Oταν η cosmodata σου πουλαει latitude 5490 και thinkpad t480 (8ης γενιας) με 3,5 κατοσταρικα.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, mphxths είπε

ΥΓ : Το staren εχει λιγο εξωπραγματικες τιμες. Δεν γινεται να πουλας μηχανηματα 6ης και 7ης γενιας ιντελ , πανω απο 4 κατοσταρικα σε οσο καλη κατασταση και αν ειναι. Oταν η cosmodata σου πουλαει latitude 5490 και thinkpad t480 (8ης γενιας) με 3,5 κατοσταρικα.

Συμφωνώ ότι οι τιμές του είναι λίγο γειά σου, απλά ότι πουλάει είναι πολλές φορές σαν καινούργια και δεν έχει τα μεγέθη της Cosmodata, μικρό μαγαζάκι είναι.
Τον πρότεινα καθώς έχω καλή εμπειρία από after sales support.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Rebirth είπε

Θα τσεκάρω και Staren, σε ευχαριστώ :)

Σύμφωνοι (και δυστυχώς δεν έχω αυτή τη γνώση), όμως θα ήταν καλό να ξέρουμε πχ αν μια εταιρεία δίνει εγγύηση σε refurbished και την τηρεί, αυτό εννοούσα ως αξιόπιστη λύση. 

Να προσθέσω ότι επικοινώνησα ζητώντας προσφορές και ήταν εξυπηρετικοί και πολύ τυπικοί. Καλή πρώτη εικόνα όντως. 

Να προσθεσω και εγω την γνωμη μου. Φίλος που εχει μικρο μαγαζι με refurbished και service μου ειπε ότι η alfanet είναι απο τις μεγαλύτερες εταιριες εισαγωγής και πολλα καταστήματα παιρνουν απο εκει. έχει για ολα τα βαλαντια και σε διαφορες καταστασεις grade.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bebis4 είπε

Να προσθεσω και εγω την γνωμη μου. Φίλος που εχει μικρο μαγαζι με refurbished και service μου ειπε ότι η alfanet είναι απο τις μεγαλύτερες εταιριες εισαγωγής και πολλα καταστήματα παιρνουν απο εκει. έχει για ολα τα βαλαντια και σε διαφορες καταστασεις grade.

Μου έστειλαν μέσα σε ελάχιστο χρόνο τις προτάσεις τους, δεν υπήρχε κάποιο που να με ενδιαφέρει σε αυτά. Και μου είπαν ότι κρατούν ανοιχτή την καρτέλα και όταν έρθει στην κατοχή τους κάτι από αυτά που έχω ζητήσει θα με ενημερώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...