Προς το περιεχόμενο

Επιλογή business laptop


Axelq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω laptop που θα αντικαταστήσει τον σταθερό μου για σχεδίαση σε Autocad - BricsCad (2D - 3D), Photoshop και Illustrator.

80% του χρόνου θα είναι σε docking station, από αυτά που έχω ψάξει μέχρι στιγμής, τα Lenovo Legion μου έχουν αρέσει.

Θα ήθελα αλλά δεν μπορώ να πάρω Mac λόγω ασυμβατότητας τον σχεδιαστικών προγραμμάτων. Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω είναι τα εξής:

Οθόνη: 15" - 16" IPS, 120Hz

CPU: Ryzen 7 - Intel i7

RAM: 16GB με ελεύθερο DIMM slot αλλιώς 32GB

GPU: RTX 4050 +

Βάρος: Μέχρι 2.4 κιλά

Με Windows, no-OS δεν μου κάνει.

Καλό πληκτρολόγιο, όχι γεμάτο RGB ούτε gaming εμφάνιση.

Αγορά μόνο από μεγάλες αλυσίδες και γνωστά μαγαζιά στο Skroutz, όχι Amazon - εξωτερικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 😎

Επεξ/σία από Axelq
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Zητας λιγο αντιφατικα στοιχεια. Lenovo legion δεν την λες business κατηγορια , αλλα gaming. RTX 4050 θα βρεις σε gaming laptops. Στα business laptops συνηθως θα βρεις integrated gpus ή κατι επαγγελματικες nvidia. Aπο την στιγμη που θες να χρησιμοποιησεις photoshop και illustrator , τοτε κοιτας για μεγαλη rgb καλυψη στην οθονη. Ολα αυτα σε gaming laptops κοστιζουν αρκετα. 

Απο κει και περα , business σειρες ειναι τα thinkpads στα lenovo ή τιποτα latitude στα dell. Kαι αυτα που ζητας , σε αυτες τις σειρες ... κοστιζουν αρκετα. Πρεπει να θεσεις ενα μπατζετ και μετα να σκεφτεις σε τι σειρα θα κινηθεις , gaming ή business. 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά είναι που με ενδιαφέρουν πιο πολύ, καταλαβαίνω ότι αυτά υπάρχουν σε περισσότερα gaming laptops.

Απλά και εξωτερικά δε θέλω να είναι σαν τσίρκο της MSI, το Asus Rog Zephyrus είναι αρκετά "καθαρό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, Axelq said:

το Asus Rog Zephyrus είναι αρκετά "καθαρό"

Αν με το "καθαρο" εννοεις χωρις πολλα φωτακια , ατυχησες :) Χτυπα λοιπον ενα asus rog zephyrus και μεγιες :) Τυχαια επιλογη μαγαζιου εβαλα , αλλα το συγκεκριμενο σε καλυπτει σε αυτα που θες. Η τιμη ειναι ενδεικτικη του που κυμαινονται τα specs που ζητας , ειτε μιλαμε για το asus rog ή καποια αλλη μαρκα/μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Axelq είπε

Αγορά μόνο από μεγάλες αλυσίδες και γνωστά μαγαζιά στο Skroutz, όχι Amazon - εξωτερικό.

by the way σ' αυτό συμφωνώ απολυτα. πως εμπιστεύεται κανείς να δώσει 800- 900 ευρώ για να του έρθει laptop από εξωτερικο που ποιος ξέρει ποσες κουτουλιές θα εχει φαει απ' τον ενα κουριερ στον άλλο, χωρια τι after sales service να περιμένεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...