Προς το περιεχόμενο

Μεταφορά WiFi και Block List στο νέο κινητό


flogerakos
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από flogerakos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σάς. Σύντομα θα κάνω την μετάβαση από το Galaxy A40 σε Galaxy S23. Θα ήθελα να μεταφέρω τα αποθηκευμένα μου WiFi από το ένα κινητό στο άλλο, και επίσης θέλω οποσδηποτε να μην χάσω την Block List του Dial App / Τηλέφωνο. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και πια βήματα πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς τα wifi δεν μεταφέρονται στο καινούργιο κινητό. 

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dhmak είπε

Δυστυχώς τα wifi δεν μεταφέρονται στο καινούργιο κινητό. 

Υπάρχουν εφαρμογές που τα κάνουν backup και restore αλλά δεν ξέρω κατά πόσο δουλεύουν.... Εμένα αυτό που με καίει περισσότερο είναι οι Block List της εφαρμογής τηλεφώνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις Samsung Account (κατά 99% έχεις) θα περάσουν τα δεδομένα του WIFI
 

Για το block list δεν γνωρίζω αν περνάει με κάποιο τρόπο, εκτός αν όταν κάνεις μεταφορά αρχείων με το Smart Switch κρατάει και αυτό το ιστορικό απο την εργοστασιακή εφαρμογή κλήσεων

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2024 στις 9:50 ΜΜ, flogerakos είπε

Καλησπέρα σάς. Σύντομα θα κάνω την μετάβαση από το Galaxy A40 σε Galaxy S23. Θα ήθελα να μεταφέρω τα αποθηκευμένα μου WiFi από το ένα κινητό στο άλλο, και επίσης θέλω οποσδηποτε να μην χάσω την Block List του Dial App / Τηλέφωνο. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα και πια βήματα πρέπει να ακολουθήσω? Ευχαριστώ.

Διάβασε αυτό:

Εγώ πάντως, πέρασα κάπου 120 αριθμούς χειροκίνητα απο Sony σε Samsung.Οσοι συνεχίζουν να ενοχλούν, τους προσθέτω στην Block List.

Σχετικά με τα αποθηκευμένα δίκτυα Wi-Fi, απο ότι θυμάμαι δεν το έψαξα, αλλά δεν με ενδιαφέρει γιατί ήταν όλα άσχετα απο τοποθεσίες που ήμουν για 1-2 φορές.Μόνο το Wi-Fi του σπιτιού μου έχω αποθηκευμένο, όλα τα υπόλοιπα, είναι στο παλιό κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

να σημειώσω πως τελικά η λύση που προτίμησα και με βόλεψε περισσότερο ήταν εκείνη της δημιουργίας μιας επαφής, όπου και εντός αυτής μετέφερα και συνεχίζω να προσθέτω τους ανεπιθύμητους αριθμούς. Η επαφή που συγχρονίζει με googe contacts αυτή τη στιγμή έχει μέσα περίπου 80 αριθμούς. Οπότε σίγουρα μέχρι εκεί δεν υπάρχει όριο, για περισσότερες δε γνωρίζω. Μετά η μία και μοναδική αυτή επαφή μπήκε στο Blacklist του dialer που χρησιμοποιώ (True Phone). Νομίζω είναι μια λύση που προσφέρει μελλοντικά περισσότερο ευελιξία σε περίπτωση αλλαγής συσκευής ή λογισμικού διαχείρησης κλήσεων ή λογισμικού συσκευής κλπ. Την ιδέα της μια επαφής μου την είχε δώσει χρήστης ( Centurion ) εδώ στο παραπάνω αναφερόμενο νήμα και τον ευγνωμονώ!

Επεξ/σία από JSD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, JSD said:

Καλημέρα σας,

να σημειώσω πως τελικά η λύση που προτίμησα και με βόλεψε περισσότερο ήταν εκείνη της δημιουργίας μιας επαφής, όπου και εντός αυτής μετέφερα και συνεχίζω να προσθέτω τους ανεπιθύμητους αριθμούς. Η επαφή που συγχρονίζει με googe contacts αυτή τη στιγμή έχει μέσα περίπου 80 αριθμούς. Οπότε σίγουρα μέχρι εκεί δεν υπάρχει όριο, για περισσότερες δε γνωρίζω. Μετά η μία και μοναδική αυτή επαφή μπήκε στο Blacklist του dialer που χρησιμοποιώ (True Phone). Νομίζω είναι μια λύση που προσφέρει μελλοντικά περισσότερο ευελιξία σε περίπτωση αλλαγής συσκευής ή λογισμικού διαχείρησης κλήσεων ή λογισμικού συσκευής κλπ. Την ιδέα της μια επαφής μου την είχε δώσει χρήστης ( Centurion ) εδώ στο παραπάνω αναφερόμενο νήμα και τον ευγνωμονώ!

Αυτό ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2024 στις 6:03 ΜΜ, Kag1ante είπε

Αν εχεις Samsung Account (κατά 99% έχεις) θα περάσουν τα δεδομένα του WIFI
 

Για το block list δεν γνωρίζω αν περνάει με κάποιο τρόπο, εκτός αν όταν κάνεις μεταφορά αρχείων με το Smart Switch κρατάει και αυτό το ιστορικό απο την εργοστασιακή εφαρμογή κλήσεων

Στο διαδίκτυο (σωστά το αναφέρεις και εσύ) υπάρχουν αναφορές που επιβεβαιώνουν ότι με το  Smart Switch μπορεί κάποιος να μεταφέρει τις λίστες αποκλεισμού κλήσεων μαζί με άλλα δεδομένα (δεν είχα Samsung οπότε δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω).

Αναφορικά με Google λογαριασμό. Προσωπικά δεν μπόρεσα ποτέ να μεταφέρω τη λίστα αποκλεισμού κλήσεων με τον λογαριασμό Google (κάτι που γίνεται στο iPhone εύκολα).

Εφόσον βρέθηκε λύση (cool λύση θα έλεγα) με μια επαφή μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2024 στις 12:02 ΠΜ, TechnoState είπε

....απο S10 σε S24Ultra πέρασαν τα πάντα με ασύρματο συγχρονισμό των δυο συσκευών.

 

9 ώρες πριν, JSD είπε

Καλημέρα σας,

να σημειώσω πως τελικά η λύση που προτίμησα και με βόλεψε περισσότερο ήταν εκείνη της δημιουργίας μιας επαφής, όπου και εντός αυτής μετέφερα και συνεχίζω να προσθέτω τους ανεπιθύμητους αριθμούς. Η επαφή που συγχρονίζει με googe contacts αυτή τη στιγμή έχει μέσα περίπου 80 αριθμούς. Οπότε σίγουρα μέχρι εκεί δεν υπάρχει όριο, για περισσότερες δε γνωρίζω. Μετά η μία και μοναδική αυτή επαφή μπήκε στο Blacklist του dialer που χρησιμοποιώ (True Phone). Νομίζω είναι μια λύση που προσφέρει μελλοντικά περισσότερο ευελιξία σε περίπτωση αλλαγής συσκευής ή λογισμικού διαχείρησης κλήσεων ή λογισμικού συσκευής κλπ. Την ιδέα της μια επαφής μου την είχε δώσει χρήστης ( Centurion ) εδώ στο παραπάνω αναφερόμενο νήμα και τον ευγνωμονώ!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα δοκιμάσω πρώτα με το Smart Switch που είπαν τα παιδιά παραπάνω μιας και πρόκειται η μετάβαση να γίνει από Samsung σε Samsung και ελπίζω να δουλέψει. Πάντως η λύση της επαφής πραγματικά με άφησε άναυδο. Μπράβο μεγάλο μυαλό το παλικάρι που τον σκέφτηκε τον συγκεκριμένο τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Καλησπέρα σας. Σήμερα παρέλαβα τη νέα συσκευή. Η απάντηση στο ερώτημα μου είναι το Smart Switch μεταφέρει τα πάντα στο έπακρο. WiFi, ρυθμίσεις, λίστες αποκλεισμού, τα πάντα ολα, σετάρει το κινητό όπως ήταν ακριβώς το προηγούμενο. Σε αλλά μοντέλα δεν γνωρίζω τι γίνεται. Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...