Προς το περιεχόμενο

Απομάκρυνση σκουριάς από ακτίνες τροχού


Insane84

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Επειδή ο λαστιχάς ζήτησε 80 ευρώ για αλλαγή ακτίνων και ακτινολόγηση με κανονικές ακτίνες και 120 με ανοξείδωτες, θα προσπαθήσω να καθαρίσω τις ακτίνες του τροχού από σκουριά με τον τρόπο που από ότι έχω ακούσει και δει καθαρίζουν μέταλλα. Έχω ακούσει για WD40, harpic, μέχρι και κέτσαπ(!!!) και μετά τρίψιμο με σύρμα ή scotch brite.

Θα γίνει δουλειά με κάποιο από αυτά? Ποιο πιστεύετε είναι καλύτερο για τις ακτίνες? Πρέπει να προσέξω κάτι?

Βάζω και μια φώτο του τροχού.

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

εγω προσωπικα ισως να μην ασχολουμουν καν και θα εβρισκα ενα μτχ τροχο να κανω τη δουλεια μου

Το έχω σκεφτεί αλλά έχει κάποια αρνητικά

1. Έχει αξιοσημείωτο κόστος αγοράς (60-80 ευρώ)

2. Κόστος αλλαγής ελαστικού και τοποθέτησης

3. Δύσκολο να είναι σε κορυφαία κατάσταση αισθητικά

4. Δύσκολο να καταλάβεις στην αγορά του σε τι κατάσταση βρίσκεται μηχανικά (στεφάνη, ακτίνες). Μπορεί να βγουν και επιπλέον έξοδα πχ ακτινολόγησης.

Νομίζω ότι σε νέο τροχό πας μόνο αν η δικιά σου έχει σοβαρή ζημιά και από το να κάνω αυτό καλύτερα να δώσω τα 80 ή τα 120 στον λαστιχά. 

 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Insane84 είπε

Έχω ακούσει για WD40, harpic, μέχρι και κέτσαπ(!!!) και μετά τρίψιμο με σύρμα ή scotch brite.

Βγάλε τον τροχό καλύτερα. WD40 και σύρμα και μετά βάψιμο με σπρέι σε μεταλλικό χρώμα για να γίνει σαν καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Βγάλε τον τροχό καλύτερα. WD40 και σύρμα και μετά βάψιμο με σπρέι σε μεταλλικό χρώμα για να γίνει σαν καινούριο

Αν μπει σύρμα και να φύγει η σκουριά θα είναι πολύ προσωρινό μιας και θα ξανά γίνει πολύ γρήγορα το ίδιο και χειρότερα η λύση δυστηχως είναι αντικατάσταση εκτός αν έχεις όρεξη να της καθαρίζεις κάθε λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αν μπει σύρμα και να φύγει η σκουριά θα είναι πολύ προσωρινό μιας και θα ξανά γίνει πολύ γρήγορα το ίδιο και χειρότερα η λύση δυστηχως είναι αντικατάσταση εκτός αν έχεις όρεξη να της καθαρίζεις κάθε λίγο

 

Γενικώς σαν τιμές πως τις βλέπετε? Εννοώ το 80άρι για απλές και 120 για ανοξείδωτες ακτίνες. Μου είπε ότι θα μου φτιάξει και τη βάση του τροχού.

Επίσης, αξίζει το επιπλέον 40άρι για ανοξείδωτες? Στην ερώτησή μου πόσο κρατάνε οι απλές μου είπε ότι σε καμιά δεκαριά χρόνια μπορεί να σκουριάσουν.

 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Insane84 είπε

 

Γενικώς σαν τιμές πως τις βλέπετε? Εννοώ το 80άρι για απλές και 120 για ανοξείδωτες ακτίνες. Μου είπε ότι θα μου φτιάξει και τη βάση του τροχού.

Επίσης, αξίζει το επιπλέον 40άρι για ανοξείδωτες? Στην ερώτησή μου πόσο κρατάνε οι απλές μου είπε ότι σε καμιά δεκαριά χρόνια μπορεί να σκουριάσουν.

 

Από τι μηχανάκι είναι η ζάντα άλλες τιμές για παπί, άλλες για xtx, transalp κτλ

Για μεγάλη μηχανή πάνω κάτι εκεί παίζουν οι τιμές εδώ Θεσσαλονίκη τουλάχιστον για 2 ζάντες από το xtx μου βγήκε 130 το σετ που ήθελα για της 2 ζάντες (από Γερμανία) και περαστικά μου πήρε 80 ευρώ(40 την ζάντα)

Αν αγοράσεις ακτίνες όχι σε ζευγάρι βγαίνουν αρκετά πιο ακριβά + την μεγαλύτερη τιμή στην ελληνική αγορά (το σετ που πήρα Ελλάδα το έδιναν 200+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Από τι μηχανάκι είναι η ζάντα άλλες τιμές για παπί, άλλες για xtx, transalp κτλ

Για μεγάλη μηχανή πάνω κάτι εκεί παίζουν οι τιμές εδώ Θεσσαλονίκη τουλάχιστον για 2 ζάντες από το xtx μου βγήκε 130 το σετ που ήθελα για της 2 ζάντες (από Γερμανία) και περαστικά μου πήρε 80 ευρώ(40 την ζάντα)

Αν αγοράσεις ακτίνες όχι σε ζευγάρι βγαίνουν αρκετά πιο ακριβά + την μεγαλύτερη τιμή στην ελληνική αγορά (το σετ που πήρα Ελλάδα το έδιναν 200+

kle anhelo, η ζάντα είναι 90-90-21. Από ότι κατάλαβα 120 θα μου έπαιρνε και για την πίσω η οποία είναι 120-90-17 δηλ 240 σύνολο. Βέβαια εγώ θέλω μόνο για την μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, Insane84 είπε

kle anhelo, η ζάντα είναι 90-90-21. Από ότι κατάλαβα 120 θα μου έπαιρνε και για την πίσω η οποία είναι 120-90-17 δηλ 240 σύνολο. Βέβαια εγώ θέλω μόνο για την μπροστά.

Ανταλακτικα και εργασία είναι νορμάλ

Ένα καλό ζευγάρι ακτίνες και όχι κινεζικες της κακιάς ώρας αγορά πρέπει να βγαίνει κάνα 40-60 αγορά οπότε κάνα 40 αρι εργασία δεν είναι άσχημα μιας και για να πλέξεις θέλει καμιά ώρα σίγουρα η ζάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...